احتمال رفع فیلتر اینستاگرام در آینده

اینستاگرام رفع فیلتر شد؟

پس از گذشت حدود 120 روز از آغاز اعتراضات در ایران و فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ، اخیراً بسیاری از کاربران تجربیات خود را از دسترسی بدون فیلترشکن به اینستاگرام به اشتراک گذاشته اند.

همچنین بسیاری از رسانه ها رفع فیلترشدن گوگل‌پلی را در  صفحات فضای مجازی منتشرکردند؛ حال باید دید که آیا روند رفع فیلتر اینستاگرام و سایر پلتفرم ها ادامه دارد یا صرفاً باگ اینترنت می باشد؟

✨ ظاهراً برخی کاربران بدون محدودیت به اینستاگرام دسترسی پیدا کرده‌اند؛ اما چند روز پیش وزیر ارتباطات اعلام کرد که برنامه برای برداشتن محدویت های فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ نداریم! با این تفاسیر جریان وصل شدن برخی کاربران به اینستاگرام بدون VPN چیست؟ 3 تا سناریو برای این موضوع وجود دارد، که در ادامه بررسی کردیم.

احتمال رفع فیلتر اینستاگرام در آیندهآیا اینستاگرام رفع فیلتر شده است؟ 

از اوایل این هفته ( آخرین هفته دی ماه ۱۴۰۱) برخی کاربران بدون محدودیت به اینستاگرام دسترسی پیدا کرده‌اند. عده ای از رسانه ها نیز به صراحت نوشتند که دسترسی به اینستاگرام بر روی اینترنت رایتل، ایرانسل و شبکه اینترنت خانگی بدون نیاز به فیلترشکن امکان پذیر است؛ البته هنوز مرجع و منبع رسمی این موضوع را تایید نکرده اند. 

از طرفی به نظر می رسد این محدودیت سراسری نیست و کاربران زیادی در محدوده جغرافیایی ایران برای ورود به اینستا باید به فیلترشکن متصل باشند. همچنین این رفع محدودیت ها پراکنده است و شامل گروه خاصی نمی شود؛ بر همین اساس ربطی به موضوع اینترنت طبقاتی ندارد.

اگرچه برخی از کاربران در حوالی مرزی ایران بدون استفاده از فیلترشکن به اینستاگرام وصل شده اند، اما در حالت کلی به نظرم امید به رفع دائمی فیلترینگ این شبکه اجتماعی کمی خوشبینانه باشد. با این تفاسیر رفع فیلترینگ اینستاگرام در ساعات گذشته از چند حالت خارج نمی شود:

  • احتمالا یا شبکه فیلترینگ کشور دچار مشکل فنی شده است؛ البته از آنجایی که سایت هایی مثل یوتیوب و خود سایت اینستاگرام بدون VPN در دسترس نیستند، پس بعید می دونم باگ اینترنتی در فیلترینگ پیش آمده باشد.
  • آزمایشی روی پلتفرم های خارجی و داخلی و واکنش کاربران در حال انجام است؛ در روزهای اخیر پیام رسان های داخلی هم بدون فیلتر کار نمی کردند شاید به دنبال رفع این مشکل هستند. یا فرضیه ای مانند اینکه میزان استفاده کاربران از شبکه های داخلی و خارجی را ارزیابی کنند.
  • برخی به ورود سیگنال‌های اینترنت ماهواره ای استارلینک اشاره می کنند که بعید به نظر می رسد؛ زیرا استفاده از خدمات این اینترنت حتی اگر رایگان نیز باشد، نیازمند تجهیزات و امکانات اولیه است.
  روش فعال کردن افکت در اینستاگرام

در نهایت اینکه با توجه به دید و رویکرد دولتمردان و سایر مسئولان و نمایندگان بعید به نظر می‌رسد که محدودیت فیلترینگ اینترنت رفع شود. قوی ترین سناریو دسترسی بدون محدودیت به اینستاگرام، آزمایش پلتفرم های داخلی می باشد و گرنه همچون تلگرام باید منتظر فیلترینگ دائمی پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام و واتس‌اپ باشیم.

مقاله پیشنهادی: آموزش راه اندازی اینترنت استارلینک

احتمال رفع فیلتر اینستاگرام در آیندهخبر رفع فیلترینگ گوگل پلی

گوگل پلی عصر روز دوشنبه 26 آذرماه در اپراتورهای ایرانسل و رایتل رفع فیلتر شد؛ در حالی که این فروشگاه از عصر روز جمعه اول مهر فیلتر شد.

این اپلیکیشن دو روز پس از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس اپ، در اولین روز پاییز( یک مهر ۱۴۰۱) همراه با تعدادی پلتفرم دیگر مانند لینکدین، اپ استور و سایت استارلینک از دسترس کاربران با IP ایران خارج شدند.

احتمال رفع فیلتر اینستاگرام در آیندهرفع فیلتر لینکدین و اپ استور 

لینکدین و اپ استور و سایت استارلینک ۲۵ روز بعد، یعنی در ۲۶ مهر، رفع فیلتر شدند، اما فیلترینگ گوگل پلی همچنان در کنار اینستاگرام و واتساپ ادامه داشت و از دسترس کاربران داخل ایران خارج بود.

دوران فیلترینگ و قطع دسترسی به گوگل پلی ۲۶ دی ماه به پایان رسید و این پلتفرم بین‌المللی ابتدا در اپراتورهای ایرانسل و رایتل دردسترس قرار گرفت وسپس برای کاربران سیستم‌عامل اندروید آزاد شد. بالاخره پس از گذشت ۱۱۶ روز باردیگر کاربران داخلی توانستند بدون نیاز به VPN به این فروشگاه آنلاین دسترسی داشته باشند.

حالا باید ببینیم آیا این رفع فیلتر برای گوگل پلی تداوم خواهد داشت و برای سایر اپراتورهای ثابت و همراه اول نیز محدودیت اعمال‌شده را رفع می‌کنند یا نه. البته سؤال مهم دیگر این است که آیا فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ هم به‌زودی رفع خواهد شد؟

رفع فیلتر اینستاگرام

احتمال رفع فیلتر اینستاگرام در آیندهاظهارات مقامات درباره رفع فیلتر اینستاگرام

با توجه به اتفاقات اخیر بوی رفع فیلترینگ اینستا و واتساپ را به مشام می‌رسد. وزیر ارتباطات و نماینده مجلس در شورای عالی فضای مجازی، نیز خبر از احتمال رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ در صورت تصمیم شورای امنیت کشور دادند؛ اما از طرفی هم به جدیت راه اندازی و توسعه پیام رسان های داخلی اشاره کردند.

احتمال رفع فیلتر اینستاگرام در آیندهوزیر ارتباطلت خبر رفع فیلتر اینستاگرام را تکذیب نکرد

وزیر ارتباطات درخصوص رفع محدودیت دسترسی کاربران به اینستاگرام گفت: حتی در صورت رفع محدودیت های اپلیکیشن های خارجی، پیام رسان های داخلی به گونه ای طراحی و عرضه می شوند که مردم تمایل به استفاداه از شبکه های اجتماعی داخلی داشته باشد. هرچند وزیر ارتباطات با این اظهارات، رفع فیلتر اینستاگرام و واتس اپ را تایید نکرد اما جای امیدواری است که تکذیب هم نکرد.

  معرفی و کاربرد استیکرهای استوری اینستاگرام

از سوی دیگر، با توجه به تجربیات گذشته دولت در راه اندازی پیام رسان های داخلی، مشخص نیست وزارت ارتباطات چه استراتژی برای توسعه پلتفرم های داخلی دارد تا پیام رسان های جدید به سرنوشت برنامه هایی مانند سروش دچار نشوند؟! اپلیکیشن هایی که در نهایت به مزایده گذاشته شدند و مشتری خاصی برای آنها پیدا نشد.

این در حالی است که تنها یک میلیارد بودجه برای رقابت با اپلیکیشن هایی مانند تلگرام هزینه شد، که با وجود فیلترینگ گسترده، همچنان جزو محبوب ترین اپلیکیشن های مورد استفاده ایرانیان است.

تلگرام و اینستاگرام

حرف آخر

به نظر من چه اینستاگرام فیلتر باشد چه رفع فیلتر گردد، مانند تلگرام همچنان محبوبیت خودش را نزد کاربرانش خواهد داشت. در روزها اولیه خبر فیلترینگ کسب و کارهای زیادی به خصوص کسب و کارهای نوپا نگران از بین رفتن زحمت هایشان بودند؛ اما ما در شویراد تا جایی که از دست مان برمیامد رزونه های امیدی را برایتان باز کردیم تا بهر نحوی شده این شرایط بحرانی را پشت سر بگذارید.

توصیه می کنم در وبینار تلگرام مارکتینگ و اینستاگرام شویراد شرکت کنید تا شماهم ترفندهای تبلیغات مخصوص شرایط بحرانی رو بیاموزید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت تماس بگیرید.


 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *