تبلیغات (Advertising) چیست؟

تبلیغات یک فعالیت بازاریابی است که هدف آن فروش محصول یا خدمات به مخاطبان هدف است. یکی از قدیمی ترین اشکال بازاریابی است و سعی می کند بر عملکرد مخاطبان هدف خود به منظور خرید، فروش و یا انجام کار خاصی تأثیر بگذارد. تبلیغات یک خط ارتباط مستقیم برای مشتریان فعلی و احتمالی شما در مورد محصول یا خدمات شما ارائه می دهد.

تبلیغ محصول، نام تجاری یا خدمات به مخاطبان به منظور جلب توجه، تعامل و فروش است. تبلیغات به اشکال مختلف، از نسخه های چاپی گرفته تا ویدیوهای تعاملی ارائه می شود و به یکی از ویژگیهای مهم بازار تبدیل شده است.
تبلیغات با سایر انواع بازاریابی متفاوت است زیرا برای انجام آن بایستی هزینه پرداخت کنید و خالق یک تبلیغ کنترل کاملی بر محتوا و پیام دارد.

 

تبلیغات یک تلاش تجاری بزرگ

 

بهمین دلیل به شما توصیه می کنیم برای جلوگیری از هدر رفتن هزینه های تبلیغاتی بهتر است در تبلیغ برند و کسب و کار خود از کسانی که در این زمینه فعالیت دارند مشاوره دریافت کنید. آیا شما قصد دارید کسب و کار جدید خود را آغاز کنید، آژانس شویراد با کارشناسان مجرب در زمینه تبلیغات گسترده، آماده ارائه مشاوره های رایگان در این راستا می باشند.

تبلیغات (Advertising) چیست؟مفهوم تبلیغات

تبلیغات به انگلیسی (Advertising یا Advertisement) می باشد که اغلب به صورت اختصار Advert یا Ad یا Ads بیان می شود؛ معنوی لغوی آن در زبان فارسی ترویج کردن، آگهی دادن، پیام رسانی می باشد. این صنعت بسیار قدیمی تر از سایر فعالیتهای بازاریابی مانند بازاریابی ایمیلی و یا بازاریابی موتورهای جستجو است. از زمانی که اینترنت به صورت عادی در آمده است، تبلیغ کردن به دو حوزه تقسیم شده است: تبلیغات سنتی و دیجیتالی.

تبلیغات سنتی مربوط به آگهی های چاپی، تلویزیونی و رادیویی است که بیش از 150 سال در بین عموم محبوب بوده است. در گذشته، آگهی های چاپی مؤثرترین شکل تبلیغ کردن برای مشاغل بود، زیرا حول محور مخاطبی قرار می گیرد که شخصاً آگهی ها را از طریق بروشور، روزنامه و پست دریافت می کنند.

تبلیغات دیجیتالی حول هرگونه فعالیت تبلیغاتی آنلاین مانند تبلیغات نمایشی، PPC ، ترویج کالا و یا خدمات در رسانه های اجتماعی و غیره می چرخد. این نوع پیام رسانی ارزان تر می باشد و راحت تر قابل ردیابی است، بنابراین امروزه به شکل گسترده ای از بازاریابی تبدیل شده است.

 

جذب مشتری

تبلیغات به چه منظوری انجام می شود؟

تکنیک های Ads را می توان به روش های مختلف برای یک تجارت اعمال کرد:

 • افزایش آگاهی از برند
 • مشتریان بالقوه را به سمت برند سوق می دهد
 • افزایش فروش محصولات جدید و قدیمی
 • معرفی محصول یا خدمات جدید به بازار
 • به منظور متمایز کردن محصول شما از رقبا

مزایای بیشماری برای یک کمپین تبلیغاتی موفق وجود دارد. به طور معمول ، مشاغل می توانند  از تبلیغ برای موارد زیر استفاده کنند:

 • آگاه کردن مشتریان از ماهیت محصولات یا خدمات یک برند
 • متقاعد کردن مشتریان را به خرید محصولات یا خدمات
 • بهبود درک مشتری از نام تجاری تان
 • ایجاد نیاز یا تمایل مشتری به محصولات یا خدمات
 • نمایش برنامه های کاربردی جدید برای محصولات یا خدمات
 • اطلاع رسانی محصولات یا خدمات جدید به مشتریان بالقوه
 • جذب مشتریان جدید برای خرید محصولات یا خدمات
 • حفظ مشتریان فعلی برند

تبلیغات (Advertising) چیست؟چرا تبلیغات در بازاریابی اهمیت دارد؟

تبلیغات یک روش تضمینی برای رسیدن به مخاطب است و تأثیر مستقیمی بر تجارت شما دارد. با صرف هزینه کافی و ایجاد یک تبلیغ می توانید به تعداد زیادی لید(سرنخ) تولید کنید! این تأثیر را می توان در بهبود تجارت یا افزایش شناخت برند، در میان سایر اقدامات بازاریابی مختلف مشاهده کرد.

ایده تبلیغات

 

تبلیغ محصول ، نام تجاری یا خدمات به مخاطبان به منظور جلب توجه ، تعامل و فروش است. تبلیغ به اشکال مختلف از نسخه های چاپی گرفته تا ویدیوهای تعاملی ارائه می شود و به یکی از ویژگیهای مهم بازار برنامه تبدیل شده است.

تبلیغات با سایر انواع بازاریابی متفاوت است زیرا برای انجام تبلیغ بایستی هزینه پرداخت کنید و خالق یک تبلیغ کنترل کاملی بر محتوا و پیام دارد.

تبلیغات (Advertising) چیست؟ترویج محصول

ترویج و پیام رسانی درباره محصولات اولین قدم مهم در چرخه عمر یک کسب و کار است. این اقدام به عنوان مقدمه ای برای به فروش رساندن یک محصول عمل می کند و می تواند راهی عالی برای تبلیغ نام تجاری شما در سطح جهان باشد.

تبلیغات (Advertising) چیست؟ایجاد تقاضا

قبل از تولید محصول، پیش بینی فروش میزان محصولات به منظور منطقی بودن هزینه تولیدآن محاسبه می شود. پس از ایجاد یک محصول، فروش باید به واقعیت تبدیل شود و تبلیغ کردن یک ابزار مؤثری است که کسب و کارها می توانند توسط آن محصولات خود را به جهان معرفی کنند.

تبلیغات (Advertising) چیست؟کنترل و پیگیری

امروزه تبلیغات دیجیتال به یک علم تبدیل شده است. شرکت ها بسیار هدفمند عمل می کنند و می توانند هر تبدیل از یک تبلیغ را، با یک کلیک پیگیری کنند. این کنترل و قابلیت ردیابی باعث می شود Advertising در بازاریابی مانند مدل سازی اسناد و بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) بسیار مهم باشد.

 

هدف تبلیغات

تبلیغات (Advertising) چیست؟رقابت

تبلیغات به شما این امکان را می دهد که تجارت خود را با رقبای خود در صحنه عمومی مقایسه کنید. نحوه واکنش و تعامل شما با مشتریان در مقابله با رقیبان که یک بخش بزرگی از بازار شکل می دهند، بسیار مهم است. تکنیک های تبلیغی در برابر رقبایتان به عنوان بخشی از یک کمپین بازاریابی تهاجمی می تواند موفقیت های بزرگی را برای شما به ارمغان بیاورد.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تفاوت تبلیغات و بازاریابی

با پیشرفت و توسعه اهمیت فناوری، مشاغل مدرن از استراتژی های بازاریابی و تبلیغ های متنوعی برای دستیابی به مشتریان بالقوه ،تبدیل آن ها به خریدار و افزایش فروش استفاده می کنند.

تبلیغات و بازاریابی از رسانه های سنتی گرفته تا بازاریابی دیجیتال به صورت آنلاین و در رسانه های اجتماعی، همه جا وجود دارد. بخشی از این واقعیت ناشی از اثربخشی استراتژی های بازاریابی و تبلیغی در موفقیت شرکت ها در هر شکل و اندازه است.

در حالی که گاهی اوقات این دو واژه، به جای یکدیگر استفاده می شود، اما تفاوت های زیادی بین Advertising و Marketing وجود دارد. اساساً ، بازاریابی فرایند شناسایی نیازهای مشتری و نحوه رفع این نیازها به بهترین شکل ممکن است. در مقابل، تبلیغ و ترویج کردن یعنی معرفی شرکت و محصولات یا خدمات آن که اغلب با پرداخت هزینه همراه می باشد، به عبارت دیگر، تبلیغات جزئی از بازاریابی است.

تفاوت تبلیغات و بازاریابی

 

تبلیغات یک استراتژی تجاری است که در آن یک شرکت هزینه می کند تا پیام برند خود را به مخاطبانش برساند. مشاغل از تبلیغ برای معرفی محصولات و خدمات خود برای فروش و همچنین برندسازی استفاده می کنند. هنگامی که یک تبلیغ به درستی و استراتژیک انجام شود، می تواند منجر به جذب مشتری و افزایش فروش گردد.

تبلیغات زیرمجموعه ای از بازاریابی است که یک استراتژی محبوب و شناخته شده برای برقراری ارتباط با مخاطبان می باشد. اما بازاریابی شامل چندین کانال مختلف مانند رسانه های اجتماعی ، بازاریابی ایمیلی ، روابط عمومی ، SEO و تبلیغ با پرداخت هزینه است. پس می توان گفت Ads یکی از مؤلفه های بازاریابی به شمار می آید.

ارزش تبلیغات

استراتژی تبلیغ یک کانال ارتباطی یک طرفه ایجاد می کند و برخلاف سایر انواع بازاریابی یا حتی روابط عمومی، شرکت ها کنترل کاملی بر  آن دارند. هنگامی که یک کسب و کار برای قرار دادن تبلیغ هزینه می پردازد، کنترل کاملی بر نحوه تبلیغ محتوای مربوطه دارد. توسط این کانال ارتباطی، شرکت ها می توانند پیام های برند خود را برای مخاطبان منتقل کنند.

تبلیغات (Advertising) چیست؟انواع تبلیغات

دو دسته تبلیغات وجود دارند:

 • تبلیغات سنتی
 • تبلیغات دیجیتالی

تبلیغ کردن به روش سنتی شامل آگهی چاپی، تابلوهای تبلیغی، تبلیغ در تلویزیون و رادیو می باشد.

تبلیغات دیجیتالی شامل تبلیغ در شبکه های اجتماعی، تبلیغ توسط موتورهای جستجو است.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات چاپی

آگهی ها چاپی چه در یک مجله، روزنامه، نشریه یا بروشور، راهی مؤثر برای معرفی برند شما است.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تابلوهای تبلیغاتی

بیلبوردها یا همان اعلانات چاپی بر فراز شهرهای سراسر جهان از دیرباز به عنوان یکی از موثرترین اشکال پیام رسانی بوده است.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی بیش از 50 سال محبوب ترین روش برای معرفی محصول به مردم بوده است. از زمانی که بازاریابی دیجیتال و موبایلی وارد صحنه شد، جذابیت تبلیغ کردن در تلویزیون کمی کاهش یافته است. اما درگذشته تلویزیون یک کانال عالی برای افزایش آگاهی از نام تجاری محسوب می شد.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات رادیویی

تبلیغات رادیویی، اگرچه صرفاً صوتی است و بدون تصویر؛ اما هنوز هم می تواند یک روش تبلیغ مؤثر باشد. برای تبلیغ های رادیویی دو گروه مخاطب متمایز وجود دارد: دسته اول افراد کهنسال که اوقات فراغت خود را با گوش فرادادن به رادیو سر می کنند و کسانی که در هنگام کار به رادیو گوش می دهند. ایجاد پیام های مؤثر کوتاه و مستقیم باعث می شود شنوندگان  به آن ها علاقه مند شده و برای همیشه در ذهن آن ها حک می گردد.

تبلیغات چریکی

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات چریکی

یک تاکتیک نامتعارف از بازاریابی است که در آن یک کسب و کار از تعاملات شگفت انگیز و یا غیر متعارف برای تبلیغ یک محصول یا خدمات استفاده می کند.در این روش تبلیغی به بودجه کمتری نیاز است و پیام رسانی توسط گروه های کوچکتری در یک مکان خاص انجام می گیرد.

زمانی که بودجه‌ تبلیغاتی تان کم باشد یا رقیبای شما بسیار قدر باشند، واضح است که نمی‌توانید به طور مستقیم با انها وارد رقابت شوید و هیچ شانسی برای پیروزی در بگذاری کمپین های تبلیغاتی ندارید؛ لذا در این شرایط بهتر است از تبلیغ چریکی کمک بگیرید. این روش در واقع هنر جلب توجه مشتریان و مصرف کنندگان، از طریق روش های خلاقانه و غیره منتظره می باشد؛ که مخاطب را غافلیگر و جذب می کند.

تبلیغات (Advertising) چیست؟     تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی، که به Green Advertising نیز نامیده می شود؛ می تواند به عنوان تلاشی برای تأثیرگذاری بر شناخت، نگرش و رفتار مصرف کنندگان از طریق ترویج ویژگی های سازگار با محیط زیست در تولید، توزیع یا بازیافت محصولات یا خدمات تعریف شود.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات دهان به دهان

این شیوه زمانی اتفاق می افتد که مصرف کنندگان در مورد محصول یا خدمات شرکت با دوستان، خانواده و دیگران که با آنها روابط نزدیک دارند؛ صحبت می کنند. یکی از مؤثرترین روش های تبلیغ می تواند باشد؛ زیرا 92 درصد از مصرف کنندگان به دوستان خود بیشتر از سایر رسانه ها اعتماد می کنند.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات در شبکه های اجتماعی

امروزه محبوبیت رسانه های اجتماعی افزایش یافته است؛ با این روند جدید، پیام رسانی درباره برند بر روی این پلتفرم ها هدایت شده است.
قرار دادن تکنیک های تبلیغ در این شبکه های محبوب و تأثیرگذار، ایده آل ترین نوع پیام رسانی در عصر حاضر می باشد؛ زیرا می توانید بیش از هر زمان دیگری جمعیت شناسی را مورد هدف قرار دهید. تنها با چند کلیک می توانید گروه سنی، علایق، مکان ها و موارد دیگر مخاطبان هدف را انتخاب کرده و تجارت خود را بهبود بخشید.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات توسط موتورهای جستجو

Search Engine Advertising (SEA) شاخه ای از بازاریابی آنلاین و جزء جدایی ناپذیر از بازاریابی دیجیتال می باشد. در این روش پیام رسانی به صورت متن یا تصویر برای موتورهای جستجو مانند Google یا Bing ارسال می شود و سپس در SERP  برای کاربران اینترنت ظاهر می شود. این قالب تبلیغ برای هدف گیری و بازاریابی مجدد افرادی که قبلاً از وب سایت شما بازدید کرده اند بسیار مناسب است.

تبلیغات موبایلی

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات موبایلی

استفاده از موبایل در مدت زمان کوتاهی ده برابر شده است؛ از این رو تعجبی ندارد که این نوع تبلیغ، نقش و جایگاه ویژه‌ای برای جذب مشتری در کسب و کارها داشته باشد. تبلیغات موبایلی می تواند شامل تبلیغ پیامکی، تبلیغ از طریق اپلیکیشن و تبلیغ های وب سایت با هدف قرار دادن کاربران تلفن همراه باشد. وقتی در بین مخاطبانی که همیشه همراه خود یک گوشی هوشمند دارند، بازاریابی می کنید، یک بازار هدف بی انتها برای کسب و کارتان ایجاد خواهید کرد.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تبلیغات Popus

وب سایت ها همیشه سعی می کنند هر دو نوع هدفمند و یا بی هدف، را به مشتری و فروش تبدیل کنند.محتوای باکیفیت مهم ترین عامل دستیابی به این هدف است. در کنار محتوا ایده استفاده از پنجره های بازشو که شامل فراخوانی برای اقدام است نیز بسیار تأثیرگذار می باشد.

در این پنجره ها می توانید، هنگامی که مخاطب قصد خروج از پنجره را دارد، آن ها را برای بازدید از صفحه مورد نظرتان ترغیب کنید. پنجره هایی که کد تخفیف یا لینک به محصول دقیق مورد نظر شما ارائه می دهند، می توانند برای کسب و کارتان مشتریان احتمالی ایجاد کنند.

تبلیغات (Advertising) چیست؟تاریخچه صنعت تبلیغات

در جهان باستان و قرون وسطی پیام رسانی و ترویج به صورت شفاهی انجام می شد. اولین گام به سوی تبلیغ مدرن با توسعه چاپ در قرن های 15 و 16 انجام شد. در قرن هفدهم روزنامه های هفتگی در لندن شروع به تبلیغ کردند و  بالاخره در قرن 18 تبلیغات چاپی رونق گرفت.

مفهوم تبلیغات

گسترش بزرگ تجارت در قرن نوزدهم با رشد صنعت تبلیغ همراه شد. در آن قرن، عمدتا در ایالات متحده، بود که آژانس های تبلیغاتی ایجاد شد؛ اولین آژانسها در اصل کارگزاران روزنامه بودند. اما در اوایل قرن بیستم، آژانس ها اقدام به تولید پیام های تبلیغی، از جمله کپی رایتینگ و ایجاد پیام برند نمودند  و در دهه 1920، آژانس هایی ظهور کردند که می توانستند کمپین های تبلیغاتی را برنامه ریزی و اجرا کنند.

در قرن بیست یکم با اوج گرفتن بازار رقابت مصرف کنندگان، تبلیغ کنندگان به طور فزاینده ای از فناوری دیجیتال برای جلب توجه بیشتر به محصولات استفاده کردند.

به عنوان مثال ، در سال 2009 ، اولین تبلیغ ویدیویی جهان که در یک نشریه چاپی گنجانده شد، در مجله Entertainment Weekly ظاهر شد. ​صفحه نمایش باریک مجهز به باطری که می توانست تا 40 دقیقه فیلم را از طریق فناوری تراشه ذخیره کند و هنگامی که خواننده صفحه را باز می کرد، به طور خودکار شروع به پخش می کند.

تبلیغات (Advertising) چیست؟چکیده

تبلیغات، تکنیک ها و شیوه هایی که منظور اطلاع رسانی درباره محصولات ویا خدمات، نظرات یا ویژگی ها و مزایا به عموم مردم مورد استفاده قرار می گیرد تا آن ها نسبت به آنچه تبلیغ می شود، به یک انجام یک اقدام و یا واکنش خاصی ترغیب و متقاعد کنند.

تبلیغات چیست

تبلیغ کردن اغلب به منظور ترویج کالایی برای فروش صورت می گیرد، اما در برخی مواقع از این شیوه برای تشویق مردم به رانندگی ایمن، حمایت از مؤسسات خیریه مختلف یا رای دادن به نامزدهای سیاسی و … استفاده می شود.

در بسیاری از کشورها، ترویج و تبلیغ کردن یک کالا، مهمترین منبع درآمد برای رسانه ها می باشد (به عنوان مثال روزنامه ها ، مجلات یا شبکه ها تلویزیونی). به طور کلی در عصر ارتباطات، صنعت تبلیغ به یک خدمات بزرگ و مهم تبدیل شده است.

در Advertising می توانید دایره هدف مخاطبان تان را کوچکتر انتخاب کنید و یا به صورت عمومی مخاطبان زیادی را مورد هدف قرار دهید. چیزی که مهم می باشد این است که اهداف تبلیغاتی شما باید در طرح تجاری مشخص شود. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید درصد خاصی از رشد فروش را به دست آورید و یا درخواست های فروش بیشتری ایجاد کنید.

ما در شویراد به شما کمک خواهیم کرد تا یک تبلیغ پربازده و هدفمندی را در فضای دیجیتال تجربه کنید.

(فرم مشاوره را کامل کنید، تا همکاران ما با شما تماس بگیرند)

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *