Logo
جستجو کردن
Logo

ریلز اینستاگرام چیست؟ نحوه فعال کردن آن

ریلز اینستاگرام

ریلز اینستاگرام دقیقا چیست و چه کاری انجام می دهد؟ حتما شما هم از گوشه و کنار یا در رسانه های اجتماعی این خبر را شنیده اید که کشورهای هند و آمریکا ادعا می کنند، تیک تاک به منظور جاسوسی برای دولت چین فعالیت می کند. از این رو در این کشورها شاهد مسدود سازی تیک تاک و برخی از اپلیکیشن های دیگر هستیم. در راستای این اتفاقات اینستاگرام با ظاهری متفاوت، پا به میدان گذاشته و به رقابت با تیک تاک پرداخت.

اینستاگرام با رونمایی از قابلیت ریلز (Reels) رقابت سرسختانه اش با تیک تاک را اعلام کرد چرا که در برخی از کشورها مانند ایران دسترسی به تیک تاک به سختی انجام می شود. به همین دلیل فرصت مناسبی برای خودنمایی اینستاگرام به وجود آمده است.

در این مطلب می خواهیم قابلیت جدید ریلز اینستاگرام که به تازگی غوغا به پا کرده است، به شما معرفی کرده و تفاوت آن با استوری اینستاگرام و تیک تاک را بیان کنیم. اگر می خواهید با این قابلیت بیشتر آشنا شوید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

ریلز اینستاگرام چیست؟

ریلز اینستاگرام چیست؟

احتمالا تا به حال هر از گاهی در اینستاگرام کلمه ریلز (Reels) به گوشتان خورده است و کنجکاو شده اید که بدانید. ریلز اینستاگرام قابلیت جدیدی است که به شما کمک می کند ویدیوهای ۱۵ ثانیه ای را با افکت ها و ابزارهای ویرایشی متنوع بسازید و با دیگران به اشتراک بگذارید. ریلز اینستاگرام در برخی از کشورها مانند برزیل، آلمان و فرانسه برای رقابت با تیک تاک رونمایی شده است اما هنوز کاربرانی هستند که به این قابلیت شگفت انگیز دسترسی ندارند.

در واقع شما با این قابلیت می توانید با استفاده از دوربین اینستاگرام کلیپ های جذاب و زیبا ضبط کرده و با افزودن ابزارهای ویرایشی، افکت های مختلف و موزیک به ویدیوتان، جلوه خاصی بدهید و با دیگران به اشتراک بگذارید. یکی از ویژگی هایی که ریلز اینستاگرام در اختیار شما قرار می دهد قابلیت آهسته کردن صحنه همانند تیک تاک است.

این مقاله را حتما بخوانید
13 ترفند جذاب برای ایجاد تبلیغات چرخشی اینستاگرام

نکته ای که حائز اهمیت است این است که قابلیت Reels اینستاگرام چون از قابلیت های جدید این اپلیکیشن است، ممکن است روی خیلی از اکانت ها فعال نشده باشد؛ پس اگر این گزینه را پیدا نکردید صبور باشید. چرا که به مرور زمان اینستاگرام این قابلیت را برای همه فعال خواهد کرد.

تفاوت Reels و استوری اینستاگرام در چیست؟

اولین و بزرگ ترین عاملی که باعث وجه تمایز ریلز با استوری اینستاگرام می شود، نحوه اشتراک گذاری آن هاست.

وقتی شما در ریلز ویدیویی آپلود می کنید، این فیلم به صورت خودکار در بخش جدیدی به نام ریلز در صفحه اکسپلور اینستاگرام منتشر می شود که می توانید مانند IGTV در صفحه خودتان نیز آن را مشاهده کنید.

تمام ویدیوهایی که در ریلز می سازید در بخشی جداگانه مانند IGTV منتشر می شود که به راحتی می توانید هم از صفحه اکسپلور و هم صفحه پروفایلتان به آن دسترسی داشته باشید.

چگونگی فعال کردن ریلز اینستاگرام

ویدیوها و محتواهایی که در ریلز می سازید با نام ریل شناخته می شوند. برای اینکه بتوانید یک ریل ایجاد کنید وارد صفحه استوری اینستاگرام شوید. اگر قابلیت ریلز برای اینستاگرام شما فعال شده باشد، می توانید در پایین صفحه کنار Story عنوان Reels را مشاهده کنید.

با انتخاب این گزینه و سپس دکمه شاتر، دوربین شروع به ضبط فیلم با مدت زمان ۱۵ ثانیه می کند که می توانید با استفاده از گزینه هایی که در صفحه ریلز وجود دارد به جذابیت فیلم اضافه کنید.

در صفحه ریلز چهار گزینه وجود دارد که با انتخاب هرکدام از آن ها تنظیماتی خاص روی ویدیو شما اعمال می شود.

Music: با انتخاب این گزینه می توانید قسمتی از یک موسیقی را روی کلیپ قرار دهید.

Playback: با انتخاب این گزینه می توانید سرعت پخش فیلم را تغییر دهید مثلا می توانید از گزینه های اسلوموشن یا فست اسلوموشن استفاده کنید.

Effects: در این بخش می توانید از انواع ماسک های واقعیت افزوده اینستاگرام، پس زمینه های جذاب، بازی و موارد دیگر برای جذابیت هرچه بیشتر ویدیو استفاده کنید.

این مقاله را حتما بخوانید
نکات طلایی تبلیغ در اینستاگرام با آقای تبلیغات

Timer: با استفاده از این گزینه می توانید قبل از ضبط ویدیو مدت زمان ویدیو را تعیین کنید تا دیگر نیازی به قطع ضبط فیلم با دست نباشد.

در این قسمت گزینه های دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید فلش گوشی را روشن یا خاموش کنید و یا بین دوبین های سلفی و پشت گوشی جابجا شوید.

اگر نمی خواهید به صورت زنده فیلم ضبط کنید، می توانید با استفاده از گزینه پلاس (+) در پایین صفحه، مانند استوری از فیلم های گالری گوشی تان استفاده کنید.

ویرایش و اشتراک گذاری ریلز اینستاگرام

ویرایش و اشتراک گذاری ریلز در اینستاگرام

حالا که ضبط ویدیو به پایان رسیده است، می توانید با استفاده از ابزارهای ویرایشی تنظیماتی روی فیلم انجام دهید.

Download: با این گزینه می توانید ریلز ضبط شده را در گالری گوشی تان ذخیره کنید.

Stickers: با استفاده از این گزینه می توانید استیکرها، گیف ها و ایموجی های مختلف را به فیلم تان اضافه کنید.

Draw: با این ابزار می توانید خطوط رنگارنگ را روی فیلم ضبط شده ترسیم کنید.

Text: با استفاده از این گزینه می توانید متن دلخواهتان را روی فیلم، با سبک دلخواهتان بنویسید.

همچنین اگر قسمتی از فیلم ضبط شده به دلتان نمی نشیند یا دوست ندارید دیگران آن را ببینند، می توانید با استفاده از تایم لاین (Time Line) در این قسمت، قسمتی از ویدیو را برش بزنید.

بعد از اتمام ویرایش حال نوبت اشتراک گذاری ریلز با دیگران است. در پایین صفحه گزینه بعدی (>) را انتخاب کنید تا به مرحله اشتراک گذاری بروید. در این مرحله شما می توانید ویدیو را هم در استوری و هم در ریلز به اشتراک بگذارید.

Reels: اگر در این قسمت به اشتراک بگذارید، ریل شما در کنار پست های دیگری که منتشر کرده اید نمایش داده می شود. با انتخاب این گزینه می توانید مانند پست برای ریل کپشن بنویسید، فیلتر مناسب برای ریل انتخاب کنید، کاور مناسب برای ویدیو در نظر بگیرید و…

Stories: با اشتراک گذاری در این قسمت مانند یک استوری که تنها ۲۴ ساعت قابل نمایش است، ریل شما هم تنها ۲۴ ساعت قابل مشاهده است.

دلیل رونمایی اینستاگرام از قابلیت Reels

اگر از تیک تاک استفاده کرده باشید حتما این مورد را می دانید که تفاوت اصلی اینستاگرام و تیک تاک در این است که فید اصلی کاربران تیک تاک فالوینگ نیست بلکه ویدیوهایی است که به صورت خودکار تیک تاک برای شما در نظر می گیرد.

این مقاله را حتما بخوانید
ساخت فروشگاه در اینستاگرام

فیدهای تیک تاک زنجیره ای نامحدود از ویدیو کلیپ های کوتاه است که همین امر بیشتر کاربران را به این اپلیکیشن معتاد کرده است!

زمانی که کاربران اینستاگرام تلاش می کنند تعداد فالور زیادی جذب کنند، کاربران تیک تاک وقتی فیلم هایشان وارد صفحه For you شود از توجه زیادی برخوردار خواهند شد. به همین دلیل اینستاگرام برای پنهان کردن ضعف خود از قابلیت ریلز رونمایی کرده است.

ضعف اصلی اینستاگرام در این است که کاربران جدید چون تعداد فالور کمی دارند، نمی توانند میان میلیون ها کاربر در همان ابتدا جلب توجه کنند. به همین دلیل با رونمایی از قابلیت ریلز توانسته است تا حدودی این ضعف را پوشش دهد تا کاربران تازه کار بتوانند با استفاده از این قابلیت محتوا تولید کرده و دیده شوند.

تفاوت ریلز اینستاگرام با تیک تاک

قابلیت ریلز ویژگی جدیدی است که برای رقابت با تیک تاک ایجاد شده است به همین خاطر بهتر است شباهت ها و تفاوت های این دو را نیز بدانید.

ذات تیک تاک و ریلز اینستاگرام یکی است یعنی هر دو تلاش می کنند فضایی خلق کنند که کاربرانشان بتوانند خلاقانه، بهترین ویدیو کلیپ ها را ساخته و با دیگران به اشتراک بگذارند.

اما با اینکه وجه مشترکی بین تیک تاک و ریلز اینستاگرام وجود دارد، یک تفاوت اساسی بین آن هاست و آن این است که ریلز یک قابلیت جدید در داخل اینستاگرام است اما تیک تاک یک پلتفرم برای ساخت و اشتراک گذاری ویدیو کلیپ است.

دومین تفاوت آن ها در مدت زمان فیلم هاست. در اینستاگرام ریلز، شما می توانید ویدیوهای ۱۵ ثانیه ای ضبط کنید اما در تیک تاک تا ۱ دقیقه می توانید ویدیو بسازید. همچنین ریل های اینستاگرام که در استوری منتشر می شوند بعد از ۲۴ ساعت دیگر قابل مشاهده نیست اما تمام فیلم های تیک تاک ماندگار هستند.

حرف آخر

در مطالب بالا به صورت کلی قابلیت جدید و زیبای Reels اینستاگرام را به شما معرفی کرده و تفاوت ها و شباهت هایی که با استوری و تیک تاک دارد بیان کردیم.

این مقاله را حتما بخوانید
چگونه به صفحه اکسپلور اینستاگرام برویم؟

اگر شما هم می خواهید در ریلز اینستاگرام ویدیو کلیپ بسازید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید اما هنوز مطالبی برای شما روشن نیست و سردرگم هستید، می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در شویراد تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ترندهای اینستاگرام در در ربات کلاب آقای تبلیغات – طراحی شده توسط تیم تبلیغاتی شویراد- عضو شوید.

Picture of  حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 6 =

جستجو کردن