Logo
جستجو کردن
Logo

تبلیغات محیطی چیست؟ + بهترین روش اجرای آن

تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات محیطی قدیمی ترین روش تبلیغاتی است؛ به احتمال زیاد در طول روز و در مکان های مختلف انواع تبلیغات محیطی به چشم تان خورده است. بسیاری از آن ها ممکن است شما را جذب کنند یا برخی دیگر ممکن است خلاقیت خاصی نداشته باشند و حتی شما را به خواندن متن آن ها نیز ترغیب نکنند.

هدف اصلی هر کسب و کاری فروش محصولات و خدماتی است که ارائه می کند؛ برای رسیدن به این هدف، هر سازمانی می تواند از روش های مختلفی برای معرفی و فروش محصولات خود استفاده کند. یکی از مناسب ترین روش های ایجاد افزایش آگاهی از برند و دسترسی به مشتریان بالقوه تبلیغات محیطی است. از آنجایی که این شکل تبلیغات در جاهای عمومی انجام می شود، می تواند اقشار مختلفی از جامعه را تحت تأثیر قرار دهد.

امروزه اجرای تبلیغات محیطی، به عنوان یکی از مهمترین استراتژی های تجاری در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است؛ در برخی موارد با توجه به معیارهای مختلف و همچنین ویژگی ها و مزایای این روش، بسیاری از مدیران برای  معرفی و عرضه محصول خود به مشتری از این روش استفاده می کنند.

مقاله پیشنهادی: تبلیغات همسان چیست؟

کسب و کارهای که درک بهتری از انواع تبلیغات محیطی و همچنین خلاقیت بیشتری در اجرا و راه اندازی این تبلیغات داشته باشند، به راحتی می توانند به بازار هدف خود دست بیابند و در میان مشتریان شان به محبوبیت برسند.  در ادامه می خواهیم ببینیم تبلیغات محیطی چیست و چگونه می توان آن را برگزار کرد؟

تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات محیطی به عناصر فیزیکی قابل استفاده برای تبلیغات اشاره دارد، که در معرض دید مخاطب هدف قرارمی گیرد. تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها، عروسک های تن پوش، فضاهای تبلغیاتی داخل مترو و یا بدنه اتوبوس ها از انواع تبلیغات محیطی به شمار می روند.

یکی از مزیت های تبلیغات محیطی این است که عموم مردم مجبور به دیدن تبلیغات هستند؛ زیرا افراد همیشه مجذوب رنگ ها و طرح های اطراف خود می شوند. بنابراین اگر کمی خلاقیت در راه اندازی این تبلغیات داشته باشید، یه یک جامعه گسترده از مخاطبان هدف خود را پیدا می کنید.

این مقاله را حتما بخوانید
تبلیغات سگمنتیشن چگونه انجام می شود؟

 

انواع تبلیغات محیطی

انواع تبلیغات محیطی چیست؟

در ادامه می خواهیم ببنیم چه جوری می توان یک تبلیغات محیطی را راه اندازی کرد، یا بعبارتی روش های اجرای آن کدام ها هستند؟

 

بیلبوردهای تبلیغاتی

بیلبورد ها نمایانگر پوسترهایی بزرگ از محصولات و یا خدمات کمپانی ها و شرکت ها می باشند. این بیلبوردها با دقت در نقاط پر تردد نصب میشوند که به صورت مداوم در دید عموم قرار بگیرند. هنگامی که در روز چندین بار برند شما و یا محصول شما دیده شود قطعا تاثیرش را در ناخودآگاه افراد خواهد گذاشت بدین صورت که وقتی بین شما و رقبایتان قرار است انتخابی داشته باشند ذهنیت آنها به خاطر تکرار دیداری که از برند شما داشته اند ناخود آگاه شمارا انتخاب خواهند کرد!

بیلبوردها به صورت سنتی، در حوزه‌‌ی کشوری عمل می‌کنند و معمولا در اندازه‌های استاندارد وجود دارند و از اصول سیستم اندازه‌‌ی مشخصی بر مبنای دامنه‌‌ی دید مخاطب پیروی می‌کنند. آنها نیز مانند تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، می‌توانند در سطح ملی و برای پوشش دادن بازار توده‌ای خریداری شوند.

 

بیلبوردهای تبلیغاتی

 

با این حال، ممکن است برنامه‌های تبلیغاتی محلی نیز وجود داشته باشند که منطقه‌‌ی جغرافیایی، جمعیتی یا دسته‌ی خاصی از افراد را مخاطب قرار دهند. بیلبوردها، تأثیر خلاقانه و نمایشی خاصی دارند، آگاهی مخاطبان را افزایش می‌دهند، سریع قابل دسترسی هستند و در مقایسه با دیگر انواع تبلیغات با هزینه‌‌ی کمتر مخاطبان بیشتری را جذب می‌کنند.

شما به هیچ عنوان نمی‌توانید بیلبورد رو به‌ روی‌تان را نادیده بگیرید و تنها راه خلاص شدن از شر آن، رانندگی با چشم بسته است.

 

تبلیغات در مراکز خرید

نمایش‌گرهای مراکز خرید، وقتی مصرف‌کنندگان مشغول خرید هستند، آنها را مورد هدف قرار می‌دهد. این نوع تبلیغات برای کسب‌و‌کارهای کوچک، متوسط و بزرگ مناسب است و می‌تواند در سطح محلی یا ملی طراحی شود و معمولا اندازه‌های قابل دسترس آنها در سطح کشور، اندازه‌ی استاندارد کیوسک و دایوراما هستند. فرمت‌های خاصی مثل پلکان، درب‌های آسانسور، بنرها، پوسترهای دیواری، شبکه‌های دیجیتالی در این نوع تبلیغات در دسترس هستند.

این مقاله را حتما بخوانید
چگونه محصول خود را در اینستاگرام تبلیغ کنیم؟

 

تبلیغات در مراکز خرید

 

تبلیغات روی ترانزیت

تبلیغات ترانزیت نوعی از تبلیغات محیطی هستند که روی وسائل نقلیه مانند اتوبوس، تاکسی، مترو، قطار مسافربری، قطار سریع‌السیر و کشتی‌ و همچنین در فرودگاه‌ و دیگر ترمینال‌های مسافربری نصب می‌شوند. این دسته از تبلیغات محیطی به دلیل حضور در مکان‌هایی که افراد مختلف از اقصی نقاط شهر در آنجا رفت و آمد می‌کنند، برای دیده شدن درصد بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. ترانزیت به علت اینکه گستره زیادی از افراد را به صورت هدفمند تحت پوشش خود قرار می‌دهد، هزینه‌ی کمتری را نسبت به دیگر رسانه‌های تبلیغاتی دارد.

اگر می‌خواهید بازار زیادتری را پوشش دهید، بهتر است از نوآوری‌ و خلاقیت هم استفاده کنید. از جمله تبلیغات ترانزیت می‌توان به وسایل نقلیه‌ کاملا پوشیده شده از تبلیغ (از درون و از بیرون)، نمایش‌‌گرهای دیجیتالی، نمایش‌‌گرهای منور، طراحی دستگیره‌های داخل وسیله‌‌ی نقلیه، پوشاندن ایستگاه‌های وسایل نقلیه، نمایش‌گرهای ال.ای.دی، نمایش‌‌گرهای سه بعدی و دیگر مواردی از این دست اشاره کرد.

 

بیلبوردهای نمایشی و پوسترهای دیواری

بیلبوردهای نمایشی و پوسترهای دیواری در اندازه‌های بزرگ هستند و فقط در مکان‌های منحصربه‌ فرد و خاص به نمایش در می‌آیند. آنها معمولا در بزرگ‌راه‌ها یا در مکان‌های تجاری شلوغ دیده می‌شوند.

نمایش‌گرهای دیجیتالی، تزئینات سه‌بعدی، نورپردازی‌های خاص و بخش‌های متحرک، جزئی از خصوصیات منحصر‌به‌فرد این بیلبوردهای نمایشی هستند. پوسترهای دیواری نیز در اندازه‌های مختلف وجود دارند و معمولا بر نمای ساختمان‌هایی که رو به‌ روی بزرگ‌راه‌ها یا جاده‌ها هستند، قرار می‌گیرند. آنها هم مانند پوسترهای نمایشی در مراکز خرید شلوغ و مناطق تجاری دیده می‌شوند.

 

تبلیغات پوسترهای دیواری

 

تبلیغات از طریق عروسک‌های تن‌پوش تبلیغاتی

این افراد استخدام می‌شوند تا پلاکاردها و اعلامیه‌هایی را در مکان‌های شلوغ به نمایش بگذارند. همچنین، گاهی با نواختن موسیقی، توجه عابران را به خود جلب می‌کنند. برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها و سیرک‌ها، رستوران‌ها، سینماها و… از این دسته افراد برای تبلیغات استفاده می‌کنند.

 

تبلیغات عروسک های تن پوش

 

در آخر 

در بالا اشاره کردیم که هدف این نوع از تبلیغات مانند دیگر روش های بازاریابی، شناسایی این محصول به مشتریان می باشد. اما استفاده از تبلیغات محیطی (ENVIRONMENTAL ADS) محیطی یک تفاوت عمده با برخی از روش های دیگر دارد و آن تفاوت این است که در تبلیغات محیطی، قبل از اینکه مشتری به مرکز خرید و یا بازار مراجعه نماید، نام محصول خدمات در ذهن او حک شده است.

این مقاله را حتما بخوانید
زمان و مکان مناسب برای برگزاری تبلیغات

همین موضوع می تواند اهمیت این نوع از تبلیغات را بسیار بالا ببرد. در واقع زمانی که یک تبلیغات محیط به نیاز مردم توجه کند و خلاقیت ویژه ای به همراه داشته باشد می تواند در کم ترین زمان ممکن ذهن مشتری را به تصرف خود در بیاورد.

یک تبلیغ محیطی مناسب، مشتری را کنجکاو می کند که به دنبال استفاده از آن محصول و خدمات برود و این جاست که باید از افراد متخصص در این زمینه استفاده نمود تا علاوه بر به دست آوردن مشتریان، بتوان سهم مناسبی در میان بازار رقبا نیز به دست آورد. روش های مختلف این نوع از تبلیغات در یک پیام ساده اما صریح و شفاف و البته پر قدرت، محصول خود را به مخاطب که در حال گذر از آن منطقه می باشد، معرفی می کنند.

Picture of  حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

جستجو کردن