چرا باید از اینفوگرافیک استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
اینفوگرافیک (به انگلیسی: Infographic)، اطلاع‌نگاشت یا  گرافیک اطلاع‌رسان یا اَزدانِگاری  به نمایش داده‌ها با استفاده از چند نمودار و شکل در قالب یک تصویر گفته می‌شود.
اطلاع‌نگاشت‌ها نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند . شاید بتوان اطلاع‌نگاشت‌ها را قدیمی‌ترین ابزار برقراری ارتباط بشر خواند. استفاده از اطلاع‌نگاشت باعث می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند و حتی آن را به خاطر بسپارد. اینفوگرافیک یا داسویر بیان دیداری چکیده یک موضوع یا مطلب به شکل عکس، نمودار، اتصالات است و عده‌ای اینفوگرافیک را نوعی نقشه مفهومی می‌دانند که از این طریق ارتباط بین مفاهیم به زبان ساده‌تر و به شکل بصری نمایش داده می‌شود. اینفوگرافیک نگاره متن به شکل تصویر است.

انواع اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها معمولاً براساس منظور و مقصود از تهیه آن ها، نوع آیتم های به کار رفته و روند اطلاعات تقسیم بندی می شوند.
نکاتی که در تولید یک محتوای گرافیکی باید در نظر گرفت عبارتند از :
  • نشان دادن نقاط مثبت و منفی یک موضوع 
  • نمایش روند تغییرات یک مؤلفه در طول زمان
  • بررسی جز به جز عناصر مختلف یک موضوع 
  • نشان دادن روابط موجود در بین آیتم های مختلف 
در هر یک از این سناریوها ذکر شده در بالا همچنین و موارد مشابه، باید نوع مخاطب خود را نیز در نظر بگیرید.
اینفوگرافی اطلاع‌رسانی
در این نوع محتواهای گرافیکی از متن ها بیشتر استفاده می شود، که می توان با استفاده از آیکن، شکل‌های مختلف، رنگ‌ها و سایر مؤلفه‌های گرافیکی و تصویری آن را بهینه کرد.
اینفوگرافی تایم لاین
برای نمایش روند تغییرات و سیر تکاملی محصولات و یا خدمات کسب و کار خود به کار بگیرید. در این نوع محتوا از آیکن، تصاویر و عناصر گرافیکی برای انتقال مفاهیم کمک گرفته می‌شود. اینفوگرافی تایم لاین را می توان به شکل عمودی، افقی یا مارپیچ ترسیم کرد.
اینفوگرافی‌های نموداری
رسم یک نمودار برای مقایسه انواع آیتم ها و به تصویر کشیدن یک هدف می باشد. برای تأثیرگذاری بیشتر در این نوع اینفوگرافیک می توان از رنگ ها، شکل ها و آیکون های مختلف استفاده کرد.
اینفوگرافی آموزشی
برای شرح مراحل مورد نیاز برای رسیدن به یک هدف یا تولید یک محصول مورد استفاده قرار می گیرد. توجه نمائید در این نوع اینفوگرافی رعایت ترتیب مراحل بسیار مهم است.
اینفوگرافی فرآیندی
این نوع اینفو گرافیک شبیه اینفوگرافی آموزشی می باشد، با این تفاوت که در اینفوگرافیک فرآیندی تصمیم‌گیری حرف اول را می‌زند.
اینفوگرافی مقایسه‌ای
برای مقایسه و ارزیابی محصولات و یا خدمات یا افراد کاربرد دارد. ای نوع اینفوگرافی با مقایسه‌ تفاوت‌ ها و شباهت، به شناسایی نقاط قوت و ضعف آیتم‌های مختلف در برابر گزینه‌های دیگر کمک می‌کند.
اینفوگرافی عددی
برای ارائه آمار و ارقام طراحی می شود.
اینفوگرافی رزومه
برای نشان دادن تجارب شغلی، قابلیت‌های حرفه‌ای و مدارک، سوابق و توانمندی‌های تخصصی
چرا از اینفوگرافیک استفاده می‌کنیم؟
راه‌های مختلفی برای انتقال اطلاعات و داده وجود دارد. با این وجود چرا باید از اینفوگرافی (گرافیک اطلاع رسان – اطلاع نگاشت) استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال، به این فکر کنید که چه زمانی مقدار بیشتر اطلاعات را به خاطر سپرده‌اید؟ زمانی که اطلاعات را به صورت متن‌های طولانی و بدون تصویر خوانده‌اید یا هنگامی که آن‌‌ها را به صورت پوستر یا روزنامه دیواری مشاهده کرده‌اید؟
بیشتر اطلاعاتی که مغز ما دریافت می‌کند اطلاعات دیداری (بصری) است. به همین دلیل است که تصاویر را خیلی بهتر از نوشته‌ها به یاد می‌آوریم. همین موضوع است که استفاده از اینفوگرافی را جذاب می‌کند.
علاوه بر این، اینفوگرافی ها به دلیل استفاده از المان‌های بصری، جذاب هستند و افراد با دیدن آن‌ها از دور ناخودآگاه برای مطالعه بیشتر اینفوگرافیک وسوسه می‌شوند.

آخرین مطالب

چرا باید از اینفوگرافیک استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه اینفوگرافیک (به انگلیسی: Infographic)، اطلاع‌نگاشت یا  گرافیک اطلاع‌رسان یا اَزدانِگاری  به نمایش داده‌ها با استفاده از چند نمودار و شکل در قالب یک تصویر گفته می‌شود. اطلاع‌نگاشت‌ها نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.