با قلاب نویسی محتوای خود را وایرال کنید!

قانون قلاب در محتوای دیجیتال
ماهیگیرا برای صید ماهی از قلاب استفاده می‌کنند؛ تولید کنندگان محتوا هم برای جذب مخاطب‌شان باید چیزی برای جلب توجه آن‌ها داشته باشند. در واقع باید یک قلاب برای تور انداختن مخاطب داشته باشند.

امروزه، مخاطبان با حجم زیادی از اطلاعات و تبلیغات روبرو هستند، بنابراین شما باید بتوانید با استفاده از روش‌های خلاقانه و هوشمندانه توجه آن‌‌ها را به محتوای خود جلب کنید.

قانون قلاب در تولید محتوا یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های بازاریابی محتوایی برای جذب مخاطب است؛ در واقع یکی از ضروریات ساخت محتوای دیجیتال خوب بکار بردن قلاب است. با قلاب نویسی حرفه‌ای می‌توانید تعداد بازدیدکنندگان پیج اینستاگرامی و سایت خود را به مراتب افزایش دهید.

قلاب نویسی یک مهارت مهم برای ایجاد محتوای جذاب و وایرال است.

در ادامه نکات مهم برای نوشتن یک قلاب خوب را شرح خواهم داد. اگر شما هم به دنبال افزایش ترافیک و نرخ تبدیل محتوایتان هستید، این مطلب را از دست ندهید.

قبل از هر چیزی، ببینیم قلاب در محتوا چیست؟

قانون قلاب چیست؟

قانون قلاب یک اصل بازاریابی است که بیان می‌کند شما باید در مدت زمان کوتاهی، توجه مخاطب را جلب و او را به محتوای خود علاقه‌مند کنید. قلاب می‌تواند یک عنوان جذاب، یک تصویر چشم‌نواز، یک سؤال کنجکاو برانگیز، یا هر چیز دیگری باشد که مخاطب را به خواندن، تماشا کردن، یا شنیدن محتوا ترغیب نماید. در واقع قلاب ارزش محتوای شما را نشان می‌دهد.

قلاب محتوای دیجیتال نقش مهمی در جذب و نگه‌داشتن توجه مخاطب دارد.

قانون قلاب در تولید انواع محتوا از جمله محتوای متنی، ویدیویی، پادکست یا ترکیبی از این محتواها کاربرد دارد.

قلاب، محتوای شما را از میان اطلاعات و تبلیغات فراوان در دنیای دیجیتال متمایز می‌کند و بازدید، مشارکت و تبدیل مخاطب به مشتری را افزایش می‌دهد.

پس می‌توان گفت:‌

قانون قلاب یک تکنیک بازاریابی است که به شما کمک می‌کند تا در عرض چند ثانیه، توجه مخاطب را به محتوای خود جلب و او را درگیر کنید. این قانون می‌گوید شما فرصت کمی دارید تا با کاربرد عناصر جذاب و کنجکاوی‌انگیز مخاطب را به محتوای خود علاقه‌مند کنید.

قلاب باید در ابتدای محتوا قرار گیرد و مخاطب را به دنبال کردن محتوا ترغیب کند.

قلاب نویسی چیست؟

مقاله پیشنهادی: چگونه ریلز جذاب برای اینستاگرام بسازیم؟

چگونه یک قلاب مؤثر در محتوای دیجیتال ایجاد کنیم؟

برای تولید یک قلاب مؤثر در محتوای دیجیتال، باید به چند نکته توجه کنید:

قلاب باید با هدف و مخاطب محتوا سازگار باشد. یعنی باید بدانید که چه کسی محتوای شما را می‌بیند و چه چیزی برایش جذاب است.

  هزینه تبلیغات در کانال های تلگرام چقدر است؟!

قلاب باید ارزش محتوا را نشان دهد. یعنی به مخاطب بگویید که چرا محتوای شما برایش مفید و مهم است و با دیدن یا خواندن محتوای شما قرار است چه چیزی یاد بگیرد یا بدست آورد.

قلاب باید کنجکاوی مخاطب را برانگیزد. باید به مخاطب یک سؤال، یک داستان، یک وعده، یا یک چالش ارائه دهید که او را به دنبال کردن محتوا تشویق کند.

قلاب باید ساده و روان باشد. باید از جملات کوتاه و ساده در قلاب نویسی استفاده کنید و از اصطلاحات پیچیده، فنی، یا غیر متعارف خودداری کنید.

قلاب باید منحصر به فرد خودتان باشد. در ایجاد قلاب باید خلاقیت به خرج دهید؛ با کپی کردن از رقبا، نه تنها در جلب توجه مخاطبان‌تان موفق نخواهید شد، بلکه اعتبارتان نیز زیر سؤال می‌رود.

یک مثال قلاب نویسی

برای مثال، فرض کنید شما می‌خواهید مقاله‌ای در مورد نحوه افزایش سرعت وب‌سایت خود بنویسید. یک قلاب برای این مقاله می‌تواند به این شکل باشد:

آیا می‌دانید اگر بارگذاری وب‌سایت شما بیش از 3 ثانیه طول بکشد، ۴۰ درصد کاربران از بازدید سایت منصرف شده و آن را ترک می‌کنند. این یعنی شما ممکن است فقط به خاطر سرعت پایین وب‌سایت، نصف بازدیدکنندگان خود را از دست بدهید. در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید با استفاده از ۵ روش ساده و کارآمد، سرعت وب‌سایت خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید و بازدید، مشارکت و فروش خود را بالا ببرید.

این قلاب با بکار بردن اعداد و آمار، ارزش مقاله را نشان می‌دهد و کنجکاوی مخاطب را برای یادگیری روش‌های افزایش سرعت وب‌سایت برانگیزد.

در حالت کلی

 • قلاب باید برای مخاطب جالب و جذاب باشد؛ یک تصویر، صدا، متن یا حرکتی که مخاطب را شگفت زده کند.
 • قلاب باید ارزش محتوای شما را به مخاطب نشان دهد؛ چه مشکلی را حل می کنید یا چه راه حلی را ارائه می دهید.
 • قلاب باید یک فراخوان به عمل داشته باشد؛ مخاطب را تشویق به بازدید و دنبال کردن و تعامل با محتوا کند.

برای مثال، می‌خواهید یک ریلز برای آموزش نکات آرایشی بسازید، می توانید از قلاب های زیر استفاده کنید:

 • اگر می خواهید چشمان‌تان را بزرگتر نشان دهید، این روش ساده را امتحان کنید! (ارزش + فراخوان)
 • یک راز آرایشی کشف کردم که مطمئنم تا به‌حال کسی به شما نگفته است! (جذابیت + کنجکاوی)
 • اگر شما هم مثل من از این مشکل رنج می برید؟ پس حتما این ویدیو را تماشا کنید! (همدردی + راه حل)
5 تکنیک قلاب نویسی

مقاله پیشنهادی:‌ راهنمای تولید محتوا در اینستاگرام برای کسب‌و‌کارهای خدماتی

چگونه با یک جمله مخاطب خود را مجذوب کنید؟ (5 تکنیک قلاب نویسی)

گفتیم قلاب یک تکنیکی است که با استفاده از آن می توانید توجه مخاطبان خود را در ابتدای ریلز، پست بلاگ یا هر نوع محتوای دیگری به خود جلب کنید. در واقع ایجاد قلاب باعث می شود که مخاطبان شما بخواهند بیشتر ببینند، بخوانند یا شنوند و با محتوای شما ارتباط برقرار کنند.

  علی ساده بافی از کجا شروع کرد؟

افعال منفی

این نوع قلاب با استفاده از کلمات منفی مثل نکن، نخر، نریز، نزن و غیره مخاطب را به این فکر می اندازد که چه چیزی را از دست می دهد یا چه خطایی ممکن است انجام دهد. این باعث می شود که مخاطب بخواهد بداند که چگونه از این مشکلات جلوگیری کند یا چه راه حلی وجود دارد. به عنوان مثال:

 • این 3 تا عادت رو ترک کن! وگرنه پوستت زود پیر می شه!
 • این 7 تا خوراکی رو نخور! ممکنه سرطانی باشن!
 • این 4 تا اشتباه رو نکن! وگرنه از کارت اخراج می شی!

موضوع کاربردی

این نوع قلاب با استفاده از کلمات کاربردی مثل چگونه، راهنما، آموزش، نکته و غیره مخاطب را به این فکر می اندازد که چه چیزی را می تواند یاد بگیرد یا بهبود ببخشد. این باعث می شود که مخاطب بخواهد از دانش یا تجربه شما بهره ببرد یا مهارت خود را افزایش دهد. به عنوان مثال:

 • چگونه با یک ایمیل حرفه ای مشتری جذب کنید؟
 • راهنمای کامل برای ساختن وب سایت با وردپرس
 • آموزش گام به گام نقاشی با مداد رنگی

کلمات تحریک کننده

این نوع قلاب با استفاده از کلمات تحریک کننده مثل راز، کلید، ترفند، شگفت انگیز، بی نظیر و غیره مخاطب را به این فکر می اندازد که چه چیزی را از دست می دهد اگر محتوای شما را نبیند یا نخواند. این باعث می شود که مخاطب بخواهد از اطلاعات ارزشمند یا جالب شما آگاه شود یا از مزایایی که شما وعده می دهید بهره مند شود. به عنوان مثال:

 • رازهایی که هیچ دکتری به شما نمی گوید!
 • کلید موفقیت در زندگی، کار و رابطه
 • ترفندهایی که باعث می شوند همه از شما خوششان بیاید!

تحریک کنجکاوی

این نوع قلاب با استفاده از کلمات یا جملاتی که کنجکاوی مخاطب را برانگیزند مثل ای کاش زودتر می دونستم، شما نمی توانید این را حدس بزنید، این چیزی است که همه باید بدانند و غیره مخاطب را به این فکر می اندازد که چه چیزی را نمی داند یا چه چیزی را از دست داده است. این باعث می شود که مخاطب بخواهد از راز یا حقیقتی که شما مخفی کرده اید آشنا شود یا از نتیجه یا پیامدی که شما اشاره کرده اید بیاموزد. به عنوان مثال:

 • ای کاش زودتر می دونستم که این چیز ساده می تونه زندگیم رو عوض کنه!
 • شما نمی توانید این را حدس بزنید که این ستاره معروف با چه کسی ازدواج کرده است!
 • این چیزی است که همه باید بدانند درباره ویروس کرونا!

فوریتی، ضروریتی

این نوع قلاب با استفاده از کلمات یا جملاتی که فوریت یا ضروریت محتوای شما را نشان دهند مثل الان، فورا، قبل از دیر شدن، فقط امروز و غیره مخاطب را به این فکر می اندازد که اگر محتوای شما را نبیند یا نخواند یک فرصت یا منفعت را از دست می دهد. این باعث می شود که مخاطب بخواهد سریعا از محتوای شما استفاده کند یا به پیشنهاد یا دعوت شما پاسخ دهد. به عنوان مثال:

 • همین الان این ویدیو را ببینید و یک میلیون تومان برنده شوید!
 • فورا این اپلیکیشن را دانلود کنید و از تخفیف های ویژه لذت ببرید!
 • قبل از دیر شدن این کتاب را بخوانید و زندگی خود را تغییر دهید!
مزایای ایجاد قلاب در محتوای دیجیتال

مقاله پیشنهادی: تبلیغ نویسی( هنر ترغیب مشتری )

حرف آخر

قلاب نویسی یک هنر است که با تمرین و تجربه می‌توانید در آن مهارت پیدا کنید. این تکنیک به شما کمک می‌کند که محتوای جذاب و مؤثری را برای برقراری تعامل مفید با مخاطبان‌تان بسازید.

  رونق کسب و کار در اینستاگرام با استفاده از برندسازی

اگر علاقه‌مندید بیشتر در مورد ایجاد قلاب در تبلیغات دیجیتال بدانید، توصیه می‌کنم در کلاب آقای تبلیغات عضو شوید. این ربات کلاب بر روی پلتفرم تلگرام یک فضای آموزشی و تعاملی است که توسط علی ساده بافی، متخصص و مدیر تبلیغات دیجیتال، اداره می‌شود. در این کلاب، شما می‌توانید از تجربیات و نکات علی ساده بافی و دیگر اعضای کلاب بهره ببرید، سوالات خود را مطرح کنید، و بازخورد دریافت کنید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *