چگونه یک محتوای خوب برای دکمه فراخوان یا همان CTA بنویسیم؟

نحوه استفاده از اقدام برای فراخوان CTA

دکمهCTA یا (Call To Action) به معنای فراخوان برای عمل یا انجام یک اقدام، یکی از مهم ترین تکنیک ها برای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل و راغب و ترغیب کاربر به انجام یک عمل است. برخی تصور می‌کنند منظور از به کار بردن کال تو اکشن، دعوت مخاطب به خرید است؛ این باور کاملا اشتباه می باشد. تمام فرآیندهایی که در وب سایت یا شبکه اجتماعی برای جذب کاربر و جلب اعتماد اوبه کار گرفته می شود، از قبیل دانلود یک فایل، عضو شدن در سایت ، لایک و کامنت گذاری… در اینستاگرام، همگی CTA (دکمه فراخوان) است.

این دکمه های Call To Action می توانند نرخ تبدیل مشتریان شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و به شما در پیشی گرفتن از رقبایتان کمک می کند.

عبارات کلیدی

چگونه یک محتوای خوب برای دکمه فراخوان یا همان CTA بنویسیم؟ فراخوان برای اقدام به عمل یا CTA، مخاطبان شما را وادار به انجام یک اقدام خاص می کند.

چگونه یک محتوای خوب برای دکمه فراخوان یا همان CTA بنویسیم؟ CTAها معمولاً در انتهای یک پست وبلاگ یا در قالب یک پیام در رسانه های اجتماعی ظاهر می شوند تا مخاطبان را تشویق به انجام کار مورد نظر شما نماید.

چگونه یک محتوای خوب برای دکمه فراخوان یا همان CTA بنویسیم؟ یک CTA می تواند چند کلمه، یک یا دو جمله باشد؛ بسته به اینکه چگونه قصد دارید مخاطب را ترغیب به اقدام کنید، نوع آن مشخص می شود.

به خاطر داشته باشید که کلید دعوت به اقدام فقط این نیست که به آنها بگویید چه کاری انجام دهند، بلکه بایستی آن ها را قانع کند چرا باید این کار را انجام دهند. اینجاست که هنر زیبای نوشتن محتوای CTA وارد عمل می شود. به منظور دریافت نتیجه مطلوب و اثربخش از دعوت به اقدام در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی، چند نکته مهم وجود دارد که بایستی آن ها را در نوشتن محتوای دکمه فراخوان پیاده سازی کنید.

مقاله پیشنهادی: افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام چگونه انجام می شود؟ 

در این مقاله من قصد دارم نکات و تکنیک های مهم و کاربردی نوشتن دکمه فرخوان را به شما معرفی کنم.

  کارشناس تولید محتوا کیست؟ چه وظایفی دارد؟

چند نکته مهم در به کار بردن کال تو اکشن

برای ایجاد و نوشتن متن دکمه های فراخوان شما باید به نکات زیر بسیار توجه داشته باشید:

 

1. هنر کپی رایتینگ را نوشتن محتوای CTA به کار ببرید.

 برای دکمه فراخوان محتوایی ساده و کوتاه و جذب کننده بنویسید که در نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب کند.  فراخوان ها برای اقدام باید کوتاه و ساده باشند، اما آنقدر برای کاربر جذابیت داشته باشد که برای انجام یک عملی ترغیب کند. شما فقط چند ثانیه برای رساندن پیام خود به مخاطبان تان فرصت دارید؛ پس قدر این چند ثانیه ارزشمند را بدانید و پیام خود را کوتاه و شفاف بسازید.

این روزها مردم دغدغه های زیادی دارند؛ حوصله خواندن و یا بازدید محتواهای تکراری با شعارهای تبلیغاتی الکی را ندارند. بنابراین محتوای یک فراخوان برای اقدام باید کاملاً قانع کننده و قابل درک باشد تا مخاطب را خیلی سریع جذب کند.

کپی رایتینگ در cta

2. پیام شما باید کمی حس ضروری بودن در مخاطب ایجاد کند.

افراد همیشه دوست دارند اولین نفری باشند که از فرصت های پیش آمده استفاده می کنند؛ بنابراین محدودیت زمانی باعث می شود کاربران بیشتر به CTA شما پاسخ دهند. به عنوان مثال عبارت “امروز با ما تماس بگیرید” حس ضروریت بیشتری را نسبت به “با ما تماس بگیرید” به مخاطب القا می کند. در واقع شما باید اصل FOMO (ترس از دست دادن = Fear Of Missing Out) را در انتقال پیام خود برای مخاطبان تان به کار بگیرید.

برخی از این عبارت ها :

 “پیشنهاد ما در 31 مرداد 1401 منقضی می شود”

   “فقط برای مدت زمان کوتاهی”

   “هم اکنون سفارش دهید و یک هدیه رایگان دریافت کنید”

3. از کلمات با اکشن قدرتمند استفاده کنید.

دلیل اصلی دعوت به اقدام در بازاریابی رسانه های اجتماعی این است که فالوورهای خود را تشویق کنید تا هر کاری که می خواهید انجام دهند. بنابراین، استفاده از افعال قوی و واضح می تواند شما را به هدف تان نزدیک تر کند.

  تعرفه ساخت کلیپ در اینستاگرام چقدر است؟

عباراتی مانند:

 “برای دریافت رایگان دوره ثبت نام کنید.:

 “نکات مهم افزایش فالوور در اینستاگرام را دانلود کنید.”

 “کسب درآمد از اینترنت چند با ساعت کار در منزل.”

همه این جملات کاربران را وادار به اقدام می کند.

4. سفارشی کردن CTA برای هر پلتفرم

شما نباید فقط از یک فراخوان درسایت یا تمام رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید؛ وبلاگ، فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و سایر پلتفرم‌ها، هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بنابراین، بهتر است دکمه فراخوان را برای هر پلتفرم به صورت جداگانه شخصی سازی کنید.

به کاربردن کال تو اکشن و سازگاری با صدای برند

5. صدای برند خود را با CTA آن سازگار کنید.

تمام محتوای شما، از جمله دعوت به اقدام در شبکه های اجتماعی، باید لحنی سازگار با هویت برند شما داشته باشد.

  • اگر خونسرد و رسمی هستید، فراخوان های شما نیز باید همین احساس را به مخاطب انتقال دهند.
  • اگر لاکچری و مجلل هستید، با همین لحن با مخاطب ارتباط بگیرید.

این امر باعث می شود که مخاطب ارتباط مناسبی با برند شما برقرار کند و تمایل بیشتری به انجام عمل مورد نظر داشته باشد. به عنوان مثال: «خرید کالکشن تابستانی» در مقابل «از وب‌سایت من بازدید کنید تا یکی از اجناس تابستانی را بخرید» هر دو مخاطبان خود را به سمت یک اقدام، اما در فضایی متفاوت سوق می‌دهند.

 CTA بخشی از هویت برند شما است؛ مطمئن شوید که فراخوان با لحن برند مطابقت داشته باشد.

6. نوشتن یک محتوای CTA  واضح و کوتاه با رعایت ادب

وقتی نوبت به نوشتن محتوای یک دعوت به عمل خوب در اینستاگرام و یا وب سایت می رسد، بین سختگیر بودن و شوخ طبعی تعادل ایجاد کنید. اگر در به کار بردن کال تو اکشن بیش از حد رسمی برخورد کنید، ممکن است برای مخاطبان کمی خشک و بی ادبانه به نظر برسد. از سوی دیگر،شوخ طبعی بیش از حد نیز پرسونای برندتان را زیر سؤال می برد؛ بنابراین، پیام شما باید به اندازه کافی واضح و روشن و کمی دوستانه باشد.

  چطور پیج اینستاگرام را در گوگل تبلیغ کنیم ؟

7. در کال تو اکشن مخاطب را هدف قرار دهید.

به جای کاربرد کلمات «ما» یا «من» از ضمیر دوم شخص «شما» استفاده کنید. ضمایر اول شخص باعث می شود احساس کنید اقدام مربوطه را شخصی می کنید؛ اما ضمیر دوم شخص مخاطبان را درگیر می کند و مستقیماً با آن ها وارد صحبت می شود. مخاطبان نیز به این نوع گفتمان واکنش نشان می دهند و آن را بیشتر به خود می گیرند؛ اما زمانی که شما در مورد شرکت یا خودتان صحبت می کنید، حس بلاتکیفی دارند.

به عنوان مثال، به جای CTA «امروز از ما خرید کنید»، از فراخوان «امیدوارم به زودی شما را در فروشگاه مان ببینم» استفاده کنید. با این لحن، بیشتر بازدیدکنندگان ذهنی باز برای تعامل با شما دارند و به راحتی می توانید با آن ها تعامل برقرار کنید.

8. برای قرار دادن CTA یک مکان ایده آل انتخاب کنید.

در پیج اینستاگرامی و یا وب سایت تان یک قسمت ایده آل برای قرار دادن دکمه فراخوان پیدا کنید. برای نحوه به کار بردن کال تو اکشن هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد، زیرا عوامل زیادی می توانند بهترین مکان را برای call to action شما تعیین کنند.

مخاطبان روش های مختلف برای وبگردی و یا گشت و گذار در اینستاگرام دارند؛ برخی از آن ها نگاهی سریع به محتوا و پیج میاندازند و برخی دیگر تا پایین صفحه اسکرول می کنند. برای گروه اول بازدیدکنندگان پیج و یا وب سایت تان، مکان ایده آل در قسمت به بالای وب سایت و یا هایلایت های پیج تان است؛ زیرا ممکن است حوصله کافی برای اسکرول کردن صفحه را نداشته باشند. اما برای گروه‌های دیگر، دعوت به عمل در وب سایت یا در اینستاگرام می‌تواند در پایین صفحه یا پست ها نیز قرار گیرد.

این مطلب از شویراد ادامه دارد…

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *