تبلیغات صوتی (ویس مارکتینگ) چیست؟

تبلیغات صوتی چیست؟

دنیای دیجیتال مارکتینگ، گسترده‌تر از آن چیزی است که فکرش را هم بکنید. با افزایش محبوبیت اپلیکیشن‌های پخش موسیقی، تبلیغات صوتی در این پلتفرم‌ها نیز شکل تازه‌ای به‌خودش گرفت. اما سوال مهم این است: تبلیغات صوتی (ویس مارکتینگ) چیست‌؟

از آنجایی که ویس مارکتینگ یک روش تبلیغاتی و بازاریابی مدرن است، در صد بالایی از شنوندگان پادکست‌ها و محتوای صوتی، پس از گوش دادن به یک آگهی صوتی از خدمات ناشر آن استفاده کرده‌اند.

در ادامه این مقاله از شویراد صفر تا صد ویس مارکتینگ یا همان بازاریابی را بررسی خواهیم کرد؛ نحوه انجام آن و اینکه میزان تأثیرگذاری آن روی مخاطبان چقدر است؟

برای آشنا شدن با انواع تبلیغات توصیه می کنم مقاله تبلیغات چیست؟ از مجموعه مقالات شویراد را بخوانید.

تبلیغات صوتی چیست؟ چگونه اجرا می شود؟

همه گیر شدن اینترنت و افزایش استفاده از گوشی های موجب محبوبیت اپلیکیشن ها بین کاربران بیشتری در سطح جهانی شده است. بسیاری از کاربران کارهایی روزمره خود را ازطریق اینترنت انجام می‌دهند، در این میان برخی نیز اعتیاد به اینترنت دارند و اوقات زیادی را صرف گشت‌وگذار اینترنتی می‌کنند.

تبلیغات صوتی یا ویس مارکتینگ

از طرفی دیگر اپلیکیشن‌های استریم مدیا و پادکست هم محبوبیت چشمگیری نسبت به گذشته پیدا کرده‌اند و همین امر بستر مناسبی را برای کسب و کارها ایجاد کرده است تا از طریق تبلیغات صوتی خود را به طیف وسیعی از کاربران در سطح اینترنت معرفی کنند.

تبلیغات دنیای بسیار گسترده ای دارد و با ظهور هر فناوری یک روش تبلیغاتی جدید به وجود می آید؛‌ ویس مارکتینگ نیز یکی از روش های تبلیغاتی جدید و بسیارتأثیرگذار است که در سال های اخیر توسط پلتفرم های پخش موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل محتوای صوتی تبلیغ شما قبل یا بعد از پخش موسیقی برای کاربر منتشر می شود.

  بازار هدف چیست؟ روش های شناسایی بازار هدف

در این نوع تبلیغات، شما یک فایل صوتی با تبلیغ برند خود ایجاد می کنید که بین موسیقی یا پادکست در حال اجرا برای مخاطب پخش می شود.

فرض کنید مخاطبان شما در حالیکه غرق گوش دادن به موسیقی یا پادکست مورد علاقه خو هستند، ناگهان تبلیغ صوتی برند شما پخش می شود. به نظر می آید این شیوه تبلیغاتی برای مخطبان مدرن و جذاب باشد؛ به همین دلیل ویس مارکتینگ یکی از مؤثرترین و کاربردی ترین روش های تبلیغاتی نوین به شمار می آید.

در کجا می‌توان ویس مارکتینگ کرد؟

در حال حاضر پلتفرم های تبلیغاتی معدودی در ایران است که امکان استفاده از تبلیغات صوتی را در اختیار تبلیغ‌کنندگان قرار می‌دهد. اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی دسترسی به هزاران موسیقی و پادکست روز را برای شما فراهم می‌کند.

شما به راحتی می توانید این اپلیکیشن را از طریق مارکت‌های معتبر ایرانی مثل کافه بازار و یا مارکت جهانی گوگل پلی و اپ استور دانلود و نصب کنید.

مزایای تبلیغات صوتی

با توجه فراگیر شدن اینترنت و رشد سریع زندگی مدرن، بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای استفاده از فلش های یو اس بی یا پر کردن حافظه گوشی خود و گوش داده به آهنگ های تکراری از طریق پلتفرم های آنلاین به موسیقی های به روز و مورد علاقه خود گوش دهند.
اکثر مخاطبان این استریم مدیا ها قشر جوان می باشد؛ دقیقاً به دلیل همین پرسونای مخاطبانی که در چنین اپلیکیشن‌هایی وجود دارند، این روش تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است.

مزایای ویس مارکتینگ

مزیت‌های این گونه از تبلیغات مدرن عبارتند از:

دستیابی به مخاطبان هدف

روش های زیادی برای گوش دادن به محتوای صوتی وجود دارد و این یعنی که تبلیغات شما توسط مخاطبان بسیار بیشتری شنیده می شود.

  سفر مشتری (CUSTOMER JOURNEY) چیست؟

درگیر کردن شنوندگان محتوای صوتی

گزارش های متعددی وجود دارد که نشان می دهد میزان تعامل(نرخ درگیر کردن) تبلیغات صوتی حدود 25 درصد بیشتر ازسایر تبلیغات است.

علاوه بر این طبق آمار 60 درصد از شنوندگان پادکست و محتوای صوتی پس از گوش دادن به یک تبلیغ صوتی مخاطب خدمات تبلیغ دهنده شده اند.

ساخت آسان و سریع تبلیغ صوتی

ساخت این نوع تبلیغات خیلی آسان‌تر از ساخت تبلیغات ویدیویی است؛ در ویس مارکتینگ قرار نیست عنصر گرافیکی را به‌نمایش بگذارید و فقط صداها هستند که در عرض چند ثانیه ، در ابتدا یا انتهای یک آهنگ یا پادکست پخش می‌شوند.

میزان اثر گذاری تبلیغات صوتی یا بازاریابی صوتی

حرف آخر

ویس مارکتینگ یکی از جدیدترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است؛ شما می‌توانید تبلیغات صوتی مربوط به محصولات یا برند خودتان را در اپلیکیشن های اشتراک موسیقی محبوب ایرانی قرار دهید.

اگر ایده ای برای تولید محتوای تبلیغات صوتی ندارید همین الان با تیم تبلیغاتی شویراد تماس بگیرید. همچنین برای آشنایی با نکات مهم تولید محتوا مقاله های بلاگ و پیج اینستاگرامی شویراد را دنبال کنید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *