حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام
زمان مطالعه: 8 دقیقه

گاهی اوقات شاید بخواهید اکانت های افراد مختلف، تگ ها، مکان ها و یا هشتگ های هیجان انگیز را در اینستاگرام جستجو کنید؛ اما بهتر است بدانید که ردپای شما در تاریخچه جستجو اینستاگرام می ماند. دراقع زمانی که در اینستاگرام موردی را جستجو می کنید، عبارت جستجو در قسمت Search به عنوان تاریخچه ذخیره می شود. از این رو اگر به دنبال حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام هستید و نمی خواهید بقیه از جستجوهای شما مطلع شوند؛ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. شما به راحتی می توانید در اینستاگرام جستجوهای پیشین ذخیره شده را حذف کنید. به آرشیو جستجوهای ذخیره شده اصطلاحاً تاریخچه جستجو (Search History) می گویند. 

در این مقاله قصد داریم نحوه حذف جستجوهای پیشین اینستاگرام  را به شما معرفی کنیم و شما می توانید با طی چند مرحله در تنظیمات موارد جستجو شده را مشاهده و حتی حذف کنید.

مقاله پیشنهادی: صفر تا صد آموزش اینستاگرام؛ نحوه انتشار استوری و پست ها

 

تاریخچه جستجو اینستاگرام چیست؟

تاریخچه جستجو اینستاگرام شامل نام اکانت هایی است که در اینستاگرام خود جستجو کرده اید. این اطلاعات همیشه در کش اینستاگرام شما باقی می ماند و در تاریخچه جستجوی اینستاگرام شما نمایش داده می شود مگر اینکه به صورت دستی آن را از تاریخچه جستجوی خود حذف کنید. بعبارتی اینستاگرام دارای یک لیست یا همان آرشیو جستجو می باشد که با مراجعه به این بخش میتوانید اکانت های افراد مختلف، هشتگ ها و یا تگ ها بطور کلی تاپ ترین مطالب مرتبط را با عبارت کلیدی مد نظرتان را جستجو کنید. 

وقتی یک عبارتی را در قسمت جستجو تایپ می کنید، اینستاگرام اکانت ها، هشتگ ها و یا هر موردی دیگری که  به کلمه کلیدی شما مرتبط باشد را برایتان نمایش می دهد. هر پیشنهادی را که انتخاب کنید در تاریخچه جستجوی اینستاگرام شما ذخیره می شود.

بعد از آن هر زمان که به بخش جستجوی اینستاگرام بروید، موارد جستجو شده پیشین به صورت خودکار و بدون تایپ عبارت به شما نمایش داده می شوند. به عبارت دیگر اپلیکیشن اینستاگرام لیستی از جستجوهای قبلی را ذخیره و آرشیو میکند و به هنگام مراجعه به قسمت جستجو آن را با شما نمایش می دهد.

 

روش های حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام

 

نحوه حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام

حذف هیستوری اینستاگرام به صورت دستی انجام می شود و دو روش برای پاک کردن تاریخچه جستجو اینستاگرام وجود دارد: 

  • اولی از طریق بخش Security (امنیت)
  • دومی از طریق Access Data ( دسترسی داده ها)

 

حذف سرچ هیستوری از Security 

برای پاک کردن Search History اینستاگرام  تان مراحل زیر را دنبال کنید:

اپلیکیشن اینستاگرام را باز کرده و به صفحه پروفایل تان بروید. 

آیکون سه خط در گوشی های اندروید و آیکون چرخ دنده در گوشی های آیفون را در سمت راست بالای صفحه را انتخاب کنید.

در داشبورد نمایان شده گزینه setting را انتخاب کنید. 

حال در صفحه ای که برایتان ظاهر شده بر روی گزینه security کلیک کنید. 

به انتهای صفحه بروید و بر روی گزینه Search History  ضربه بزنید. 

لیستی از تاریخچه جستجو برای شما نمایش داده می شود؛ اگر می خواهید تاریخچه جستجو را پاک کنید، گزینه Clear All را در سمت راست بالای صفحه انتخاب کنید.

در مرحله بعد، اینستاگرام از شما سوالی با مضمون “? Clear search history” از شما خواهد پرسید، در صورتی که تمایل به ادامه فرایند دارید روی گزینه Clear All کلیک کنید تا تمامی سوابق شما در آرشیو اینستاگرام پاک شود. 

حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام به زبان فارسی

 اگر اینستاگرام شما بر روی زبان فارسی تنظیم شده است برای حذف تاریخچه جستجو اینستاگرام مراحل زیر را دنبال کنید: 

برای حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام به زبان فارسی کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

به پروفایل اینستاگرام خود بروید. 

آیکون سه خط در بالای صفحه را لمس کنید. 

از داشبورد نمایان شده  وارد قسمت تنظیمات شوید. 

حال  گزینه Security را انتخاب کنید.

در پایین صفحه گزینه Search History قرار دارد. فشار دهید.

لیستی از آرشیو جستجو برای شما ظاهر می شود، اگر می خواهید فرایند حذف را ادامه دهید بر روی گزینه Clear All  در سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.

اینستاگرام از شما سوالی با مضمون “سابقه جستجو پاک شود؟” می پرسد، اگر مطمئن هستید که می خواهید ردپای خود را از تاریخچه جستجو حذف کنید مجدداً گزینه ” پاک کردن همه ” را انتخاب کنید. 

در ادامه خواهید داد تاریخچه جستجوی اینستاگرام فارسی با موفقیت حذف شد.

به طور معمول، با این کار تاریخچه شما پاک می شود و دیگر به شما اکانت یا هشتگ در جستجوی اینستاگرام پیشنهاد نمی شود. اما اگر هنوز سابقه جستجوی شما در اینستاگرام حذف نشده باشد به روش زیر عمل کنید:

حذف از طریق Access Data 

حافظه پنهان( کش) و داده‌های برنامه (Access Data) را پاک کنید؛ اگر از خود برنامه اینستاگرام نتوانستید حافظه اینستاگرام تان را پاک کنید از طریق حذف دیتای برنامه اقدام کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید: 

از تنظیمات گوشی تان به Apps یا Apps & Notifications بروید تا لیستی از برنامه های نصب شده روی گوشی خود را مشاهده کنید.

حالا اپلیکیشن اینستاگرام را در لیست برنامه ها پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

جهت دسترسی به تنظیمات حافظه اینستاگرام، باید بر روی گزینه Storage کلیک کنید. 

در صفحه ای که ظاهر می شود روی Clear cache ضربه بزنید، بعد از پاک شدن کش گوشی خود را ریستارت کنید.

حال مجدد هیستوری اینستاگرام تان را چک کنید، اگر هنوز پاک نشده باشد دوباره مراحل بالا را طی کنید این بار گزینه clear data یا clear storage را انتخاب کنید. 

توجه کنید در این روش حذف تاریخچه جستجو اینستاگرام، از اکانت تان خارج می شوید و تمامی  فایل های ذخیره شده در پوشه اینستاگرام از حافظه گوشی شما حذف می شود. بنابراین، قبل از انجام این کار، یک نسخه پشتیبان از فایل های مورد نظر خود تهیه کنید.

نکته: در گوشی‌های اندرویدی، می‌توانید از این روش برای حذف کامل تاریخچه اینستاگرام کنید. 

رفع مشکل پاک نشدن هیستوری سرچ اینستاگرام

اگر به هنگام حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام به مشکل برخوردید، روش های زیر را امتحان کنید:

ریستارت کردن گوشی 

گاهی اوقات راه اندازی مجدد گوشی بسیاری از مشکلات بوجود آمده را برطرف می کند؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم پس از پاک کردن تاریخچه جستجو از طریق security گوشی موبایل خود را خاموش و روشن کنید تا مشکل شما حل شود.

Log Out شدن از اکانت اینستاگرام

یک راه حل دیگر برای رفع مشکل پاک نشدن سابقه اینستاگرام این است که از اکانت اینستاگرام تان خارج شوید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

روی آیکون سه خط در گوشه سمت راست بالای گوشی های اندروید و نماد چرخ دنده در آیفون ضربه بزنید.

وارد قسمت تنظیمات شوید و به پایین اسکرول کنید تا گزینه Log out را پیدا کنید.

حال بر روی log out کلیک کنید تا از پروفایل تان خارج شوید.

در ادامه گوشی خود را ریستارت کنید، مجدد وارد حساب کاربری خود شوید و بررسی کنید که آیا سابقه شما از قسمت هیستوری پاک شده یا نه!
توجه داشته باشید که در این روش چون از کانت تان خارج می شوید، حتماً باید نام کاربری و رمز عبور اکانت اینستاگرام تان را به خاطر بسپارید.

حذف کش (حافظه پنهانی) اینستاگرام

این روش همان حذف از طریق Access data می باشد که در بالا به طور کامل توضیح دادیم.

حذف برنامه اینستاگرام

اگر با روش های گفته شده در بالا نتوانستید ردپای خود را در قسمت جستجوی اینستاگرام پاک کنید، اپلیکیشن اینستاگرام را پاک کنید.

بدین منظور به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید و بر روی Apps یا Application Manager کلیک کنید. اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید و برای حذف نصب برنامه در صفحه اطلاعات اینستاگرام بر روی Uninstall کلیک کنید تا اینستاگرام از دستگاه شما حذف گردد.

در گوشی های آیفون‌ می‌توانید آیکون برنامه را با لمس نگه دارید تا زمانی که آیکون شروع به چرخش کند؛ سپس دکمه کوچک X را در بالای صفحه فشار دهید و در پیامی که باز می شود گزینه Delete را انتخاب کنید.

بعد از حذف اپلیکیشن اینستاگرام گوشی خود را ریستارت کنید و مجدد از برنامه play store و یا App store برنامه اینستاگرام را دانلود و نصب کنید.

حذف Top Suggested از جستجوی اینستاگرام

اگر بعد از انجام تمامی روش های ذکر شده موفق به حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام نشدید، به این روش عمل کنید:

از قسمت جستجوی اینستاگرام بر روی کادر جستجو، انگشت خود را نگه دارید تا وارد لیست پیشنهادی اینستاگرام شوید. بعبارتی در این قسمت منوی برای شما ظاهر می شود که نشان دهنده تمامی جستجوهای شما می باشد.

برای حذف هشتگ ها یا اکانت های ظاهر شده باید به صورت جداگانه، آن ها را حذف کنید. با کلیک بر روی ضربدر در مقابل اکانت می توانید آن ها را از تاریخچه اینستاگرام پاک کنید.

توصیه ما

در این مقاله سعی کردیم روش های حذف تاریخچه جستجوی اینستاگرام را به طور کامل شرح دهیم. توجه کنید نتیجه تمامی این روش ها یکسان می باشد و فرقی نمی کند از طریق کدام روش اقدام به حذف ردپای خود در اینستاگرام کنید. اگر در هر مرحله و یا در استفاده از هر تکنیکی با مشکل مواجه شدید در قسمت دیدگاه مطرح کنید تا کارشناسان ما در شویراد در سریع ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

همچنین هر روشی را که برای پاک کردن هیستوری اینستاگرام انتخاب کردید نتایج حاصله را در قسمت دیدگاه با سایرین به اشتراک بگذارید تا خوانندگان این مطلب از تجربیات شما استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.