آلت تکست اینستاگرام چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

آلت تکست تصاویر در اینستاگرام

آیا از میزان اهمیت آلت تکست اینستاگرام (alt text) در فرایند رشد برند و فروش آنلاین محصولات یا خدمات خود اطلاع دارید؟ Alternative Text (مخفف Alt Text) به معنای متن جایگزین یکی از قابلیت های جدید اینستاگرام، به منظور سئو کردن پست های اینستاگرام است. متاسفانه برخی از تولیدکنندگان محتوا و بازاریابان شبکه‌های اجتماعی هنوز کارایی این قابلیت را آنطور که باید نمی دانند.

صاحبان پیج های اینستاگرامی از این قابلیت جهت بهینه سازی پست های اینستاگرام برای گوگل و جذب سرنخ های بیشتر استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم نحوه نوشتن آلت تکست اینستاگرام برای تصاویر و مزایای استفاده از متن جایگزین عکس در اینستاگرام را به شما ارائه دهیم.

مقاله پیشنهادی: ترفندهای سئو کردن پست اینستاگرام برای گوگل

آلت تکست (alt text) چیست؟

کسانی که در حوزه سئو وب سایت و تولید محتوا فعالیت دارند به خوبی با مزایا و اهمیت این قابلیت آشنایی دارند؛ قابلیت آلت تکست در سایت متنی است که به عنوان متن جایگزین برای تصاویر نوشته می شود و در صورت بازگذاری نشدن عکس این متن نمایش داده می شود.

بطور کلی متن جایگزین در دو حالت نمایش داده می شود:

  • زمانی که سرعت اینترنت بسیار کم است و عکس به خوبی لود نمی شود.
  • دوم، زمانی که شما عکس را حذف کرده اید، اما تگ عکس هنوز وجود دارد.

گفته می شود کاربر این متن را در حالت عادی روی سایت مشاهده نخواهد کرد؛ البته ناگفته نماند آلت تکست اصلا برای کاربر نوشته نشده است. متن جایگزین به منظور بهینه سازی تصویر برای گوگل نوشته شده و کاربرد فنی دارد. آلت تکست می تواند یک کلمه یا یک جمله کوتاه باشد؛ اما تأثیرگذارترین تکنیک و اولین قدم برای سئوی تصویر است.

آلت تکست اینستاگرام چیست؟

در اینستاگرام بخشی به نام جستجو وجود دارد؛ در این قسمت بر اساس فعالیت شما، عکس های اکانت های مختلف نمایش داده می شود و علاوه بر آن می توانید اکانت ها را بر اساس کلمات کلیدی یا هشتگ ها جستجو و پیدا کنید.

این بخش مانند مرورگر اینترنت عمل می کند؛ زمانی که کلمه کلیدی یا هشتگ را سرچ می کنید، اکانت هایی که بالاترین رتبه را از نظر کلمه یا هشتگ دارند بر اساس اصول سئو اینستاگرام به شما نمایش داده می شود.

به خاطر داشته باشید که نتایج جستجو به تعداد فالوورها مربوط نمی شود، بلکه با کلمات کلیدی و هشتگ های بکار گرفته شده ارتباط دارد.

بعضی مواقع در قسمت تصاویر گوگل، برخی از عکس های اینستاگرام نمایش داده می شود؛ معمولاً در این قسمت تصاویر بر اساس کلمات کلیدی نمایش داده می شود. در حال حاضر پس از تغییر استراتژی و افزودن متن جایگزین عکس اینستاگرام، امکان نمایش تصاویر شبکه اجتماعی در موتور های جستجو گوگل به وجود آمده است.

مزایای نوشتن آلت تکست اینستاگرام

سه مزیت نوشتن آلت تکست اینستاگرام

  • تصاویر اینستاگرام شما، به کاربران مرتبط با حوزه کاری شما که از کلمات کلیدی متناسب استفاده می‌کنند، در صفحه نتایج آن‌ها نمایش داده می‌شود.
  • الگوریتم اینستاگرام روی تصاویر شما برای نمایش در بخش جستجو حساب ویژه‌ای باز می‌کند.
  • به برندینگ صفحه و محتوای شما کمک زیادی می‌کند.

چگونه در اینستاگرام برای تصاویر آلت تکست اضافه کنیم؟

ابتدا باید عکسی را در اینستاگرام بارگذاری کنید. سپس فیلتر عکس مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد گزینه Next را بزنید. در پایین صفحه بعدی و جایی که شما کپشن مطلب خود را می‌نویسید، گزینه‌ای به اسم  «Advanced Settings»  قرار دارد. آن را انتخاب کنید. پایین صفحه، گزینه «Write Alt Text» را لمس ‌کنید. متن آلت تکست اینستاگرام را بنویسید و سپس گزینه Done را لمس کنید. پس از آن، شما به صفحه قبلی باز خواهید گشت و پس از نوشتن کپشن، پست خود را در اینستاگرام انتشار خواهید داد.

  پیج فیک چیست؟ 4 روش تشخیص، مزایا و معایب آن

می‌توانید هنگام بارگذاری تصویر، متن آلت را به آن اضافه کنید یا آن را بعداً ویرایش و اضافه کنید. البته ممکن است که بعضی شبکه‌های اجتماعی، متن آلت را به صورت خودکار برای تصاویر مبتنی بر ابزار هوش مصنوعی اضافه کنند.

توصیه می‌شود که عبارات متنی آلت را به کمتر از 125 کاراکتر بنویسید. البته می‌توانید خلاقیت هم در نوشتن متن استفاده کنید. به کار بردن شکلک باعث بهتر شدن خوانایی می‌شود.

متن آلت تکست اینستاگرام باید شامل کلمات کلیدی مرتبط باشد؛ اما نباید در پر کردن کلمات کلیدی افراط کنید. داشتن یک یا دو کلمه کلیدی مرتبط با موضوع پست توصیه می‌شود؛ اما نوشتن فهرست طولانی از کلمات کلیدی ضرر بیشتری دارد.

بهتر است نام شرکت یا نام خود را نیز در متن آلت تکست اینستاگرام وارد کنید این مسئله به جست‌وجوی بهتر و سریع برند شما در اکسپلورر اینستاگرام کمک می‌کند. نکته دیگر اینکه در متن آلت نیازی نیست کلمات «عکس یا تصویر» را بنویسید. واضح است که این یک تصویر است. نوشتن این موارد باعث هدف رفتن فضا شده که می‌توانید از این فضا به نوشتن کلمات تخصصی بهتر اختصاص دهید.

برای نوشتن آلت تکست اینستاگرام (alt text) باید با آگاهی از حوزه تخصصی همان موضوع وارد عمل شوید. مشخص است که سئوی اینستاگرام اهمیت دارد و البته واقعیت هم دارد، اینگونه نیست که سئو اینستاگرام رعایت نشود و هیچ مشکلی هم برای برند شما پیش نیاید.

آلت تکست اینستاگرام

هدف از نوشتن آلت تکست برای تصاویر در اینستاگرام

هدف آلت تکست اینستاگرام کمک به بهبود سئو پروفایل شما و نمایش آن در جست وجوی کاربران بر اساس کلمات کلیدی خاص است. پس باید اول از همه جمله‌ای کاملا کوتاه و توصیفی بنویسید. در این جمله حتما باید کلمه کلیدی اصلی را هم قرار دهید. برای اینکه راحت‌تر بتوانید کلمه کلیدی را پیدا کنید، خود را جای کاربری قرار دهید که به دنبال مطلبی مشابه عکس شما باشد. اینکه اگر شما باشید، چه کلماتی را استفاده می‌کنید. اینستاگرام این روزها در حال استفاده از هوش مصنوعی است. الگوریتم این هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از آلت تکست اینستاگرام در نمایش تصاویر بهتر در بخش اکسپلورر کاربران کمک زیادی کند.

  تاریخچه انواع لوگو اینستاگرام از سال 2010 تا کنون

رقبای خود را دست کم نگیرید، قابلیت alt text در اینستاگرام غیر قابل انکار است. کسانی که با مزایای استفاده از آلت تکست اینستاگرام آشنا هستند به خوبی می‌دانند که متن جایگزین عکس در اینستاگرام اهمیت بسیار بالایی دارد.

اینستاگرام از فناوری تشخیص اشیا و ابزارهای AI برای تعیین موضوع داخلی عکس استفاده کرده و برای آن یک آلت می‌نویسد. البته شما باید بتوانید متن آلت را به تمام پست‌های اینستاگرام خود اضافه کنید. وقتی هر پست جدید را در اینستاگرام بارگذاری می‌کنید، می‌توانید متن آلت خود را اضافه کنید و این بخشی از روند بارگذاری پست شما است.

آلت تکست اینستاگرام می تواند به رشد سئو شما کمک شایانی کند. این شبکه اجتماعی جستجوگر خاص خود را دارد که افراد می‌توانند با استفاده از هشتگ ها و واژگان کلیدی،‌ شما را پیدا کنند. نحوه کارکرد این مرورگر مانند اینترنت است که شما یک واژه را جستجو کرده و نتایج را برای شما نمایش می دهد، در واقع این استراتژی به گونه ای طراحی شده که شامل همان تکنیک‌های مرتبط با سئو است.

هدف از نوشتن آلت تکست اینستاگرام
آلت تکست اینستاگرام چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

چند نکته اساسی در نوشتن آلت تکست اینستاگرام

اول این که متن خود را کپی و پیست نکنید. نکته مهم این که روی چیزی که می خواهید مردم به یاد آورند و برای شما مهم تر است تمرکز کنید.

تا جایی که می‌توانید واژگان کلیدی را در متن خود به کار ببرید. اگر متن مهمی در تصویر شما وجود دارد حتما آن را در آلت تکست اینستاگرام خود بنویسید.

به طور کلی مراقب باشید متن شما یا همان آلت تکست اینستاگرام کوتاه و خلاصه باشد، دارای کلید واژه‌های اصلی پست شما باشد، توصیف کننده تصویر باشد و در نهایت اگر تصویر برای شخص خاصی است، کپی رایت هم ذکر شود!

متن جایگزین یا Alt Text برای افراد دارای مشکلات بینایی در اینستاگرام قرار داده شده است تا آن‌ها هم بتوانند محتوای پست‌ها را متوجه شوند. اما کاربرد دیگر آلت تکست، سئو کردن پست و کمک کردن به هوش مصنوعی اینستاگرام در جهت فهم بهتر موضوع پست است.

  بهترین سایت های افزایش فالوور اینستاگرام کدامند؟

الت تکست یکی از اصول طراحی وب در دسترس (accessible web design) است. هدف اصلی آن توصیف عکس برای کاربرانی است که نمی‌توانند آن ها را ببینند. این شامل مرورگرهایی می‌شود که عکس را نشان نمیدهند و البته کاربرانی که به دلیل مشکل بینایی نمیتوانند عکس را مشاهده کنند.

اضافه کردن alt text به عکس این اطمینان را برای شما حاصل می‌کند که همه می‌توانند از محتوای عکس سایت شما اطلاعات مناسب بدست بیاورند.

آلت تکست یک کپی از کپشن پست اینستاگرام شما نیست. و در واقع توصیف دقیقی از چیز‌هایی است که در تصویر شما وجود دارد. اضافه کردن متن جایگزین تصاویر در اینستاگرام باعث می‌شود تا افراد با مشکلات بینایی نیز بهتر بتوانند درکی از محتوای شما داشته باشند. حتی افراد نابینا نیز به کمک ابزار‌های تبدیل متن به صدا می‌توانند از این متن که شما به جای تصویر مورد نظر خود قرار می‌دهید می‌توانند استفاده کنند.

اضافه شدن قابلیت Alt text بر روی تصاویر در اینستاگرام، از قدم‌های آغازین اینستاگرام برای تبدیل شدن به یک جامعه بزرگتر با فراگیری بیشتر است. با گسترش این‌گونه قابلیت‌ها و باهوش‌تر شدن الگوریتم‌ها، جست‌و‌جو در اینستاگرام قدرت‌مند‌تر خواهد شد. بسیاری از کسب‌و‌ها با استفاده از این ویژگی‌ها بیشتر دیده شده و وعده اینستاگرام برای رشد آن‌ها راحت‌تر از قبل محقق می‌شود.

حرف آخر

وقتی صحبت از نوشتن متن آلت می‌شود عوامل مختلفی را باید در نظر بگیرید تا نتایج خود را به حداکثر برسانید. از نظر خواننده صفحه برای افراد نابینا یا کم بینا به نفع شماست که عبارات متنی alt را کمتر از 125 کاراکتر نگه دارید.

استفاده‌ صحیح از آلت تکست به اینستاگرام کمک می‌کند موضوع پیج شما را با دقت بالا تشخیص دهد؛ استفاده از ویژگی Alt Text پست‌های شما را با سرعت زیاد به سمت اکسپلور اینستاگرام هدایت خواهد کرد.

متن جایگزین شما باید محتوا و زمینه تصویر را توصیف کند. متن جایگزین شما باید شامل عناصر مارک تجاری و معیارهای جستجوی مرتبط برای محصولات یا خدمات شما باشد.

ایده خوبی است که نام شرکت یا نام شخصی خود را نیز در متن alt قرار دهید. این امر هم به رسمیت شناختن افرادی است که محتوای شما را از صفحه خوان می گیرند و هم به نتایج جستجو برای برند شما، صرف نظر از زمینه پست کمک می‌کند.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *