هک رشد چیست؟

هک رشد چیست؟

در اینترنت گشت می‌زدم تا موضوع مناسبی برای نوشتن مقاله وبلاگ شویراد پیدا کنم؛ داشتم کلمات کلیدی مرتبط با دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات را سرچ می‌کردم، که چشمم به کلمه ” هک رشد ” بین اصطلاحات بازاریابی افتاد! وقتی کلمه ” هک ” رو می شنویم چیزی که در ذهنمان تجسم می شود این است که یک آدم نابغه در اتاق تاریکی، پشت سیستم فوق‌پیشرفته‌ای‌ نشسته و یک سیستمی رو هک می کند!

با خودم، فکر کردم هک رشد هم یعنی اینکه هکری به سیستم های اطلاعاتی جایی نفوذ کرده و سعی دارد به هر نحوی، به رشد و پیشرفت کسب و کارش کمک کند.

البته، نمی‌دانستم چگونه این کار را انجام می‌دهد؛ صرفاً یک تصور ذهنی بود که در حال هک کردن یک کسب و کاری است. خلاصه اینکه روی لینک مربوطه کلیک کردم که مقاله را بخوانم؛ متوجه شدم اصل قضیه، با تصورات من هزاران فرسخ فاصله دارد!

کمی که مقاله را خواندم، متوجه شدم تکنیک هک رشد در حوزه بازاریابی، در واقع همان رویکرد میان‌بری است که نقش مهمی در رشد سریع کسب‌وکارهایی مانند دیجی‌کالا، دیوار و اسنپ داشته و به سرعت، جایگاه آن‌ها را در بازار به ثبات رسانده است.

اکنون در این مقاله، می‌خواهم به شما توضیح دهم که هک رشد چیست و چگونه می‌توان با کمک آن، در مدت زمان کمی به رشد و پیشرفت آن چنانی دست یافت!اگر شما نیز کنجکاو شدید بیشتر در مورد این تکنیک بدانید، تا انتهای مقاله همرا من باشید.

تکنیک هک رشد

داستان پیدایش تکنیک هک رشد

این جمله به گوشتان خورده است که فلان مسیر میان‌بر و کوتاه‌تر است، اما پیچ و خم زیاد دارد و باید یک راهنمای باتجربه و راه بلد داشته باشید. با اینکه راه میانبر کمی پستی و بلند دارد؛ ولی شما را، زودتر به مقصد می‌رساند.

  مدیریت کانال تلگرام حرفه ای در روند پیشرفت کسب و کارها

کلمه‌ی هک رشد برخلاف ظاهر قلمبه‌سلمبه‌اش، معنی خیلی ساده‌ای دارد: هک رشد همان راه میان‌بر است.

مفهوم هک رشد (Growth Hacking) ابتدا توسط شان الیس (Sean Ellis) در سال‌های ابتدایی دهه 2010 میلادی ابداع شد؛ این مفهوم در ابتدا به منظور کمک به کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها برای دستیابی به رشد سریع با منابع محدود معرفی شد.

آن‌هایی اول راه بودند، می‌خواستند با بودجه‌ی محدودی که دارند، بدون صرف هزینه‌های سنگین برای تبلیغات سنتی و سایر رویکردهای گران بازاریابی، کسب و کارشان را توسعه دهند؛ تکنیک هک رشد این امکان را فراهم می‌کرد.

اما امروزه این تکنیک فقط مخصوص کسب‌وکارهای تازه‌کار نیست؛ با گذشت زمان، کسب‌وکارهای بزرگ‌تر نیز متوجه اهمیت Growth Hacking شده‌اند وسعی دارند با بهره‌گیری از این تکنیک، فرصت‌های جدید رشد را در هر بخش از سازمان خود کشف کرده و از آن‌ها به نفع خود استفاده کنند.

کسب و کارها با تکنیک هک رشد، ره صد ساله را یک شبه طی میکنند.

تا اینجای کار متوجه شدیم که “هک رشد” چیزی شبیه “راه میان‌بر” است. اما واقعا تکنیک هک رشد چیست و چگونه انجام می‌شود؟

هک رشد راه میان بر موفقیت

تکنیک هک رشد چیست؟

معنای لغوی کلمه “رشد” (توسعه، ترقی و پیشرفت) است.

تعریفی که ویکی پدیا برای هک کردن ارائه داده است: بکار گرفتن روش‌های سریع و هوشمندانه برای حل مشکلات یا دستیابی به اهداف مشخص و کسب سود.

همچنین ویکی پدیا در تعریف Growth Hackingگفته است:

هک رشد به عنوان شاخه‌ای از بازاریابی و مجموعه‌ای از مهارت‌ها، بر روی رشد سریع کسب‌وکارها (به ویژه استارتاپ‌های نوپا که بودجه‌ی محدودی دارند و می‌خواهند در مدت زمان کوتاه پیشرفت کنند) تمرکز دارد.

با این تفاسیر می‌توان هک رشد را اینگونه می‌توان تعریف کرد:

تکنیک هک رشد (Growth Hacking) مجموعه‌ای از روش‌ها، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های خلاقانه و مؤثر است که با هدف دستیابی به رشد سریع و موفقیت کسب‌وکارها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رویکرد در عرصه بازاریابی، اغلب توسط استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا به منظور رشد سریع و افزایش تعداد کاربران، مشتریان یا هدف‌های دیگر، اجرا می‌شود.

اگر بخواهیم تعریف شسته‌رفته و کامل‌تری را برای Growth Hacking ارائه دهیم:

  بازار هدف چیست؟ روش های شناسایی بازار هدف

هک رشد به معنای پیدا کردن راه‌حل‌های هوشمندانه، اغلب از طریق آزمون و خطا، و بهره‌گیری از مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و استراتژی‌های خلاقانه و مقرون به صرفه، به منظور رشد سریع کسب‌وکارها در سریع ترین زمان ممکن.

توجه کنید!

منظور از رشد هر چیزی می‌تواند باشد؛ مثل رشد درآمد، بالا بردن تعداد مشتری‌ها، افزایش آگاهی از برند، دسترسی به لیدها و سرنخ‌های بیشتر

اگر به تازگی وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شده‌اید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان راغب مقاله ” لید چیست ” را بخوانید.

هک رشد بازاریابی خلاقانه

مزایای کاربرد تکنیک Growth Hacking

بهره‌گیری از روش Growth Hacking به ما این امکان را می‌دهد که فرصت‌های موجود برای رشد کسب‌وکار را در زمان مناسب شناسایی کرده و با استفاده از راهکارهای نوآورانه و خلاقانه و و با میان‌برزدن از روش‌های مرسوم بازاریابی، به اهداف تعیین‌شده برسیم.

در واقع با این رویکرد، از روش‌های معمول بازاریابی فاصله گرفته و به جای آن، تکنیک‌های کارآمد و مؤثر را به اجرا درمی آوریم.

تکنیک Growth Hacking مزایای بسیاری برای کسب‌وکارها دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کم‌هزینه بودن: یکی از اصلی‌ترین مزایای Growth Hacking، کاهش هزینه‌ها در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی است. از طریق استفاده از روش‌ها و ابزارهای نوآورانه و خلاقانه، می‌توان با هزینه کمتر به نتایج قابل‌توجهی دست یافت.

انعطاف‌پذیری: تکنیک‌های Growth Hacking اغلب از طریق آزمون‌ها و تلاش‌های مداوم برای بهبود، بهبود یافته و تغییر می‌کنند. این انعطاف‌پذیری باعث می‌شود که کسب‌وکار بتواند سریعاً به نتایج مطلوب دست یابد.

تمرکز بر رشد: Growth Hacking متمرکز بر رشد و جذب مشتریان جدید است. این رویکرد، کمک می‌کند تا کسب‌وکار به سرعت مقیاس‌پذیر شود و نیازی به هزینه‌های بالا برای بازاریابی و تبلیغات نداشته باشد.

شخصی‌سازی: با استفاده از داده‌ها و ابزارهای تحلیلی، Growth Hackers می‌توانند راه‌کارهای شخصی‌سازی شده‌ای ارائه دهند که به مشتریان نیازها و ترجیحات آن‌ها را برطرف می‌کند. این باعث افزایش نگرش مثبت مشتریان به کسب‌وکار می‌شود.

  معرفی 10 ربات کاربردی در تلگرام

تسریع روند آزمون و خطا: با استفاده از Growth Hacking، می‌توان به سرعت روش‌ها و استراتژی‌های موثر را تشخیص داد و اجرای آن‌ها را بهبود داد. این به کسب‌وکار کمک می‌کند تا زمان و هزینه‌های مرتبط با آزمون و خطا را کاهش دهد.

ارتقاء تجربه کاربری: Growth Hacking معمولاً تمرکز می‌کند تا تجربه کاربری را بهبود دهد و مشتریان را در معرض تجربه‌های مثبت قرار دهد. این باعث می‌شود مشتریان بیشتر به کسب‌وکار متمایل شوند و به صورت مداوم با آن تعامل داشته باشند.

Growth Hacking معمولاً برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و در حال رشد بسیار مفید است، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد با منابع محدود، به صورت سریع به نتایج مطلوب دست یابند و رشد خود را تسریع کنند.

این مطلب ادامه دارد…

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در شویراد تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق پیج اینستاگرامی و کانال تلگرامی آقای تبلیغات و شویراد از به روزترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال مطلع شوید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *