بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی برای ارتباط بهتر بین مردم در سراسر جهان ایجاد شده اند. امروزه از این شبکه ها به عنوان یک ابزار بازاریابی مهم استفاده می شود. ضیا تعداد زیادی مخاطب در هر شبکه اجتماعی دارد که می توانند مشتری شوند.
مهم ترین و موثرترین نوع بازاریابی رسانه های اجتماعی، بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی است. افراد در این شبکه ها علاوه بر ایجاد ارتباط مفید با افراد دیگر، به دنبال اطلاعات مفید یا جذاب هستند. به همین دلیل تولید محتوا در این شبکه ها می تواند برای بازاریابی بسیار مفید باشد.

برای کسب موفقیت در بازاریابی محتوایی در اینستاگرام بهتر است یک تقویم محتوایی تنظیم کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

در شبکه های اجتماعی نیز از بازاریابی محتوا استفاده می شود. در هر شبکه بسته به نوع شبکه و پرمخاطب ترین محتوای این شبکه اجتماعی، مخاطبان این شبکه اجتماعی و رفتار آنها نسبت به انواع محتوا و زمانی که در این شبکه می گذرانند، محتوای استراتژی بازاریابی متفاوت خواهد بود.

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

در یک تعریف بسیار ساده می توان گفت: استراتژی بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی به این معناست که شما کسب و کار خود را بشناسید و ابزار ارائه آن، شناسایی اهداف خود را داشته باشید. مخاطبان هدف را شناسایی کنید و پرسونای آنها را آماده کنید، سپس شبکه های اجتماعی مناسب را انتخاب کنید و شروع به کارکردن حساب تجاری خود راه اندازی کنید.

اینکه در هر شبکه اجتماعی چه محتوایی تولید کنیم، چه مقدار محتوا را در چه زمانی منتشر کنیم، چگونه با مردم تعامل کنیم، همه اینها نیاز به برنامه ریزی دقیق و یک استراتژی دقیق دارد.

اهمیت بازاریابی محتوای رسانه های اجتماعی

بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی در ابتدا فقط برای افزایش فروش یک محصول یا خدمات استفاده می شود. اما امروزه مهمتر از افزایش فروش است.

میزان تعامل با عموم و کاربران حرفه ای در شبکه های اجتماعی بسیار بالاست. به همین دلیل هر برندی به راحتی می تواند مخاطبان خود را بهتر بشناسد. از مسائل آنها آگاه باشید و نیازهای آنها را بهتر درک کنید. در این صورت با ارتقای کیفیت محصولات و خدمات خود برای رضایت مشتریان خود می تواند به موفقیت های بزرگ تری دست یابد که بیشتر از کسب چندین مشتری است.

جلب رضایت مشتریان، عملکرد بهتر از رقبا، حذف مشکلات و بهبودهای تجاری، برند را بیش از پیش شناخته شده و محبوب می کند. چگونه یک استراتژی بازاریابی خوب در شبکه های اجتماعی داشته باشیم؟

 

استراتژی بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی

 

استراتژی بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی

خوب، اکنون که از بازاریابی شبکه های اجتماعی و اهمیت آن در سرمایه گذاری های تجاری حتی بسیار موفق آگاه شدید، بهتر است بدانید که چگونه یک استراتژی کلی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی تدوین کنید.

برندسازی در اینستاگرام اهداف خود را بررسی کنید.

هدف در زندگی، تحصیل و کار نقش کلیدی دارد. بدون هدف هیچ چیز کار نمی کند. بنابراین باید هدف خود را مشخص کنید. هدف شما از کسب و کار چیست؟ چگونه به مشتریان خود کمک خواهید کرد؟ چرا در شبکه های اجتماعی شرکت می کنید؟ چگونه می خواهید از این ابزار برای رسیدن به بزرگترین هدف خود یعنی رسیدن به هدف تجاری خود استفاده کنید؟

برندسازی در اینستاگرام پرسونای مخاطب خود را بسازید.

پرسونا یعنی شناخت مخاطب با تصویر سازی از یک مخاطب فرضی. شما باید بسته به هدف خود (در اینجا بسته به شبکه اجتماعی) شخصیت های مختلفی را در نظر بگیرید و از همه جنبه ها مانند موقعیت شغلی، تحصیلات، سن، درآمد، تفکر، دغدغه ها، مشکلات، نیازها و … در نظر بگیرید.

برندسازی در اینستاگرام انتخاب بهترین شبکه های اجتماعی را برای کسب و کار

توجه کنید قرار نیست در همه شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید. می دانیم داشتن بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی انرژی زیادی از شما می گیرد و نتیجه کلی را خوب نمی کند. در واقع، راندمان بازیابی پایین خواهد بود. شبکه های خاصی را بر اساس کسب و کار، هدف، مخاطبان و سطح فعالیت خود انتخاب و راه اندازی کنید. مثلا فیس بوک در ایران اصلا طرفدار ندارد اما اگر در خارج از کشور مشتری زیادی دارید باید در فیسبوک هم فعال باشید.

اینستاگرام شبکه‌ای است که اکثریت ایرانیان را به خود جذب می‌کند، اما برای برخی شرکت‌ها، رفت و آمد به این شبکه شوخی نیست. در عوض، لینکدین یا توییتر ممکن است جایگزین بهتری باشند. بهتر است تحقیق کنید و بهترین و مناسب ترین شبکه ها را برای فعالیت انتخاب کنید.

برندسازی در اینستاگرام برای برند خود لحن و هویت داشته باشید.

انتخاب لحن و شخصیت برای برند بسیار مهم است. مشخص کردن نام تجاری ممکن است دشوار باشد، اما انتخاب لحن اصلاً دشوار نیست. بسته به نوع کسب و کاری که دارید، می توانید رسمی، معمولی، صمیمانه و گاهی اوقات حتی شوخ طبع باشید. به عنوان مثال، اگر مخاطبان شما تحصیل کرده و زیاد هستند، باید از لحن رسمی استفاده کنید. اگر مخاطبان زیادی دارید، یک لحن غیر رسمی برای شما ایده آل است. اگر محصولات خاص، جالب و خنده دار تولید می کنید، لحن صمیمانه و گاهی طنز بهترین انتخاب خواهد بود.

برندسازی در اینستاگرام به اشتراک گذاری محتوای منظم و مستمر

شروع با بازاریابی قوی در رسانه های اجتماعی آسان است، اما این تداوم است که موفقیت شما را تضمین می کند. برخی از شرکت ها پس از مدتی ناامید می شوند و نتیجه نه چندان جالب را می بینند و به جای تلاش، تغییر روش ها و اجرای ایده های خلاقانه، کسب و کار خود را به طور نامنظم اداره می کنند. توجه داشته باشید که محتوا باید به طور مرتب تولید و منتشر شود. اگر به نتیجه نرسیدید، باید استراتژی خود را اصلاح کنید.

برندسازی در اینستاگرام تولید محتوای ارزشمند برای کاربر

برخی برندها معتقدند تولید محتوا باید با معرفی محصول و خدمات خود شروع شود. قطعا ارائه برند و اهداف آن ضروری است، اما محتوای اصلی صفحه باید محتوای مفید، ارزشمند و آموزنده برای کاربر باشد و نه تبلیغاتی برای محصولات و خدمات! مگر اینکه خدمات و تبلیغات شما برای عموم ارزشمند باشد. در این صورت محتوای تولید شده بر روی محصول یا خدمات باید جامع و با کیفیت باشد.

برندسازی در اینستاگرام برقراری تعامل با مخاطبان

مهمترین عامل موفقیت کسب و کار  در انجام بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی، توانایی تعامل با کاربران است. با تعامل با کاربران می توانید آنها را بشناسید و از مشکلات و نیازهای آنها مطلع شوید و یا به انتقادات و پیشنهادات آنها گوش فرا دهید. پس به هر شکلی می توانید بهترین تعامل را با کاربران خود داشته باشید و به آنها احترام بگذارید.

برندسازی در اینستاگرام تحلیل منظم رفتار کاربر و KPIهای مهم

اکثر رسانه‌های اجتماعی برای اکانت ها تجاری دارای بخشی برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربر و بررسی KPIهای مهم هستند. این شاخص‌های کلیدی عملکرد مهم و رفتارهای کاربر را دنبال کنید تا استراتژی تولید محتوای رسانه‌های اجتماعی خود را بهبود ببخشید یا کاربران خود را بهتر بشناسید.
با کمک این شاخص های کلیدی مهم می توانید به تدریج نقاط قوت و ضعف استراتژی خود را بیابید و آن را بهبود بخشید.

برندسازی در اینستاگرام بررسی و آنالیز رقبای خود

همیشه مراقب رقبای خود باشید، ببینید آنها چه ایده های جالبی برای بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی دارند! چگونه با مخاطبان خود رفتار می کنند! چه کارهایی برای موفقیت انجام داده اند. شما همچنین سعی کنید همان وظایف و استراتژی ها را بهبود ببخشید و با کمی خلاقیت این کار را انجام دهید.
به نظر شما رقبای شما چه کارهایی را اشتباه انجام می دهند و مانع پیشرفت می شوند؟ آنها را انجام نده. نگاه کردن به رقبا همیشه دید خوبی به شما می دهد.

کلام آخر

در این مقاله در مورد اینکه بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد، مراحلی که در تدوین استراتژی محتوا باید دنبال کرد صحبت کردیم. سعی کردیم تمامی موارد بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی به صورت مختصر اما دقیق توضیح داده شود. با خواندن این مقاله، ممکن است فکر کنید که توسعه یک استراتژی بازاریابی محتوای اینستاگرام آسان است. اما این فکر اشتباه است، هر چند نگران نباشید. هر سؤالی در زمینه تولید محتوا داشتید با کارشناسان گروه شویراد تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را برای تدوین یک استراتژی بازاریایی محتوایی دریافت کنید. همواره به یاد داشته باشید هیچ کس از همان ابتدا به موفقیت نرسیده است، بارها و بارها طعم تلخ شکست را تجربه کرده است.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *