اثر هاله‌ ای چیست؟ تأثیرات آن در بازاریابی و تبلیغات

اثر هاله ای چیست؟

آیا می‌دانید ” اثر هاله ای چیست؟ ” در کارتون‌ها، فرشته‌های زیبا با بال‌های سفید که دور سرشان یک هاله نورانی می‌چرخد را به خاطر بیاورید! این تصویر نمایانگر مهربانی، پاکی فرشته‌ها است.

یا فرض کنید که برای اولین بار به یک رستوران رفته‌اید و یک غذایی از منو سفارش داده‌اید. غذا واقعاً خوب و خوشمزه بود و شما از آن لذت بردید.

بعد از این تجربه مثبت در رستوران، ممکن است به اشتباه فرض کنید که تمام غذاهای این رستوران باید به همین اندازه خوشمزه باشند و اصرار به تجربه‌ی مثبت اولیه خود داشته باشید.

این نوع تصمیم‌گیری بر مبنای تجربیات یک موقعیت خاص و نادرست است؛ زیرا غذاهای یک رستوران ممکن است طعم‌های متفاوتی داشته باشند و خوشمزه بودن یک غذا را نمی‌توان به غذاهای دیگر تعمیم داد. این نشان‌دهنده اثر هاله‌ای است که در تصمیم‌گیری‌های روزمره ممکن است وارد شود.

برخی مواقع طرز پوشش و لحن و بیان انسان‌ها باعث می‌شود ما بدون هیچ شناختی در مورد آن‌ها قضاوت کنیم؛ گاهی بیش از حد نسبت به شخص مورد نظر خوش‌بین می‌شویم و گاهی بدبین! در این حالت ما دچار خطای هاله‌ای شده‌ایم.

چرا ما تصور می‌کنیم افرادی که جذاب و خوش استایل هستند، لزوماً خوش اخلاق، باشخصیت و بافرهنگ هم می‌باشند. یا در نگاه اول عاشق کسی می‌شویم و یا نسبت به کسی حس بد پیدا می‌کنیم. حواس‌تان باشد این تصورات ذهنی اشتباه می‌توانند در روابط عاطفی، شغلی و اجتماعی به آسیب‌های جدی منجر شوند.

در این مقاله، قصد داریم مفهوم اثر هاله‌ای را بررسی کنیم و اینکه چگونه این اثر ممکن است ما را در شناخت دیگران به اشتباه بیاندازد؟ اثرهاله‌ ای در تبلیغات و بازاریابی چه نقشی ایفا می‌کند؟ جنبه منفی دارد و یا مثبت؟ 

اثر هاله ای چیست؟

اثر هاله ای چیست؟ 

اثر هاله یا اثر هاله‌ای (HALO EFFECT) در واقعیت به یک پدیده رفتاری اشاره دارد که وقتی ما نظر مثبتی در مورد ویژگی‌های خاص  یک فردی یا چیزی داریم، این نظر مثبت به طور غیرمنطقی به ویژگی‌های دیگر او یا آن چیز انتقال می‌یابد. در این حالت یک ویژگی خاص و یا تصور ذهنی که داریم،  بر قضاوت کلی‌ ما تأثیرمی‌گذارد.

  قابلیت نمایش تعداد بازدید توییت‌ها در توییتر عرضه شد.

پس می‌توان گفت اثر هاله (Halo Effect) یک اشتباه شایع در تصمیم‌گیری و ارزیابی است که در آن یک ویژگی مثبت یا منفی از یک فرد یا یک شیء معین، بر روی سایر ویژگی‌های آن فرد یا شیء تأثیر می‌گذارد.  به عبارت دیگر، افراد یا اشیاء که یک ویژگی خوب یا بدی دارند، ممکن است به طور نادرست تصور شود که تمام ویژگی‌های دیگرشان هم مشابه همان ویژگی مثبت یا منفی هستند.

 به عبارت دیگر، وقتی ما یک ویژگی مثبتی در فردی مشاهده می‌کنیم، ویژگی‌های دیگر او را نیز به نحوی مثبت تعبیر می‌کنیم، حتی اگر شواهد واقعی برای این  تعبیر وجود نداشته باشد. در خطای هاله ای ما با نوعی جهت‌گیری شناختی به جهان نگاه می‌کنیم.

افراد شیک و خوش استایل وقتی وارد یک محیطی می‌شوند، مورد توجه همه قرار می‌گیرند؛ در واقع آن‌ها از اثر هاله‌ای استفاده می‌کنند. 

اگر یک فرد در اولین مصاحبه کاری، با ارائه یک ایده جذاب، شایستگی خود را نشان دهد، ممکن است کارفرما به طور نادرست فرض کند که این فرد در سایر زمینه‌ها نیز عالی عمل می‌کند، حتی اگر شواهدی برای این ادعا وجود نداشته باشد.

توجه کنید!

شاید تصور کنید حال که با مفهوم این هاله نقره‌ای آشنا شدید، بعد از این روی تصمیم‌گیری های شما تأثیری نخواهد گذاشت. باید بگویم کاملاً در اشتباه هستید و این خطای هاله‌ای در تمامی جوانب زندگی‌مان تأثیرات عمیقی دارد. ما همواره بر اساس تجربه‌های گذشته یا اطلاعات محدودمان، سریع قضاوت می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم. 

با بهره‌گیری از اثر هاله‌‌ای، می‌توانید لید نرچرینگ را به بهترین شکل ممکن پیاده‌سازی کنید.

متقاعد کردن مخاطبان با اثر هاله ای

اثر هاله ای در برندسازی

اثر هاله (Halo Effect) به تأثیر مثبت یک ویژگی یا مزیت خاص در مورد یک محصول یا برند بر تصورات و نگرش کلی  آن محصول یا برند اشاره دارد. این تأثیر معمولاً از طریق تبلیغات، تجربه مشتری به وجود می‌آید که ممکن است به صورت واقعی یا واقع‌نمایی باشد.

اثر هاله‌ای در بازاریابی 

اثر هاله (Halo Effect) در بازاریابی به پدیده‌ای اشاره دارد که وقتی مشتریان یا مصرف‌کنندگان در مورد یک محصول یا برند خاص تجربیات مثبتی داشته باشند، این تجربیات مثبت آنها را تحت تأثیر قرار داده و باعث می‌شود که به سایر محصولات و خدمات مرتبط با همان برند یا شرکت نیز با نگاهی مثبت نگاه کنند. در واقع، این تأثیر مثبت از یک محصول یا برند به دیگر محصولات و خدمات همان برند یا شرکت منتقل می‌شود.

اثر هاله‌ای در تبلیغات 

تا اینجا متوجه شدیم که اثر هاله‌ای (Halo Effect) یک مفهوم روان‌شناختی است که به طور عام به تأثیر مثبت یا منفی یک ویژگی یا ویژگی‌های خاص در یک شیء یا فرد بر ادراک کلی از آن اشاره دارد. در زمینه تبلیغات نیز ، اثر هاله‌ای به معنای انتقال تأثیر مثبت یا منفی از یک محصول، برند، یا تجربه خاص به سایر محصولات یا جنبه‌های مرتبط با آن است. این مفهوم می‌تواند در تأثیرگذاری تبلیغات به شکل‌های مختلفی نقش داشته باشد:

تبلیغات مثبت

اگر یک محصول یا برند از قبل شهرت و محبوبیت زیادی داشته باشد، تبلیغات جدید آن به عنوان یک ادامه از موفقیت‌های قبلی معرفی می‌شود و از اثر هاله مثبت بهره می‌برد. مصرف‌کنندگان احتمالاً مثبت‌تر به محصول نگاه می‌کنند و ممکن است انتظارات بالاتری از آن داشته باشند.

تبلیغات منفی

در برخی موارد، تبلیغات می‌توانند از اثر هاله منفی هم استفاده کنند. اگر یک محصول یا برند به دلیل مشکلاتی از جمله کیفیت یا هر نوع اختلالات سازمانی دیگر مورد انتقاد واقع شده باشد،   تبلیغات جدید ممکن است از این اثر منفی بهره‌برداری کنند و تلاش کنند تا تصویر مثبت‌تری از محصول خود را ارائه دهند.

تبلیغات تبعیضی

این مفهوم ممکن است به صورت نادرست در تبلیغات استفاده شود. برخی تبلیغات ممکن است تلاش کنند تا با نمایش ویژگی‌های مثبت یک جنبه از محصول، تصویر کلی محصول را به صورت غیرعادلانه افزایش دهند و به اثر هاله مثبت رجوع کنند.

در هر صورت، تبلیغات با استفاده از اثر هاله می‌توانند تصویر و نگرش مصرف‌کنندگان به محصولات و برندها را تحت تأثیر قرار دهند. برای طراحی تبلیغات مؤثر و موفق، شناخت دقیق از فرصت‌های اثر هاله ای را جدی بگیرید.

داستان سرایی تبلیغاتچی

چگونه از اثر هاله‌ای در تبلیغات استفاده کنیم؟  (دیدگاه آقای تبلیغ، علی ساده بافی)

“اثر هاله‌ای” اولین تکنیک در قلاب بنر است. شما می‌توانید از این خطای شناختی و رفتارهای اجتماعی افراد به نفع خود استفاده کنید.

  چگونه یک بیو اینستاگرام جذاب بنویسیم؟

با این تکنیک، می‌توانید  در ضمیر ناخودآگاه مخاطبان خود رخنه کرده و یکی ویژگی مثبت ایجاد کنید و برند خود را قدرتمند نشان دهید. انسان‌ها وقتی یک فرد یا یک برندی مثل اپل را  به عنوان یک شخص  یا برند موفق می‌شناسند، بطور ناخوداگاه شروع به تبلیغات مثبت در مورد آن شخص یا برند مربوطه می‌کنند و همین تبلیغات دهان به دهان، توجه و اعتماد بیشتری را به سمت آن فرد یا برند سوق می‌دهد. 

از تکنیک “اثر هاله‌ای” برای بهبود روابط اجتماعی یا افزایش اعتماد به نفس در محیط کار بهره ببرید. 

به طور خلاصه، “اثر هاله‌ای” به شما امکان می‌دهد از تأثیر نگرش‌ها و افکار دیگران برای بهبود و تغییر رفتارهای اجتماعی خود استفاده کنید. این تکنیک می‌تواند در ارتقاء ارتباطات و مهارت‌های اجتماعی شما تاثیرگذار باشد.

افراد در اکثر مواقع، در نگاه اول(برخورد اول) به مدت  15 ثانیه تا 1 دقیقه دچار این خطا می‌شوند؛ از این رو سعی کنید این خطا را به فرصت تبدیل کنید. به زبان ساده‌تر نگران اثر هاله‌ای نباشید! بلکه خیلی هوشمندانه سعی کنید در پشت این تکنیک، افراد را تحت تأثیر قرار دهید. 

رشته استوری های علی ساده بافی

توصیه ما

ما در شویراد، تلاش می‌کنیم شما را در مسیر موفقیت قرار دهیم؛ به همین دلیل، تمامی عواملی که می‌توانند در موفقیت شما تأثیرگذار باشند را در این بلاگ مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم. اگر شما نیز به دنبال دستیابی به موفقیت هستید، حتماً بلاگ شویراد و کلاب آقای تبلیغات را دنبال کنید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *