;

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آن

اینفوگرافی چیست؟ چند نمونه اینفوگرافی می توان ارائه داد؟ اگر صاحب یک کسب و کاری آنلاین هستید و یا تولید محتوا می کنید، به احتمال زیاد با اینفوگرافی و مزایای آن آشنا هستید! در غیر اینصورت باید بگم شما مهم ترین فاکتور دیده شدن در اینترنت را تا به حال نادیده گرفته اید. در ادامه این مطلب می خواهیم در مورد اینفوگرافی، بهترین نوع محتوای بصری و امتیازاتی که برای یک کسب و کار فراهم می کند، صحبت کنیم.

در این مقاله قصد داریم به بررسی این روش در ارائه‌ اطلاعات بپردازیم و مراحل ایجاد نمونه اینفوگرافی را نیز شرح دهیم.

مقاله پیشنهادی: بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی

اینفوگرافی چیست؟

اینفوگرافی (Infographic)، یکی از روش‌های ارائه‌ی اطلاعات به‌صورت دیداری است. با این استدلال که ذهن انسان داده‌های تصویری را بهتر و سریع‌تر از داده‌های متنی درک و ذخیره می‌کند؛ امروزه اینفوگرافی کاربرد گسترده‌ای در بسیاری از زمینه‌ها از آموزش و فرهنگ‌سازی گرفته تا تبلیغات و بازاریابی داراست.

«تصویری که اطلاعات خاصی را در درون خود جای داده است». این احتمالا نخستین مفهومی است که با شنیدن کلمه‌ اینفوگرافی در ذهن متداعی می‌شود.

تعریف دیکشنری آکسفورد از کلمه‌ اینفوگرافی: «هرگونه چارت، نمودار، دیاگرام و … در قالب یک تصویر، به‌منظور ارائه‌ی اطلاعات استفاده می‌شود».

تعریف ویکی پدیا از کلمه اینفوگرافی : «اطلاعات تصویری یا اینفوگرافی، روشی برای بیان اطلاعات، داده‌ها یا مفاهیم پیچیده‌ مربوط به یک دانش خاص است که به شیوه‌ی دیداری یا تصویری انجام می‌شود و از سرعت و وضوح بیشتری نسبت به سایر روش‌ها برخوردار است. استفاده از تصاویر در این روش سبب می‌شود که انسان به درک بهتری از الگوها و روندها دست‌ یابد».

چند نمونه اینفوگرافی

مزایای اینفوگرافی چیست؟

مهم ترین و البته یکی از نقاط قوت اینفوگرافی قابلیت انتشار ساده و گرفتن تعداد زیادی بازدید، کامنت‌ و لینک‌ است.

مزیت دیگر این است که براساس تحقیقات، فرایند انتقال داده‌های دیداری در مغز، به‌طور تقریبی شصت‌هزار برابر سریع‌تر از داده‌های متنی است. ازاین‌رو سرعت یادگیری و ذخیره‌ی اطلاعات، در روش اینفوگرافی بهتر از وقتی است که از شیوه‌ نوشتاری استفاده می‌شود و همین عامل سبب شده که به‌جای استفاده از شیوه‌ نوشتاری، امروزه بیشتر از این روش استفاده شود.

طبق آمار، استفاده از شیوه‌های دیداری در متقاعدکردن مخاطب، بسیار مؤثرتر از وقتی است که تنها بر نوشته‌ تکیه می‌شود.

در کنار مزیت‌های یاد شده، طراحی خوب بسیاری از اینفوگرافی‌ها با موضوعات مهیج و پرمخاطب نیز به محبوبیت این روش افزوده‌ است.

نحوه ساخت نمونه اینفوگرافی

برای ساختن یک اینفوگرافی باید ۵ مرحله را پشت سر‌ بگذاریم. این مراحل عبارتند از:

  1. انتخاب یک داستان برای اینفوگرافی
  2. انتخاب نوع اینفوگرافی
  3. جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز
  4. طراحی اینفوگرافی
  5. ترویج اینفوگرافی

در ادامه به‌شرح هریک از این مراحل می‌پردازیم.

نحوه ساخت اینفوگرافی

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آنانتخاب یک داستان برای اینفوگرافی

این مرحله سخت‌ترین بخش ساختن یک اینفوگرافی است. منظور از انتخاب داستان این است که مشخصا تعیین کنیم موضوع اینفوگرافی چیست و چه پیامی را قصد داریم، ازطریق آن منتقل کنیم. دو رویکرد برای پیدا کردن داستان اینفوگرافی پیش‌روی ما قرار دارد:

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آنرویکرد داده‌ محور

وقتی مجموعه‌‌ای از داده‌ها را دراختیار داشته باشیم و بخواهیم آنچه را داده‌ها روایت می‌کنند، بیان کنیم، از این رویکرد استفاده می‌کنیم. باوجوداینکه استفاده از این رهیافت، واضح به‌نظر می‌رسد، اما تله‌هایی در استفاده از آن وجود دارد که غالبا استفاده از آن را دچار مشکل می‌کند. برای اینکه در استفاده از این رهیافت دچار مشکل نشویم، باید ملاحظاتی را درخصوص داده‌هایی که دراختیار داریم، درنظر بگیریم از جمله آنکه ویژگی منحصربه‌فرد داده‌ها چیست؟ آیا داده‌ها ارزش خبری دارند یا تنها بخشی از یافته‌های علمی هستند.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آنرویکرد مسئله محور

در این رویکرد، داستان براین اساس ساخته می‌شود که با آن به چه پرسش‌هایی می‌خواهیم پاسخ دهیم یا چه مشکلاتی را حل کنیم. درواقع در این رهیافت، خودمان را به‌جای مخاطب می‌گذاریم تا بتوانیم قالب و طرح کلی یک داستان تأثیرگذار را کشف کنیم. این داستان باید روایت‌گر راهی برای حل یک مشکل یا بحران باشد یا بتواند برای پرسش‌های رایج و روزمره، پاسخی کاربردی ارائه دهد و یا از زاویه و دریچه‌ی دیگری آنها را بررسی کند؛ همچنین ممکن است روش‌های مرسوم و پذیرفته شده را به چالش بکشد یا برای سؤال‌های معمول پاسخ‌های غیر‌معمول فراهم آورد.

به‌هرحال از هر رویکردی که برای کشف قالب داستان اینفوگرافی استفاده کنیم، درپایان این مرحله، حتما باید موضوع اینفوگرافی و چگونگی روایت این موضوع برای مخاطب مشخص باشد.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آنانتخاب نوع اینفوگرافی

در این مرحله برای به تصویر‌کشیدن داستان، باید از میان انواع اینفوگرافی، مناسب‌ترین آن را انتخاب کنیم. درادامه خلاصه‌ای از انواع و سبک‌های مختلف اینفوگرافی آمده است.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی آماری

در این سبک از اینفوگرافی از گراف، جدول، نمودار یا لیست برای ارائه‌ی خلاصه یا تفسیر مختصری از داده‌ها استفاده می‌کنیم.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفو‌گرافی گاه‌شمار یا خط زمانی

در این روش، اطلاعات را براساس ترتیب زمانی به‌صورت گرافیکی نشان می‌دهند.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی اطلاعاتی

درواقع بسیار شبیه پوستری است که در آن خلاصه‌ای از موضوع، با استفاده از اطلاعات کلیدی و فشرده ارائه می‌شود.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی فرایندی

از این نوع اینفوگرافی معمولا برای نشان‌دادن فرایند انجام کار در بخش‌های مختلف یا انتخاب‌های ممکن برای تصمیم‌ گیری استفاده می‌شود.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی ژئوگرافیک یا جغرافیایی

داده‌ها در این نوع از اینفوگرافی با استفاده از یک نقشه‌ی مکانی شرح داده می‌شوند.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی مقایسه‌ای

در این نوع اینفوگرافی با استفاده از لیست، جدول، نمودار و … برای به تصویرکشیدن شباهت‌ها و اختلافات دو موضوع استفاده می‌شود.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی سلسله‌مراتبی

شامل نموداری است که اطلاعات را به‌صورت سطح‌بندی‌شده ارائه می‌دهد.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی پژوهشی

معمولا برای مقایسه چند موضوع متفاوت از این نوع اینفوگرافی استفاده می‌شود که منبع استخراج داده‌ها در آن تحقیق است. این نوع اینفوگرافی شباهت زیادی با اینفوگرافی آماری دارد.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی تعاملی

این نوع اینفوگرافی معمولا در وبسایت‌ها کاربرد دارد و به کاربر اختیار انتخاب، کنترل و اصلاح اینفوگرافی را می‌دهد.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آناینفوگرافی اَبرِ کلمه

در آن تنها مجموعه‌ای از کلمات به‌چشم می‌خورد که البته این کلمات ذهن مخاطب را به مفهوم خاصی هدایت می‌کند.

یادتان باشد انتخاب نوع اینفوگرافی بستگی به این دارد که با چه شیوه‌ای می‌خواهیم داستان را برای مخاطب نقل کنیم. به‌طور مثال اگر پیرامون تاریخچه‌ی یک کالا می‌خواهیم صحبت کنیم، گزینه‌ی مناسب استفاده از اینفوگرافی زمانی است. اگر می‌خواهیم آمار و ارقامی درمورد مصرف آن کالا ارائه دهیم، بدون شک اینفوگرافی آماری بهترین ابزار برای ماست.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آنجمع‌آوری داده‌ها

این مرحله، صبر‌و‌حوصله‌ی زیادی را می‌طلبد. ممکن است داده‌ها ازطریق شرکت یا سازمانی که از شما خواسته است اینفوگرافی تهیه کنید، دراختیارتان قرار بگیرد. اما گاهی مجبورید خودتان شخصا اقدام کنید و ازطریق پرسشنامه و ارسال ایمیل و … داده‌های مورد نیازتان را جمع‌آوری کنید. اما یکی از مطمئن‌ترین راه‌های دسترسی به داده‌ها استفاده از ابزارهایی نظیر «Survey Monkey» و «Google Form» یا «Manual Coding Data» است. از آمار‌های ثبت‌شده توسط مراجع دولتی و خصوصی نیز می‌توان کمک گرفت.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آنطراحی اینفوگرافی

بعد از تعیین داستان و نوع اینفوگرافی و جمع‌آوری داده‌ها، باید به بهترین نحو آنها را درکنار یکدیگر قرار داد و اینفوگرافی را طراحی کرد. بدون شک طراحی جذاب یک اینفوگرافی که مخاطب را درگیر خود کند، نیازمند سال‌ها تجربه و ممارست است. اما برای شروع خوب است نمونه کارهای انجام شده را برای ایده‌گرفتن بررسی کنیم. همچنین از قالب‌های آماده نیز می‌توان برای پیاده‌سازی اینفوگرافی استفاده کرد.

چند نمونه اینفوگرافی و نحوه ساخت آنترویج کردن اینفوگرافی

اگر هدف شما از ساختن اینفوگرافی استفاده از آن برای اهداف بازاریابی بوده است؛ هنوز یک قدم دیگر برای اتمام کارتان باید بردارید و آن چیزی نیست جز تلاش برای ترویج آن در میان مخاطبان برندتان. برای این منظور می‌توانید اینفوگرافی را در کانال مخصوص برند خود به اشتراک بگذارید و از فالوور‌های خود نیز بخواهید آن را به اشتراک بگذارند.

استفاده از خبرنامه‌های ایمیلی نیز گزینه‌ی مناسبی است. همچنین می‌توان آن را برای وبسایت‌های پر مخاطب نیز ارسال کرد. البته تمام این راه‌ها معمولا برای برندهای پرمخاطب اثر بخشی بیشتری دارد. اگر هنوز در شمار این دسته از برندها نیستید، می‌توانید از بازاریابی نفر‌به‌نفر استفاده کنید. برای مثال آن را برای بلاگرهایی ارسال کنید که از انتشار اینفوگرافی شما منتفع می‌شوند.

این مطلب ادامه دارد …

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره تولید محتوا و طراحی بنر تبلیغاتی برای وب سایت و پیج اینستاگرام با شویراد همراه باشید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *