نمونه متن تبلیغ برای ترغیب مشتری به خرید

کاربران اینستاگرام روزانه، تعداد زیادی محتوای تبلیغاتی می‌بینند و از همۀ آن‌ها اسکرول‌وار و به‌سرعت رد می‌شوند. این مسئله  کار شما را سخت‌تر می‌کند! در بین این حجم گسترده از محتوا، باید بتوانید در 6 ثانیه اول توجه مخاطب را به خود جلب کنید، باعث مکث او شوید و در مدت‌زمان کوتاهی، او را به خرید یا پیوستن به مجموعه قانع کنید. نمونه متن تبلیغ پیج اینستاگرام برندهای موفق را ببنید؛ آن ها با رعایت قانون 6 ثانیه توانسته اند نرخ تبدیل پیج شان را بالا ببرند.

برای این‌ کار، فقط استفاده از تصویر و کاور ویدئویی زیبا کافی نیست. عنوان و متنی که در تکمیل توضیحات خود می‌نویسید، نقش پررنگی را در جذب کاربر و متقاعدکردن او بازی می‌کنند. اینجاست که لزوم مهارت در نوشتن متن تبلیغ پیج اینستاگرام هم خود را نشان می‌دهد.

اگر هنر خود در نگارش تبلیغ را تقویت کنید، در جرگۀ شرکت‌هایی قرار می‌گیرید که در این بستر موفق ظاهر شده‌‌ و توانسته‌اند درآمد خود را افزایش دهند. اجازه دهید در ادامه، چند نمونه متن تبلیغ پیج اینستاگرام را با هم ببینیم.

مقاله پیشنهادی: ۱۱ ایده تبلیغ نویسی در متن تبلیغاتی

اصول و نکات مهم نوشتن متن تبلیغ پیج اینستاگرام

خلاقیت به خرج‌دادن در محتوای تبلیغ، همیشه به معنای انجام حرکتی محیرالعقول و به‌قولی Out Of Box نیست. گاهی با رعایت برخی اصول پایه‌ای و حفظ سادگی هم می‌توان متمایز و خلاق جلوه کرد. 

نکات مهم نگارش متن تبلیغ پیج اینستاگرام

نکات زیر به شما کمک می‌کنند تا محتوایی متفاوت و جذاب خلق کنید:

جذاب، شیرین و گیرا، در عین حال کوتاه بنویسید

متن تبلیغاتی باید کوتاه و شیرین باشد تا به دل بنشیند. لازم نیست خود و مجموعه‌تان را به‌تفصیل معرفی کنید. اگر برندی نام‌آشنا در بین مردم هستید، دیگر به طولانی‌کردن توضیحات با پرداختن به خود نیازی ندارید.

درعوض، از مزایای محصول یا خدمت خود و چیزی که مخاطب با استفاده از آن به دست می‌آورد، بگویید. در خلال آن، سعی کنید به مخاطب تلنگر بزنید تا دست به اقدام بزند و به  CTA شما عمل کند.

این نکته را هم باید گفت که هیچ عدد جادویی‌ای برای تعداد کاراکتر متن تبلیغ وجود ندارد. هرچند خود این پلتفرم، در این زمینه محدودیت‌هایی دارد و حداکثر کاراکتر مجاز در کپشن، بیو و کامنت را به‌ترتیب ۲۲۰۰، ۱۵۰ و ۲۴۰ کاراکتر اعلام کرده است.

پیام تبلیغ تان شفاف، ساده و واضح باشد

از پیچیده‌نویسی و ابهام‌گویی دوری کنید. فراموش نکنید با کاربرانی روبه‌رو هستیم که به‌صورت سطحی، صفحه را اسکرول می‌کنند و در مطالعۀ متون دقت به خرج نمی‌دهند. هرچه متن ساده‌تر و قابل فهم‌تر باشد، توسط چشم آن‌ها راحت‌تر و سریع‌تر اسکن می‌شود و در ذهنشان ثبت می‌گردد.

نمونه متن تبلیغ پیج اینستاگرام خانومی

نمونه متن تبلیغ پیج اینستاگرامی خانومی

اطلاعات مهم را در شروع متن بیاورید

حتماً دقت کرده‌اید که در پست‌ها، کپشن‌ها کوتاه می‌شوند و با کلیک روی سه‌نقطۀ گوشۀ آن، می‌توان به کل آن دسترسی پیدا کرد. این کار برای اسکرول راحت‌تر کاربران صورت می‌گیرد.

پس بهتر است اطلاعات مهم خود را در ابتدای متن و در جلوی چشم بیننده قرار دهید. تبلیغ‌نویسان پیشنهاد می‌کنند کال‌تواکشن یا پیامی را که می‌خواهید منتقل کنید، در 100 کاراکتر اول متن جای دهید. در این صورت، حتی اگر مخاطب ادامۀ آن را نخواند، متوجه پیام می‌شود و شما به هدف‌تان می‌رسید.

البته، می‌توانید در این بخش، فقط عنوانی کنجکاو کننده بیاورید. کاربر با خواندن آن، برای خواندن ادامۀ متن ترغیب می‌شود و روی آن کلیک می‌کند.

مخاطبان تان را به کال‌تواکشن (Call To Action) دعوت کنید

هیچ‌گاه مخاطب را سردرگم رها نکنید؛ باید به او بگویید که چه انتظاری دارید و می‌خواهید چه اقدام یا کال‌تواکشنی (CTA) انجام دهد. هرقدر هم که متن شما قانع‌کننده باشد، باز هم او ممکن است متوجه نشود که گام بعدی چیست.

هنگام درج CTA به این نکات توجه کنید:

 1. در کپشن متن تبلیغ پیج اینستاگرام نمی‌توانید لینک قابل‌کلیک به‌‌عنوان CTA قرار دهید. اغلب، از چنین دعوت به اقدام‌هایی در آن استفاده می‌شود:
  • دوستان خود را در کامنت منشن کنید
  • روی لینک موجود در بیو یا استوری کلیک کنید
  • پست را ذخیره کنید
  • برای اطلاعات بیشتر وارد صفحۀ برند شوید
  • صفحۀ برند را دنبال کنید
 2. کال‌تو‌اکشن‌ها را در ابتدا یا انتهای متن قرار دهید و به‌‌گونه‌ای آن‌ها را بیان کنید که مخاطب را به سمت اقدام سوق دهد. برای مثال، عباراتی را که در نکتۀ قبل گفته شد، می‌توان این‌گونه نوشت:
  • همین الان وارد صفحه شوید؛
  • قبل از اتمام کالا در لینک بیو خریدتان را انجام دهید؛
  • برای برنده‌شدن این صفحه را فالو کنید.
 3. این نکته را هم در نظر بگیرید که با تکرار آن، شانس تبدیل بیشتری خواهید داشت. برای همین است که در غالب متن‌ها چند بار، در قسمت‌های مختلف صفحۀ کسب‌وکار منشن می‌شود.

در آخر متن را تمیزنویسی و درست‌نویسی و دیزاین کنید

کلمات را بی‌قاعده در صفحه نچپانید. کاربران متن شما را از داخل یک اسکرین کوچک می‌بینند؛ پس باید سعی کنید تا می‌توانید خواندن را برای او لذت‌بخش و راحت سازید. در متن‌های تبلیغی گیرا، این نکات رعایت می‎شوند:

 • بین پاراگراف‌ها فاصله بگذارید. خطوط پشت‌سرهم نوشته‌شده، خواننده را کلافه می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، در میان متن و بین پاراگراف‌ها فضای سفید به کار ببرید.
 • رعایت برخی نکات ویراستاری مثل نیم‌فاصله، ویرگول، نقطه یا بولت‌گذاری (Bullets) خوانش متن را راحت می‌سازند و تجربۀ کاربری خوبی ایجاد می‌کنند.
 • از ایموجی‌ها برای زیباسازی متن، تأکید و اثرگذاری بیشتر استفاده کنید. آن‌ها سرگرم‌کننده هستند، چشم‌ها را نوازش می‌کنند، نکات مهم را برجسته‌تر نشان می‌دهند و به میزان قابل‌توجهی، می‌توانند نرخ کلیک و تبدیل را افزایش دهند.

نمونه متن تبلیغ پیج اینستاگرام هوآوی

نمونه متن تبلیغ پیج اینستاگرامی هوآوی

از به کار بردن هشتگ‌های مرتبط و مناسب غافل نشوید

هشتگ‌ها کمک می‌کنند تا کاربران محتوای شما را پیدا کنند و به همین دلیل، از آن‌ها نباید غافل نشوید. هرچند متأسفانه اغلب پیج‌های منتشرکنندۀ تبلیغ یا اینفلوئنسرها از درج آن‌ها خودداری می‌کنند. با این حال تلاش کنید:

 • از هشتگ‌های مرتبط یا حوزۀ کاری یا پروموشن خود استفاده کنید. ممکن است هشتگ‌های ممنوعه و غیر مرتبط شادوبن (Shadowban) شوند که در این صورت، میزان بازدید و تعامل محتوا کاهش می‌یابد.
 • هشتگ‌های ترندی که دربارۀ پیام و موضوع شما هستند هم ترافیک خوبی برای تبلیغ می‌آورند و ایمپرشن آن را بالا می‌برند.
 • به تعداد مناسبی هشتگ بگذارید. در هر پست حداکثر 30 و در استوری  10 هشتگ می‌توان درج کرد؛ اما سعی نکنید از تمام این تعداد حداکثری استفاده کنید و زیبایی و سادگی متن را از بین ببرید.
 • هشتگ‌ها را می‌توانید در لابه‌لای کلمات متن، در پایان آن یا در کامنت‌ بگذارید.

لحن و صدای برند را در متن تبلیغاتی قید کنید

لحن و صدای برند از تصویری که از او در ذهن‌ها ایجاد شده است و از شناخت مخاطب می‌آیند. با این لحن و ادبیات می‌توان روی مخاطبان خود اثر گذاشت.

بیمۀ ازکی با لحنی صمیمی با مشتریان خود صحبت می‌کند؛ اما در عوض، بیمه‌دات‌کام را همیشه با لحنی رسمی می‌بینیم. هر یک از آن‌ها بخشی از بازار را تحت پوشش دارند و اگر ادبیات متفاوتی به کار ببرند، اعتماد و تعامل مشتریان کاهش پیدا می‌کند.

خیلی مهم! تبلیغ خود را غیر تبلیغاتی بنویسید.

یکی از اثرات حجم زیاد تبلیغات موجود در رسانه‌ها این است که مردم در برابر آن‌ها موضع می‌گیرند. همان‌ طور که پیش‌تر گفته شد، آن‌ها دوست ندارند کسی چیزی به آن‌ها بفروشد و تبلیغات مستقیم را در حکم یک دستور یا امر به خرید می‌پندارند؛ بنابراین گاهی لازم است به‌جای پیام تبلیغی مستقیم، متن خود را کاملاً طبیعی و غیرمستقیم بنویسید.

این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که قرار باشد اینفلوئنسرها آگهی را در صفحاتشان منتشر کنند. اگر محتوای آن طبیعی و مانند دیگر پست‌های روزمرۀ آن‌ها باشد، تأثیر بیشتری در تصمیم‌گیری  کاربران می‌گذارد. در تبلیغ کیدوشاپ، چنین رویکردی به کار رفته است.

نمونه متن تبلیغ پیج اینستاگرام
نمونه متن تبلیغ برای ترغیب مشتری به خرید

چک لیست نوشتن یک متن تبلیغاتی

برای نوشتن متن تبلیغ پیج اینستاگرام می‌توانید از این چک لیست استفاده کنید:

هدف و مخاطب خود را مشخص کنید. چه کسانی را می‌خواهید به پیج خود جذب کنید؟ چه نیاز یا مشکلی را برای آن‌ها حل می‌کنید؟

یک عنوان جذاب و مرتبط با محتوای پیج خود انتخاب کنید. عنوان باید کوتاه، ساده و در عین تحریک برانگیز باشد. می‌توانید از عبارات سؤالی یا وعده دادن استفاده کنید.

تصویر یا ویدیوی با کیفیت و متناسب با عنوان خود بکار ببرید. تصویر یا ویدیو باید مربوط به موضوع پیج شما و بیانگر ارزشی که به مخاطبان خود ارائه می‌دهید، باشد. البته برای جلب توجه بیشتر می‌توانید از فیلتر، استیکر، متن یا افکت‌های مختلف استفاده کنید.

یک متن توضیحی کوتاه درباره پیج‌تان بنویسید. برای برقراری تعامل با مخاطبان‌تان، سعی کنید پیج (خدمات یا محصولات ) خود را خیلی کوتاه معرفی کنید تا دلیلی برای دنبال کردن شما باشد. متن توضیحی باید روان و البته ترغیب‌کننده باشد.

با دکمه فراخوان (CTA) به مخاطبان خود بگوید که چه کاری باید انجام دهند. به عنوان مثال از دکمه‌های «بیشتر بدانید»، «همین حالا خرید کنید»، «ثبت نام کنید» یا «دنبال کنید» استفاده کنید. دقت کنید cta باید رنگی متفاوت با پس‌زمینه داشته باشد و به یک لینک معتبر اشاره کند.⁦

حرف آخر

گروه تبلیغاتی شویراد در سال گذشته موجب رشد و توسعه پیج های اینستاگرامی زیادی از قبیل پیج اینستاگرامی رضا گلشنی شده است. برای دیدن نمونه کارهای شویراد و همچنین نمونه متن تبلیغ پیچ اینستاگرامی، اکانت شویراد را دنبال کنید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *