نیچ مارکت (Niche Market) چیست؟

نیچ مارکت چیست؟

نیچ مارکتینگ به دنبال کشف و استفاده از شکاف‌های موجود در بازار است. به جای رقابت با رقبا در یک بازار عمومی و گسترده، شرکت‌ها و کسب و کارها در نیچ مارکت‌ها تمرکز خود را بر روی یک خاص از بازار متمرکز می‌کنند.

نیچ مارکت باعث می‌شود که کسب و کارها بتوانند به طور مؤثرتری به نیازها و مشکلات گروه خاصی از مشتریان پاسخ دهند. با تمرکز بر روی این گروه هدف، شرکت‌ها می‌توانند محصولات و خدمات خود را به طور دقیق‌تر سفارشی کنند و ارزش بیشتری را برای مشتریان خود ایجاد کنند. همچنین، در این بازار رقابت کمتری وجود دارد، زیرا تعداد کمتری شرکت وارد این بازار می‌شوند و برای همین فرصت برتری و رشد بیشتر برای کسب و کارها وجود دارد.

نیچ مارکت با نام های نیش مارکت، بازار نیش و یا گوشه دنج بازار نیز در بین مارکترها رایج است.

در این مقاله مفهوم بازاریابی گوشه‌ای یا نیش مارکتینگ را توضیح داده و مزایای آن در کسب و کارها را مورد بررسی قرار می دهیم. 

مقاله پیشنهادی: بازار هدف چیست؟ روش های شناسایی بازار هدف

تعریف نیچ مارکت یا بازار نیش

نیچ مارکت چیست؟

نیچ مارکت (Niche Market) یا بازاریابی گوشه‌ای به یک بخش کوچک از بازار عمده اشاره دارد. بازار نیش برای کسانی است که قصد دارند محصولات و یا خدمات خود را برای افراد خاصی در یک بازار با رقبای کم عرضه کنند. این بازار یک گروه خاص از مشتریان با نیازها و خواسته‌های خاصی می باشد و هرچه محصولات یا خدمات ارائه شده، تخصصی‌تر باشند، رقابت کمتری برای فروشندگان وجود دارد. در نیش بازار ،کسب و کارها محصولات یا خدمات خود را به یک گروه  خاص از مشتریان می‌فروشند.

چگونه می توان نیچ (گوشه‌ی دنج بازار) را شناسایی کرد؟

اکنون که با تعریف نیچ مارکت آشنا شده‌اید، می‌توانید بفهمید منظور از نیچ در بازار چیست و چگونه می‌توانید آن را پیدا کنید. یافتن یک نیچ ممکن است نیازمند تحقیقات زیادی باشد، به خصوص اگر در گذشته کسی در این بازار فعالیت نکرده باشد. با این حال، گاهی اوقات یافتن یک نیچ امری ساده است و نیاز به تحقیقات چندانی ندارد. بهترین راه برای پیدا کردن یک نیچ، شناخت نیازها و مشکلات یک گروه خاص از مشتریان است. به این ترتیب می‌توان محصولات و خدماتی را ارائه داد که نیازهای آن گروه را برطرف کند و در نتیجه رقابت کمتری در بازار وجود داشته باشد.

گوشه دنج بازار
نیچ مارکت (Niche Market) چیست؟

نیچ مارکتینگ چیست؟

بازاریابی گوشه‌ای یا نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) در واقع راهبردی است که برای رسیدن به یک گروه خاص از مشتریان که نیازها و خواسته‌های خاصی دارند. این رویکرد به برندهایی که به دنبال رقابت کمتر و فرصت‌های رشد در بازار هستند، کمک می‌کند.

  هک رشد چیست؟

در بازاریابی گوشه‌ای، محصولات یا خدمات به‌طور خاص برای یک نیش مارکت طراحی و عرضه می‌شوند. این محصولات و خدمات به نیازها و خواسته‌های دقیق گروه مشتریان هدف پاسخ می‌دهند و باعث ایجاد رابطه نزدیکتر و قوی‌تر با آنان می‌شوند.

قبل از اجرای یک کمپین بازاریابی، ارزیابی دقیقی باید صورت بگیرد تا میزان موفقیت پیش‌بینی شود. این ارزیابی شامل تعیین تعداد مخاطبان هدف و تخمین آن است که آیا جمعیت آنها خیلی کم است یا در حد قابل قبولی قرار دارد. ممکن است نیچ مارکتینگ در ابتدا به نظر مشکل و دشوار بیاید، اما با شناخت دقیق مخاطبان هدف و شخصی‌سازی محتوا برای آنان، برقراری ارتباط موثر با افراد مناسب هیچ‌گونه چالشی نخواهد بود.

با استفاده از این روش، برندها می‌توانند بازار خاص خود را شناسایی کرده و در آن به عنوان یک نام تجاری معتبر و منحصر به فرد شناخته شوند.

نیچ مارکتینگ چگونه به کسب و کارها کمک می کند؟

نیچ مارکت (Niche Market) در واقع بخشی کوچک از یک بازار بزرگتر است که توسط گروهی خاص از مشتریان تشکیل شده است. این بازار به دنبال نیازها و خواسته‌های خاصی است که توسط بازار بزرگتر پوشش داده نمی‌شود. به طور معمول، این گروه از مشتریان متمرکز بر یک مشخصه مشترک هستند، مانند سن، جنسیت، علایق و سلیقه‌ها، نیازهای ویژه و غیره.

نیش بازار از طریق ارائه محصولات یا خدماتی که به طور خاص برای این گروه هدف طراحی شده‌اند، بازاریابی و عرضه می‌شود. به عبارتی دیگر، کسب و کارها در نیش بازار، با تمرکز بر نیازها و خواسته‌های این گروه خاص، می‌توانند به راحتی رقابت را کاهش داده و بهترین راه برای رسیدن به مشتریان خود را پیدا کنند.

با ارائه محصولات یا خدمات تخصصی و منحصر به فرد، نیچ مارکت به کسب و کارها امکان می‌دهد تا به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار عمل کنند. علاوه بر این، ارتباط نزدیکتر با مشتریان و شناخت بهتر نیازهای آن‌ها، از مزایای دیگری است که این مارکت فراهم می‌کند.

هدف نیچ مارکتینگ
نیچ مارکت (Niche Market) چیست؟

ازجمله مزایای نیچ مارکتینگ برای کسب و کارها:

  صفر تا 100 تبلیغات در تلگرام + بهترین روش تبلیغ

افزایش امتیاز رقابتی، افزایش قدرت برندسازی، حضور قوی در بازار، رشد پایدار و افزایش سودآوری است. با تمرکز بر روی نیش خاصی، کسب و کارها می‌توانند ارتباط نزدیکتری با مشتریان خود برقرار کنند و نیازها و خواسته‌های آن‌ها را بهتر درک کنند.

هدف از تعریف نیچ مارکت چیست؟

هدف از تعریف نیچ مارکت، تعیین و تمرکز بر یک گروه خاص از مخاطبان با نیازها و خواسته‌های خاص است که در بازار کلی بزرگتر به دنبال محصولات یا خدماتی هستند. با تعریف دقیق نیچ مارکت و شناخت مخاطبان هدف، می‌توانید بهبود فرایند بازاریابی خود را داشته باشید و با تمرکز بر این گروه خاص، محصولات یا خدمات خود را به‌طور بهینه به آنها عرضه کنید. پس هدف نیچ مارکت بهبود عملکرد و عملکرد بهتر در بازار هدف است و ایجاد ارتباط نزدیک‌تر و ارزشمندتر با مخاطبان خاص را ممکن می‌سازد.

کاهش رقابت

با بودن در یک نیچ مارکت، رقابت کمتری در مقابل شما وجود دارد. این به شما امکان می‌دهد تا با تمرکز بر رضایت مشتریان خود، به عنوان یک نام تجاری منحصربه‌فرد و برجسته شناخته شوید.

شناخت بهتر مشتریان

با تمرکز بر یک گروه خاص از مشتریان، شما بهتر می‌توانید نیازها و خواسته‌های آنان را درک کنید. این به شما امکان می‌دهد تا محصولات و خدمات خود را براساس این نیازها طراحی و ارائه کنید و بهترین تجربه ممکن را برای مشتریان خود فراهم کنید.

ارتباط نزدیکتر با مشتریان

با بودن در یک نیچ مارکت، شما می‌توانید ارتباط نزدیکتر و قوی‌تری با مشتریان خود برقرار کنید. این ارتباط نزدیک به شما امکان می‌دهد تا بهبودات و تغییرات موردنیاز را با توجه به بازخورد مستقیم مشتریان در نظر بگیرید و رابطه پایداری را با آنان ایجاد کنید.

شناخت برند

با وجود یک نیچ مارکت، شما می‌توانید به عنوان یک برند معتبر و قابل اعتماد شناخته شوید. این شناخت برند قوی به شما کمک می‌کند تا به راحتی تفاوت خود را با رقبایتان نشان دهید و در ذهنیت مشتریان خود جایگاه ویژه‌ای داشته باشید.

فرصت رشد

با بودن در یک نیچ مارکت، فرصت‌های رشد برای شما وجود دارد. با توسعه و گسترش در داخل نیچ خود، می‌توانید به طور پایدار تعداد مشتریان خود را افزایش دهید و به سودآوری بیشتری دست یابید.

با استفاده از استراتژی نیچ مارکتینگ، شما می‌توانید به عنوان یک برند خاص و با ارزش در بازار شناخته شوید و با مشتریان هدف خود ارتباط نزدیکتری برقرار کنید.

مزایای نیچ مارکت

مزایای نیچ مارکت چیست؟

کسب و کارها همواره سعی می‌کنند تا یک USP یا پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد (Unique Selling Proposition) را تعیین کنند که موقعیتشان در نیش بازار را مشخص کند. برخی از مزایای دیگر آن عبارتند از:

رقابت (Competition)

وقتی کسب‌وکار شما در یک نیچ مارکت قرار می‌گیرد، رقابتی کمتر را تجربه خواهید کرد. این به دلیل تخصص بیشتر کسب‌وکارهاست که احتمال رقابت مستقیم با سایر رقبا را کاهش می‌دهد.

تمرکز (Focus)

وجود در یک نیچ مارکت به این معنی است که می‌توانید تمرکز خود را بر روی تأمین نیازها و خواسته‌های یک گروه خاص از افراد در نیچ خود قرار دهید. اما از طرفی، هرچه تعداد مخاطبان هدف شما در این نیچ با تنوع جمعیتی و روان‌شناختی بیشتری روبرو باشد، شما باید محصول یا خدمات خود را با هر کدام از آنها سازگار سازی کنید و در واقع شخصی‌سازی کنید.

تخصص (Expertise)

کسب‌وکارهای فعال در نیچ مارکت، به دلیل تمرکز بر روی ارائه خدمات و محصولات در این بازارهای خاص، دارای تخصص و تجربه بیشتری هستند. آن‌ها بهتر درک می‌کنند که مخاطبانشان کیستند و چگونه می‌توانند ارزشی برای آنها ایجاد کنند. این تخصص به آنها کمک می‌کند تا وفاداری مشتریان خود را در مدت زمان کوتاه‌تری به دست آورند و در نتیجه جذب مخاطبان خارج از نیش بازار را دشوارتر کنند.

حرف آخر

بازاریابی گوشه‌ای یا نیچ مارکتینگ برای کسب‌وکارهای کوچکی مناسب است که با بودجه‌ای محدود، محصول یا خدمات خود را به گروه خاصی از افراد ارائه دهند. تمرکز بر محصول یا خدمت برای یک گروه خاص، فرصتی را برای شناخته شدن به عنوان متخصص در یک محصول یا خدمت خاص ایجاد می‌کند و به افزایش وفاداری مشتریان به کسب‌وکار کمک می‌کند.

  تبلیغات (Advertising) چیست؟

اگر شما نیز تجربه‌ای در زمینه Niche Marketing دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *