دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای موجود در اینترنت و دنیای دیجیتال برای بازاریابی خدمات و محصولات. در واقع در این روش بازاریابی بیشتر وابسه به رسانه های دیجیتالی مثل شبکه های اجتماعی هستیم. استفاده از شبکه های اجتماعی به نوعی به بازاریابی دیجیتالی ما کمک می کنند. حال فرقی نمی کند بازاریابی ما در شبکه های اجتماعی به صورت رایگان یا شامل هزینه باشد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یک مفهوم بسیار گسترده است که مانند یک چتر، تعداد زیادی از روش های بازاریابی دیگر را در بر می گیرد. از جمله بازاریابی اینترنتی، بازاریابی رسانه های اجتماعی، بازاریابی اینستاگرام، بازاریابی ایمیلی و بازاریابی موتورهای جستجو. بازاریابی دیجیتال زمانی آغاز شد که دستگاه های دیجیتال از جمله کامپیوتر و تلویزیون وارد خانه ها شدند. با ظهور بسیار سریع تلفن های همراه و تلفن های هوشمند، یک پلت فرم کاملا جدید برای دنیای بازاریابی ایجاد شده است. اکنون بازاریابان می توانند با تلاش بسیار کمتر، برنامه های بازاریابی خود را با استفاده از دستگاه های دیجیتال شخصی کاربران اجرا کنند.

پیشنهاد می کنیم مقالات مرتبط را مطالعه کنید: بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ 

ظهور اینترنت صدها بار به این جریان سرعت بخشیده و منجر به ظهور سریع زیرشاخه های بازاریابی دیجیتال شده است. برای مثال بازاریابی ایمیلی یکی از اولین زیرشاخه ها بود و امروزه شاهد زیرشاخه های جدیدی از جمله بازاریابی شبکه های اجتماعی هستیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب و کارهای آنلاین نمی شود. خیلی از دوستان فکر می کنند بازاریابی دیجیتالی فقط برای کسب و کارهایی است که دارای یک وب سایت هستند. در صورتی که به هیچ وجه این طور نیست. خیلی از کسب و کارهای سنتی هم هستند که از طریق تبلیغات دیجیتال سعی دارند تا خدمات خود را به مشتریان احتمالی خود معرفی کنند.

در دیجیتال مارکتینگ سعی می شود از طریق ابزارهایی مثل وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی رفتار کاربران و مخاطبان تحلیل شود تا بعد از بررسی های انجام شده بتوان بیشترین بازدهی را از بازاریابی بر روی این افراد کسب کرد. در حقیقت در دیجیتال مارکتینگ هدف اصلی ما فروش است البته فروش بیشتر با داشتن مخاطبان هدف گسترده تر. شاید در بازاریابی سنتی هیچگاه نتوانید به طیف گسترده ای از مخاطبین دست یابید.

مزیت های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برندسازی در اینستاگرام جهانی شدن

امروزه به سختی می توانید فردی را پیدا کنید که حداقل به یک دستگاه دیجیتال مانند کامپیوتر یا گوشی هوشمند دسترسی نداشته باشد. دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا به طور شبانه‌روزی به مردم سراسر جهان دسترسی پیدا کنید. اما در مدل‌های بازاریابی سنتی، تبلیغات و بازاریابی فقط در زمان‌های خاص (مانند بازاریابی تلفنی) و در مکان‌های خاص (مانند بیلبوردهای بزرگراه) امکان‌پذیر است.

برندسازی در اینستاگرام مقرون به صرفه

هزینه تبلیغات سنتی مانند چاپ بیلبورد و تبلیغات تلویزیونی بسیار بالاست. بنابراین برای شرکت های کوچک دشوار است که با شرکت های بزرگ در این سطح رقابت کنند. از طرف دیگر بازاریابی دیجیتال بسیار سودآورتر است. علاوه بر این، در بسیاری از استراتژی های بازاریابی دیجیتال، می توانید کمپین هایی را متناسب با بودجه بازاریابی و تبلیغات خود تنظیم کنید. تبلیغات کلیکی یا CPC مثال خوبی است.

برندسازی در اینستاگرام قابلیت اندازه گیری

هنگام برنامه ریزی کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی، یک عامل مهم قابل اندازه گیری این برنامه است. اندازه گیری و تجزیه و تحلیل در پایان هر چرخه بازاریابی به شما این امکان را می دهد که ببینید چقدر موفق یا ناموفق بوده اید. شما نمی توانید بگویید چند نفر یک بیلبورد در بزرگراه دیده اند. اما به لطف دنیای دیجیتال امروزی، وجود ردپای دیجیتال و امکان ردیابی هر گونه فعالیت دیجیتالی، شما قادر خواهید بود تمامی فعالیت های کاربران را اندازه گیری کنید. این فعالیت ها ممکن است شامل اندازه گیری نرخ تبدیل، نرخ فروش، کلیک لینک و غیره باشد.

برندسازی در اینستاگرام مخاطبان اصلی را هدف قرار دهید.

مخاطبان شما مطمئناً از همه اعضای جامعه تشکیل نشده و فقط شامل یک گروه خاص می شود. بازاریابی دیجیتال به شما کمک می کند تا به درستی این مخاطبان خاص را هدف قرار دهید. با این حال، هدف قرار دادن مخاطب با استفاده از روش های بازاریابی سنتی بسیار دشوار است. اما در بازاریابی دیجیتال، روش هایی مانند بازاریابی سئو وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا به راحتی به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنید. یا در اینستاگرام با استفاده از هشتگ های فارسی و انگلیسی و استفاده صحیح از آن ها می توانید مخاطبان هدف را به صفحه خود هدایت کنید.

برندسازی در اینستاگرام نرخ تبدیل را افزایش دهید.

از آنجایی که در بازاریابی دیجیتال روی مخاطبان خاصی تمرکز می کنید، احتمال تبدیل آن مخاطبان به مشتریان و مشتریان افزایش می یابد. استراتژی های زیر به شما در این راه کمک می کند.

برندسازی در اینستاگرام انعطاف پذیر باشید.

بازاریابی دیجیتال بسیار انعطاف پذیر است. آیا استراتژی های فعلی شما به جایی نمی رسد؟ آیا طراحی سایت شما برای کاربران جالب نیست؟ شما می توانید آن را به سرعت تغییر دهید و به نتیجه مناسب برسید. برخلاف بازاریابی سنتی، تغییرات سخت در بازاریابی دیجیتال بسیار سریع و آسان است.

برندسازی در اینستاگرام امکان گفتگوی دو طرفه

هر چه بیشتر با مخاطبان خود صحبت کنید، پروفایل تجاری شما انسانی تر و محبوب تر خواهد شد. بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می دهد که چهره انسانی برند خود را به مخاطبان خود نشان دهید. بخش نظرات در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی یکی از بهترین مکان ها برای ایجاد مکالمات و برندسازی دیجیتال است.

شما نیاز دارید از رسانه های دیجیتال برای بازاریابی و تبلیغات کسب و کار خود استفاده کنید. امروزه دیگر کمتر کسی پیدا می شود که به راحتی به کسب و کاری اعتماد کند. در واقع شیوه تصمیم گیری مخاطبان عوض شده است. با وجود رسانه های اجتماعی محبوب دیگر کسی به حرف شما اهمیت نمی دهد. اکثرا به حرف این و آن در شبکه های اجتماعی توجه می کنند. بیشتر به کامنت ها توجه می شود.

پس دقیقا به خاطر همین موضوع هم که شده است باید از رسانه های دیجیتال استفاده کنید. در واقع هر کسب و کاری برای بقا در بین رقبایش باید در رسانه های دیجیتال حضور داشته باشد. نه اینکه از آن فقط برای کمک گرفتن استفاده کند.

کانال های دیجیتال مارکتینگ

انواع مختلفی از کانال های بازاریابی دیجیتال وجود دارد. این کانال ها پلتفرم هایی هستند که می توانید از آنها برای دستیابی به مخاطبان هدف متناسب با برند، محصول یا خدمات خود استفاده کنید و به اهداف بازاریابی خود نزدیک شوید.

به یاد داشته باشید که هیچ گونه ای ذاتاً بهتر از دیگری نیست. بسته به شرایط و نیازهای خود، باید بدانید از کدام کانال دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید و سپس بهترین روش ها را برای رسیدن به یک هدف خاص اجرا کنید. بیشتر اهداف شما احتمالاً ایجاد سرنخ، افزایش آگاهی از برند، بهبود نرخ تبدیل و در نهایت افزایش فروش است. علاوه بر این، می توانید ترکیبی از استراتژی ها را برای اهداف مختلف در نظر بگیرید و آنها را ترکیب کنید.

در ادامه به هر یک از این شاخه های دیجیتال مارکتینگ می پردازیم و خواهید دید که کدام یک بیشترین پتانسیل را برای رفع نیازهای کسب و کار و مخاطبان شما دارد.

در دیجیتال مارکتینگ ابزارهای زیادی وجود دارد که در این مقاله  به هرکدام اشاره ای خواهیم کرد و در مقاله های بعدی بیشتر در مورد این ابزارها برای شما عزیزان خواهیم نوشت.

  • بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو (SEO)
  • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
  • شبکه های اجتماعی (Social Media)
  • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
  • بازاریابی ویدئویی (Video Marketing)
  • بازاریابی چریکی (Guerrilla Marketing)
  • تبلیغات اینترنتی (Internet advertisement)

دیجیتال مارکتینگ به ویژه اینستاگرام نیاز اصلی هر کسب و کاری است که به صورت آنلاین فعالیت می کند. در واقع بازاریابی دیجیتال یک قسمت جدایی ناپذیر در کسب و کارهای اینترنتی است. استفاده از ابزارهایی که در این مقاله به آن ها اشاره کردم برای هر کسب و کار آنلاینی واجب است. یعنی هیچ کسب و کار آنلاینی وجود ندارد که از این روش ها استفاده نکرده باشد و هم اکنون موفق باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *