تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟

تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟

مدتی است که نوع جدیدی از تبلیغات به نام «تبلیغات ریتارگتینگ» یعنی هدف گذاری مجدد، در جامعه تبلیغات اینترنتی رواج یافته است. این روش تبلیغاتی توانسته است با هدف گذاری بالاتر رضایت تبلیغ دهندگان را جلب کند و محبوبیت بالایی به دست آورد. اما هدف گذاری مجدد دقیقا چیست؟

هدف‌گیری مجدد نوعی متد بازاریابی است که در آن، کاربرانی را که در گذشته از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند یا با آن تعامل داشته‌اند، مجدداً با تبلیغات آنلاین در سراسر وب مورد هدف قرار دهید. طبق آمار، در اکثر وب سایت ها، تنها 1 تا 2 درصد از کاربران در اولین بازدید از وب سایت، اقدام به خرید یا ثبت نام می کنند. ریتارگتینگ ابزاری است که به شرکت‌ها و وب‌سایت‌ها کمک می کند تا به 98 درصد باقی‌مانده کاربرانی که در اولین بازدید خود خرید ثبت‌نام نکرده‌اند، دوباره دسترسی پیدا کنند.

 

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه کار می‌کند؟

احتمال دارد یک مشتری بالقوه ای که برای اولین بار از وب سایت شما بازدید می کند، بدون انجام اقدامی، سایت شما را ترک کند. در اینصورت یک کوکی (cookie) در مرورگر او ذخیره می گردد؛ البته این کوکی در دامنه وب سایت شما نیز ذخیره می شود و به وب سایت این امکان را می دهد که مشتری را به محض ورود مشتری به هر یک از وب سایت های نمایش داده شده، شناسایی کند.

بعد از این هر زمان این شخص در نت وبگردی کند، وب سایت بر اساس کوکی ذکر شده، او را شناسایی کرده و برای او یک تبلیغی در مورد محصول یا خدماتی که در وب سایت شما دیده است، نمایش می دهد. بعبارتی Retargeting Ads دوباره مشتری بالقوه را به وب سایت شما برمی گرداند و به احتمال خیلی زیاد این بار مشتری بالقوه به یک خریدار واقعی تبدیل شود.

 

مقاله پیشنهادی: ایمیل مارکتینگ چیست؟

ریتارگتینگ برای چه اهدافی استفاده می شود؟

اکنون که می‌دانید منظور از تبلیغات ریتارگتینگ و یا هدف‌گیری مجدد چیست و چگونه کار می‌کند؛ ببنیم این شیوه تبلیغات برای چه اهدافی مورد استفاده قرار می گیرد؟ کمپین های ریتارگتینگ با دو هدف اصلی “افزایش آگاهی” و “تبدیل” برگزار می شوند.

  آیا اینستاگرام در آینده محبوبیت اش را از دست می دهد؟

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟

افزایش آگاهی (Awareness)

ان نوع کمپین ها زمانی به کارتان می آید که می خواهید مخاطبان وب سایت خود را دوباره جذب و با سایت درگیر کنید. در این صورت می توانید از این کمپین ها برای اطلاع رسانی و تبلیغ محصولات مشابه، خدمات جدید و … استفاده کنید. البته این کمپین ها معمولا پیش نیاز و مقدمه ای برای نوع کارآمدتری از کمپین های هدف گیری مجدد هستند که با هدف تبدیل راه اندازی می شوند.

تبدیل (Conversion)

تبدیل در اینجا فرآیندی است که طی آن مشتری پس از کلیک بر روی تبلیغ شما، اقدامی را که در آن کمپین مورد نظر شماست انجام می دهد. این هدف می تواند خرید محصول، ثبت نام در یک سرویس، پر کردن فرم در صفحه فرود و یا دانلود یک اپلیکیشن باشد. در طراحی این کمپین ها مهم ترین نکته بررسی قیف خرید مشتری و برنامه ریزی برای هر مرحله از خرید است.

 

مزایای تبلیغات هدف گذاری مجدد مشتریان 

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ استفاده از ریتارگتینگ مزایا و فواید زیادی درموفقیت یک کسب و کار دارد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ از طریق تبلیغات ریتارگتینگ می توانید، با بازدیدکننده قبلی وب سایت یا کاربرانی که اپلیکیشن شما را دانلود کرده اند، دوباره ارتباط برقرار می کنید.

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ با برقراری تعامل و ارتباطات بیشتر، آگاهی از برند خود و در نهایت فروش را افزایش می دهید.

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ شما می توانید با نمایش انواع محصولاتی که بازدیدکنندگان وب سایت شما به آن علاقه مند هستند، احتمال فروش محصولات خود را افزایش دهید. به علاوه این علاقه قبلی باعث افزایش بازدهدی تبلیغات و کاهش هزینه ها می شود.

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ استفاده از پیام های مناسب برای گروه های مختلف باعث افزایش نرخ کلیک و بازدید سایت می شود.

  تبلیغات واتساپ جی بی چگونه انجام می شود؟

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ وقتی دوباره تبلیغات خود را در مقابل افرادی قرار دهید که از قبل با برند یا محصولات شما آشنا هستند، احتمال کلیک بر روی تبلیغ مورد نظر افزایش می یابد.

تبلیغات ریتارگتینگ چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ هدف گذاری مجدد تبلیغات عموما حول محور تبلیغات سفارشی شده خودکار می چرخد. با استفاده از تبلیغات ریسپانسیو پویا، به طور خودکار محصولات مناسب را به افرادی که به آنها علاقه دارند نشان می دهید.

 

هدف گذاری مجدد در دیجیتال مارکتینگ

بهترین روش‌های استفاده از ریتارگتینگ

برای اینکه تبلیغات ریتارگتینگ شما بازدهی خوب و مطلوبی داشته باشد، پیشنهاد می کنیم نکات زیر را رعایت کنید:

طبقه بندی مخاطبان

مخاطبان خود را به دسته های مختلف تقسیم کنید (مثلا مخاطبانی که از صفحات لباس بازدید کرده اند یا مخاطبانی که صفحات تبلیغات را مشاهده کرده اند و غیره).

پس از این تقسیم بندی، می توانید به هر دسته تبلیغات مختص خود را نمایش دهید؛ همچنین می توانید تعیین کنید که تبلیغات شما برای یک دسته بندی خاص نمایش داده شود و یا چه کسانی را فیلتر کنید. مثلا کسانی که خرید موفقی انجام داده اند و وارد صفحه پرداخت تشکر شده اند نیازی به مشاهده مجدد تبلیغات شما ندارند.

CTA مناسب داشته باشید

برای اینکه در تبلیغات ریتارگتیگ بازدهی بالایی داشته باشید، بایستی یک فراخوان ویژه (CTA) یا بعبارتی یک پیشنهاد خاص به مخاطب ارائه دهید.

به عنوان مثال سایت تخفیفان با هدف قرار دادن مجدد کاربرانی که محصول را به سبد خرید خود اضافه کرده اند اما هنوز خرید خود را نهایی نکرده اند، درصد کمی تخفیف برای آن ها در نظر می گیرد. این تخفیف بسیار اندک است، اما به نوعی هم یادآوری و هم تشویق برای خرید محصول می باشد.

تعیین بازه های زمانی مختلف

نکته مهم دیگر در مورد تبلیغات هدف گذاری مجدد این است که مخاطبان محصولات مختلف را بایستی در بازه های زمانی متفاوت ریتارگت کنید. به عنوان مثال افرادی که به دنبال بلیط هواپیما هستند از همان روز مراجعه تا یک تا دو هفته بعد (بسته به نوع پرواز) مجدداً هدف گذاری شوند. اما افرادی که به دنبال محصولات لوکس و گران قیمت هستند، باید پس از چند روز با همان محصول و محصولات مشابه دوباره هدف گذاری شوند.

  سئو چیست؟ کاربردها و مزایای انواع سئو

با تبلیغات ریتارگتینگ محصول می توانید کاربرانی را که محصول خاصی را در وب سایت شما جستجو کرده اند مجدداً هدف گیری کنید و همان محصول را همراه با سایر محصولات مشابه در وب سایت های دیگر به آنها نشان دهید. از آنجایی که در این کمپین ها، تبلیغات کاملاً برای مشتریان بالقوه شخصی سازی شده ، هزینه پرداختی به ازای هر سفارش مشتری را می توان تا 50٪ کاهش داد.

 

حرف آخر: نحوه کاربرد ریتارگتینگ در کسب و کار 

تبلیغات هدفمند مجدد به کسب و کار شما اجازه می دهد تا تبلیغات هدفمند را به کاربرانی که از وب سایت شما بازدید می کنند و تبدیل را تکمیل نکرده اند، نشان دهند. به عنوان مثال خرید خود را تکمیل کنید، فرم تماس را پر کنید، یک فایل دانلود کنید و غیره.

با استفاده از کدهای ردیابی ساده از طریق Retargeting Ads می توانید بازدیدکنندگان قبلی را با نمایش تبلیغات مرتبط در حین مرور وب‌سایت‌های دیگر یا جستجوی عبارات مرتبط در Google، به وب‌سایت خود باز گردانید. با هدف گذاری مجدد تبلیغات، برند و محصولات شما در ذهن بازدیدکنندگان قبلی برجسته باقی می ماند.

ایده های جذاب تبلیغات ریتارگتینگ در مراحل مختلف “قیف بازاریابی” می توانید به کار ببرید. همانطور که می دانید شرط موفقیت شما در تبلیغات داشتن محتوای با کیفیت می باشد. اگر خودتان ایده نابی برای تولید محتوا ندارید با کارشناسان ما در آژانس تبلیغاتی شویراد ارتباط بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *