5 دلیل اصلی برای ریزش فالوورهای پیج‌تان

چرا پیج تان را آنفالو می‌کنند
همه پیج‌ها حتی برای یک بار هم که شده طعم تلخ ریزش فالوور رو چشیده‌اند. اما نگران نباشید! ” از همان جا که رسد درد همان جاست دوا ” دوای درد شما بدون شک آگاهی از نیاز مخاطب است.

اگر می خواهید از پیج اینستاگرامی تان درآمدزایی کنید، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت شما تعداد فالوورهایتان است. فالوورها نشان‌دهنده اعتماد، ارزش و اعتبار برند ( یا کسب و کار شما ) در شبکه‌های اجتماعی هستند. تقریباً تمامی پیج ها برای یکبار هم که شده، مشکل ریزش فالوور داشته‌اند. به نظر شما چرا پیج‌ تان را آنفالو می‌کنند؟ خیلی واضح است! کاربرانی که قبلاً پیج شما را دنبال می‌کردند، دیگر علاقه‌مند به محتوای شما نیستند و آنفالو می‌کنند.

بله! باید هم نگران این موضوع باشید؛ چرا که بیانگر این است که شما در جذب و نگه‌داشتن مخاطبان خود موفق عمل نکرده‌اید. قضیه وقتی به یک درام تبدیل می‌شود، که شما در حالیکه تلاش می‌کنی از پیج پول دربیاوری، فالوورهایت یکی یکی پیج ت را آنفالو می‌کنند.

اما نگران نباشید! ” از همان جا که رسد درد همان جاست دوا ” در این مقاله 5 دلیل اصلی برای این پدیده را بررسی می‌کنیم و راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از آن را نیز برایتان ارائه می‌دهیم.

هر پیج محتوای خاص خود را دارد؛ اگر شما پکیج‌های آموزشی در پیج‌تان می‌فروشید مقاله “ تولید محتوا در اینستاگرام برای کسب‌و‌کارهای خدماتی ” را بخوانید تا با نحوه تولید محتوای پیج‌تان آشنا شوید.

چرا پیج‌ تان را آنفالو می‌کنند؟

 1. برای نیچ تولید محتوا نمی‌کنید ( محتواهای پراکنده )
 2. با مخاطبان پیج‌تان صادق نیستید ( ایجاد حس بد )
 3. بر رو فروش تمرکز کرده‌اید ( تبلیغ بیش از حد )
 4. کیفیت محتواهای پیج تان تعریفی ندارد ( حوصله سربر و بدون قلاب )
 5. محتوای پیج تان دغدغه‌ مخاطب نیست ( تولید محتوای تکراری )

در ادامه این مطالب را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

چرا پیج‌ تان را آنفالو می‌کنند؟
5 دلیل اصلی برای ریزش فالوورهای پیج‌تان

۱. برای نیچ تولید محتوا نمی‌کنید ( تولید محتواهای پراکنده )

یکی از دلایلی که منجر به ریزش فالوورهای شما می‌شود، این است که شما برای نیچ خود تولید محتوا نمی‌کنید.

نیچ به موضوع یا حوزه‌ای گفته می‌شود که شما در آن تخصص دارید و مخاطبان خاصی را هدف قرار می‌دهید.

برای مثال،

اگر شما یک صفحه مربوط به آشپزی دارید، نیچ شما آشپزی است و مخاطبان شما کسانی هستند که به آشپزی علاقه‌مندند.

اگر شما برای نیچ خود تولید محتوا کنید، مخاطبان‌تان به محتوای شما وفادار خواهند ماند. اما اگر محتواهای پراکنده و بی‌ربط به نیچ خود تهیه کنید، احساسا گیجی به فالوورهایتان دست می‌دهد و رفته رفته آن‌ها را از دست خواهید داد.

برای مثال، اگر شما یک صفحه مربوط به آشپزی دارید و بین محتواهایتان در مورد سیاست، ورزش، موسیقی و غیره قرار دهید، مخاطبان شما که به آشپزی علاقه‌مندند، ممکن است این محتواها را بی‌ربط به نیاز و سلیقه‌شان بدانند، در نتیجه شما را آنفالو کنند.

راه‌حل

برای جلوگیری از ریزش فالوور، شما باید محتواهایی را ارائه دهید که مرتبط، مفید و جذاب برای نیچ کسب و کارتان باشند. بنابراین بایستی نیچ خود را به خوبی تعریف کرده و مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید.

  بهترین روش خرید شماره موبایل برای تبلیغات کدام است؟

سپس باید محتواهایی را تولید کنید که به نیاز، سؤال، مشکل یا علاقه‌شان پاسخ دهد. در این صورت آن‌ها به محتوای شما اعتماد و علاقه بیشتری نشان خواهند داد.

۲. با مخاطبان پیج‌تان صادق نیستید ( ایجاد حس بد )

دومین دلیل ریزش فالوورهایتان، روراست نبودن با آن‌ها می‌باشد.

صداقت یکی از مهم‌ترین عوامل برای برقراری ارتباط مؤثر و پایدار با فالوورهایتان است. اگر شما با فالوورهای خود صادق باشید، آ به مرور زمان خواهید توانست اعتماد و توجه آن‌ها را جلب کنید.

در غیر اینصورت، تحت تأثیر حس خیانت و از روی عصبانیت شما را آنفالو خواهند کرد. برای مثال، اگر شما در پیج‌تان موارد مربوط به سلامتی منتشر می‌کنید، در صورتی‌که محتواهایی را ارائه دهید که بر اساس منابع غیرمعتبر، دروغین یا گمراه‌کننده باشند، مخاطبان‌تان اگر متوجه اطلاعات دروغین پیج‌تان شود، بدون شک شما را آنفالو خواهند کنند. ( دقت کنید، پیج‌تان هر ایراد و مشکلی داشته باشد، می‌توانید جبران کنید؛ امام اگر چیزی منجر به سلب اعتماد فالوورهایتان گردد، حیلی مواقع غیر قابل جبران می‌باشد.

راه‌حل

 • برای جلوگیری از ریزش فالوور، باید با مخاطبان خود صادق باشید و محتواهایی را ارائه دهید که بر اساس منابع معتبر، واقعی و قابل اعتماد هستند.
 • از ارائه محتواهایی که حاوی دروغ، تقلب، تبلیغات مخفی، اغراق، تهدید یا توهین هستند، خودداری کنید.
 • با مخاطبان خود راستگو، شفاف و مسئولیت‌پذیر باشید. از منابع درست نقل قول کنید و در صورت لزوم، مخاطب را به آن‌ها ارجاع دهید.
 • به نظرات، پیشنهادات و انتقادات مخاطبان خود گوش دهید و به آن‌ها پاسخ دهید.

اگر با مخاطبان خود صادق باشید، صد در صد به فالوورهای وفادار شما تبدیل می‌شوند.

۳. تمرکزتان فقط حول فروش است! ( تبلیغ بیش از حد )

دلیل دیگری که منجر به ریزش فالوورهای شما می‌شود، این است که فقط بر روی فروش تمرکز کرده‌اید. هر کسب و کاری برای فروش محصولات و یا خدماتش نیاز به تبلیغ دارد، اما تبلیغ بیش از حد، مخاطبان شما را اذیت می‌کند.

راه‌حل

سعی کنید تبلیغات خود را به حد معقول و مناسب نگه دارید و محتواهای خود را با توجه به ارزش و نیاز مخاطبان خود طراحی کنید. همچنین تبلیغاتی خلاقانه، جذاب و مفید ارائه دهید و به مخاطبان خود دلیل بدهید که چرا محصول یا خدمت شما برای آن‌ها مناسب و مفید است.

به عنوان مثال اگر یک آنلاین شاپ لباس دارید، سعی کنید در مورد ترندهای مد و پوشاک نیز محتوا تولید کنید. لابه‌لای این محتواها نیز به مخاطب بگویید که با خرید لباس‌های پیج شما می‌توانند چنین استایلی داشته باشند.

۴. کیفیت محتواهای پیج‌تان تعریفی ندارد ( حوصله سربر و بدون قلاب )

دلیل دیگری که ممکن است باعث ریزش فالوورهای شما شود، این است که محتواهای بی‌کیفیت بسازید. کیفیت محتوا به میزان جذابیت، ارزش، اصالت و اثرگذاری محتوا گفته می‌شود. اگر شما محتواهایی را ارائه دهید که خلاقیت و کیفیت بالایی داشته باشد، فالوورهایتان همیشه پیگیر محتواهای شما خواهند بود.

  بازاریابی احساسی به بیشتر شدن فروش شما کمک می‌کند!

اما اگر محتواهایی با کیفیت پایین ارائه دهید، بعد از مدتی موضوعات پیج شما برای مخاطبان‌تان حوصله سربر خواهد بود.

برای مثال، اگر یک پیج گردشگری دارید، فالوورهای شما به دنبال تجربه‌های گردشگری و دیدن مناطق زیبای جهان، پیج شما را دنبال کردند؛ حال اگر نتوانید این نیاز فالوورهایتان را رفع کنید، آن‌ها نیز بعد از مدتی پیج‌تان را آنفالو خواهند کرد.

راه‌حل

برای جلوگیری از ریزش فالوورهای پیج‌تان، شما باید کیفیت محتواهای خود را بالا ببرید و محتواهایی را ارائه دهید که جذاب، ارزشمند، اصیل و اثرگذار باشند. شما باید محتواهای خود را با استفاده از رسانه‌های مختلف و متنوع غنی کنید و به مخاطبان خود تجربه‌های بصری، شنیداری و حسی بدهید.

شما باید محتواهای خود را با استفاده از قلاب‌هایی مانند سوال، داستان، آمار، نقد، شوخی، تصویر و غیره شروع کنید و مخاطبان خود را به خواندن محتوای شما ترغیب کنید. شما باید محتواهای خود را با استفاده از زبانی ساده، روان، جذاب و مشتاقانه بنویسید و از اصطلاحات، اختصارات، اشتباهات املایی و نگارشی خودداری کنید.

شما باید محتواهای خود را با استفاده از رنگ‌ها، فونت‌ها، اندازه‌ها، ایکون‌ها، اموجی‌ها و غیره زیبا و جالب کنید و به مخاطبان خود احساس خوشایندی بدهید. اگر شما کیفیت محتواهای خود را بالا ببرید و محتواهایی را ارائه دهید که جذاب، ارزشمند، اصیل و اثرگذار باشند، مخاطبان شما احساس رضایت و انگیزه خواهند کرد و به محتوای شما علاقه‌مند و مشتاق خواهند شد.

۵. محتوای پیج‌تان دغدغه‌ مخاطب نمی‌باشد! ( تولید محتوای تکراری )

دلیل دیگری که ممکن است باعث ریزش فالوورهای شما شود، این است که محتوای پیج‌تان دغدغه‌ مخاطب نیست. دغدغه به موضوع یا مسئله‌ای گفته می‌شود که مخاطبان شما با آن روبرو هستند و به دنبال راه‌حل یا پاسخ برای آن هستند. اگر شما محتواهایی را ارائه دهید که دغدغه‌ مخاطبان شما باشند، مخاطبان شما احساس می کنند که در پیج شما راه حل نیازشان را پیدا خواهند کرد پس به محتوای شما توجه می‌کنند.

اما اگر محتواهایی را ارائه دهید که دغدغه‌ مخاطبان‌تان نباشند، آن‌‌ها متوجه محتوای بی‌ربط، بی‌معنا و بی‌فایده پیج‌تان شده و دیر یا زود شما را آنفالو می‌کنند.

راه‌حل

برای جلوگیری از این مشکل، شما باید دغدغه‌های مخاطبان خود را شناسایی کنید و محتواهایی را تولید کنید که به آن‌ها راه‌حل، پاسخ، راهنمایی یا انگیزه بدهید.

به عنوان مثال:

 • محتواهایی تولید کنید که مخاطبان شما را به اقدام، تغییر، یادگیری یا بهبود وضعیت خود تشویق کنند.
 • محتواهایی تولید کنید که مخاطبان شما را به چالش بکشند، به آن‌ها دانش بدهند، به آن‌ها کمک کنند یا به آن‌ها سرگرمی بدهند.

توجه کنید: با مخاطبان پیج‌تان ارتباط برقرار نمی‌کنید ( عدم تعامل و فیدبک )

موضوع تعامل در فروش بسیار پراهمیت است، اما برخی مواقع نداشتن تعامل خوب با مخاطب نیز می‌تواند منجر به ریزش فالوور پیج‌تان شود. اگر شما نتوانید با مخاطبان پیج‌تان ارتباط برقرار کنید، ممکن است باعث ریزش فالوورهای شما شود.

  تبلیغات همسان چیست؟

ارتباط به فرایند تبادل اطلاعات، افکار، احساسات و نظرات بین شما و مخاطبان شما گفته می‌شود. اگر شما با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، آن‌ها احساس مشارکت، انسجام و اعتبار خواهند کرد و به شما توجه و حمایت خواهند داد. اما اگر شما با مخاطبان خود ارتباط برقرار نکنید، آن‌ها احساس بی‌توجهی، بی‌اهمیتی و بی‌ارزشی خواهند کرد و ممکن است شما را آنفالو کنند.

برای مثال، اگر شما یک پیج فیلم دارید و محتواهایی را ارائه می‌دهید که مربوط به نقد، بررسی و تحلیل فیلم‌های مختلف هستند، مخاطبان شما که به دنبال اطلاعات، نکات و راهنمایی در مورد فیلم‌هایی هستند که دوست دارند یا می‌خواهند ببینند، پس از شما سؤال می‌پرسند، نظر و پیشنهادمی‌دهند یا حتی امکان دارد انتقاد کنند. اگر شما به این تعاملات پاسخ ندهید یا به آن‌ها توجه نکنید، مخاطبان شما احساس نادیده گرفته شدن و بی‌اعتنا شدن خواهند کرد و ممکن است شما را آنفالو کنند.

راه‌حل

برای حفظ مخاطبان تان سعی کنید تا جایی که می‌توانید به تعاملات آن‌ها واکنش نشان دهید. حتی برخی مواقع محتوای تعاملی،نظرسنجی، مسابقه و یا چالش ترند را در پیج‌تان ارائه دهید و بدین شکل با فالوورهایتان تعامل برقرار کنید. در واقع با این تعامل شما به مخاطبان‌تان ارزش و احترام می‌دهید و توجه و حمایت آن‌ها را جلب می‌کنید.

مخاطب هدف
5 دلیل اصلی برای ریزش فالوورهای پیج‌تان

حرف آخر

در این مقاله ما 5+1 دلیل اصلی برای ریزش فالوورهای پیج‌تان را بررسی کردیم و راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از آن ارائه دادیم. این دلایل عبارتند از:

 • برای نیچ تولید محتوا نمی‌کنی ( محتواهای پراکنده )
 • با مخاطبان پیج‌ت صادق نیستی ( ایجاد حس بد )
 • تمرکز کردی رو فروش ( تبلیغ بیش از حد )
 • کیفیت محتواهای پیج ت تعریفی نداره ( حوصله سربر و بدون قلاب )
 • محتوای پیج ت دغدغه‌ مخاطب نیست ( تولید محتوای تکراری )
 • با مخاطبان پیج‌ت ارتباط برقرار نمی‌کنی ( عدم تعامل و فیدبک )

اگر شما راه‌حل‌های پیشنهادی برای این دلایل را اجرا کنید، نه تنها از ریزش فالوورهای پیج‌تان جلوگیری خواهید کرد، بلکه فالوور جدید نیز جذب می‌کنید. در این میان توصیه می‌کنم برای آشنایی با ترندهای روز تولید محتوا در اینستاگرام برای انواع کسب‌و‌کارها در  ربات کلاب آقای تبلیغات عضو شوید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *