Logo
جستجو کردن
Logo

راهکار های افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

افزایش انگیجیمنت ریت

امروزه شبکه های اجتماعی واژه ناشناخته برای مردم نیست و همه افراد از صاحبان کسب و کار تا افراد عادی با این واژه آشنایی دارند. آنچه مهم است چگونگی فعالیت در این بستر و توانایی ایجاد تعامل کارآمد و موثر با مخاطبین است؛ از این رو باید افزایش اینگیجمنت ریت یا نرخ تعامل  با مخاطب بسیار حائز اهمیت می باشد تا بتوانید گوی سبقت را در این میدان ازآن خود کنید.

اگر بگوییم اینستاگرام در این چند سال اخیر بیشترین توجه مخاطب را به خود اختصاص داده است، اغراق نکرده ایم. شبکه ای که بیش از ۱۳ درصد مردم در آن عضو هستند و روز به روز بر تعداد کاربرانش افزوده می شود. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش کاربران شبکه های اجتماعی، باعث شده است صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای دیده شدن به این بستر روی بیاورند و چه شبکه ای بهتر از اینستاگرام؟

فرقی ندارد خواهان ایجاد کسب و کار در اینستاگرام باشید یا صاحب کسب و کاری باشید، حتما تا به حال برایتان پیش آمده است در مورد اینکه چگونه می توان تعامل با کاربر را در شبکه های اجتماعی افزایش داد، تحقیق کرده و پاسخ جامع و کارآمدی دریافت نکرده باشید ما در این مطلب سعی داریم پاسخ سوالات زیر را برایتان شفاف کنیم:

اینگیجمنت ریت یا نرخ مشارکت در اینستاگرام چیست؟

راهکار افزایش نرخ مشارکت در اینستاگرام؟

چگونه میتوان با مخاطب تعاملی سازگار برقرار کرد؟

پس این مطلب را از دست ندهید. مقالات مرتبط را برای ارتقاء سطح آگاهی خود مطالعه کنید. 

 

افزایش انگیجیمنت ریت

اینگیجمنت ریت یا نرخ تعامل در اینستاگرام چیست؟

می توان گفت نرخ تعامل درواقع آینه ای تمام نما از فعالیت شما و میزان محبوبیت شما در دید مخاطبان تان است. جذب مخاطب در اینستا گرام و یا هر شبکه اجتماعی، مستلزم تولید محتوای جذاب و هوشمند طبق علایق مخاطبان است.

اگر صاحب کسب و کارید و درصدد افزایش فروش هستید، قبل از هر اقدامی باید توجه داشته باشید با تولید محتوای مفید و سرگرم کننده کاربر را درگیر محتوای خود کرده و این ارتباط خشک مجازی را به رابطه صمیمی بین شما و مخاطب تبدیل کنید.

این مقاله را حتما بخوانید
کمپین اینستاگرامی چیست؟ ( افزایش فروش)

در اینستاگرام این تعامل به شکل ‌های مختلفی صورت می‌گیرد؛ از ساده ‌ترین فعالیت‌ ها مانند لایک و کامنت گرفته تا ذخیره یا باز نشر پست.

طبق آمار و نظر سنجی محاوره ای که داشته ایم هر چقدر با مخاطب دوستانه وارد تعامل شوید باعث افزایش اینگیجمنت ریت صفحه شما شده و بالطبع در پی آن موجب افزایش فروش بیزینس شما خواهد بود. درحالت کلی اگر تعداد دنبال کنندگان را با میزان لایک و سیو و کامنت و… مقایسه کنیم عددی به ما میدهد که نرخ مشارکت یا اینگیجمنت ریت گفته می شود.

راه های افزایش اینگیجمنت ریت یا نرخ مشارکت در اینستاگرام

با توجه به شناختی که از اینگیجمنت ریت پیدا کردیم، به دنبال راه های افزایش آن هستیم. در ادامه چندین راه پر بازده افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام را باهم مرور می‌کنیم:

محتوای مخاطب پسند تولید کنید

آنچه مسلم است این است که برای ایجاد تعامل صمیمی با مخاطب باید محتوای مخاطب پسند تهیه کنید. پس در ابتدا قبل از تولید محتوا، بصورت مستقیم با ایجاد پرسش و پاسخ از مخاطب در مورد سلایق شان بپرسید. فهمیدن بازه سنی افرادی که در پیج شما هستند نیز در تولید محتوای مختص آن رنج سنی کمک می کند.

در انتشار پست تداوم داشته باشید

بدون شک یک برند برای موفقیت در فضای مجازی، باید به طور مداوم با مشتریان و فالوورهای خود در ارتباط باشد و برای آن‌ها محتوا تولید کند.

نظر های متفاوتی برای تعداد پست و استوری های منتشر شده روزانه وجود دارد، اما انتشار حداقل ۱ الی ۲ پست در روز بهترین راه برای جلب نظر و اطمینان مخاطب است. علاوه بر این همواره در دید مخاطب هستید و مطالب جدیدی برای ارائه به مخاطبانتان خواهید داشت. اما نظر ما این است که شما هرموقع احساس نیاز به تعامل با مخاطب کردید می توانید اقدام به انتشار پست و استوری کنید.

ساعت انتشار پست و استوری نیز از اهمیت ویژه ای برخودار است. طبق نظرهای کارشناسان بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ، حداقل نیم ساعت بین پست های خود وقفه ایجاد کنید چرا که الگوریتم جدید اینستاگرام توجه زیادی به این قضیه دارد.

این مقاله را حتما بخوانید
مثلث کارپمن در بازاریابی و تبلیغات(بهبود روابط با مشتری)

هیچ راهکار مشخص و دقیقی در خصوص تعداد دفعات پست گذاری و زمان انتشار آن‌ها وجود ندارد. کاری که باید انجام دهید، این است که با استفاده از آماری که بخش insight اینستاگرام در اختیارتان قرار می‌دهد، ساعات فعالیت فالوورهایتان را بررسی کنید. شما به کمک این کار می توانید بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام را متوجه شوید و نرخ تعامل در اینستاگرام را افزایش دهید.

سخنرانی کردن را کنار بگذارید

اینستاگرام پر شده از صفحات و برندهایی که رو به دوربین در حال سخنرانی هستند و انگار فراموش کرده اند هدف اصلی انتشار پست و تصویر جذاب برای مخاطب است.

شما باید تلاش کنید تا با ترکیب کردن ویدیو، تصویر و متن، یک محتوای با ارزش و جذاب را در اختیار مخاطبتان قرار دهید. به جای نوشتن متن‌های طولانی یا ساختن ویدیوهایی خسته کننده، سعی کنید محتوای خود را به صورت بخش بخش و در قالب استوری و پست به کاربر عرضه کنید. یکی از راه‌ های وارد کردن داستان به استراتژی صفحات اجتماعی، استفاده از صحبت‌ها و یا تجربیاتی است که مشتریان با شما به اشتراک می‌گذارند.

راه دوم هم نوشتن یک کپشن جذاب برای پست‌ هاست؛ اگر نویسنده قادر باشد یک موضوع را آن طور که هست تجسم کند، کپشن‌های طولانی می‌توانند موثر واقع شده و توجه مخاطبان هدف را جلب کنند. اگر یک کپشن طولانی به درستی نوشته شود، کاربر با علاقه آن را مطالعه خواهد کرد.

این کار باعث می‌ شود تا کاربران، مدت زمان بیشتری در صفحه شما بمانند. مدت زمان ماندن مخاطبان در یک صفحه اینستاگرام جزو آن دسته از عواملی است که برای سنجش عملکرد یک حساب کاربری توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از این موضوع می توان به این نتیجه رسید که منتشر کردن عکس محصولات با توضیحات کوتاه نمی تواند شما را به هدف نهایی که دیده شدن در اینستاگرام است، برساند. پس راه حل این است از مخاطب در مورد مشکلات و علایق شخصی مخاطب بپرسید تا با ذهن مخاطبانتان بیشتر ارتباط برقرار کنید.

این مقاله را حتما بخوانید
جلب توجه و افزایش فروش با شیوه‌های نوین تبلیغات

 

 

10 روش افزایش انگیجیمنت ریت

ترمز مخاطب رو بکشید

خودتان را به جای مخاطبتان قرار دهید. فرض کنید در صفحه اکسپلور هستید، چه نوع پست هایی مجذوب تان میکند و باعث می شود ادامه مطلب را پیگیری کنید؟ مسلما هر پست یا ویدویی که کیفیت خوبی داشته باشد؛ اگر در قالب تصویر است، حتما تصویر مناسبی داشته یا متن نوشته و تیتر جذابی برای جلب توجه دارد!

پس هر عکس و ویدیویی نمی تواند مناسب انتشار و در نهایت بالا بردن تعامل باشد. داشتن تعامل بالا مستلزم هدفمندی، تعیین استراتژی مناسب، تهیه محتوای جذاب با ترکیبی از متن و تصویر و ویدیو، است.

 استراتژی CTA صحیح داشته باشید

حتما می‌دانید که برای افزایش نرخ مشارکت، نیاز به لایک، کامنت، ذخیره و بازنشر بیشتر دارید.

شما می ‌توانید مخاطبین را دعوت به تعامل با پست کنید. به عنوان مثال می ‌توانید در اسلاید آخر پست‌ و یا در کپشن از مخاطبین خود سوالی بپرسید، در نتیجه با پاسخ‌ آن‌ها در کامنت علاوه بر افزایش درگیری و علاقه ‌مندی آن‌ ها نرخ تعامل در اینستاگرام نیز افزایش پیدا می کند.

از کاربران برای تولید محتوا کمک بگیرید

به دست آوردن اطلاعات از کاربران و بررسی علایق آن ‌ها یک موضوع به شدت زمان ‌بر و پر هزینه است. مهارت یک بازاریاب اینستاگرامی در شناخت درست مخاطب و تولید محتوای متناسب با آن‌هاست.

بهترین راه برای تولید محتوای مطابق با سلیقه فالوور ها، این است که از خودشان برای تولید محتوا کمک بگیریم. با استفاده از چنین روشی، علاوه بر اینکه هزینه‌ های بازاریابی کاهش پیدا می‌‌کند، اعتماد کاربران به برند نیز افزایش می‌یابد.

استفاده مناسب از هشتگ را فراموش نکنید

تعداد هشتگ‌ هایی که در زیر پست قرار می ‌دهید هم تاثیر گسترده ‌ای در دیده شدن آن برای سایر مخاطبان دارد. اینستاگرام به کاربرانش اجازه می‌دهد حداکثر تا سی هشتگ را در زیر پست‌های خود قرار دهند. اما نکته اینجاست که استفاده بیش از حد از هشتگ علاوه بر اینکه غیر حرفه‌ای به نظر می‌رسد، باعث سردرگمی کاربران نیز می‌شود.

این مقاله را حتما بخوانید
چگونه با تبلیغات هایلایت اینستاگرام توجه مشتریان را جلب کنیم؟

بیشتر برندهای مطرح و پیج های با فالوور بالا برای افزایش میزان لایک پست‌های خود، نهایت تا ۱۰ هشتگ برای هر پست استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید هشتگ عامل تعیین کننده ‌ای در افزایش اینگیجمنت ریت است. به طوری که هر هشتگ به طور متوسط می‌تواند تا ۱۲.۶ درصد بازدید یک پست را افزایش دهد.

برای افزایش اینگیجمنت ریت نظم را رعایت کنید!

فرض کنیم که در جذب مخاطب از طریق هشتگ و اکسپلور موفق عمل کرده باشید، با ارائه محتوای کاربر پسندهم توانسته اید کاربر را برای بازدید از پیج جذب کنید، کاربر قصد بازدید و بررسی پیج را دارد و با کمی اسکرول و بالا پایین کردن کلیت محتوای پیج شما را می بیند و این نقطه همان نقطه حساس و کلیدی هست که باید محتوای شما از لحاظ بصری هم، نظم و قالب منسجمی داشته باشد که مخاطب برای دنبال کردن صفحه شما متقاعد می شود. پس لازمه تعامل با مخاطب؛ ابتدا حفظ او در صفحه و سپس ایجاد حس خوب با ارائه محتوای تصویری جذاب است!

در انتشار محتوا تداوم داشته باشید

یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد تعامل، تداوم در انتشار محتواست. بر همین اساس باید طبق یک تقویم محتوایی قدم بردارید و استراتژی مناسبی را پیروی کنید. البته منظور حفظ فاصله زمانی بین انتشار ۲ پست است که علاوه بر ایجاد حس خوب در مخاطب، برای الگوریتم اینستاگرام مهم است.

مسابقه یادت نره!

یکی از پر بازده ‌ترین راه‌های افزایش اینگیجمنت ریت، استفاده از مسابقات اینستاگرامی ‌است. در این مسابقات که حتما با نمونه‌ های متعددی از آن‌ها مواجه شدید، با دعوت به لایک پست، کامنت کردن جواب صحیح، منشن کردن دوستان و… در ازای آن جایزه دریافت می‌ شود. همه فعالیت ‌های درخواستی موجب افزایش تعامل با مخاطبین شده که در صورت پیاده‌ سازی صحیح، اینگیجمنت پست خوبی را به شما هدیه می‌دهد.

 

افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

توصیه کارشناسان تیم شویراد

الگوریتم های اینستاگرام حول محور این موضوع می چرخد که چه میزان پیج شما برای کاربران مفید است و تا اندازه ای کاربر پسند!

این مقاله را حتما بخوانید
اینستاگرام تریدز (Insragram Threads) چیست؟

به همین علت است که هر چقدر میزان نرخ تعامل کاربران در پیج شما بالا باشد، اینستاگرام شما را به افراد بیشتر نشان خواهد داد. نکاتی که در این مطلب با شما به اشتراک گذاشتیم، به خوبی می تواند سبب شود تا نرخ تعامل شما و کاربران افزایش پیدا کند و نتیجه آن را در پیجتان و فروش محصولاتتان مشاهده کنید.

آیا شما از این راهکار ها برای افزایش اینگیجمنت ریت استفاده کرده اید؟ چه روش های دیگری را برای افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام می دانید؟ با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

Picture of  حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + ده =

جستجو کردن