میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

افراد مختلفی در اینستاگرام فعالیت دارند و برخی در بین کاربران اینستاگرام از محبوبیت بیشتری برخوردارند؛ به عبارت دیگر تعداد فالوورهای بیشتری دارند و تعامل پیج آن ها بیشتر از سایر کاربران عادی است.

در مقالات قبلی در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ صحبت کردیم و گفتیم که اینفلوئنسرها افراد مشهوری در اینستاگرام هستند که بر روی مخاطبان خود تأثیر می گذارند. در واقع این دسته از افراد در یک زمینه تخصص خاصی دارند که از طریق تولید محتوا تخصص خود را با مخاطبان شان در اینستاگرام به اشتراک می گذارند. اما میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ یک بحث متفاوت است! در این مقاله قصد داریم این موضوع بازایابی تأثیرگذار با اینفلوئنسرهای خرد و اهمیت آن در آینده تبلیغات اینستاگرام را مورد بررسی قرار دهیم.

مقاله پیشنهادی: چگونه اینفلوئنسر شویم؟

میکرو اینفلوئنسر کیست؟

میکرو اینفلوئنسر افرادی هستند که بین 1 تا صد هزار فالوور در اینستاگرام دارند؛ این افراد در یک حوزه خاص تولید محتوا می کنند. بازاریابی با کمک میکرو اینفلوئنسرها توجه بسیاری از افراد و کسب و کارها را به خود جلب کرده است و اکنون به عنوان روشی مؤثرتر از تبلیغات توسط سلبریتی ها و اینفلوئنسرها شناخته می شود.

اگر می خواهید برند خود را تقویت کنید، توصیه می کنیم همکاری با اینفلوئنسرهای خرد در برنامه های خود قرار دهید. درادامه می خواهیم مزایای همکاری با میکرو اینفلوئنسرها را توضیح دهیم.

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ  به معنای تبلیغات در صفحات اینفلوئنسرهای خرد است؛ از آنجایی که  نرخ تعامل این صفحات زیاد است، به همین دلیل انواع کسب و کارها تبلیغات خود را به این صفحات می سپارند. اگرچه تعداد فالوورها این صفحات کمتر از اینفلوئنسرها است، اما تبلیغات در این صفحات پربازده است؛ همچنین نرخ تبلیغات در این صفحات کم تر از اینفلوئنسرها می باشد.  

شاید بپرسید مزیت بازایابی تأثیرگذار با اینفلوئنسرهای خرد نسبت به صفحات پربازدید چیست؟! توجه کنید در این صفحات کاربر از تجربیات شخصی خود صحبت می کند و سعی دارد کاربران اینستاگرامی را جذب کرده و با آن ها تعامل صمیمی داشته باشد. بنابراین اگر به طور غیر مستقیم محصول شما را تبلیغ کنند، به راحتی می توانید تعداد مخاطبان و کاربران کسب و کار خود را افزایش دهید. با توجه به گزارش نتایج تبلیغات بازاریابی میکرو اینفلوئنسر، بازخورد تبلیغات در این صفحات بهتر است.

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ

از سوی دیگر، محتوای تولید شده توسط میکرو اینفلوئنسرها نسبت به سایر صفحات پربازدید است؛ زیرا میکرو اینفلوئنسرها بر روی مخاطبان خود تأثیر می گذارند و کاربران محتوای آن ها را با علاقه دنبال می کنند. می دانیم کاربران اینستاگرام، از تبلیغات فرار می کنند؛ از آنجایی که اینفلوئنسرهای خرد مستقیماً محصولات شما را تبلیغ نمی کند و سعی می کند مزایای تبلیغات شما را به کاربران بگوید؛ به همین دلیل است که کاربران بیشتر به میکرو اینفلوئنسرها اعتماد می کنند.

یکی از موضوعاتی که منجر به افزایش اثربخشی میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ می شود، جامعه هدف است. معمولا میکرو اینفلوئنسرها تخصص دارند و کاربران به خاطر همین تخصص آن ها را دنبال می کنند! حالا اگر بتوانید یک میکرو اینفلوئنسر در حوزه کاری خود پیدا کنید، تبلیغات شما بازدهی بالایی خواهد داشت؛ زیرا همه کسانی که تبلیغ شما را می بینند به آن حوزه علاقه مند هستند و اگر محصولی داشته باشید از شما خرید می کنند. البته ممکن است هدف شما فروش نباشد و به دنبال افزایش مخاطبان پیج خود باشید که باز هم بازاریابی میکرو اینفلوئنسر کمک زیادی به شما خواهد کرد.

مزایای همکاری با میکرو اینفلوئنسرمارکتینگ چیست؟

میکرو اینفلوئنسرمارکتینگ یک استراتژی بازاریابی است که در آن، شرکت‌ها از افرادی با تعداد فالوورهای کمتر استفاده می‌کنند تا محصولات و خدمات خود را به بازار معرفی کنند. برخلاف اینفلوئنسرهای بزرگ، اینفلوئنسرهای خرد به جای داشتن میلیون‌ها دنبال‌کننده، فقط چند هزار دنبال‌کننده دارند، اما به دلیل این که فالوررهای آن ها علاقه‌مند به یک موضوع خاص هستند، تبدیل به هدف مناسبی برای تبلیغات شرکت‌ها می‌شوند.

بعضی از مزایای استفاده از میکرو اینفلوئنسرمارکتینگ عبارتند از:

هزینه تبلیغات کمتر

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از میکرو اینفلوئنسرها، هزینه تبلیغات کمتردر مقایسه با اینفلوئنسرهای بزرگ است. با تبلیغات در پیج ها اینستاگرامی و یا کانال‌های تلگرامی که فالوورهای کمتری دارند، شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های تبلیغات خود را به حداقل برسانند.

دسترسی به فالوورهای هدفمندتر

چون اینفلوئنسرهای خرد با دنبال‌کنندگانی که در یک موضوع خاص علاقه‌مند هستند، ارتباط برقرار می‌کنند، تبلیغات شرکت‌ها نیز به راحتی در دسترس فالوورهای هدفمند قرار می گیرد.

افزایش اعتماد به برند

اینفلوئنسرهای خرد تعامل بیشتری و صمیانه‌ای با فالوورهای خود دارند، در نتیجه راحت تر می توانند آن ها را تحت تأثیر قرار داده و اعتماد آن‌ها را به دست آورند.

بازگشت سرمایه سریع

به دلیل هزینه کمتر، بازگشت سرمایه نیز بسیار سریعتر است.

ایجاد نیچ مارکت (Niche Market)

اینفلوئنسرهای خرد به دلیل تخصصی بودن خود در حوزه های خاصی مانند مد، زیبایی و… قادر به جذب مخاطبان با علاقه به این حوزه ها هستند که می تواند به یک نیچ مارکت(بازار نیش) منجر شود.

مزایای میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ

دلایل اصلی همکاری با میکرو اینفلوئنسرها

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ میزان بالای نفوذ میکرو اینفلوئنسر ها بر روی مخاطبان

اینفلوئنسرهای خرد اغلب بیشترین اطلاعات را در مورد حوزه تخصصی خود دارند؛ آنها در تولید محتوا حول یک موضوع خاص تخصص دارند و معمولاًمخاطبان بسیار وفادار و پیگیری دارند که به محتوای آنها کاملاً اعتماد دارند. آنها در بین مخاطبان شان محبوب هستند و اغلب از اعتبار و شهرت بالایی برخوردارند؛ به همین دلیل در مورد موضوعات مختلف تولید محتوا کنند و علایق و زندگی روزمره و چیزهایی را که دوست دارند یا را با دیگران به اشتراک بگذارند.

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ واقعی بودن میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار مهم است.

واقعی بودن در بازایابی تأثیرگذار با اینفلوئنسرهای خرد نقش حیاتی دارد و تأثیر میکرواینفلوئنسر بر تبلیغات را تعیین می کند. نتایج نشان داده است که تبلیغات اینفلوئنسرهای خرد بسیار موفق بوده و بازگشت سرمایه خوبی برای برندها دارند؛ زیرا تبلیغات آنها دارای سطحی از اعتبار است که اکثر اینفلوئنسرهای بزرگ قادر به ایجاد آن نیستند.

اکثر سلبریتی ها و اینفلوئنسرهای بزرگ قادر به ارائه شکل اصیلی از تبلیغات، به صورت واقعی و قابل باور به مخاطبان خود نیستند. ارتباط شخصی و غالباً صمیمی میکرو اینفلوئنسرها با مخاطبان، کیفیت تعامل آن ها با فالوورهایشان را بهبود می بخشد. داشتن تعامل صمیمی باعث می شود، که فرصتی برای ارتباط نزدیک با مردم فراهم کنند و بر روی آن ها تأثیر بگذارند.

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ میزان تعامل زیاد با مخاطبان

میکرو اینفلوئنسرها اغلب به طور نسبی تعامل بیشتری با فالوورهایشان دارند؛ زیرا مخاطبان هدف این افراد به شدت درگیر محتوای تولید شده آن ها هستند. توجه داشته باشید که الگوریتم اینستاگرام به تعامل مخاطب با صفحات بستگی دارد.

در صنعت تبلیغات، میانگین نرخ تعامل در شبکه های اجتماعی بین 1 تا 3 درصد است، که معمولاً توسط کار با اینفلوئنسرهای بزرگ به دست می آید. با این حال، اغلب اوقات، اینفلوئنسرهای خرد میانگین مشارکت بالاتری، حدود دو برابر نسبت به استاندارد صنعت دارند؛ زیرا مخاطبان آن ها به خوبی با محتوای آنها تعامل می کنند. با این حال الگوریتم های اینستاگرام، پیج های میکرو اینفلوئنسرها را در رده صفحات بسیار بزرگ در نظر نمی گیرند.

میزان تعامل اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی به فعالیت مخاطبان آن ها بستگی دارد؛ تعامل فالوورهای از قبیل لایک کردن، کامنت گذاشتن، اشتراک گذاشتن پست با سایر کاربران اینستاگرامی است. زمانی که تعداد فالوورهای یک اینفلوئنسر زیادتر می شود و پیج او رشد می کند، در مقابل نرخ تعامل پیج کاهش می یابد.

حال با توجه به این موارد می توان نتیجه گرفت که در ارائه تبلیغات در شبکه های اجتماعی بهتر است، بیشتر به موضوع تعامل (Engagement) به جای ریچ (تعداد صفحات عمومی بازدید شده در هفته) و تعداد فالوورها توجه شود. میکرو اینفلوئنسرها از نظر تعداد فالوور ضعیف تر از اینفلوئنسرها هستند، اما به طور متوسط، مخاطبان آنها تعامل بالاتری دارند که برای موفقیت کمپین بسیار مهم است.

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ بازدهی بیشتر با هزینه کمتر

در نهایت می توان گفت که تبلیغات توسط میکرو اینفلوئنسرها بسیار مقرون به صرفه می باشد؛ به ویژه برای کسب و کارهای کوچک یا برندهای تجاری که نمی توانند بودجه کلانی را در تبلیغات سرمایه گذاری کنند و به دنبال استفاده از تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ هستند، بسیار مهم است.در این روش تبلیغات می توانید مطمئن باشید، که هر هزینه ای که پرداخت می کنید، چندین برابر سود دریافت خواهید کرد.
همچنین، باید به خاطر داشته باشید که میکرو اینفلوئنسرها قدرت تأثیرگذاری بیشتری بر روی مخاطبان شان دارند، از این رو در مدت زمان کوتاهای نتیجه تبلیغات خود را خواهید دید.

در پایان

میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از مفاهیم نسبتاً جدید در اینستاگرام است، که بر اساس نظرات و گزارش های بازاریابان، آینده رسانه های اجتماعی را شکل می دهد. در واقع روش های تبلیغاتی به سمتی رفته اند که کاربران با سهولت بیشتری می توانند به آن اعتماد کنند. به این ترتیب چون کاربران به میکرو اینفلوئنسر اعتماد و علاقه زیادی دارند، به محصولاتی که تبلیغ می کنند نیز اعتماد کرده و در مواقع لزوم آن را خریداری می کنند.

این روش نسبت به سایر کمپین های تبلیغاتی مزایای زیادی دارد که مهم ترین آن صرفه جویی در بودجه شرکت است! علاوه بر این، نرخ تعامل این گونه صفحات بیشتر از صفحات بسیار بزرگ است و این یک نکته مثبت در کمپین های بازاریابی میکرو اینفلوئنسرها است.

اما توجه کنید قبل از انجام هر گونه تبلیغاتی بایستی محتواهای خوبی برای پیج تان تولید کنید؛ تا مخاطبانی که با دیدن آگهی شما، از پیج تان دیدن می کنند، مشتاق به دنبال کردن پیج شما باشند. برای این منظور توصیه می کنیم با کارشناسان تبلیغاتی ما در گروه شویراد تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را در ابطه با تولید محتوای تبلیغاتی را دریافت کنید. اگر نتوانید محتوای باکیفیتی تولید کنید، بدون شک هزینه هایی که برای تبلیغات صرف می کنید، دور خواهید ریخت!

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *