;

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایا

به احتمال خیلی زیاد، بسیاری از شماها تا به حال تبلیغات نمایشی cpm  را نشنیده باشید؛ پس بیایید از شرح مفهوم خود کلمه cpm  شروع کنیم.  CPMمخفف Cost Per Mile ( یا Cost Per Thousand) است و Mile کلمه لاتین به معنی هزار می باشد. CPM به معنای هزینه هر هزار نمایش تبلیغات شما است. به عنوان مثال اگر هزینه تبلیغات نمایشی شما صد تومان باشد به این معنی است که به ازای هر هزار بار نمایش تبلیغات شما برای کاربران صد تومان هزینه دارد. پس اگر 1 میلیون بازدید داشته باشید کل هزینه شما 100 هزار تومان می شود.

همانطور که در دنیای دیجیتال مارکتینگ ابزارهای رایگان خوبی برای بازاریابی، تبلیغات، جذب مخاطب و مشتری وجود دارد، برخی ابزارهای پولی نیز هستند که در ازای پرداخت هزینه، فرایندهای تبلیغاتی شما را تسریع کرده و شما را به اهداف تجاری‌تان نزدیک‌تر می‌کنند. گاهی هزینه‌ی این ابزارها، در صورتی که صحیح به کار گرفته شوند، با توجه به میزان بازگشت سرمایه‌ای که برای شما در پی دارند، به صرفه بوده و می‌توانید خروجی بسیار خوبی از آن‌ها بگیرید.

تبلیغات CPM نوعی از تبلیغات آنلاین است که هزینه‌ی آن بر اساس میزان نمایش، محاسبه می‌شود و به همین دلیل در ایران، به عنوان تبلیغات نمایشی نیز شناخته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر در مورد آن صحبت کنیم و ببینیم با روش‌های دیگر تبلیغات آنلاین مانند PPC یا Pay Per Click چه تفاوت‌هایی دارد.

 

مقاله پیشنهادی: صفر تا ۱۰۰ کمپین تبلیغات پرداخت به ازای هر اکشن 

تبلیغات نمایشی (CPM) چیست؟

تبلیغات تبلیغات نمایشی cpm نوعی از تبلیغات دیجیتال است که شما براساس هزینه‌ای که می‌پردازید می‌توانید نمایش مورد نظر خود را دریافت کنید. در این روش از تبلیغات آنلاین به ازای هر ۱۰۰۰ بار نمایش تبلیغتان، باید هزینه مشخصی را بپردازید. در تبلیغات کلیکی به محض کلیک روی لینک مورد نظر هزینه‌ی آن کلیک از شارژ شما کم می‌شود، اما در تبلیغات CPM هزینه زمانی کسر می‌شود که تبلیغ به کاربر نمایش داده شود.

به طور کلی، این مدل از تبلیغات یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای قیمت‌گذاری تبلیغات آنلاین در دنیاست. تبلیغ دهندگان معمولا موفقیت کمپین‌ها را براساس CTR یا نرخ کلیک اندازه‌گیری می‌کند. این نرخ کلیک در واقع درصد افرادی است که از نسبت تعداد کلیک‌ها به تعداد نمایش بنرها مشخص می‌شود. اگرچه لزوما این روش، روش دقیقی برای میزان اثربخشی این تبلیغات نیست، با این حال می‌توان از آن به عنوان شاخصی برای سنجش میزان موفقیت کمپین استفاده کرد.

مشهورترین پلتفرم‌های تبلیغات بر اساس CPM در دنیا

YouTube

گوگل ادز

فیسبوک

شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام

در حقیقت بر خلاف تصوری که اغلب میان بخشی از جامعه‌ی مارکتینگ کشور وجود دارد، تبلیغات نمایشی به نمایش بنرهای تبلیغاتی در وبسایت‌ها محدود نمی‌شود. بسیاری از پلتفرم‌های بزرگ و مشهور در دنیا نظیر یوتیوب، فیسبوک و اینستاگرام، در حال حاضر از مدل تبلیغات بر اساس نمایش استفاده کرده و حتی در بسیاری مواقع، این روش به سایر روش‌های تبلیغات آنلاین ترجیح داده می‌شود (که ما در ایران، به علت تحریم‌ها، امکان استفاده از برخی از روش‌های این تبلیغات را نداریم). البته این ترجیح مربوط به ناشران تبلیغات است. در حقیقت پلتفرم‌های مورد نظر یا حتی وب‌سایت‌های منتشرکننده‌ی تبلیغات، می‌توانند درآمد بهتر و قابل توجه‌تری را از چنین روشی که نیاز به کلیک کاربر ندارد، کسب کنند.

البته این موضوع به این معنی نیست که چنین تبلیغی برای کسب‌وکارها مفید نیست. نکته‌ی مهم در به کارگیری صحیح این روش آن است که هدف و استراتژی استفاده از این تبلیغات به خوبی تعیین شود و این روش به صحیح‌ترین شکل ممکن به کار گرفته شود. برای مثال، بدانیم که این روش بیشتر برای بحث‌های افزایش آگاهی از برند کاربرد دارد و نه مثلا افزایش فروش.

 

تبلیغات نمایشی cpm
تبلیغات نمایشی cpm

انواع تبلیغات cpm نمایشی 

شما می‌توانید از انواع تبلیغات نمایشی برای دستیابی به هدفتان استفاده کنید. در این بخش قرار است که با یکدیگر نگاهی به مهم‌ترین آن‌ها بیندازیم.

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایاتبلیغات بنری

بنر از قدیمی‌ترین سلاح‌های تبلیغ‌کنندگان است که به‌نوعی ستون فقرات تبلیغات نمایشی به حساب می‌آید. بعید است که تا امروز با بنرها در اندازه و شکلی خاص در مکان‌های مختلف برخورد نکرده باشید. از مهم‌ترین کانال‌های اجرای تبلیغات بنری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شبکه نمایش گوگل (GDN)
  • شبکه مخاطبان مایکروسافت (MSAN)
  • شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک
  • پلتفرم‌های تبلیغ‌دهندگان
  • یوتیوب

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایاتبلیغات واکنش‌گرا 

آیا نمایش‌دادن بنری بزرگ در گوشی‌های موبایل می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند؟ بی‌شک، خیر!‌ شما باید بتوانید تبلیغ را به شکلی ارائه کنید که مخاطب از آن استقبال کند و مزاحمتی برای فعالیت او ایجاد نشود.

تبلیغات نمایشی واکنش‌‌گرا راهی عالی برای ارائه تبلیغ بر اساس ویژگی‌های مخاطب است. شما ابتدا عنوان‌ها، تصاویر و لوگوها را در اختیار گوگل می‌گذارید. سپس پلتفرم تبلیغاتی مانند گوگل ادز تصمیم می‌گیرد که چه ترکیبی از آن‌ها را چه زمانی به مخاطب نمایش دهد. با این حال، دست شما در این نوع تبلیغات بسته است و نمی‌توانید از تصاویر متحرک یا HTML5 استفاده کنید.

 

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایاتبلیغات همسان

تبلیغات همسان به آن دسته از تبلیغ‌هایی اشاره می‌کند که ظاهر و محتوای آن‌ها هیچ تفاوتی با محتوای سایت میزبان ندارد. آن‌ها به شما در ایجاد آگاهی از برند و تعامل بیشتر کمک می‌کنند.

اغلب افراد امروزه زیر بمباران تبلیغاتی له شده‌اند. این امر باعث شده است که دیگر نتوان به‌راحتی توجه آن‌ها را جلب کرد. به همین دلیل، شما با ارائه تبلیغ در قالب محتوایی مشابه با وب‌سایت میزبان شانس بیشتری برای دیده شدن خواهید داشت.

 

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایاتبلیغات ویدیویی 

ویدیو یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین قالب‌ها برای تبلیغ‌دهندگان به حساب می‌آید. افزایش سرعت اینترنت به تبلیغ‌دهندگان اجازه داده است که با تبلیغ ویدیویی مشتریان بیشتری را به خرید ترغیب کنند. ویدیوها به شما کمک می‌کنند تا رابطه‌ٔ نزدیک‌تری با مخاطب هدفتان نه در تلویزیون بلکه در وب‌سایت‌هایی مانند یوتیوب و آپارات برقرار کنید.

شما می‌توانید به مخاطب اجازه دهید که دربارهٔ دیدن یا ندیدن تبلیغ تصمیم بگیرد. ۵ تا ۱۵ ثانیه از تبلیغ شما در این حالت به کاربر نمایش داده می‌شود و او پس از آن می‌تواند که نمایش آن را متوقف کند.

البته ممکن است شما بخواهید که کاربر تا انتهای تبلیغ منتظر بماند. به خاطر داشته باشید که چنین تصمیمی ممکن است به افزایش نارضایتی مخاطب هدف و پناه بردن به اردوگاه رقیب منجر شود.

 

دلایل اهمیت تبلیغات CPM

برای تمام کمپین‌های تبلیغاتی اهدافی تعیین می‌شود که گاهی به عکس المعل خاص از سوی مخاطب نیازی نداریم و گاهی باید حتما اتفاق مورد‌ نظر ما محقق شود. تبلیغات CPM برای مواردی استفاده می‌شود که قرار نیست مخاطب ما قطعا کار خاصی انجام دهد و بیشتر به دنبال نمایش تبلیغات و برندسازی یا به طور دقیق‌تر ایجاد یا افزایش آگاهی از برند هستیم. در ادامه به برخی از مهم‌ترین اهداف این شیوه از تبلیغات اشاره می‌کنیم:

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایا برند سازی و آگاهی از برند

به نظر می‌رسد یکی از به صرفه‌ترین روش‌ها برای ایجاد و افزایش آگاهی از برند، تبلیغات نمایشی باشد. وقتی با چنین هدفی تبلیغاتتان را به کاربر نمایش دهید، از ابتدا برای خود مشخص کرده‌اید که نیازی به کلیک کاربر روی تبلیغتان ندارید و صرف اینکه تبلیغ شما دیده شود، برایتان کافی است. در چنین حالتی نیازی به کلیک گرفتن و در نتیجه پرداخت مبالغ بیشتر ندارید.

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایا شناخت پرسونای مخاطب/ مشتری

از آنجایی که شناخت پرسونای مخاطب، مشتری و یا مصرف کننده، از مراحل ابتدایی کار مارکتینگ یک کسب و کار است، با استفاده از تبلیغات CPM می‌توان به این هدف دست یافت. در حقیقت شما با انتشار تبلیغ‌تان در مثلا دو وب‌سایت مختلف که مخاطب هریک از آن‌ها سگمنت به‌خصوصی از کاربران هستند، می‌توانید بفهمید تبلیغتان در کدام وب‌سایت بازخورد بهتری دارد و در نتیجه کدام سگمنت، به پرسونای شما نزدیک‌تر است.

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایا نمایش تبلیغات به مخاطبان هدف

پس از شناخت پرسونا، حال امکان نمایش کم هزینه‌ی تبلیغتان به کاربران هدفتان و تشویق آن‌ها به برقراری ارتباط با برندتان را دارید.

تبلیغات نمایشی cpm چیست؟ + کاربردها و مزایا افزایش نرخ تبدیل در کمپین‌های پربازده

در شرایطی که بهینه سازی روی کمپین‌های CMP به خوبی انجام بگیرد، مثلا پس از مدتی که از شروع کمپین می‌گذرد، به جای نمایش تبلیغ به گروه وسیعی از افراد، تبلیغ را صرفا به مخاطبان هدف‌تان نشان دهید (در برخی از پلتفرم‌های تبلیغاتی این مورد امکان پذیر است)، طبیعتا در افزایش نرخ تبدیل موثر خواهد بود. راه انجام بهینه‌سازی گفته شده، بسته به پلتفرم تبلیغاتی مورد نظرتان، متفاوت خواهد بود. البته این موضوع که قیف مارکتینگ خود را چگونه تعریف کرده‌اید هم در آماری که به دست می‌آورید موثر خواهد بود.

 

حرف آخر

تبلیغات نمایشی CPM بیشتر با هدف برند‌سازی و نمایش تبلیغات به مخاطبان هدف به کار می‌رود و مزایا و معایب خودش را دارد. یکی از مهم‌ترین مزایا این است که هزینه آن براساس تعداد نمایش به بازدیدکنندگان محاسبه می‌شود و این موضوع ممکن است به کاهش هزینه تبلیغات در صورت استفاده صحیح از آن، منجر شود. مهم‌ترین نکته برای اثربخشی هرچه بیشتر این روش، تعیین اهداف و استراتژی صحیح است.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *