;

نحوه حل مشکل ارور کپی رایت در اینستاگرام

اینستاگرام (Instagram) از محبوب ترین شبکه های اجتماعی تصویر محور است، که بیش از یک میلیارد کاربر دارد. اینستاگرام از قوانین مختلفی پیروی می کند که کپی رایت هم جزو آن ها است.

قبل از آپلود کردن بهتر است با این قوانین آشنا شوید. البته ممکن است در زمان آپلود فیلم و.. هم متوجه شوید که بلافاصله پست شما حذف می شود که در پیامی با عنوان هایی مثل Your video was removed به شما اعلام می شود که دلیل این امر حفظ قانون کپی رایت است.

مقاله پیشنهادی: ترفندهای اینستاگرامی که باید بدانید!

در این مقاله قصد داریم قانون کپی رایت اینستاگرام را بررسی می کنیم و روش حل مشکل کپی رایت در اینستاگرام را هم آموزش خواهیم داد.

نحوه حل مشکل ارور کپی رایت در اینستاگرام
کپی رایت در اینستاگرام

قانون کپی رایت در اینستاگرام چیست؟

ابتدا باید با مفهوم کلی این قانون آشنا شویم. کپی رایت یا حق تکثیر، نوعی مالکیت فکری است. فرقی ندارد که یک آثار فیزیکی داشته باشید و یا یک طرح یا عکس هنری، در هر صورت برای پدید آورنده این اثر، مجموعه ای از حقوق انحصاری خلق شده است تا برای نشر، تکثیر، الگو برداری از آن نیاز به اجازه وجود داشته باشد تا خالق آن اثر بتواند با اطمینان خاطر بیشتری طرح خود را نشر دهد.

بنا بر این اگر شما بدون مجوز یا اجازه بخواهید یک یک موزیک، ویدیو و یا چیز دیگری که مالک آن نیستید را در اینستاگرام و.. نشر دهید، این قانون را نقض کرده اید که Instagram هم مخالف این کار است و با ارور کپی رایت در اینستاگرام مواجه می شوید. البته بین پست کردن و اشتراک گذاری هم تفاوت وجود دارد. به طور مثال ممکن است بخواهید یک کار زیبا از شخص دیگری را با دوستان خودتان به اشتراک بگذارید اما مالکیتی برای آن قائل نباشید. در این موارد معمولا به تولید کننده اصلی اشاره می شود.

نحوه حل مشکل ارور کپی رایت در اینستاگرام
نحوه حل مشکل ارور کپی رایت در اینستاگرام

موارد کپی رایت در اینستاگرام

حالا که کمی با کپی رایت آشنا شدیم وقت آن است که بدانیم قوانین کپی رایت در اینستاگرام چگونه است و در این شبکه اجتماعی محبوب چه مواردی شامل کپی رایت می‌شود.

تحت شرایط اینستاگرام، به طور کلی شما نمی‌توانید محتوایی که موجب نقض حقوق شخص دیگری می‌شود را به اشتراک بگذارید.

در واقع مثلا شما نمی‌توانید عکسی را از پیج شخصی فردی دانلود کنید و آن را در صفحه شخصی خود یا یک پیج عمومی به اشتراک بگذارید؛ چرا که این کار باعث نقض حریم شخصی فرد مذکور می‌شود.

موارد زیر شامل کپی رایت در اینستاگرام می‌شوند:

  • به اشتراک گذاشتن یک موزیک، حتی در صورتی که آن را خریداری کرده باشید.
  • به اشتراک گذاشتن یک ویدئو با پخش صدای یک موزیک کپی رایت در پس‌زمینه
  • به اشتراک گذاشتن پستی از یک هنرمند بدون تخصیص حق کپی رایت به او
  • کپی از یک محتوا و استفاده از آن در راستای تبلیغات
  • ویرایش کردن محتوای شخص دیگری
  • محتوایی را از یک شبکه اجتماعی دیگر دانلود کرده باشید و یا آن را از گوگل دانلود کرده باشید

روش تشخیص نقض قانون کپی رایت در اینستاگرام

برای حفظ قانون کپی رایت موزیک و.. در اینستاگرام از ربات ها و الگوریتم های خاصی استفاده می کند که به صورت خودکار این اتفاق را تشخیص می دهند. البته در کنار این موضوع، گزارش یا ریپورت شدن توسط کاربران هم وجود دارد. در بروزرسانی های صورت گرفته و الگوریتم های شاسایی جدید، اینستاگرام روی موسیقی های موجود روی ویدیو ها واکنش زیادی نشان می دهد و معمولا پس از آپلود پست مورد نظر، به سرعت توسط اینستاگرام شناسایی و حذف می شوند.

حل مشکل کپی رایت در اینستاگرام برای موزیک روی ویدیو

اگر شما تمایل دارید که موزیک و یا ویدیوی که یک موزیک خاص را دارد به اشتراک بگذارید اما با ممانعت و ارور Your Video has been Removed در اینستاگرام مواجه می شوید، پس از دیدن نوتیفیکش مربوطه روی See what’s wrong تپ کنید.

در صفحه بعدی اخطار کپی رایت در اینستاگرام که نشان داده می شود، گزینه Appeal را بزنید.

حال باید تایید کنید که شما اعتبار انتشار این پست را دارید. پس برای دور زدن قانون کپی رایت در اینستاگرام، I agree را فعال کرده و در قسمت electronic signature باید امضای الکترونیکی خود را وارد کنید. برای امضای الکترونیک کافی است تا فقط نام خود را بنویسید که بهتر است همان نام اکانت باشد. سپس روی Appeal تپ کنید؛ با این کار مسولیت پخش به عهده شما خواهد بود.

پس از گذشت چند لحظه مشکل رفع شده و ویدیوی شما مجدد پست می شود و از طریق یک نوتیفیکشن این امر اطلاع رسانی می شود. از این روش حذف کپی رایت اینستاگرام برای هر مورد مشابهی می توانید استفاده کنید.

البته قابل ذکر است که با این روش مشکل شما رفع می شود اما اگر صاحب اثر متوجه شود و شما را ریپورت کند، احتمال دارد که مجدد پست حذف شود و یا حتی اکانت شما بسته شود که البته احتمال این اتفاق کم است.

چگونه قوانین کپی رایت اینستاگرام را نقض نکنیم؟

با انجام این چندکار می‌توانید تا حد ممکن قوانین کپی رایت اینستاگرام را رعایت کنید تا با مشکل کپی رایت مواجه نشوید.

از پست کردن محتوایی که صاحب آن نیستید خودداری کنید

 یکی از بهترین راه‌های رعایت قوانین کپی رایت اینستاگرام این است که تنها محتوایی را به اشتراک بگذارید که خودتان آن را تولید کرده‌اید و یا از صاحب اثر اجازه‌ی کامل برای به اشتراک گذاشتن آن دارید.

اجازه اشتراک گذاری از صاحب اثر بگیرید

 اگر می‌خواهید محتوایی را در پیج خود قرار دهید که به شخص دیگری اختصاص دارد باید به صورت کتبی اجازه‌ی فرد مذکور را داشته باشید و همچنین اگر لازم است هزینه‌ای را به آن شخص پرداخت کنید. از طرفی در اکثر موارد (اگر نگوییم تمام موارد) امکان کسب اجازه از صاحب اثر وجود ندارد و شما نمی‌توانید به یک سلبریتی پیام بدهید و برای انتشار محتوا از او اجازه بگیرید.

برای رفع این مشکل باید حتما در کپشن پست خود بنویسید که این محتوا به چه کسی اختصاص دارد و تمامی منافع به آن شخص خواهد رسید. با این کار شما به اینستاگرام اعلام کرده‌اید که حقوق اثر را برای صاحب اثر حفظ کرده‌اید.

سوالات متدوال

آیا گزارش دادن یک پست یا پیج واقعا تأثیرگذار است؟

زمانی که شما پستی را ریپورت می‌کنید اینستاگرام به طور کلی توجه بیشتری به آن پست نشان می‌دهد و اگر تعداد ریپورت‌های پست زیاد شود حتما این پست مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا اگر واقعا هر کدام از قوانین این شبکه اجتماعی را لغو می‌کند به سرعت حذف شود.

در مورد ریپورت شدن یک پیج کار کمی دشوارتر است و اینستاگرام باید به طور ۱۰۰ درصدی مجاب شود که پیج مورد نظر قانونی جدی را نقض کرده است. به بیان ساده‌تر اگر یک نفر یا ده نفر یک پست یا پیج را ریپورت کنند عملا هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد، اما اگر این تعداد افزایش پیدا کند باعث می‌شود تا نظارت این شبکه اجتماعی بر آن پست یا پیج بیشتر شود.

بسته شدن پیج به علت کپی رایت امکان پذیر است؟

اینستاگرام هیچگاه پیجی را بابت نقض چندباره‌ی قانون کپی رایت مسدود نمی‌کند و تنها در صورتی این اتفاق رخ می‌دهد که شما چندین بار بدون توجه به تذکرهای مختلف اینستاگرام بر نقض قوانین کپی رایت اصرار بورزید.

نکته‌ی بسیار مهمی که در این بخش باید آن را رعایت کنید این است که به هیچ عنوان پستی که یک بار توسط اینستاگرام به دلیل نقض قوانین کپی رایت حذف شده را مجددا بارگذاری نکنید. اگر این کار را انجام دهید این موضوع را به اینستاگرام انتقال می‌دهید که اهمیتی برای اخطار ها قائل نیستید و پس از چند بار تکرار این عمل به مسدود شدن پیج شما می‌انجامد.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *