بازاریابی ویروسی چیست؟

در دنیای پررونق امروزی، با رشد فناوری و انتشار اطلاعات با سرعت چشمگیر، روش‌های جدیدی برای تبلیغات و ترویج محصولات و خدمات پدید آمده است. یکی از این روش‌ها، بازاریابی ویروسی ( یا همان وایرال مارکتینگ) است. این استراتژی به کمک محتواهای جذاب و ارزشمند، از طریق افراد مختلف با سرعت بالا در شبکه‌های اجتماعی و دیگر وسایل ارتباطی به انتشار می‌رسد. ویرال مارکتینگ یکی از مؤثرترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ می باشد، که امکان تبلیغات رایگان را برای کسب و کار شما فراهم می‌کند. شاید با شنیدن این جمله با خود بگوئید، این استراتژی چگونه می‌تواند تبلیغی برای کسب و کار شما باشد؟

در این مقاله، اصول و روش‌های وایرال مارکتینگ و نقش آن در ترویج محصولات و خدمات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بازاریابی ویروسی

وایرال مارکتینگ چیست؟

ویرال مارکتینگ (Viral Marketing) یک استراتژی بازاریابی آنلاین است که هدف آن انتشار یک محتوا، پیام یا محصول به طور سریع و گسترده‌تر از طریق شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، وب‌سایت‌ها و دیگر کانال‌های آنلاین است. در واقع، هدف اصلی ویرال مارکتینگ ایجاد یک “ویروس بازاریابی” است که به طور خودکار و سریع بین مخاطبان و کاربران منتقل شود؛ به همین دلیل این استراتژی را بازاریابی ویروسی نیز گویند.

اصطلاح “ویروسی” در اینجا به معنای انتشار و گسترش سریع محتوا یا ایده به طور مشابه با یک عفونت ویروسی است. این روش معمولاً با استفاده از محتوایی خلاقانه، جذاب و جالب انجام می‌شود که مخاطبین را ترغیب می‌کند تا آن را با دیگران به اشتراک بگذارند و به صورت مستقل منتشر کنند.

بازاریابی ویروسی

تعریف ساده تر بازاریابی ویروسی

وایرال مارکتینگ به معنای تبلیغ و ترویج محصولات و خدمات از طریق شبکه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها است، که محتواهای جذاب و خاص را به اشتراک می‌گذارند؛ این محتواها از طریق افراد مختلف با سرعت گسترش می‌یابند. این فرآیند مانند یک عفونت ویروسی است که باعث شیوع سریع محتوا می‌شود و با افزایش تعداد افرادی که آن را مشاهده می‌کنند، تبلیغات ارگانیک رایگان فراهم می‌شود.

نکته مهم

محتوا یا ایده‌هایی که برای ویرال مارکتینگ انتخاب می‌شوند، باید توانایی برطرف کردن انگیزه‌ها و تمایلات مخاطبان را داشته باشند و به طور همزمان بتوانند توجه آن‌ها را جلب کنند. همچنین، باید به دلیل جذابیت و خلاقیت محتوا، مخاطبان را ترغیب به انتشار آن نمایند.

تفاوت بازاریابی ویروسی و بازاریابی چریکی

این مطلب ادامه دارد…

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در شویراد تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق پیج اینستاگرامی و کانال تلگرامی آقای تبلیغات و شویراد از به روزترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال مطلع شوید.

خواندن مقاله
بازار هدف چیست؟ روش های شناسایی بازار هدف

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *