;

تبلیغات یکی از ابزارهای اساسی بازاریابی است که به شرکت‌ها و برندها کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را به مخاطبان هدف معرفی کنند، ارزش و مزیت‌های آن‌ها را ارائه دهند، اعتماد و وفاداری مشتریان را جلب کنند و در نهایت فروش و سود خود را افزایش دهند.

اما برخی مواقع برای رسیدن به هدف مورد نظر کسب‌و‌کارتان نیاز دارید در کانال‌های مختلفی تبلیغات برگزار کنید؛ این مجموعه فعالیت‌های تبلیغاتی را کمپین تبلیغاتی می‌گوییم.

در ادامه به طور کامل مفهوم و مراحل طراحی یک کمپین تبلیغاتی درست و موفق را بررسی خواهیم کرد.

هدف از اجرای کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی به معنای رساندن یک پیام تبلیغاتی یکسان در کانال‌های متفاوت در یک بازه زمانی مشخص است. این کمپین برای دستیابی به هدف خاصی از کسب و کار و همچنین افزایش نرخ تبدیل شکل می‌گیرد.

بعبارتی کمپین تبلیغاتی، مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی است که با هدف خاصی طراحی و اجرا می‌شود، که در آن باید باید پیام واحدی را به مخاطبان‌تان ارسال کنید. البته این پیام باید براساس ویژگی‌های هر کانال و نیازهای هر مخاطب تنظیم و بهینه‌سازی شود.

برای مثال، ممکن است یک کسب‌و‌کاری بخواهد با راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی، محصول جدیدی را معرفی کند، یا برند خود را شناخته شده‌تر کند، یا فروش خود را افزایش دهد.

برای برگزاری کمپین تبلیغاتی می‌توان از کانال‌های مختلفی مانند تلویزیون، رادیو، تبلیغات محیطی، شبکه‌های اجتماعی و غیره بهره برد. مهم‌ترین نکته‌ای که در طراحی یک کمپین باید رعایت شود این است که در تمامی کانال‌‌ها، پیام واحدی به مخاطبان هدف‌ ارسال گردد.

پیام کمپین تبلیغاتی

مراحل طراحی کمپین تبلیغاتی

برای طراحی یک کمپین تبلیغاتی مؤثر، باید چند مرحله را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

  • تحلیل محیط و بازار هدف و رقبا
  • تعیین هدف و بودجه کمپین
  • شناسایی مخاطبان و نیازهای آن‌ها
  • انتخاب پیام و محتوای تبلیغاتی
  • انتخاب رسانه و کانال تبلیغاتی
  • زمان‌بندی و برنامه‌ریزی کمپین
  • آزمایش و ارزیابی کمپین

1. تحلیل بازار هدف و رقبا و مخاطبان

قبل از هر چیزی شما باید بازاری که می‌خواهید محصولات یا خدمات خود را در آن بفروشید را به طور کامل بشناسید.

برای این منظور بایستی درباره نیازها، خواسته‌ها، رفتارها و انتظارات مخاطبان هدف‌تان و همچنین رقبایتان در آن بازار به خوبی تحقیق کرده و نقاط قوت‌، ضعف‌، فرصت‌ها و تهدیدهای موجود را شناسایی کنید.

شناسایی رقبای اصلی و استراتژی‌های آن‌ها، ارزیابی جایگاه خودتان در بازار و تعیین مزیت رقابتی است.

انجام تحقیقات بازار برای طراحی کمپین تبلیغاتی

مقاله پیشنهادی:‌ 5 مرحله اجرای تحقیقات بازار برای رشد کسب وکارتان

2. تعیین هدف و بودجه کمپین

بعد از انجام تحقیقات بازار، شما باید هدف اصلی کمپین تبلیغاتی خود را مشخص کنید. هدف شما از راه‌اندازی یک کمپین می‌تواند ایجاد و افزایش آگاهی، ترغیب مشتریان به خرید، ایجاد وفاداری، افزایش فروش و غیره باشد.

بعد از انتخاب هدف ، بایستی بودجه مورد نیاز برای طراحی و اجرای کمپین را مشخص کنید.

بودجه کمپین تبلیغاتی یکی از مهمترین عوامل موفقیت در بازاریابی است. برای تعیین بودجه تبلیغاتی، شما باید بنابه اهداف خود از برگزاری این کمپین، یکی از روش های موجود برای تخصیص منابع مالی به فعالیت‌های تبلیغاتی را انتخاب کنید.

برخی از روش های رایج تعیین بودجه تبلیغاتی عبارتند از:

  • روش درصدی: در این روش، شما یک درصد ثابت از درآمد خود را به تبلیغات اختصاص می دهید. این روش ساده و راحت است، اما ممکن است با توجه به نوسانات بازار و رقابت، کافی نباشد.
  • روش هدف و وظیفه: در این روش، شما ابتدا اهداف خود را از کمپین تبلیغاتی تعیین می‌کنید و سپس هزینه‌های لازم برای رسیدن به این اهداف را محاسبه می‌کنید. این روش منطقی و مبتنی بر نتیجه است، اما نیاز به تحقیقات و اطلاعات دقیق دارد.
  • روش رقابتی: در این روش، شما بودجه تبلیغات خود را بر اساس بودجه تبلیغات رقبایتان تعیین می‌کنید. این روش به شما کمک می کند تا در بازار هدف توانایی رقابت با رقبایتان را داشته باشید، اما ممکن است با توجه به اهداف و منابع شما، مناسب نباشد.

3. انتخاب پیام و محتوای تبلیغاتی

اکنون نوبت تولید محتوای کمپین‌تان می‌باشد؛ شما باید پیامی که می‌خواهید به مخاطبان خود انتقال دهید را انتخاب کنید. این پیام باید متناسب با هدف، مخاطب و محصول ( یا خدمات ) شما باشد.

محتوای کمپین تبلیغاتی شما می‌تواند شامل متن، تصویر، صدا، ویدیو و غیره باشد. اما یادتان باشد یک محتوا زمانی می تواند مخاطب را جذب و تبدیل کند که خلاقانه، بکر ، معتبر، قابل اعتماد باشد.

توصیه جدی می‌کنم به هیچ عنوان در تولید محتوا از رقبایتان کپی کنید، اگر که می خواهید کمپین‌تان فیدبک بالایی داشته باشد. مخاطب شما محتوای دست اول می‌خواهد، پس برای تولید چنین محتوایی زمان و دقت و وسواس زیادی به خرج دهید.

به زبان ساده اگر می‌خواهید در بین رقبایتان موفق شوید، باید متمایز از آن‌‌ها باشید و یک ارزش افزوده‌ای را به مخاطب خود ارائه دهید.

تولید محتوای کمپین

4. انتخاب رسانه و کانال تبلیغاتی

در این مرحله، شما باید رسانه‌ها و کانال‌هایی را که می‌خواهید پیام و محتوای خود را انتشار دهید را انتخاب کنید. کانال‌هایی که انتخاب می‌کنید می‌توانند شامل رسانه‌های سنتی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجله و غیره و یا رسانه‌های دیجیتال مانند وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، پیامک و غیره باشند.

برای انتخاب رسانه مناسب، باید عواملی مانند هدف، مخاطب، محصول ( یا خدمت )، بودجه، مزایا و معایب هر رسانه را در نظر بگیرید.

تبلیغات در رسانه‌های مختلف

5. زمان‌بندی و برنامه‌ریزی کمپین

تا اینجا شما عناصر مورد نیاز برای اجرای کمپین خود را انتخاب کردید؛ حال باید زمان‌بندی و برنامه‌ریزی دقیقی برای اجرای کمپین داشته باشید.

برای این منظور، باید مدت زمان و جدول زمانی هر کار یا فعالیت را تعیین کنید. همچنین باید زمان لازم برای تکمیل هر کار را تخمین بزنید و هر گونه وابستگی یا محدودیتی را که ممکن است بر برنامه تأثیر بگذارد در نظر بگیرید.

برای این منظور می توانید از نمودار گانت، PERT و تکنیک‌های CPM برای کمک به سازماندهی کارآمد زمان‌بندی پروژه کمک بگیرید.

6. آزمایش و ارزیابی کمپین

اکنون کمپین‌تان آماده اجرا است، اما اول باید کمپین خود را آزمایش کنید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف کمپین خود را شناسایی و در صورت نیاز اصلاحات لازم را انجام دهید.

همچنین بعد از اجرای کمپین نیز باید میزان موفقیت آن را ارزیابی کنید؛ آیا با اجرای این کمپین تبلیغاتی به هدف مد نظر خود رسیده‌اید یا نه؟

برای این منظور، می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند آزمون فرضیه، اندازه‌گیری متغیرهای کلیدی عملکرد (KPI)، تحلیل بازگشت سرمایه (ROI) و غیره استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی:‌ تحلیل و بهینه سازی کمپین تبلیغاتی با تیم حرفه‌ای

در این مقاله ما برگزاری تبلیغات در کانال‌های مختلف را بررسی کردیم. اما کمپین با توجه به این اصطلاح را می‌توان برای تبلیغات در یک کانال نیز بکار برد. به عنوان مثال در پلتفرم اینستاگرام چندین روش تبلیغاتی وجود دارد، اگر شما بخواهید از تمامی روش‌های تبلیغاتی این پلتفرم بهره ببرید می‌توان گفت یک کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام برگزار کردید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله ” چگونه می توان یک کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام برگزار کرد؟ ” را مطالعه کنید.

حرف آخر

همانطور که گفتیم کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از تبلیغات یکپارچه است که پیام یکسانی را به مخاطبان هدف منتقل می‌کند. با رعایت نکات گفته شده در طراحی و اجرای کمپین تبلیغاتی و با استفاده از خلاقیت، جذابیت، هوشمندی و انسجام می‌توانید به نتایج مطلوبی دست بیابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترندهای تبلیغات و ترفندهای ایجاد انگیزه خرید در مشتری در ربات کلاب آقای تبلیغات عضو شوید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *