;

بازار هدف چیست؟ روش های شناسایی بازار هدف

کسب‌وکارهایی که می‌توانند بازار هدف خود را شناسایی کنند، نسبت به نحوه‌ی ایجاد کمپین بازاریابی و فروش مؤثر درک بهتری دارند. در واقع، شناسایی بازار هدف با استفاده از استراتژی‌هایی مانند تعریف کردن مخاطبان و بررسی داده‌ها، مهم‌ترین گام برای اجرای کمپین‌های موفق بازاریابی است؛ بر همین اساس، می‌توان گفت که یادگیری چنین استراتژی‌هایی برای شناسایی بازار هدف می‌تواند روند کارتان را آسان‌تر کند. در همین راستا، قصد داریم در این مطلب به اهمیت شناسایی بازار هدف و هم‌چنین چگونگی انتخاب بازار هدف بپردازیم.

مقاله پیشنهادی: منظور از هدف تبلیغات چیست؟

بازار هدف چیست؟

“بازار هدف” به مجموعه‌ای از افراد یا کسب‌وکارهایی اطلاق می‌شود که ویژگی‌ها و علایق مشترکی دارند. اکثر شرکت‌ها سعی می‌کنند که محصولات و خدمات خود را به بازار هدف‌شان عرضه کنند. برای این منظور، در ابتدا باید کسب‌وکار مربوط بازار هدف خود را شناسایی کرده و سپس محصولات و خدمات خود را به این بازار هدف عرضه کنید.

به بیان دیگر بازار هدف (Target Market) به گروهی از مصرف‌کنندگان اشاره دارد که به طور ویژه به محصول یا خدمات یک شرکت علاقه‌مند هستند و به عنوان مخاطبان اصلی برای آن شرکت در نظر گرفته می‌شوند.

شرکت‌ها در تلاشند تا با شناسایی بازار هدف خود، نیازهای و خواسته‌های این گروه را بهتر درک کنند و با بهره‌گیری از استراتژی‌های بازاریابی مناسب، بتوانند محصولات خود را بهتر به این مخاطبان هدف عرضه کنند و در نتیجه فروش و سودآوری بیشتری را داشته باشند.

برای شناسایی بازار هدف، شرکت‌ها به عوامل مختلفی نظیر سن، جنسیت، ترجیحات، نیازها، وضعیت اقتصادی، محل زندگی و سبک زندگی مخاطبان خود توجه می‌کنند. همچنین با تحلیل رقبا و مزایای رقابتی خود نیز می‌توانند به شناسایی بازار هدف خود برسند.

اهمیت شناسایی بازار هدف چیست؟

شناسایی بازار هدف یکی از اصول اساسی در بازاریابی است و به معنای شناختن و تعیین گروه خاصی از مشتریان است که محصولات و خدمات شما برای آنها مورد نیاز و استفاده قرار می‌گیرد. اهمیت شناسایی بازار هدف عبارت است از:

کاهش هزینه‌های بازاریابی

با شناختن بازار هدف و تمرکز بر روی آن، شما قادر خواهید بود برنامه بازاریابی خود را بر اساس نیازها و مشکلات این گروه خاص از مشتریان طراحی کنید، که این کار با کاهش هزینه‌های بازاریابی همراه خواهد بود.

افزایش فروش

با شناسایی بازار هدف، شما می‌توانید بهترین راهکارهای بازاریابی را برای جذب و نگهداشت مشتریان در این بازار طراحی کنید و به این ترتیب فروش خود را افزایش دهید.

بهبود رضایت مشتریان

با شناسایی نیازهای و مشکلات بازار هدف، شما می‌توانید محصولات و خدمات خود را بهبود داده و از این طریق رضایت مشتریان را افزایش دهید.

رشد و توسعه پایدار

شناسایی بازار هدف می‌تواند به شما کمک کند تا راهبردی برای رشد پایدار و بلند مدت کسب و کار خود ایجاد کنید و از این طریق برای رقابت با دیگران پایدارتر باشید.

مراحل تعیین بازار هدف

مراحل انتخاب بازار هدف چیست؟

انتخاب بازار هدف یکی از مهم‌ترین مراحل در برنامه‌ریزی بازاریابی است که در آن باید به دنبال شناسایی بازارهایی باشید که محصول یا خدمات شما برای آنها جذاب است. انتخاب بازار هدف شامل مراحل زیر است:

پیشنهادهای خود را مشخص کنید

به منظور انتخاب بازار هدف، ابتدا باید محصولات و خدمات مورد نظر خود را برای ارائه به مشتریان مشخص کنید. شناخت دقیقی از محصولات و خدماتی که می‌خواهید ارائه دهید، بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا با توجه به آنچه قرار ست به بازار هدف ارائه دهید، مخاطبان ایده آل تان را شناسایی کنید.

مخاطبان ایده ال خود را تعیین کنید

آشنایی با مشتریان ایده‌آل، مرحله بعدی برای انتخاب بازار هدف است. در این مرحله، شما باید با خصوصیات مشتریانی که برای خرید محصولات و خدمات شما بیشترین تمایل را دارند، آشنا شوید. به عبارت دیگر، با تحلیل و شناسایی ویژگی‌های افرادی که بهترین مشتریان برای شما هستند، بازار هدف خود را مشخص کنید.

محدود کردن بازار هدف، به معنی تمرکز بر روی یک گروه کوچکتر از افراد است که بهترین مشتریان شما هستند. با تمرکز بر روی این بازار هدف، شما می‌توانید به‌طور موثر‌تری در خدمت مشتریان خود باشید و از منابع خود به بهترین شکل استفاده کنید. بنابراین، پیدا کردن مشتریان ایده‌آل و مشخص کردن بازار هدف، بخشی اساسی از استراتژی بازاریابی شما است.

شناسایی بازارهای مختلف

در این مرحله، باید بازارهای مختلفی که ممکن است برای محصول یا خدمات شما مناسب باشند، شناسایی شوند. این شناسایی می‌تواند با تحقیقات بازار، مطالعات تجربی، مشاهده و تحلیل رقبا و بازارهای مشابه و یا مشاوره با تجربه‌داران صورت بگیرد.

با مشتریان خود مصاحبه کنید

می‌توان با مصاحبه با مشتریان خود، بازار هدف خود را بهتر شناسایی کرد.

داده‌های موجود را بررسی و پیگیری کنید

بررسی و پیگیری داده‌ها ساده‌ترین راه برای شناسایی بازار هدف است. با تعریف خصوصیات مشتریان یا مخاطبان ایده‌آل، می‌توان بازار هدف را پیش بینی کرد. همچنین، داده‌ها نیز نشان می‌دهند که بازار واقعی شما از چه افرادی تشکیل شده است.

ارزیابی بازارهای شناسایی شده

در این مرحله، باید هر بازار شناسایی شده ارزیابی شود تا بتوان متوجه شد کدام بازارها برای محصول یا خدمات شما جذاب تر هستند. معیارهایی مانند اندازه بازار، رونق، درصد سهم بازار، نوع مصرف کننده، مشکلات و نیازهای آن بازار، رقبای اصلی و … باید در نظر گرفته شوند.

انتخاب بازارهای هدف

در این مرحله، با توجه به اطلاعات جمع آوری شده در مراحل قبل، بازارهای هدف برای محصول یا خدمات شما انتخاب می‌شوند. این انتخاب باید بر اساس توانایی شما در رقابت با رقبای اصلی و قابلیت ارائه بهترین خدمات برای نیازهای مشتریان باشد.

تعیین استراتژی بازاریابی

پس از انتخاب بازارهای هدف، باید استراتژی بازاریابی مناسبی برای جذب مشتریان و فروش محصول یا خدمات شما در آن بازارها تعیین شود.

تفاوت مخاطب هدف با بازار هدف

تفاوت بین مخاطب هدف و بازار هدف چیست؟

 بازار هدف به بزرگترین گروه افرادی اطلاق می‌شود که شما می‌خواهید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. بازار هدف پایه و اساس تصمیم‌گیری‌های مهم درباره نوع محصول، کانال‌های توزیع، قیمت‌گذاری و ترویج محصول و تبلیغات است

مخاطب هدف زیرمجموعه بازار هدف است، که شما می‌خواهید از طریق پیام‌ها و تبلیغات خاصی با او ارتباط برقرار کنید تا محصول یا خدمات مشخصی را به او عرضه کنید.

 مخاطب هدف می‌تواند مشتری بالقوه یا مشتری فعلی باشد و بسته به نوع ارتباطی که با آن برقرار می‌کنید، نحوه تبلیغات و فعالیت‌های بازاریابی شما تغییر می‌کند.

بنابراین، شناسایی بازار هدف به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های بازاریابی خود را در یک بخش سودآور متمرکز کنید تت بتوانید بهترین نتیجه را از فعالیت‌های خود به دست آورید.

 اما برای شناسایی بازار هدف( Target Market )، باید بازار را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرده و سپس بازار هدف خود را برای هر بخش مشخص کنید. اگر سؤال یا پیشنهادی در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش نظرات آن را مطرح کنید. 

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *