;

اندازه‌گیری و بهینه‌سازی تبلیغات اپلیکیشن با ادجاست (Adjust)

قبل از اینکه بگویم ” ادجاست چیست ” بگذارید یک سؤالی بپرسم: هدف اصلی از طراحی یک اپلیکیشن چیست؟

 • ارتقاء تجربه کاربری (UX) سادگی و کاربرپسندی (UI)
 • ارائه راه‌حل‌های مؤثر به مشکلات یا نیازهای کاربران
 • افزایش فروش، سود و بازاریابی محصولات یا خدمات
 • ایجاد تعامل و ارتباط مستقیم با مشتریان موجود و مشتریان بالقوه
 • بهبود بهره‌وری و عملکرد کارمندان، مدیریت داده‌ها، و بهبود فرآیندهای کسب‌وکار
 • و غیره

هدف شما از طراحی یک اپلیکیشن هر کدام از موارد بالا باشد، برای اینکه اپلیکیشن شما در مسیر رشد و توسعه هدایت شود باید کاربران بیشتری را جذب اپلیکیشن کنید.

برای این منظور، بایستی نصب اپلیکیشن خود را تبلیغ کنید؛ اما حواستان باشد این کار باید درست و اصولی انجام شود.

 • اول اینکه: باید مطمئن شوید که کانال‌های تبلیغاتی معتبری را برای انتشار آگهی‌های تبلیغاتی خود انتخاب کرده‌اید.
 • دومین مورد: نصب‌های تقلبی و فیک را شناسایی و از شر آن‌ها خلاص شوید.

اینجاست که سروکلهٔ ابزاری حرفه‌ای ادجاست پیدا می‌شود؛ در این مقاله، قصد داریم شما را با نحوه بهینه‌سازی تبلیغات با استفاده از ابزار ادجاست آشنا کنیم. تا پایان این مطلب همراه من باشید.

توجه کنید!

با طراحی یک اپلیکیشن موبایل می‌توانید تبلیغات موبایلی انجام دهید. اپلیکیشن‌های موبایلی به عنوان یکی از ابزارهای مؤثر در تبلیغات موبایل شناخته می‌شوند. این اپلیکیشن‌ها می‌توانند به عنوان یک پلتفرم تعاملی بین کاربران و کسب‌وکارها عمل کنند و امکان ارائه تبلیغات موبایلی به کاربران را فراهم کنند.

ادجاست چیست
اندازه‌گیری و بهینه‌سازی تبلیغات اپلیکیشن با ادجاست (Adjust)

ادجاست چیست؟

ادجاست (Adjust) یک پلتفرم تجزیه و تحلیل (Analytics) و اتریبیوشن (Attribution) است که به تبلیغ‌دهنده‌ها و توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن کمک می‌کند تا کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی‌شان را بهینه‌سازی کنند.

این پلتفرم، اطلاعات جامعی از عملکرد بازاریابی و تبلیغاتی را در داشبورد خود به شما ارائه می‌دهد تا به دقت بفهمید کدام کمپین‌ها بهترین بازدهی را دارند؛ در واقع، از این طریق، آشما می‌توانید عملکرد و فعالیت‌هایتان را اندازه‌گیری کرده و با بهینه‌سازی منابع خود، استراتژی‌های موفق‌تری را اجرا کنید.

اتریبیوشن (Attribution) به تجزیه و تحلیل داده‌های کمپین‌های بازاریابی اپلیکیشن اشاره دارد و تأثیر آن‌ها را بر رفتار کاربران بررسی می‌کند. به واسطه اتریبیوشن، می‌توان مشخص کرد که کاربران اپلیکیشن را چطور و از کجا نصب کرده‌اند و چه اقداماتی بر رفتار آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

در کنار این دو سرویس می‌توانید از سرویس «جلوگیری از تقلب» کمک بگیرید؛ با کمک آن، می‌توانید از نصب‌های جعلی اپلیکیشن جلوگیری کرده و هزینه‌های اضافی و بی‌مورد را کاهش دهید.

پلتفرم ادجاست همکار رسمی بزرگترین شرکت‌های تکنولوژی جهان، از جمله فیسبوک، گوگل و X (توییتر سابق) در زمینۀ اندازه‌گیری و تحلیل عملکرد اپلیکیشن‌های موبایلی آن‌ها می‌باشد.

ادجاست با استفاده از ۳ سرویس اتریبیوشن ( مدل کلیک‌محور و ایمپرشن‌محور)، آنالیتیکس و ضد تقلب خود، اطلاعات مهمی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. اطلاعاتی از قبیل :

 • محتوای تبلیغاتی اپلیکیشن
 • کانال‌های تبلیغاتی و نمایش‌دهنده‌ها
 • تعامل و رفتار کاربر پس از نصب
 • ارزیابی عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی مختلف
 • شناسایی نصب‌های جعلی و فیک
 • بررسی تعداد نصب و حذف (مخصوص اندروید)

در ادامه مزایای پلتفرم ادجاست را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

ادجاست چه کمکی به صاحبان اپلیکیشن می‌کند؟

در حالت کلی، پلتفرم ادجاست برای اندازه‌گیری اثرگذاری فعالیت‌‌های بازاریابی و تبلیغاتی اپلیکیشن و بهینه‌سازی آن‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه می‌خواهیم کمی عمیق‌تر در مورد مزیت‌های ادجاست صحبت کنیم!

قبل از اینکه به شما بگویم مزیت‌های ادجاست چیست؛ بیایید ۳ سرویس اصلی ادجاست را بصورت جداگانه بررسی کنیم:

3 سرویس اصلی ادجاست چیست؟
اندازه‌گیری و بهینه‌سازی تبلیغات اپلیکیشن با ادجاست (Adjust)

شناخت و درک سفر کاربر با استفاده از اتریبیوشن و ادجاست

اتریبیوشن یک مفهوم علمی است که به ما کمک می‌کند تا ارتباطات بین داده‌های مختلف را مشخص کنیم. بهتر است با چند مثال شروع کنیم:

 • آیا کاربر بعد از دیدن یک تبلیغ، واکنش نشان داده است؟
 • آیا کاربر بعد از دیدن تبلیغ، اپلیکیشن را نصب کرده است؟
 • کاربر بعد از نصب اپلیکیشن از طریق تبلیغ، چه رفتاری داشته است؟

به زبان ساده‌تر، اتریبیوشن موبایل به بازاریابان کمک می‌کند تا درک کنند که کاربران چه مسیری را برای دستیابی به اپلیکیشن طی می‌کنند و پس از ورود به اپلیکیشن، چگونه رفتار می‌کنند.

ادجاست با استفاده از سرویس اتریبیوشن، سعی دارد تمام قیف تبدیل کاربر به مشتری را پوشش دهد. این ابزار گزارشی ارائه می‌دهد که به شما می‌گوید کاربر از کجا تبلیغ را دیده است و چگونه اپلیکیشن را نصب کرده است؛ همچنین پس از نصب، چه فعالیت‌هایی داشته است.


در کل، اتریبیوشن در زمینه‌های زیر به شما کمک می‌کند:

 1. رصد و پیگیری تمامی کانال‌ها برای درک اینکه کاربران، اپلیکیشن را از کجا پیدا کرده‌اند.
 2. شناسایی کانال‌هایی که بهترین عملکرد را داشته‌اند.
 3. درک اینکه هر کاربر به وسیله کدام تبلیغ جذب شده است.
 4. شناخت رفتار و اقدامات کاربران پس از نصب اپلیکیشن.

همچنین اتریبیوشن به شما کمک می‌کند تا گروه‌های مخاطب مشابه هم را شناسایی کرده و بفهمید که هر گروه چه نوع رفتاری را در اپلیکیشن از خود نشان می‌دهد.

اندازه‌گیری و تجزیه‌وتحلیل با سرویس آنالیتیکس ادجاست

افزودن کاربران جدید به اپلیکیشن، اقدامی بسیار حیاتی برای رشد و توسعه آن است؛ ولی از آن مهم‌تر، ترغیب کاربران به استفادۀ مجدد (حفظ کاربر) و همچنین افزایش نرخ تبدیل (مانند خرید) است.

آنالیتیکس، اصطلاحی است که تمام اقدامات مرتبط با تحلیل داده‌ را شامل می‌شود؛ از جمع‌آوری داده‌ها تا تبدیل آن‌ها به اطلاعات مفهومی و قابل اجرا.

همانطور که گفتیم، علاوه‌ بر اتریبیوشن، امکانات مرتبط با آنالیتیکس را هم ارائه می‌دهد؛ از این رو با کمک ادجاست ( به عنوان ابزارهای آنالیتیکس )، داده‌های خام تفسیر می‌شوند و معنا پیدا می‌کنند. پس از انجام این مرحله، طراح اپلیکیشن یا بازاریاب آن می‌تواند اقدامات اساسی برای بهبود عملکرد اپ انجام دهد.

با استفاده از آنالیتیکس ادجاست، شما می‌توانید درک بهتری از کاربران اپلیکیشن خود پیدا کنید. این به شما امکان می‌دهد تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده در زمینه بازاریابی و بهبود محصول انجام دهید.

بخش آنالیتیکس ادجاست قابلیت‌‌های متنوعی دارد:

 • شما می‌توانید ردیابی رویدادها (ایونت‌ها) را برای دستیابی به اهداف خاصی (مانند تبدیل) تعیین کنید. این رویدادها می‌توانند شامل عملیاتی مانند ثبت‌نام، خرید یا ارتقاء سطح کاربر باشند که هدف آن‌ها تبدیل کردن مخاطب به کاربر نهایی است.
 • قابلیت Cohort analysis در ادجاست به شما کمک می‌کند نرخ حفظ کاربران و تغییرات رفتار آن‌ها را اندازه‌گیری کنید.
 • ارزش طول عمر (LTV) کاربران (مشتریان)شما – که به گروه‌های مختلف تعلق دارند – را به صورت خودکار محاسبه کرده و مشخص می‌کند که کدام کمپین‌های تبلیغاتی و در چه زمان‌هایی به شما سود می‌آورند.
عملکرد ابزار ادجاست
اندازه‌گیری و بهینه‌سازی تبلیغات اپلیکیشن با ادجاست (Adjust)

جلوگیری از تقلب در مدیریت هزینه‌ها

در اکثر موارد، رقبا تلاش می‌کنند تا با حرکات نادرست، بودجه تبلیغاتی شما را هدر دهند!

از طرفی دیگر، این اقدامات داده‌های غیرواقعی ایجاد می‌کنند؛ بدون شک، شما نمی‌خواهید تصمیم‌گیری‌های خود را بر مبنای اطلاعات ساختگی انجام دهید.

اینجاست که ادجاست به کمک تبلیغ دهنده می‌آید:

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های ادجاست، جلوگیری از این اقدامات غیرقانونی و شناسایی تقلب‌های صورت گرفته است؛ بنابراین تبلیغ دهنده می‌تواند به کمک پلتفرم ادجاست، از داده‌های حاصل از آن‌ها در گزارش‌های خود استفاده نکند.

سیستم ضد تقلب ادجاست از ارتباط پیداکردن ترافیک تقلبی – با کانال‌هایی که برای تبلیغ در آن‌ها هزینه کرده‌اید – جلوگیری می‌کند؛ در نتیجه بودجه تبلیغاتی شما به‌درستی مصرف می‌شود و بیشترین بازدهی را خواهید داشت.

این سیستم، هر نصب را به‌صورت لحظه‌ای رصد و پیگیری می‌کند و سعی دارد فعالیت‌های غیرطبیعی و تقلب‌های احتمالی را شناسایی کند؛ به این ترتیب، تضمین می‌شود که هیچ فرصتی برای کلاهبرداری آنلاین و دستکاری داده‌ها وجود ندارد.

همانطور که اشاره کردیم، یکی از مزایای بزرگ این سیستم، حفظ صحت داده‌ها است؛ به کمک سیستم ضد تقلب ادجاست شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که گزارش‌هایی که در اختیارتان قرار می‌گیرند، بر اساس اطلاعات صحیح و دقیق تولید می‌شوند.

چرا از ادجاست استفاده کنیم؟
اندازه‌گیری و بهینه‌سازی تبلیغات اپلیکیشن با ادجاست (Adjust)

توصیه ما

بعد از مطالعه مقاله متوجه می‌شوید کسانی که اپلیکیشن می‌سازند، برای اینکه بتوانند اپلیکیشن خود را توسعه دهند به ابزار ادجاست نیاز دارند.

ادجاست به شما کمک می‌کند تا با دقت بیشتری تبلیغات و کمپین‌های بازاریابی خود را مدیریت کرده و عملکرد اپلیکیشن‌تان را بهبود بخشید. این ابزار می‌تواند به شما اطلاعات مفیدی در خصوص عملکرد کاربران و منابع نصب اپلیکیشن ارائه دهد تا شما بتوانید استراتژی‌های بهینه‌تری برای تبلیغات خود اعمال کنید و به اهداف توسعه و رشد اپلیکیشن خود نزدیک‌تر شوید.

شویراد در کنار تمامی فعالیت‌های تبلیغاتی در سوشال مدیا، همواره سعی کرده است که اطلاعات مفیدی از هر نوع تبلیغ را برای مخاطب ارائه دهد؛ از راه اندازی ربات کلاب آقای تبلغیات گرفته تا بررسی تمامی تکنیک‌های تبلیغات دیجیتال.

شویراد علاوه بر تمامی فعالیت‌های تبلیغاتی در سوشیال مدیا، همواره تلاش کرده است تا اطلاعات مفیدی از هر نوع تبلیغ را برای مخاطبانش ارائه دهد؛از راه اندازی ربات کلاب آقای تبلغیات گرفته تا بررسی تمامی تکنیک‌های تبلیغات دیجیتال. توصیه می‌کنم برای بهبود عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی‌تان، کلاب آقای تبلیغات (علی ساده‌بافی) و مقالات وبلاگ شویراد را دنبال کنید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *