مزیت رقابتی چیست؟ رازهای متمایز شدن از رقبا در بازار

اگر می‌خواهید در در بازارِ رقابتی فروش محصولات و خدمات، در میان رقبا و هم‌صنفی‌هایتان دیده شوید، باید حرفی برای زدن داشته باشید. به عبارت دیگر برای جلب توجه مشتریان و جذب آن‌ها باید مزیت رقابتی و ارزش ایجاد کنید. 

در این مقاله، ترفندها و راهکارهایی را  برای ایجاد این مزیت رقابتی معرفی خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مزیت رقابتی (Competitive Advantage) چیست؟

مزیت رقابتی (Competitive Advantage) به ویژگی‌ها، منابع، استراتژی‌ها یا عواملی اشاره دارد که یک سازمان را قادر می‌سازد تا در بازار رقابت با هم‌صنفی‌هایش به بهترین شکل ممکن اقدام کند؛ یعنی در مقایسه با رقبایش، به نحوی عمل کند که او را از آن‌ها متمایز سازد.

مزیت رقابتی، نقطه قوت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد یک سازمان است که او را در بازار نسبت به رقبا متمایز می‌کند.

وقتی شما توانایی ایجاد یک مزیت منحصر به فرد برای مشتریان خود داشته باشید که رقبایتان نتوانند ارائه دهد، این نوع مزیت را به عنوان “مزیت رقابتی” شما در نظر گرفته می‌شود. این مزیت‌ها نه تنها مشتریان را به خرید از شما ترغیب می‌کنند، بلکه بیانگر برتری شما نسبت به رقبایتان نیز می‌باشد. 

برای ایجاد مزیت رقابتی، مهم‌ترین قدم شناخت نیاز مشتری است.

نمونه هایی از مزیت رقابتی
مزیت رقابتی چیست؟ رازهای متمایز شدن از رقبا در بازار

نمونه‌هایی از مزیت رقابتی  👇🏻

 1. هزینه‌های پایین 
 2. برند قوی و معتبر
 3. بسته‌بندی شکیل‌تر
 4. نوآوری در طراحی و کیفیت محصولات
 5. تسریع در ارسال محصولات به مشتری
 6. خدمات پس از فروش مناسب و باکیفیت
 7. هدف گرفتن یک موقعیت جغرافیایی خاص
 8. بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید و نوآوری‌های فناوران

فراموش نکنید!

مزیت رقابتی برای سازمان‌ها بسیار حیاتی است؛ زیرا این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد که در بازارهای پر رقابت بهتر عمل کنند، سودآوری بالاتری داشته باشند و به پایداری بیشتری دست یابند.

برای دستیابی به مزیت رقابتی، سازمان‌ها باید به تحلیل بازار، تعیین استراتژی‌های مناسب و بهره‌وری از منابع و فرصت‌ها توجه کنند.

مزیت رقابتی برای کدام بخش‌ از کسب و کار ها قابل استفاده است؟

توجه داشته باشید که مزیت رقابتی تنها به یک بخش از کسب و کار محدود نمی‌شود؛ بلکه باید در همه بخش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

مزیت رقابتی در کسب و کار به تمامی ویژگی‌های برجسته و نقاط قوت آن اشاره دارد؛ به همین دلیل این مزیت صرفاً به یک بخش از کسب و کار محدود نمی‌شود، بلکه در تمامی بخش‌ها قابل استفاده است.

مزیت رقابتی
مزیت رقابتی چیست؟ رازهای متمایز شدن از رقبا در بازار

به عنوان مثال

کیفیت و سرعت اپلیکیشن یا وب‌سایت: اگر شرکت قادر به ارائه یک اپلیکیشن یا وب‌سایت با کیفیت بالا و سرعت بیشتر نسبت به رقبایش باشد، می‌تواند توجه و اعتماد تعداد بیشتری از مشتریان را به خود جلب کند.

نحوه فروش: با استفاده از روش‌های نوآورانه در فروش و بازاریابی می‌توان به مزیت رقابتی دست یافت و باعث افزایش فروش شد.

استفاده از فناوری‌های به‌روز: انعطاف پذیری در استفاده از فناوری‌های جدید و به‌روز،موجب می‌شود کسب و کار همیشه مورد توجه مشتریانش باشد.

نحوه ارسال محصولات: بهره‌برداری بهینه از زنجیره تأمین قوی و روش‌های ارسال سریع می‌تواند مزیت رقابتی کسب و کارها باشد.

خدمات پس از فروش: ارائه خدمات پس از فروش با‌کیفیت می‌تواند اعتماد مشتریان را جلب کرده و باعث افزایش وفاداری آنها شود.

قیمت‌گذاری محصول: قیمت‌گذاری مناسب محصولات می‌تواند تأثیر بزرگی بر رقابت‌پذیری کسب و کار داشته باشد.

در کل، مزیت رقابتی در همه جنبه‌های کسب و کار، از تولید محصول تا خدمات پس از فروش و تکنیک‌های بازاریابی نیاز است و ایجاد مزیت منجر به موفقیت یک کسب و کار در بازار با رقبایش می‌شود.

چرا مزیت رقابتی برای کسب و کارها مهم است؟

مزیت رقابتی در کسب و کار بسیار اهمیت دارد؛ چرا که در رقابت با رقبا، شما باید به نحوی برتری داشته باشید تا مشتریان را جذب کنید. همچنین، در یک بازار که احتمالاً رقبای با سابقه و تجربه فعالیت دارند، شما باید مزیتی منحصر به فرد داشته باشید تا بتوانید در میان آن‌ها برجسته شوید.

برای موفقیت در کسب و کار، نیاز است که علاوه بر ارائه محصولات یا خدمات مشابه با رقبا، توانایی تغییر رفتار مصرف کنندگان را داشته باشید تا آن‌ها را به خرید محصولات یا خدمات‌تان ترغیب کنید. به عنوان مثال سعی کنید با ارتقاء کیفیت، قیمت مناسب، خدمات متمایز یا رویکردهای بازاریابی نوآورانه یک مزیت رقابتی ایجاد کنید.

ایجاد ارزش و مزیت رقابتی
مزیت رقابتی چیست؟ رازهای متمایز شدن از رقبا در بازار

گاهی اوقات، امکان دارد نتوانید محصولات یا خدمات جدیدی را معرفی کنید، اما باید به دنبال ایجاد مزیتی باشید که رقبایتان قادر به ارائه آن نباشند. این مزیت می‌تواند از طریق فناوری‌های منحصر به فرد، شبکه‌های ارتباطی قوی‌تر، تجربه مشتری متفاوت یا هر چیز دیگری که شما را از رقبا متمایز کند، به دست آید. در غیر این صورت، کسب و کار شما در همان بدو تأسیس ممکن است به مشکل بخورد.

چگونه مزیت رقابتی ایجاد کنیم و از رقبا پیشی بگیریم؟

با وجود آنکه در دنیای امروز رقابت بین کسب و کارها بسیار شدید است، اما هنوز هم فرصت برای ارائه خدمات و محصولات منحصربفرد وجود دارد. برای دستیابی به موفقیت، شما باید به دقت مزیت‌هایی را که رقبایتان برای مشتریان خود ایجاد می‌کنند را به خوبی ارزیابی کنید؛ سپس مزیت‌هایی که آن دسته خدماتی که رقبای شما فراموش کردند را به عنوان مزیت رقابتی به مشتریان خود ارائه دهید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا در بازار به عنوان یک گزینه جذاب و منحصر به فرد دیده شوید.

سه عامل اصلی برای ایجاد مزیت رقابتی

 • تحلیل رقبا
 • تحلیل مشتری
 • کسب دانش

تحلیل رقبا

اولین قدم به منظور ایجاد مزیت رقابتی این است که رقبای خود را دنبال کرده و عملکرد آن‌ها را با دقت ارزیابی کنید. نقاط ضعف رقبای خود را شناسایی کنید و از ضعف آن‌ها به نفع خودتان بهره ببرید؛ یعنی  نقاط ضعف رقیبانتان را به نقاط قوت خود تبدیل کنید  و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن برای مشتریان خود فراهم کنید. ببنید رقبای شما چه خدماتی ارائه می‌دهند و کدام دسته از خدمات را نادیده گرفتند؛ دقیقاً همان خدمات نادیده گرفته شده را به نقاط قوت کسب و کار خود تبدیل کنید. 

تحلیل مشتری

از قدیم گفتند: ” مشتری ولی نعمت ماست ” این مشتریان هستند که بابت محصولات و خدمات شما پول پرداخت می‌کنند، پس به مشتریان‌تان اهمیت دهید و برای آن‌ها ارزش ایجاد کنید. 

برای ایجاد مزیت رقابتی یکی از موارد زیر را می‌توانید اجرا کنید: 

 • ارزش‌هایی با قیمت‌های پایین تر ارائه دهید.
 • خدمات پس از فروش باکیفیت‌تری نسبت به رقبای خود ارائه دهید. 

فرض کنید شما مالک یک رستوران شیک و معتبر در شهر هستید و شما تصمیم می‌گیرید برای مشتریانتان ارزش ایجاد کنید. دو مورد زیر را در نظر بگیرید:

ارائه ارزش با قیمت مناسب

شما تصمیم می‌گیرید منوی غذا رستوران خود را به گونه‌ای طراحی کنید که علاوه بر غذاهای شیک و با کیفیت، گزینه‌هایی با قیمت مناسب نیز در دسترس باشد. می‌دانید که مشتریان شما از اقشار مختلف جامعه هستند؛ برخی از آن‌ها به دنبال غذاهای خاص و گران قیمت می‌باشند، اما برخی دیگر از مشتریان‌تان نیاز به گزینه‌های اقتصادی‌تر دارند.

یا مبلغ غذاهای منوی رستوران شما در مقایسه با رستوران‌های هم سطح خودتان و با یک سطح کیفیت ، پایین تر باشد. 

خدمات پس از فروش باکیفیت

برای ایجاد مزیت رقابتی، شما تصمیم می‌گیرید تعدادی خدمات پس از فروش با کیفیت را به منوی خود اضافه کنید. به عنوان مثال، شما برای مشتریان خود تاکسی رایگان به خانه‌شان برای بازگشت به خانه بعد از شام ارائه می‌دهید. این خدمت به مشتریان ارزشی اضافی ارائه می‌دهد و شما را از رقبا متمایز می‌کند.  

بنابراین بهتر است بدانید مشتریان شما چه کسانی هستند و نیازهای آن‌ها را به خوبی بشناسید؛ سپس بر اساس این شناخت اقدام به رفع نیازهای آنان نمایید.

کسب دانش

برای داشتن یک مزیت رقابتی قوی و برتری نسبی نسبت به رقبایتان، باید به دانش و توانمندی‌های تیم کسب و کار خود اهمیت داد. به توانمندی‌ها و دانش تیم‌تان، به عنوان یک دارایی کسب و کارتان نگاه کنید.

به عنوان یک مثال، برند گوگل سال‌هاست که در حال تجربه و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته است و این مسئله به ویژگی بی‌نظیری از این برند تبدیل شده است.

توانمندی و دانش شما می‌تواند برای شما یک مزیت رقابتی ارزشمند فراهم کند، به علاوه خودش به عنوان یک مزیت نسبی برای کسب و کار شما عمل می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک تیم متخصص در زمینه فروش داشته باشید،  در مقایسه با رقبایتان می‌توانید محصولات خود را بهتر به فروش برسانید؛ حتی اگر توانمندی و کیفیت محصولات شما با رقبایتان در یک سطح باشد.

کاربردهای مزیت رقابتی
مزیت رقابتی چیست؟ رازهای متمایز شدن از رقبا در بازار

شما برای برای ایجاد مزیت رقابتی چه پیشنهادی دارید؟

در بخش دیدگاه، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید؛ پس از مطالعه نظرات شما، چند پیشنهاد عالی برای شما داریم.

توصیه می‌کنم از تاپیک فروش با آقای فروش کلاب آقای تبلیغات برای شناسایی نیازهای مشتریان هدف خود و افزایش فروش کسب و کارتان استفاده کنید. 

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *