آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

از زمان های قدیم آژانس های تبلیغاتی وجود داشته اند؛ قبل از اینکه اینترنت همه گیر شود، آژانس های تبلیغاتی به روش سنتی مثل تبلیغات تلویزیونی، طراحی بیلبورد و … برای کسب و کارها تبلیغ می کردند. با رشد چشمگیر کاربران اینترنت، تبلیغات در فضای آنلاین جای تبلیغات سنتی را گرفت؛ در همین راستا بود که آژانس دیجیتال مارکتینگ به وجود آمد.

شاید با خود بگویید که آژانس دیجیتال مارکتینگ نیز همان کارهای آژانس تبلیغاتی را در فضای آنلاین انجام می دهد، پس هر دو یک مفهوم دارند و یک کار مشابهی را انجام می دهند. ولی واقعیت امر این است که در تبلیغات سنتی، مخاطبان شما محدود به یک منطقه بودند، اما در فضای مجازی مخاطبان شما محدود به مکان جغرافیایی نیستند و باید بتوانید با اجرای استراتژی هوشمندانه آن ها به مشریان بالقوه کسب و کارتان تبدیل کنید. چیدن استراتژی بازاریابی در حیطه وظایف آژانس های تبلیغاتی نمی باشد، به همین دلیل آژانس های دیجیتال مارکتینگ روی کار آمدند.

در ادامه این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که دقیقا آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کارهایی انجام می دهند؟

مقاله پیشنهادی: مفهوم دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

یک آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌تواند شریک ارزشمندی برای کسب‌وکار شما به‌شمار آید؛ اگر چه ممکن است شما به‌طور کامل در جریان تمام خدماتی که می‌توانند به شما ارائه دهند، قرار نگیرید. به‌عنوان یک مدیر فروش یا بازاریابی، وظیفه شما این است که مشتریان را از طریق درهای ورودی کسب‌وکار خود جذب کنید. امروزه درصد بیشتری از کاربران، پیش از تصمیم‌گیری برای خرید، تحقیقات خود را به‌صورت آنلاین انجام می‌دهند.

این مهم بدان معنا است که باید حضور مجازی قدرتمندی برای خود ایجاد کنید؛ حضوری که مشتریان را به‌صورت آنلاین در طول سفر آنان، هدایت می‌کند. یک آژانس بازاریابی دیجیتال می‌تواند این عملیات و بیشتر از آن را نیز برای شما به بهترین شکل ممکن به‌انجام رساند.

آژانس های بازاریابی دیجیتال با استفاده از مهارت، دانش و تجربه خود در زمینه شبکه های اجتماعی، وبسایت، بهینه سازی یا سئو، کمپین های تبلیغاتی و … به شما در برنامه ریزی و اجرای استراتژی های بازاریابی کمک می کنند. انتخاب شرکت دیجیتال مارکتینگ معتبر به معنای دسترسی به افراد زیر است:

آژانس دیجیتال مارکتینگ
آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مشاوران دیجیتال مارکتینگ

مشاور دیجیتال مارکتینگ در ابتدا سوالاتی در مورد شرکت شما می پرسد تا به برنامه ریزی و شکل دهی کمپین های شما کمک کند. شناخت اهداف و ماموریت های سازمان برای شرکت دیجیتال مارکتینگ بسیار اهمیت دارد چراکه برای هر هدف، کانال بازاریابی مخصوص به خود نیاز است. به عنوان مثال برای شرکت های بزرگ صنعتی نیاز کمتری به داشتن شبکه اجتماعی پویا دیده می شود و بهتر است در زمینه سئو و بهینه سازی برای موتور های جستجو سرمایه گذاری کنند.

متخصص تولید محتوا

بسته به نوع خدمتی که انتخاب می کنید، مسئول پروژه نیاز به متخصص تولید محتوا متنی، بصری یا صوتی دارد که از مقالات داخل سایت تا کپشن پست های اینستاگرام را با رعایت قوانین کپی رایتینگ جذاب بنویسد. ایجاد تقویم محتوایی، ارائه عناوین خلاقانه برای تبلیغات و … فعالیت هایی است که صرفا از یک متخصص تولید محتوای کاربلد ساخته است.

متخصص سئو

یکی از خدماتی که اغلب آژانس های دیجیتال مارکتینگ ارائه می دهند، خدمات سئو است. متخصص سئو وظیفه ارتقا رتبه وبسایت در کلمات کلیدی مرتبط در موتور های جستجو مانند گوگل را بر عهده دارد. بهترین شرکت سئو استراتژی مشخصی برای پیشبرد اهداف دارند و از ابزار های دقیق آنالیز رقبا، کلمات کلیدی و تجربه بالا برای افزایش ترافیک آنلاین ارگانیک از گوگل بهره می برند.

متخصص سئو فردی است که به مفاهیم سئو داخلی، تکنیکال و خارجی تسلط داشته و می تواند استراتژی بلند مدت سئو و تولید محتوا تعیین کند. این فعالیت ها اگر طبق اصول انجام شود در نهایت باعث بهبود رتبه سایت در کلمات کلیدی هدف خواهد شد. برخی از اصلی ترین وظایف متخصص سئو شامل سئو داخلی، سئو تکنیکال و سئو خارجی (آف پیج) می شود.

متخصص طراحی گرافیک

اگر فعالیت در شبکه های اجتماعی مهم ترین بخش اهداف شرکت شما باشد، برون سپاری آن به شرکت دیجیتال مارکتینگ منوط به وجود کارشناس متخصص طراحی گرافیکی در آژانس است. گرافیست ارشد با ارائه ایده های تازه، شناخت رنگ های سازمانی، هویت برند و … دست به خلق تصاویر کار شده زیبا، موشن گرافی، طراحی لوگو، هویت بصری و … میزند.

طراح سایت و توسعه دهنده وب

یکی از تخصصی ترین و پایه ای ترین خدمات در هر آژانس دیجیتال مارکتینگی، طراحی سایت و توسعه وب است. متخصص طراحی سایت اصلی ترین سنگ بنای شرکت را در فضای وب قرار می دهد و به همین دلیل طراحی خلاقانه و متناسب با ارزش های سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

شویراد بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ
آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اهیمت آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در حال حاضر اکثر افراد خرید های خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند یا حداقل برای یافتن پاسخ نیازهایشان در اینترنت جستجو می کنند. با توجه به این موضوع اینترنت منبع خوبی برای دستیابی به مخاطبان راغب است. مدل های فیزیکی کسب و کارها از طریق بازاریابی سنتی مشتریان را ترغیب به خرید می کنند؛ بنابراین در فضای اینترنت نیز برای ترغیب مخاطبان راغب و تبدیل آن ها به فروش از دیجیتال مارکتینگ استفاد می کنند.

فعالیت هایی که با هدف تبلیغ کالا، خدمات، برند و بررسی رفتار مشتریان در بستر اینترنت انجام می شود را دیجیتال مارکتینگ می گویند. کسب و کارها با بهره گیری از دیجیتال مارکتینگ می توانند افزایش آگاهی از برند ایجاد کرده و مخاطبان زیادی را جذب کنند. اما برای اجرای استراتژی های دیجیتال مارکتینگ بایستی مهارت و تخصص تولید محتوا، گرافیک، چیدن استراتژی بازاریابی محتوایی و … را داشته باشید، یا بایستی یک تیمی را به منظور انجام فعالیت های دیجیتال مارکتینگ استخدام کنید. استخدام یک تیم دیجیتال مارکتینگ در داخل سازمان بسیار هزینه بر است؛ شما بایستی به تک تک اعضای تیم حقوق پرداخت کنید.

بهترین راه این است فعالیت های بازارایابی کسب و کارتان را به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ برون سپاری کنید؛ این اقدام هم مقرون به صرفه است و هم یک آژانس دیجیتال مارکتینگ با نیروهای زبده بهتر می تواند شما را در مقابل رقبایتان قدرتمند کند

خدمات آژانس‌ دیجیتال ‌مارکتینگ چیست؟

گستردگی فضای دیجیتال و تعدد ابزارهای کارآمد آن برای کسب‌وکارها، به آژانس‌های بازاریابی دیجیتال آزادی عمل زیادی در ارائه راهکار مناسب داده است. ازجمله خدمات این آژانس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید محتوا
 • طراحی سایت
 • بازاریابی محتوایی
 • تبلیغات کلیکی
 • بازاریابی ایمیلی
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • مشاوره و طراحی استراتژی برندینگ
 • تبلیغات موبایل و درون‌اپلیکیشنی
 • بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو (SEO)
 • طراحی و اجرای کمپین‌ در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغات نتیجه‌محور (Performnace Marketing)

این تنوع در شیوه همکاری، به‌راحتی تمامی جنبه‌های تجاری کسب‌وکارها را پوشش می‌دهد. البته، اغلب آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ به‌طور تخصصی روی چند مورد از این لیست تمرکز می‌کنند و به همین‌ دلیل ممکن است برخی از آن‌ها را فقط به خدمات خاصی بشناسیم.

بنابه موارد گفته شده آیا می‌توان دسته‌بندی خاصی برای آژانس‌های بازاریابی دیجیتال قائل شد؟ شرکت‌های تبلیغاتی در این بین چه جایگاهی دارند؟

تفاوت آژانس‌های تبلیغاتی و آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ

قبل از شکل‌گیری آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ، آژانس‌ها یا شرکت‌های تبلیغاتی در کنار کسب‌وکارها بودند. آژانس‌های تبلیغاتی در رویکرد خود با آژانس‌های دیجیتال ‌مارکتینگ تفاوت دارند. آن‌ها:

 • با رسانه‌های جمعی همچون تلویزیون و رادیو همکاری می‌کنند.
 • جایگاه تبلیغاتی موجود در این رسانه‌ها را به مشتریان عرضه می‌کنند.
 • راهکارهایی که برای رشد کسب‌وکارها ارائه می‌دهند از انعطاف‌پذیری و تنوع زیادی برخوردار نیست.
 • و ‌به‌طور معمول هزینه‌های بالایی هم در پی دارند.

اما آژانس‌های دیجیتال‌ مارکتینگ با تمامی رسانه‌های آنلاین سروکار دارند. آن‌ها:

 • همواره در پی پیداکردن شیوه‌های جدید و خلاقانه برای اهداف بازاریابی مشتریان خود هستند.
 • شیوه‌های مختلف همکاری را پیش روی شما قرار می‌دهند.
 • تبلیغات و اقدامات بازاریابی را هدفمند و گاهی به ازای نتیجه انجام می‌دهند.
 • و هزینۀ کمتری برای رشد کسب‌وکار در پی دارند.

البته امروزه شرکت‌های تبلیغاتی هم متوجه تغییر جهت تقاضای مشتریان به‌سمت فضای دیجیتال شده‌اند. آن‌ها در این مدت تلاش کرده‌اند بازاریابی دیجیتال را هم در کنار خدمات خود قرار دهند. با این حساب، پربیراه نیست اگر آن‌ها را آژانس‌های تبلیغاتی دیجیتال ‌مارکتینگ بنامیم.

بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ در ایران
آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بهترین آژانس دیجیتال ‌مارکتینگ برای کسب‌وکار شما کدام است؟

برای انتخاب مناسب ابتدا باید هدف یا مشکل خود را به‌درستی تعیین کنید. آیا به دنبال جذب سرنخ، نصب اپلیکیشن یا فروش نهایی هستید؟ یا قصد دارید ترافیک ورودی سایت و اینگیجمنت شبکه‌های اجتماعی خود را افزایش دهید؟ آیا تیم متخصص برای تولید محتوا در مجموعۀ خود دارید یا به دنبال مجموعه‌ای هستید که در این زمینه هم به شما کمک کند؟

وقتی ارزیابی درستی از وضعیت شرکت، مشکلات آن و چیزی که در پی آن هستید داشته باشید، تصمیم‌گیری راحت‌تر خواهد بود. فقط کافی است در بین خدماتی که هریک از آژانس‌ها ارائه می‌دهند جست‌وجو کنید.

آژانس شویراد این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهد که از کارشناسان و تیم متخصص آن‌ها مشاوره بگیرید. آ‌ن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند هدف و استراتژی درستی را برای رشد کسب‌وکار خود انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنم در کانال تلگرامی آقای تبلیغات جوین شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *