ایمیل مارکتینگ چیست؟

ارسال پیام به مخاطبان هدف توسط ابزارهای ایمیل در راستای جذب مشتریان جدید و حفظ و وفادار ساختن مشتریان قدیمی را ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا همان بازاریابی ایمیلی گویند. بازاریابی ایمیلی ارسال ایمیل های تجاری به لیستی از مخاطبینی است که رضایت صریح خود را برای دریافت ارتباطات ایمیلی از شما اعلام کرده اند. می توانید از نوع بازاریابی برای اطلاع رسانی به مخاطبین خود، افزایش فروش و ایجاد جامعه ای پیرامون برند خود استفاده کنید. ایمیل مارکتینگ مدرن از ارسال نامه های انبوه یکسان فاصله گرفته و به جای آن بر رضایت، تقسیم بندی و شخصی سازی تمرکز دارد.

 

Email Marketing یکی از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است و در بازاریابی محتوا از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ محتوای پیام شما می تواند شامل تبلیغات، تخفیف ها و پیشنهادات جذاب و یا محتواهای کاربردی باشد.

 

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ حین چیدن یک استراتژی محتوا برای کسب و کار ها باید در نظر بگیرند که چه جایگاهی را می خواهند برای بازاریابی از طریق ایمیل اختصاص دهند. شما می توانید در هر مرحله از استراتژی خود، مانند برندسازی و آگاهی از برند، ترغیب به خرید، وفاداری، حفظ مشتری و موارد دیگر از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید. در ادامه مقاله می خواهیم استراتژی و مزایای بازاریابی بهر روش ارسال ایمیل را به شما ارائه کنیم.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ 

استراتژی های ایمیل مارکتینگ چیست؟ 

در حال حاضر ابزارها و ترفندهای جدیدی در ایمیل مارکتینگ برای جذب مخاطب وجود دارند، در ادامه قصد داریم چندین استراتژی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

تهیه لیست ایمیل

ایمیل مارکتینگ چیست؟تهیه یک لیست ایمیل

ایمیل مارکتینگ بدون داشتن لیست ایمیل مناسب معنی ندارد؛ لیست ایمیل تان را باید هدفمند و هوشمندانه ایجاد کنید تا بتوانید باخورد خوبی از برگزاری این کمپین داشته باشید. اگر می‌خواهید ایمیل‌های بیشتری جذب کنید، باید بتوانید برای مخاطبان تان ارزشی آفرینی کند وآن ها را به سود برسانید.

 

چگونه یک لیست ایمیل ایجاد کنیم؟

در این شیوه بازاریابی بایستی یک رابطه دو طرفه بر اساس رضایت شکل بگیرد؛ اکنون این سوال برای شما پیش میاید که چگونه باید ایمیل های مخاطبان و مشتریان علاقه مند به کسب و کارتان را جمع آوری کنید؟

شما لیستی از هزاران، ده ها هزار و حتی صدها هزار نفر را می خواهید که با آن ها و با رضایت خودشان ارتباط ایمیلی برقرار کنید، توجه کنید این کار آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست و سختی خودش را دارد.

 

ایمیل مارکتینگ از کار ساده تبلیغات ایمیلی گرفته تا عملیات پیچیده ارتباط عمیق و مداوم با مشتریان از طریق ایمیل را دربر می گیرد و ما زمانی می توانیم به سراع Email Marketing برویم که یک لیست ایمیل در اختیارمان باشد.

 

اما توجه داشته باشید که ما در مورد ساخت لیست ایمیل صحبت می کنیم، نه خرید بانک ایمیل. بنابراین منظورما از تهیه یک لیست ایمیل دسترسی به لیست ایمیل‌های هک شده، یا خریدن لیست ایمیل‌های فعال در یک کسب و کار خاص را از سازمانی نمی باشد. تهیه لیست ایمیل با هر روشی باید با کسب اجازه از صاحبان ایمیل باشد؛ در این صورت می توانید ادعا کنید که یک لیست ایمیل فعال دارید و می توانید ایمیل مارکتینگ را شروع کنید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ هدف گذاری مجدد یا ریتارگتینگ

یکی دیگر از استراتژی های مهم در بازاریابی ایمیلی، ریتارگتینگ است؛ ریتارگتینگ برای هدف قرار دادن مجدد خریدارانی است که مدت هاست از آنها خبری ندارید یا افرادی که بنابه دلایلی سبد قبلی خود را ناتمام گذاشته اند. با ارسال ایمیل به آن ها یادآوری کنید که برای تکمیل خرید خود به سایت شما بازگردند.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ کمپین های تبلیغاتی جدید و هدفمند

با ارسال ایمیل به افرادی که در لیست ایمیل تان هستند می توانید در مناسبت های مختلف کمپین های تبلیغاتی متنوعی را برگزار کنید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ حفظ مشتریان

یکی از اقدامات مهم هر کسب و کاری، به ویژه آنهایی که محصول یا خدماتی برای فروش دارند، حفظ مشتریان قدیمی و ترغیب آن ها به خرید مجدد می باشد. ایمیل یکی از بهترین ابزارها برای یادآوری و حفظ مشتریان است و شما می توانید در عین حفظ مخاطبان قبلی خود، مشتریان وفادار برای خود بسازید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ خبرنامه ها

خبرنامه ایمیلی نوعی ایمیل است که در برنامه Email Marketing یک کسب و کار تعریف می شود. ایمیل‌های خبرنامه در فواصل زمانی منظم (معمولاً هفتگی یا ماهانه) به لیست ایمیلی از مخاطبان و مشتریان ارسال می‌شوند و شامل محتوای آموزنده و جذاب، اخبار کسب‌وکار و معرفی محصول و پیشنهادات فروش می‌شوند.

 

بهترین سرویس ایمیل مارکتینگ ایرانی

این شیوه دیجیتال مارکتینگ نیز مانند کمپین های تبلیغاتی ویژگی های خاص خود را دارد، که باید در ابتدای کار اهداف، پرسونای مخاطبان، محتوا، زمان ارسال، بودجه و شاخص های کلیدی عملکرد را مشخص کنید.

اولین قدم در بازاریابی ایمیلی آن است که مشخص کنید هدف شما از برگزاری این کمپین چیست. آیا به دنبال جذب سرنخ های جدید هستید، آیا مشتریان قبلی خود را هدف قرار داده اید، آیا به دنبال فروش بیشتر هستید، آیا تخفیف یا پیشنهاد ویژه ای برای یک مقطع زمانی در نظر دارید؟

مرحله بعدی تقسیم بندی لیست ایمیل بر اساس راساس پرسونای مخاطب می باشد؛ به زبان ساده باید مخاطبان هدف خود را طوری تقسیم بندی کنید تا بتوانید پیام مناسب هر گروه را برای مخاطبان آن گروه ارسال کنید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ برای اجرای کمپین ها باید به کدام ارائه دهنده سرویس ارسال ایمیل مراجعه کنیم؟

سرویس های ایمیل مارکتینگ معروف در سطح دنیا عبارتند از:

ایمیل مارکتینگ چیست؟ چیمپ (mailchimp)

ایمیل مارکتینگ چیست؟ میلرلایت (mailerlite)

ایمیل مارکتینگ چیست؟ سندر (sender)

ایمیل مارکتینگ چیست؟ اوبر (Aweber)

ایمیل مارکتینگ چیست؟ سندپلاس (Sendplus)

ایمیل مارکتینگ چیست؟ سند این بلو (Sendinblue)

ایمیل مارکتینگ چیست؟ کانستنت کانتکت (Constant Contact)

اما به دلایل مختلف از جمله تحریم ها یا پرداخت هزینه های بالا آن هم به دلار، نمی توانیم به راحتی از آنها استفاده کنیم.

اما جای هیچگونه نگرانی نیست! برخی سرویس های ایرانی با قیمت مناسب برای کاربران ایرانی طراحی شده اند، خدمات و امکانات خوبی نیز دارند. حتی در برخی از کسب و کار کوچک، می توانید می‌توانید از سرویس‌های رایگان استفاده کنید. در ادامه لیستی از سرویس های رایگان را به شما معرفی می کنیم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟ نجوا

ایمیل مارکتینگ چیست؟ میل چی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ آونگ میل

ایمیل مارکتینگ چیست؟ پاکت

ایمیل مارکتینگ چیست؟ میل تاز

ایمیل مارکتینگ چیست؟ اینباکس

تفاوت بازاریابی ایمیلی با تبلیغات ایمیلی در چیست؟

برخی افراد ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) و تبلیغات ایمیلی (Email Advertising) به صورت مترادف به جای هم استفاده می کنند. اما بازاریابی از طریق ارسال ایمیل بسیار گسترده تر از تبلیغات ایمیلی می باشد.

در تبلیغات ایمیلی شما یک پیام تبلیغاتی مشخصی را از طریق ایمیل برای افراد زیادی ارسال کنید. در این کمپین تبلیغاتی امکان دارد اصول اخلاقی را زیر پا بگذارید و از طریق خرید بانک ایمیل اقدام کنید.

اما وقتی از Email Marketing صحبت می کنیم، منظورمان ارتباط طولانی مدت و دو طرفه با مشتریان بالقوه و بالفعل است. این رابطه با کسب اجازه  از مشتری شروع می شود و با رضایت اخاطر او نیز ادامه می یابد. در عین حال پیام هایی که رد و بدل می شود فراتر از پیام های تبلیغاتی است.

هدف ما در بازاریابی ایمیلی ارسال پیامی ثابت و خاص با استفاده از ایمیل نیست، بلکه ایجاد و تقویت رابطه عمیق با مخاطب با ارسال ایمیل می باشد.

 

مزایای ایمیل مارکتینگ

 

مزیت‌های ایمیل مارکتینگ چیست؟ 

در ادامه می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم کسب و کارهای مختلف چگونه از Email Marketing برای پیشبرد اهداف تجاری خود استفاده می کنند.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ نرخ بازگشت سرمایه خوب (ROI)

کسب و کارها اغلب در برابرپرداخت هزینه های اضافی مقاومت می کنند. از طرفی مجبورند هزینه های زیادی را صرف تبلیغات کنند؛ به همین منظورنرخ بازگشت سرمایه برای کسب و کارها بسیار مهم است.

مالکان کسب و کارها قبل از راه اندازی تبلیغات، به دنبال برآورد سود حاصله در ازای هزینه هایی که پرداخت می کنند هستند. یکی از مهمترین مزایای ایمیل مارکتینگ این است که اگر به صورت حرفه ای و درست انجام شود می تواند روشی بسیار موثر و کارآمد برای تخمین سود نهایی باشد. این روش نرخ تبدیل بسیار خوبی دارد و کاملا مقرون به صرفه است.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ اثربخشی آنی

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک ایمیل برای مخاطبان هدف خود ارسال کنید و اثرات آن را از لحظه ارسال پیام مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر قرار است یک فروش ویژه یک روزه داشته باشید، می توانید از طریق ارسل ایمیل حداکثر بهره را ببرید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ سریع و مقرون به صرفه

ایمیل یکی از سریع‌ترین، آسان‌ترین و ارزان‌ترین ابزارهای تبلیغاتی می باشد. اینروش علاوه بر این که بازده سرمایه‌گذاری خوبی دارد، بلکه با هزینه‌ای معقول و با تهیه یک لیست ایمیل مناسب، می‌توانید بازدهی بسیار بالایی داشته باشید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ ایمیل های سفارشی

نه تنها می‌توانید پیام‌های خود را به‌عنوان یک فرستنده ایمیل سفارشی سازی کنید تا خروجی بهتری داشته باشید و نرخ تبدیل را افزایش دهید؛ بلکه مخاطبان و مشترکان شما نیز می‌توانند انتخاب کنند که کدام دسته از ایمیل‌ها برایشان ارسال شود.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ تحلیل رفتار مشتری

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین ابزارها برای مطالعه و تحلیل رفتار مشتریان و مصرف کنندگان است. می‌توانید بفهمید مخاطبان شما چه ایمیل‌هایی را باز کرده‌اند، چه پیام‌هایی برایشان جذاب است، روی کدام لینک‌ها کلیک می‌کنند و به کدام CTA پاسخ می‌دهند.

 

حرف آخر

Email Marketing یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش های ارتباطی و تبلیغاتی برای دسترسی به مخاطبان هدف می باشد. این روش برای ارتباطات تجاری و تبلیغاتی بسیار موثر است؛ به همین دلیل است که اینباکس یا حتی بخش اسپم (spam) ایمیل ما پر از ایمیل های تبلیغاتی مختلف است. اما این روزها بسیاری از شرکت ها در تلاش هستند تا به صورت هدفمند به مخاطبان هدف خود دست یابند تا نرخ تبدیل بالاتری داشته باشند.

از طرفی اگر مخاطبی به دنبال روش های تبلیغاتی ارزان قیمت باشد می توانید با استفاده از ابزارهای کارآمدی مانند ایمیل، محتوای جذاب، پیشنهادات ویژه ویک فراخوانی مناسب (Call To Action) مشتریان بالقوه زیادی را جذب کند.

در آخر توصیه می کنیم به منظور برگزاری صحیح کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی، در دوره های آموزشی آقای تبلیغات مدیریت گروه شویراد شرکت کنید تا بتوانید از این کمپین ها بازخوردهای مطلوب و بیشتری دریافت کنید. 

جهت ثبت نام در این دوره بر روی لینک کلیک کنید: تبلیغات به سبک علی ساده بافی (Look at me)

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *