تکنیک رسیدن به پول از اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین شبکه‌های اجتماعی در دنیا است که برای بسیاری از افراد فرصتی برای نشان دادن خود، ارتباط با دیگران و اشتراک‌گذاری علاقه‌مندی‌هایشان است. اما آیا می‌دانید که اینستاگرام می‌تواند یک منبع درآمد برای شما هم باشد؟

شما می‌توانید با استفاده از اینستاگرام، کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و از فروش محصولات یا خدمات خود به مخاطبان خود سود کنید. اما چگونه؟ یا اینکه چرا بعضی از افراد در اینستاگرام میلیون‌ها فالوور دارند و بعضی دیگر فقط چند صد یا چند هزار؟

در این مقاله، ما به شما سه مرحله اصلی برای پول درآوردن از اینستاگرام را آموزش می‌دهیم که اگر آن‌ها را به درستی رعایت کنید، می‌توانید از یک شبکه اجتماعی یک کسب و کار موفق بسازید.

این جمله را همیشه به یاد داشته باشیداینستاگرام یک بازی بده بستان است ” { give and take }

یعنی شما باید چیزی { اطلاعات، انگیزه، سرگرمی، آموزش، ارزش و ..} به مخاطبان خود بدهید تا آن‌ها هم در مقابل چیزی به شما بدهند { یعنی از شما خرید کنند }

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک کسب و کار آنلاین دارید که لباس فروشی می‌کنید. حالا شما می‌خواهید از اینستاگرام برای تبلیغ و فروش محصولات خود استفاده کنید. اما اگر فقط عکس‌های لباس‌های خود را بگذارید و قیمت‌هایشان را بنویسید، چه فایده‌ای دارد؟

مخاطبان شما چرا باید از شما خرید کنند؟ چرا باید به پست‌های شما لایک بزنند یا نظر بدهند؟ چرا باید شما را دنبال کنند؟

شما باید چیزی به مخاطبان‌تان بدهید که ارزش داشته باشد. مثلاً شما می‌توانید نکاتی درباره مد و استایل را به آن‌ها آموزش دهید. می‌توانید راهکارهایی برای انتخاب لباس مناسب برای موقعیت‌های مختلف بدهید. می‌توانید داستان‌های جذابی از تجربه‌های خود یا مشتریان خود را بگویید. می‌توانید مسابقه‌ها یا چالش‌هایی برگزار کنید و جوایزی به برندگان بدهید. می‌توانید نظرسنجی‌ها یا سوالاتی از مخاطبان خود بپرسید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

به این ترتیب، شما مخاطبان خود را جذب و نگه می‌دارید. آن‌ها احساس می‌کنند که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید و از آن‌ها چیزی یاد می‌گیرند. آن‌ها با شما اعتماد بنایی می‌کنند و به شما وفادار می‌شوند. و در نهایت، آن‌ها از شما خرید می‌کنند.

برای جذب مشتری در اینستاگرام توصیه می‌کنم مقالات زیر را بخوانید:‌

بطور کلی شما می‌توانید برای هر نوع کسب و کار یا موضوعی که دارید، این روش را پیاده کنید. اما برای این کار، شما باید مراحل رسیدن به پول از اینستاگرام را طی کنید. 

مراحل پول درآوردن از اینستاگرام در سال 2024

 سه مرحله اصلی که بایستی برای رسیدن به پول در اینستاگرام طی کنید، عبارتند از:‌

مرحله اول: آگاهی سازی محتوایی (Content Awareness)

مرحله اول برای پول درآوردن از اینستاگرام، آگاهی سازی محتوایی است. در این مرحله، شما باید محتوایی را تولید کنید که نیاز مخاطبان‌تان را برآورده کرده و ارزشی برای آن‌ها ایجاد کند. این محتوا می‌تواند در قالب پست، ریل، استوری یا هر فرمت دیگری باشد.

 • تولید محتوای مداومی که نیاز مخاطب باشد 
 • فعالیت مداوم توی پست / ریل / استوری 
 • خلق ارزش برای مخاطب، قبل از شروع فروش
پول درآوردن از اینستاگرام با محتوا
تکنیک رسیدن به پول از اینستاگرام چیست؟

اما برای این که محتوای خود را بهینه کنید، شما باید سه مورد را رعایت کنید:

محتوای خود را بر اساس هدف خود تعیین کنید.

هدف شما می‌تواند افزایش آگاهی، ایجاد اعتماد، تشویق به خرید، افزایش وفاداری یا هر چیز دیگری باشد. بر اساس هدف خود، شما باید محتوایی را انتخاب کنید که با آن همخوانی داشته باشد. مثلاً اگر هدف شما افزایش آگاهی است، شما می‌توانید محتوایی آموزشی یا اطلاع‌رسانی را تولید کنید. اگر هدف شما ایجاد اعتماد است، شما می‌توانید محتوایی داستانی یا شخصی را تولید کنید. اگر هدف شما تشویق به خرید است، شما می‌توانید محتوایی تبلیغاتی یا فروشنده را تولید کنید. 

محتوای خود را بر اساس مخاطب خود تنظیم کنید.

مخاطب شما می‌تواند از نظر جنسیت، سن، موقعیت جغرافیایی، علایق، نیازها، رفتارها و … متفاوت باشد. شما باید محتوایی را تولید کنید که با شناسایی و تحلیل مخاطب خود، سازگار باشد. مثلاً اگر مخاطب شما زنان جوان هستند، شما می‌توانید محتوایی را تولید کنید که با سلیقه، زبان و نگرش آن‌ها هماهنگ باشد. اگر مخاطب شما مردان سالخورده هستند، شما می‌توانید محتوایی را تولید کنید که با تجربه، دانش و ارزش‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد. 

محتوای خود را به صورت  مداوم تولید کنید.

این بدان معناست که شما باید برنامه‌ریزی کنید که چه محتوایی را در چه زمانی و در چه فرمتی منتشر کنید. شما باید توجه داشته باشید که مخاطبان شما از شما انتظار دارند که به طور منظم و با کیفیت محتوا ارائه کنید. اگر شما ناگهان قطع شوید یا کیفیت محتوای خود را کاهش دهید، مخاطبان شما از شما روی برمی‌گردانند و به رقبای شما می‌روند. بنابراین، شما باید یک تقویم محتوا داشته باشید و آن را به دقت پیاده کنید.

با رعایت این سه مورد، شما می‌توانید محتوایی را تولید کنید که نیاز مخاطبان خود را برآورده کند و ارزشی برای آن‌ها ایجاد کند. این محتوا باعث می‌شود که مخاطبان شما با شما آشنا شوند، به شما اعتماد کنند و به شما وفادار شوند. اما این کافی نیست. شما باید یک گام بیشتر بروید و مخاطبان خود را به یک جامعه تبدیل کنید. این موضوع را در مرحله بعدی بررسی می‌کنیم.

مرحله دوم: جامعه‌سازی (Community Building)

مرحله دوم برای پول درآوردن از اینستاگرام، جامعه سازی یا همان جذب مخاطب ( Attract Target Audience) است. در این مرحله، شما باید مخاطبان خود را به یک جامعه تبدیل کنید که به شما اعتماد کرده و شما وفادار باشند. برای این کار شما باید اقدامات زیر را انجام دهید:‌

 • خودت و‌یا برندت رو همونطوری که هستی نشون بده ( کسب اعتماد) 
 • برقراری ارتباط یک‌ به یک با مخاطب و توجه به نیازهایش 
 • وفادار کردن فالوورها به خودت / کسب و کارت با نشون دادن مزیت رقابتی
پول درآوردن از اینستاگرام با مخاطب
تکنیک رسیدن به پول از اینستاگرام چیست؟

۱. خودتان و یا برندتان را همانطوری که هستید نشان دهید (کسب اعتماد)

برای این که مخاطبان خود را به یک جامعه تبدیل کنید، شما باید خودتان و یا برندتان را به آن‌ها معرفی کنید. شما باید نشان دهید که شما چه کسی هستید، چه کاری می‌کنید، چه ارزش‌ها و اهدافی دارید، چه تجربه و دانشی دارید و … . شما باید صادق و شفاف باشید و هیچ چیز را از مخاطبان خود پنهان نکنید. شما باید نقاط قوت و ضعف خود را بپذیرید و از خطاهای خود یاد بگیرید. شما باید داستان‌هایی از زندگی و کار خود را بگویید و احساسات و انگیزه‌های خود را به اشتراک بگذارید. شما باید با صدای خود و با زبانی ساده و روان صحبت کنید.

به این ترتیب، شما باعث می‌شوید که مخاطبان شما شما را بشناسند و با شما همدلی کنند. آن‌ها احساس می‌کنند که شما یکی از آن‌ها هستید و با شما اشتراکاتی دارند. آن‌ها به شما اعتماد می‌کنند و به شما احترام می‌گذارند. این اولین قدم برای ساختن یک جامعه است.

۲. برقراری ارتباط یک به یک با مخاطب و توجه به نیازهایش (کسب رضایت)

برای این که مخاطبان خود را به یک جامعه تبدیل کنید، شما باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و به نیازهایشان توجه کنید. شما باید با آن‌ها گفتگو کنید و به سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات‌شان پاسخ دهید. شما باید به آن‌ها گوش دهید و نظرشان را بپرسید. شما باید به آن‌ها تشکر کنید و از آن‌ها تقدیر کنید. شما باید به آن‌ها کمک کنید و مشکلاتشان را حل کنید. شما باید به آن‌ها ارزش بدهید و آن‌ها را راضی کنید.

به این ترتیب، شما باعث می‌شوید که مخاطبان شما با شما ارتباط داشته باشند و به شما وابسته شوند. آن‌ها احساس می‌کنند که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید و از آن‌ها حمایت می‌کنید. آن‌ها با شما رابطه برقرار می‌کنند و به شما پشتیبانی می‌کنند. این دومین قدم برای ساختن یک جامعه است.

۳. وفادار کردن فالوورها به خودتان / کسب و کارتان با نشان دادن مزیت رقابتی (کسب وفاداری)

برای این که مخاطبان خود را به یک جامعه تبدیل کنید، شما باید آن‌ها را به خودتان یا کسب و کارتان وفادار کنید و از رقبای خود جدا کنید. شما باید نشان دهید که شما چه چیزی را که دیگران ندارند، دارید. شما باید مزیت رقابتی خود را به آن‌ها ارائه کنید و آن‌ها را متقاعد کنید که شما بهترین گزینه برای آن‌ها هستید.

سه نکته مهم در خلق مزیت رقابتی

اول این که مزیت رقابتی خود را شناسایی  کنید. مزیت رقابتی شما می‌تواند هر چیزی باشد که شما را از دیگران متمایز کند. مثلاً می‌تواند کیفیت بالای محصول یا خدمات شما باشد. می‌تواند قیمت مناسب یا تخفیف‌های جذاب شما باشد. می‌تواند خلاقیت و نوآوری شما باشد. می‌تواند ارزش‌ها و فلسفه شما باشد. می‌تواند نحوه بسته‌بندی یا ارسال شما باشد. و غیره. شما باید مزیت رقابتی خود را بر اساس تحقیق و تجزیه و تحلیل بازار و رقبا پیدا کنید و آن را به خوبی تعریف کنید.

دوم این که مزیت رقابتی خود را  نشان دهید. شما باید مزیت رقابتی خود را به مخاطبان خود ارائه کنید و آن‌ها را متقاعد کنید که شما بهترین گزینه برای آن‌ها هستید. شما باید مزیت رقابتی خود را با استفاده از شواهد، دلایل، مثال‌ها، تصاویر، ویدیوها، نظرات مشتریان، گواهینامه‌ها و … ثابت کنید. شما باید مزیت رقابتی خود را به زبانی ساده و روشن بیان کنید و از اصطلاحات فنی یا پیچیده خودداری کنید. شما باید مزیت رقابتی خود را در همه جا و همه زمان به نمایش بگذارید و آن را تکرار کنید.

سوم این که مزیت رقابتی خود را حفظ کنید. شما باید مزیت رقابتی خود را به روز رسانی کنید و با تغییرات بازار و نیازهای مخاطبان خود هماهنگ کنید. شما باید از کیفیت محصول یا خدمات خود کاسته نشوید و به ثبات و پایداری آن‌ها توجه کنید. شما باید از رقبای خود پیشی بگیرید و به دنبال نوآوری و بهبود باشید. شما باید از بازخورد مخاطبان خود استفاده کنید و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.

با رعایت این سه مورد، شما می‌توانید مخاطبان خود را به خودتان یا کسب و کارتان وفادار کنید و از رقبای خود جدا کنید. آن‌ها احساس می‌کنند که شما چیزی را که دیگران ندارند، دارید و شما بهترین گزینه برای آن‌ها هستید. آن‌ها با شما همراه می‌شوند و از شما خرید می‌کنند. این سومین قدم برای ساختن یک جامعه است.

مرحله سوم: دعوت به اقدام (Call to Action)

مرحله سوم و آخر برای پول درآوردن از اینستاگرام، دعوت به اقدام است. در این مرحله، شما باید مخاطبان خود را به یک عمل خاص دعوت کنید که هدف شما را برآورده کند. این عمل می‌تواند خرید محصول یا خدمات شما، عضویت در کانال یا گروه شما، دنبال کردن پیج یا پادکست شما، اشتراک‌گذاری محتوای شما، ثبت‌نام در خبرنامه یا دوره آموزشی شما و … باشد.

برای این که مخاطبان خود را به اقدام دعوت کنید، شما باید سه مورد را رعایت کنید:

 • نشون دادن نقطه تمایز محصول / خدمات 
 • تشدید احساسِ نیاز مخاطب به محصول /خدماتت 
 • دعوت مخاطب به خرید (تکنیک های فروش و استوری تلینگ مارکتینگ )
پول درآوردن از اینستاگرام با CTA
تکنیک رسیدن به پول از اینستاگرام چیست؟

1. نشان دادن نقطه تمایز محصول / خدمات 

 • شما باید نشان دهید که محصول یا خدمات شما چه ویژگی‌ها و فوایدی دارد که دیگران ندارند.
 • شما باید نقطه تمایز محصول یا خدمات خود را به آن‌ها ارائه کنید و آن‌ها را متقاعد کنید که محصول یا خدمات شما بهترین گزینه برای رفع نیاز یا حل مشکل آن‌ها است.
 • شما باید نقطه تمایز محصول یا خدمات خود را با استفاده از شواهد، دلایل، مثال‌ها، تصاویر، ویدیوها، نظرات مشتریان و … ثابت کنید.
 • شما باید نقطه تمایز محصول یا خدمات خود را به زبانی ساده و روشن بیان کنید و از اصطلاحات فنی یا پیچیده خودداری کنید.
 • شما باید نقطه تمایز محصول یا خدمات خود را در همه جا و همه زمان به نمایش بگذارید و آن را تکرار کنید.

به این ترتیب، شما باعث می‌شوید که مخاطبان شما به محصول یا خدمات شما توجه کنند و علاقه‌مند شوند. آن‌ها احساس می‌کنند که محصول یا خدمات شما چیزی است که آن‌ها به آن نیاز دارند و آن را می‌خواهند. آن‌ها با شما مقایسه می‌کنند و شما را از دیگران برتر می‌دانند. این اولین قدم برای دعوت به اقدام است.

۲. تشدید احساسِ نیاز مخاطب به محصول / خدمات (کسب علاقه)

برای این که مخاطبان خود را به خرید محصول یا خدمات شما دعوت کنید:

 • شما باید احساس نیاز آن‌ها را به محصول یا خدمات شما تشدید کنید و آن‌ها را به عمل برانگیزید.
 • شما باید نشان دهید که محصول یا خدمات شما چه تأثیری بر زندگی یا کار آن‌ها خواهد داشت و چه مشکلاتی را برای آن‌ها حل خواهد کرد.
 • شما باید نشان دهید که محصول یا خدمات شما چه فرصت‌ها یا منافعی را برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد و چه خطرات یا مشکلاتی را از آن‌ها دور خواهد نگه داشت.
 • شما باید نشان دهید که محصول یا خدمات شما چه ارزشی برای آن‌ها دارد و چه قیمتی برای آن مناسب است.
 • شما باید نشان دهید که محصول یا خدمات شما چه چالش‌ها یا اشتباهاتی را برای آن‌ها رفع خواهد کرد و چه راه‌حل‌ها یا توصیه‌هایی را برای آن‌ها ارائه خواهد کرد.

به این ترتیب، شما باعث می‌شوید که مخاطبان شما به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند شوند و آن را می‌خواهند. آن‌ها احساس می‌کنند که محصول یا خدمات شما چیزی است که آن‌ها برای رسیدن به اهداف یا حل مشکلات خود نیاز دارند و آن را می‌طلبند. آن‌ها با شما همراه می‌شوند و از شما راهنمایی می‌خواهند.

۳. دعوت مخاطب به خرید (تکنیک‌های فروش و استوری تلینگ مارکتینگ) (کسب عمل)

برای این که مخاطبان خود را به خرید محصول یا خدمات شما دعوت کنید:

 • شما باید آن‌ها را به یک عمل خاص دعوت و ترغیب کنید.
 • شما باید از تکنیک‌های فروش و استوری تلینگ مارکتینگ استفاده کنید و آن‌ها را با استفاده از داستان‌ها، احساسات، انگیزه‌ها، تصاویر، ویدیوها، دکمه‌ها، لینک‌ها و … به انجام یک عمل برانگیزید.

سه نکته‌ای که در CTA باید رعایت کنید:‌

اول این که دعوت به اقدام خود را واضح کنید.
 • شما باید به مخاطبان خود بگویید که چه کاری باید انجام دهند و چگونه آن را انجام دهند.
 • شما باید دعوت به اقدام خود را به زبانی ساده و روشن بیان کنید و از ابهام یا پیچیدگی خودداری کنید.
 • شما باید دعوت به اقدام خود را در جایی قابل دسترس و قابل رویت قرار دهید و آن را به خوبی مشخص کنید.

به عنوان مثال یک دکمه با رنگ جذاب و متنی مانند “خرید اکنون” یا “عضو شوید” یا “دانلود کنید” و … در پایان پست یا استوری خود قرار دهید و مخاطبان خود را تشویق کنید که روی آن کلیک کنند.

دوم این که دعوت به اقدام خود را  فوری کنید.
 • شما باید به مخاطبان خود بگویید که چرا باید همین الان عمل کنند و چرا نباید به تأخیر بیاندازند.
 • شما باید از تکنیک‌هایی مانند ایجاد احساس فوریت، ارائه محدودیت زمانی یا تعدادی، ارائه تخفیف یا جایزه ویژه، ایجاد ترس از از دست دادن فرصت یا منفعت و … استفاده کنید.
 • شما باید به مخاطبان خود بگویید که اگر همین الان عمل نکنند، چه چیزی را از دست خواهند داد یا چه چیزی را نخواهند داشت.

به عنوان مثال بگویید که “این تخفیف فقط تا امشب است” یا “فقط ۱۰ عدد از این محصول باقی مانده است” یا “اگر الان عضو شوید، یک هدیه رایگان دریافت خواهید کرد” و … .

سوم این که دعوت به اقدام خود را  جذاب کنید.
 • شما باید به مخاطبان خود بگویید که چه چیزی را در ازای عمل کردن خواهند گرفت و چگونه آن را لذت بخش کنید.
 • شما باید از تکنیک‌هایی مانند ایجاد داستان‌های جذاب، ارائه تصاویر یا ویدیوهای گیرا، ایجاد احساسات مثبت، ارائه انگیزه‌های قوی، ایجاد ارزش‌های اجتماعی یا فردی و … استفاده کنید.
 • شما باید به مخاطبان خود بگویید که چگونه محصول یا خدمات شما زندگی یا کار آن‌ها را بهتر، آسان‌تر، زیباتر، شادتر، موفق‌تر و … خواهد کرد.

به عنوان مثال بگویید که با خرید این محصول، شما می‌توانید در کمتر از ۱۵ دقیقه یک غذای خوشمزه و سالم درست کنید؛ این محصول تقاضای زیادی دارد و اگر الان سفارش دهید، شما نیز می‌توانید از تخفیف ویژه ۵۰ درصدی برخوردار شوید. پس فقط با یک کلیک روی دکمه “خرید اکنون”، این فرصت طلایی را از دست ندهید. 

پول درآوردن از اینستاگرام
تکنیک رسیدن به پول از اینستاگرام چیست؟

خلاصه مراحل CTA 

نشان دادن نقطه تمایز محصول یا خدمات: برای اینکه مخاطب را به خرید تشویق کنید، باید نقطه تمایز محصول یا خدمات خود را به او نشان دهید. شما باید به مخاطب بگویید که چه چیزی محصول یا خدمات شما را از رقبا متفاوت می‌کند و چه فایده‌ای برای او دارد. شما باید مزایا، کیفیت، قیمت، گارانتی، پشتیبانی و … محصول یا خدمات خود را به مخاطب ارائه دهید و از تصاویر، ویدیوها، نمونه کارها، نظرات مشتریان و … برای اثبات ادعای خود استفاده کنید.

تشدید احساس نیاز مخاطب به محصول یا خدمات: برای اینکه مخاطب را به خرید وادار کنید، باید احساس نیاز او به محصول یا خدمات خود را تشدید کنید. شما باید به مخاطب نشان دهید که چه چیزی را از دست می‌دهد اگر از شما خرید نکند و چه چیزی را بدست می‌آورد اگر از شما خرید کند. شما باید از تکنیک‌های روانشناسی مانند تحریک ترس، ایجاد انگیزه، ایجاد اختصاصیت، ایجاد کمبود و … برای افزایش احساس نیاز مخاطب استفاده کنید.

دعوت مخاطب به خرید: برای اینکه مخاطب را به خرید تبدیل کنید، باید او را به اقدام دعوت کنید. شما باید به مخاطب بگویید که چگونه می‌تواند از شما خرید کند و چه مراحلی را باید طی کند. شما باید از دکمه‌های فعال، لینک‌های مستقیم، شماره تماس، فرم‌های سفارش و … برای سهولت خرید مخاطب استفاده کنید. شما باید از تکنیک‌های فروش و استوری تلینگ مارکتینگ برای ایجاد داستانی جذاب و متناسب با محصول یا خدمات خود استفاده کنید.

حرف آخر 

اگر می‌خواهید بیشتر درباره تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ بدانید و از آموزش‌های کاربردی و کامل آقای تبلیغات بهره ببرید، می‌توانید در ربات کلاب آقای تبلیغات عضو شوید. این ربات کلاب یک کانال خصوصی است که توسط تیم شویراد و به مدیریت آقای تبلیغات راه اندازی شده است و در آن نکات مهم تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ توسط اساتید مجرب منتشر می‌شود.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟

0 رای، 0 از 5
حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده
نویسنده و سئوکارو طراحی تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *