;

تبلیغات در متاورس چگونه انجام می شود؟

متاورس چیست؟ چگونه می توان به متاورس راه یافت؟ آیا می توان با تبلیغات در متاورس نیز می توان کسب درآمد کرد؟ در سال 2021، زاکربرگ، بنیانگذار متا، طی مصاحبه ای اعلام کرد که اپلیکیشن فیس بوک در متاورس به فعالیت خود ادامه خواهد داد؛ همین مصاحبه باعث شد کلمه متا ذهن اغلب فعالان در شبکه های اجتماعی را درگیر خود کند. برای همه جالب بود که بدانند متا چیست و چرا فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد؛ بعد از تغییر نام فیسبوک به متا، صنعت متاورس در کل جهان فراگیر شد.

 

انتظار می رود طی ده سال آینده، متاورس بیش از یک میلیارد کاربر داشته باشد و در نهایت به درآمدی بالای یک تریلیون دلار دست بیابد. این یک فرصت بزرگ برای برندها، بازاریابان و تبلیغ‌کنندگان است؛ در آینده متاورس جریان‌های درآمد جدیدی را از طریق تبلیغات، رویدادهای دیجیتال، تجارت الکترونیک و سخت‌افزار امکان‌پذیر می‌کند و ما معتقدیم که تبلیغات احتمالاً کمترین موانع را برای ورود دارد.

 

همانطور که زاکربرگ اعلام کرد، متاورس فصل جدیدی در اینترنت می باشد، که باید همگی با معنی آن آشنا شوند و درک بهتری از این برنامه داشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم بعد از تعریف واژه متاورس، درباره  متاورس شبکه اجتماعی و همچنین تبلیغات در متاورس صحبت کنیم.

مقالات مرتبط را مطالعه کنید: بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ 

متاورس چیست؟

متاوارس از دو واژه “متا = Meta” به معنای فراتر و “یونیورس-Universe” به معنای جهان تشکیل شده است. معنای کل کلمه متاورس (Metaverse) به معنای “فراتر از جهان یا جهان برتر” است و کاربران در متاورس قادر خواهند بود تمام حواس پنجگانه  خود را بکار گیرند.

متاورس در دو ورژن 1 و 2 وجود دارد و کاربران آن احساسات دارند؛ گاهی شاد و گاهی اوقات غمگین هستند. این سیستم به شکل یک دنیای سه بعدی است که دنیای واقعی و دنیای دیجیتال را ترکیب می کند. این جهان با ویژگی های منحصر به فرد خود بسیار شبیه به دنیای واقعی طراحی شده است و چندان شباهتی به دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی ندارد و به نوعی متفاوت از آن ها می باشد.

کاربران متاورس احتمالاً روی یک تخت دراز می کشند و آواتارهای آن ها در یک دنیای سه بعدی با کیفیت فوق العاده بیدار شده و دیگر آواتارها و یا عوامل نرم افزاری ارتباط برقرار می کنند. آن ها می توانند تمام کارهایی را که در دنیای واقعی انجام می دادند را در این فضا نیز انجام دهند. به عنوان مثال، شما می توانید  در متاورس بازی کنید، با دوستان خود ارتباط برقرار کنید، مصاحبه های شغلی انجام دهید، خرید کنید و یا حتی سر کار بروید.

 بطور کلی با این برنامه می توان کارهای بی شماری انجام داد؛ بعبارتی در این دنیای مجازی، هر فردی می تواند کاراکتر منحصر به فرد خود را ساخته و با آن زندگی کند.

 

تبلیغات در متاورس

بازاریابی و تبلیغات در متاورس

همانطور که می دانید اکنون فیس بوک بر اساس نظریه متاورس در حال توسعه می باشد؛ زاکربرگ در ابتدا فیس بوک را ایجاد کرد تا دانشجویان هاروارد بتوانند در فضای مجازی حضور داشته باشند و با یکدیگر تعامل برقرار کنند. با رایج شدن فیس بوک در بین مردم، تبلیغات و تجارت نیز در فیس بوک مورد توجه کسب و کارهای آنلاین قرار گرفت.

 

فیسبوک با درک اینکه مردم به بازاریابی دیجیتال و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مند هستند، مفهوم کسب و کار را در شبکه های اجتماعی نسل جدید خود بیش از پیش جدی گرفت. فیسبوک با انتشار واتس‌اپ بیزینس، ارائه اکانت های تجاری و کریتور در اینستاگرام، فروشگاه اینستاگرام و استیکرهای تجاری اینستاگرام و غیره،  سعی داشت تجارت الکترونیک را به‌عنوان اکوسیستم تجاری فیس‌بوک گسترش دهد.

 

در برنامه متاورس، یک فضای سه بعدی به منظور تبلیغات و بازاریابی ایجاد می شود که کاربران می‌توانند در آن با محتواهای برندها تعامل برقرار کنند و تاکتیک های تقویت فروش خود را در این فضا پیاده سازی کنند. متاورس را نمی توان با شبکه های اجتماعی قیاس کرد؛ صرفاً می توانیم بگوییم که کاربران در متاورس نیز می توانند با دوستان، خانواده و یا کسب و کارهای مرتبط با حوزه فعالیت خودشان ارتباط برقرار خواهند کرد. آن ها در طول این تعاملات با برندها، تبلیغات، حمایت های اسپانسری و انواع فراخوان ها مواجه می شوند.

 

در ابتدا انواع شبکه های اجتماعی صرفاً به منظور سرگرمی و برقراری ارتباطات دوستانه مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما در بلند مدت، روند استفاده از شبکه های اجتماعی به توسعه اهداف تجاری و کسب درآمد تغییر یافت. در حال حاضر بسیاری از خرید و فروش ها از طریق این پلتفرم ها انجام می شود؛ شما به راحتی می توانید کالای مورد نظر خود را انتخاب کرده و هزینه را به صورت آنلاین پرداخت نمائید. بعد از پرداخت هزینه، کالای خریداری شده را در آدرس خود دریافت کنید. در برنامه متاورس هم احتمالاً فروشگاه های سه بعدی آنلاین وجود داشت باشد، که در آنها نه تنها می توانید تبلیغات انجام دهید بلکه می توانید خرید و فروش کنید.

 

متاورس

تبلیغات در متاورس چگونه خواهد بود؟

فضای متاورس برای تبلیغات بسیار جدید و مدرن است و شما می توانید خلاقیت بیشتری در برگزاری تبلیغات خود داشته باشید. بنا به حضور گسترده مردم در شبکه های اجتماعی، پیش بینی می شود متاورس، محل اصلی تعاملات ، معاشرت، همکاری و وقت گذرانی بسیاری از کاربران اینترنت خواهد بود. به همین دلیل با تبلیغات در متاورس، پتانسیل جلب توجه زیادی از افراد را دارید و می توان تبلیغات را یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در این برنامه تلقی کرد.

دو دیدگاه در مورد فرصت های تبلیغاتی در این فضا وجود دارد:

ربات های تبلیغاتی اینستاگرام دیدگاه اول

  متاورس یک کانال اضافی برای آمیخته بازاریابی شماست؛ درست مثل اینکه شما برای تبلیغات کسب و کارتان، یک اپلیکیشن موبایل، یک بنر تبلیغاتی در گوگل، یک وب سایت و یک شبکه اجتماعی دارید. البته تبلیغات در متاورس متفاوت خواهد بود و  فرمت‌های تبلیغاتی منحصر به فرد خود را دارد تا تبلیغ‌کنندگان بتوانند ترافیک را ردیابی کرده و در انجام تبلیغات بطور هوشمندانه سرمایه‌گذاری کنند.

ربات های تبلیغاتی اینستاگرام دیدگاه دوم

انتظار می رود متاوارس را به عنوان ابزار جدیدی برای داستان گویی بکار گرفت. در کنار انواع تبلیغات آنلاین در پاپ آپ های گوگل، فیسبوک، لینکدین و غیره، شما می توانید  تبلیغاتی گسترده ای را در متاورس داشته باشید که داستان برند شما را بطور قوی تر بیان می کند. احتمال دارد تبلیغات در متاورس و فروشگاه های سه بعدی برایتان عجیب به نظر و شبیه رویا به نظر بیاید؛ باید بگویم بعد از رونمایی از هدست های واقعیت مجازی (VR)، برندها روی ویدئوهای پیشرفته 360 درجه برای کمپین های تبلیغاتی خاص سرمایه گذاری کردند. از این رو برگزاری تبلیغات در برنامه متاورس می تواند جالب باشد ولی پدیده جدیدی نیست.

به عنوان مثال در سال 2017، گوچی در یک کمپین تبلیغاتی از مخاطبان خود دعوت کرد تا در یک رقص ارواح مربوط به دهه 1960 شرکت کنند. این دو دیدگاه روش های اصلی تبلیغات در متاورس می باشد، اما چالش های خود را نیز دارد.

مزایای متاوارس

در ادامه می خواهیم درباره مزایای متاورس و اینکه چه ویژگی هایی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد، صحبت کنیم. بدون شک این برنامه واقعیت مجازی را می توان یکی از بهترین برنامه های جدید و محبوب دانست، که در سرتاسر دنیا طرفداران زیادی دارد.

ربات های تبلیغاتی اینستاگرام نامحدود

یکی از بهترین امکاناتی که متاورس در اختیار کاربران خود قرار می دهد استفاده از دنیای مجازی نامحدود و بدون هیچ گونه محدودیتی است. این برنامه به عنوان جایگزینی برای اینترنت خواهد بود، بنابراین توانایی آن را خواهد داشت که تمامی نیازهای یک کاربر را برآورده کند.

در پلتفرم های متا ورس، کاربران این امکان را دارند که هر محتوایی را که دوست دارند بدون هیچ محدودیتی با یکدیگر به اشتراک بگذارند؛ این ویژگی کاربران زیادی را جذب این پلتفرم خواهد کرد.

ربات های تبلیغاتی اینستاگرام قابلیت تعامل پذیری

متاورس به دلیل تداوم همیشگی و قابلیت تعامل پذیری، همیشه در دسترس مخاطبان خود خواهد بود؛ نکته جالب در مورد این پلتفرم این است که اگر شخصی یکی از محتواهای خود را تغییر دهد و یا ویرایش کند، برای تمامی مخاطبان متاورس نمایش داده می شود؛ این امر تعامل کاربران را با یکدیگر تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

ربات های تبلیغاتی اینستاگرام تداوم هویت

یکی از بزرگترین مزیت های متاورس این است که می توانید هویت کامل خود را در سراسر پلتفرم داشته باشید. در این برنامه نیازی نیست در هر پلتفرم از نام و هویت دیگری استفاده کنید؛ بدین صورت که نیازی به ایجاد اکانت جداگانه برای فیس بوک، توییتر و اینستاگرام… ندارید. شما می توانید با استفاده از یک اکانت کاربری در تمامی پلتفرم ها عضو شوید.

سخن پایانی

فراموش نکنید تبلیغات در متاورس، یکی از بهترین راه های کسب درآمد و ایجاد فضای رقابتی خواهد بود؛ شما تا به حال تبلیغات در دنیای واقعی یا شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام  را تجربه کرده اید، حال زمان آن فرا رسیده است که از آموخته های خود برای تبلیغات متاورس استفاده کنید، که بدون شک یکی از بهترین و پرسودترین راه های کسب درآمد خواهد بود.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *