تبلیغات در جیمیل چیست؟

تبلیغات در دنیای امروز جزئی مهم و حیاتی از فعالیت‌های تجاری هستند. با گسترش اینترنت و رشد فناوری‌ها، روش‌های جدیدی برای تبلیغات آنلاین به وجود آمده است؛ یکی از این روش‌ها، تبلیغات جیمیلی است که توسط گوگل ارائه می‌شود. با توجه به اینکه Gmail یکی از سرویس‌های ایمیل پرطرفدار است و تعداد کاربران فعال آن بسیار زیاد است، تبلیغات در جیمیل امکان رسیدن به جمعیت بزرگی از کاربران را فراهم می‌کند. در این مقاله، به معرفی تبلیغات جیمیلی، روش‌های آن و تأثیرات آن بر روی کاربران می‌پردازیم.

تبلیغات در جیمیل گوگل چیست؟

تبلیغات در جیمیل یا Gmail Sponsored Ads (GSPs)، یکی از روش‌های تبلیغات آنلاین است که توسط گوگل در سرویس ایمیل جیمیل ارائه می‌شود. در واقع این روش با استفاده از بازاریابی ایمیلی، تبلیغاتی را به اینباکس مخاطبان هدف ارسال می‌کند.

تبلیغات GSPs براساس محتوای ایمیل‌های کاربران جیمیل هدفمند شده‌اند؛ یعنی وقتی یک کاربر ایمیل خود را باز می‌کند، تبلیغات مرتبط با محتوای ایمیل به صورت تبلیغات نمایشی در بالای صفحه نمایش جیمیل ظاهر می‌شوند. این تبلیغات ممکن است شامل تصاویر، متن، پیش‌نمایش‌های ویدئویی و لینک‌هایی باشند.

تبلیغات GSPs به کاربران اجازه می‌دهد با کلیک بر روی آن‌ها به لینک‌های مقصد متصل شوند و با آگاهی از محتوای تبلیغ، با شرکت‌ها و برندها ارتباط برقرار کنند. این روش به تبلیغ‌دهندگان امکان می‌دهد تا به صورت مستقیم و در محیط ایمیل، با مخاطبان خود در ارتباط باشند و از تبلیغات هدفمند و شخصی‌سازی شده برای جذب مخاطبان استفاده کنند.

از آنجا که تبلیغات GSPs بر اساس محتوای ایمیل‌های کاربران هدفمند شده‌اند، این روش به تبلیغ‌دهندگان امکان می‌دهد تا به راحتی با مخاطبان خود در ارتباط باشند و پیام خود را به صورت دقیق‌تر و جذاب‌تر ارائه دهند.

روش کار تبلیغات جیمیلی بر اساس الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل استوار است. وقتی یک کاربر ایمیلی دریافت می‌کند، گوگل با استفاده از الگوریتم‌های خود، محتوای ایمیل را تحلیل کرده و کلمات کلیدی و موضوعات مرتبط را استخراج می‌کند. سپس، تبلیغاتی که با این موضوعات مرتبط هستند، در قسمتی از صفحه نمایش ایمیل کاربر نمایش داده می‌شوند. این تبلیغات می‌توانند به صورت نمایشی باشند و یا به صورت تبلیغات متنی در قسمت‌هایی از ایمیل قرار بگیرند.

عبارات کلیدی

تبلیغات در جیمیل یا Gmail Ads، نوعی تبلیغات آنلاین هستند که توسط سرویس ایمیل گوگل به نام جیمیل ارائه می‌شوند. این تبلیغات به صورت اختصاصی در صفحه نمایش ایمیل‌ها درون اینباکس کاربران جیمیل نمایش داده می‌شوند.

تبلیغات در جیمیل معمولاً به صورت تبلیغات نمایشی (display ads)، شامل تصاویر و متن هستند. این تبلیغات بر اساس محتوای ایمیل‌ها و علاقه‌های کاربران نمایش داده می‌شوند؛ شامل پیشنهادهای محصولات و خدماتی است که با علاقه‌ها و نیازهای کاربران همخوانی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر کاربران به تازگی در مورد مسافرت‌ها جستجو کرده و ایمیل‌های مرتبطی دریافت کرده باشند، تبلیغات مرتبط با تورها و هتل‌ها به آنها نمایش داده می‌شوند.

از طرف دیگر، تبلیغات در جیمیل به تبلیغ‌دهندگان، فرصت دسترسی به مخاطبان هدف را می‌دهد. تبلیغ‌دهندگان می‌توانند با استفاده از گوگل ادز، تبلیغات خود را هدفمند کنند و آنها را به گروه‌های خاصی از کاربران جیمیل نمایش دهند؛ این امر باعث می‌شود تبلیغات برای مخاطبان، با توجه به علاقه‌ها و نیازهای آن‌ها ظاهر شود.

در کل، تبلیغات در جیمیل به تبلیغ‌دهندگان امکان می‌دهد تا با استفاده از ایمیل مارکتینگ و دریافت اطلاعات از کاربران، به صورت هدفمندتری بازاریابی کنند و به کاربران نیز امکان می‌دهد تا از پیشنهادها و محتوای مرتبط در زمینه‌هایی که علاقه دارند، بهره‌مند شوند.

مطالعه کنید: ایمیل مارکتینگ چیست؟

نحوه نمایش تبلیغات در جیمیل

نحوه نمایش تبلیغات در جیمیل به چه صورت می باشد؟

گوگل با استفاده از الگوریتم‌های خود، تبلیغاتی را در بخش Promotion ها قرار می‌دهد تا مفیدترین و مرتبط‌‌‌‌ ترین آگهی‌ها را برای هر یک از کاربران نمایش دهد. این تبلیغات با برچسب AD مشخص می‌شوند تا کاربران بتوانند آن‌ها را از ایمیل‌های دیگر تشخیص دهند.

میزان مرتبط بودن تبلیغات با کاربران بر اساس فعالیت‌های آنلاین آن‌ها، به عنوان مثال جستجوهای قبلی و محتوای ایمیل‌هایی که دریافت کرده‌اند، تعیین می‌شود. بنا به اظهارات Google، برای نمایش Gmail ads، پیام‌ها و ایمیل‌های کاربران در سرویس Gmail به هیچ عنوان خوانده نمی‌شوند و برای هیچ هدف دیگری نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

از آنجا که حفظ حریم خصوصی کاربران برای گوگل اهمیت دارد، اطلاعات شخصی موجود در Gmail افراد، تحت هیچ شرایطی برای فروش به شرکت‌های تبلیغاتی منتقل نمی‌شوند. گوگل تنها در صورتی که کاربران اجازه دهند و به طور آگاهانه، اطلاعات شخصی آن‌ها را با تبلیغ‌کنندگان به اشتراک می‌گذارند.

همچنین، گوگل سیاست‌های سختگیرانه‌ای را در خصوص نمایش تبلیغات مرتبط با محتوای نژادی، مذهبی، گرایش‌های جنسی، حوزه‌های سلامتی و موضوعات مالی حساس اجرا می‌کند؛ یعنی تبلیغاتی این چنینی را هرگز برای کاربران نمایش نمی‌دهد. به این ترتیب، تبلیغاتی که در اکانت جیمیل شما ظاهر می‌شود، با این سیاست‌ها سازگار بوده و تحت کنترل گوگل قرار دارد.

در کل، هدف گوگل از نمایش تبلیغات در جیمیل، ارائه تبلیغات مرتبط و مفید برای کاربران است، در حالی که حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات شخصی کاربران را برای خود مهم می‌داند.

تفاوت تبلیغات در جیمیل با ایمیل مارکتینگ
تبلیغات در جیمیل چیست؟

تفاوت تبلیغات در جیمیل با ایمیل مارکتینگ

تفاوت تبلیغات در جیمیل و ایمیل مارکتینگ به شرح زیر است:

  1. هدف: ایمیل مارکتینگ بیشتر بر افزایش آگاهی از برند، برقراری ارتباط با مشتریان و ارائه اطلاعات مفید تمرکز دارد، در حالی که تبلیغات در جیمیل به طور اصلی بر روی فروش و تبلیغ مستقیم محصول یا خدمات تمرکز می‌کند.
  2. محتوا: تبلیغات در جیمیل می‌توانند از فرمت‌های متنوعی نظیر آگهی‌های متنی، تصویری و ویدیویی استفاده کنند، در حالی که ایمیل مارکتینگ معمولاً از محتوای متنی و تصویری استفاده می‌کند. همچنین، تبلیغات در جیمیل به صورت کامل در همان صفحه کاربر نمایش داده می‌شوند، در حالی که ایمیل مارکتینگ ممکن است لینک‌هایی به صفحات وب خارجی داشته باشد که برای دسترسی به اطلاعات بیشتر کاربر به آن صفحات هدایت می‌شود.
  3. طول محتوا: تبلیغات در جیمیل محدودیت کاراکتری برای عنوان و محتوا دارند و عنوان حداکثر 25 کاراکتر و محتوا حداکثر 100 کاراکتر مجاز است. اما در ایمیل مارکتینگ، معمولاً محدودیت‌های بیشتری برای عنوان (تا 90 کاراکتر) و محتوا وجود دارد.
  4. مکان نمایش: تبلیغات در جیمیل به صورت خودکار در بخش Promotion های ایمیل‌های جیمیل نمایش داده می‌شوند و با یک برچسب Ad مشخص می‌شوند. در مقابل، ایمیل مارکتینگ به صورت مستقیم به ایمیل دریافت کنندگان ارسال می‌شود.

مطالعه کنید: ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۳

مزایای تبلیغات در جیمیل

تبلیغات در جیمیل، سرویس ایمیل رایگان ارائه شده توسط گوگل، دارای مزایایی است که به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند تا به مخاطبان هدف خود برسند و نتایج بهتری را در مقایسه با روش‌های تبلیغاتی دیگر به دست آورند. در ادامه به برخی از مزایای تبلیغات در جیمیل اشاره شده است:

محبوبیت پلتفرم

جیمیل یکی از پلتفرم‌های ایمیل بسیار محبوب است که بیش از یک و نیم میلیارد نفر از آن استفاده می‌کنند. این پربازده بودن جیمیل به عنوان یک پلتفرم مورد استفاده توسط افراد، آن را به یک بستر عالی برای انجام تبلیغات تبدیل کرده است. همچنین، تبلیغات در جیمیل به صورتی طراحی شده است که تبلیغات شما همیشه در ابتدا و بالای لیست ایمیل‌های کاربران قرار می‌گیرد که احتمال دیده شدن آن را افزایش می‌دهد.

پرداخت هزینه تنها به ازای کلیک

در تبلیغات جیمیل، شما تنها بر اساس تعداد بازدیدها و کلیک‌هایی که در تبلیغات شما رخ می‌دهد، هزینه پرداخت می‌کنید. این به معنای این است که برای افرادی که ایمیل شما را ندیده‌اند و یا بر روی تبلیغات شما کلیک نکرده‌اند، هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود. این روش از دیگر روش‌های ایمیل مارکتینگ که ممکن است بر اساس هزینه ارسال ایمیل پرداخت کنید، متفاوت است و می‌تواند کارآمدتر و هزینه‌های کمتری را برای شما به همراه داشته باشد.

امکان تحقق اهداف

تبلیغات در جیمیل می‌تواند با هدف‌های مختلفی مانند افزایش فروش، ایجاد آگاهی در زمینه عملکرد برند یا جذب مخاطبان و مشتریان جدید انجام شود. بنابراین، اگر هدف شما هر چه باشد، تبلیغات در جیمیل می‌تواند به شما در تحقق آن هدف کمک کند.

انتخاب مخاطب بر اساس فعالیت‌های آنلاین

با استفاده از اطلاعاتی که از اپلیکیشن‌های مختلف گوگل گردآوری می‌شود، جیمیل می‌تواند شما را با علایق و سلایق کاربران آشنا کند. این امکان، شناسایی و هدف‌گذاری دقیق مخاطب را ممکن می‌سازد. بنابراین، برای صاحبان کسب و کارها و کارشناسان حوزه بازاریابی اینترنتی، پیدا کردن مشتریان بالقوه بر اساس عادت‌ها و فعالیت‌های آنلاین آن‌ها ساده‌تر خواهد بود و می‌توانند روش‌های بازاریابی خود را بهبود بخشند.

هدف‌گذاری جمعیتی

تبلیغات در جیمیل امکان انتخاب مخاطب بر اساس جنسیت، سن، موقعیت مکانی، شغل و میزان درآمد را فراهم می‌کند. این به شما امکان می‌دهد تا تبلیغات خود را به یک جمعیت خاص هدف بگیرید و نتیجه‌بخش‌تر باشید.

شخصی‌سازی تبلیغات

با توجه به شناخت علایق منحصر به فرد گروه‌های مختلف کاربران، تبلیغات در جیمیل می‌تواند شخصی‌سازی شده و مؤثر باشد. امکاناتی مانند تغییر رنگ و سفارشی‌سازی تیزرها، به شما اجازه می‌دهد تا تبلیغات خود را بر اساس سلیقه و علاقه هر فرد تنظیم کنید.

امکان استفاده از محتواهای متنوع

علاوه بر متن و تصاویر، تبلیغات در جیمیل امکان استفاده از ویدیوهای تبلیغاتی را نیز فراهم می‌کند. این امکان به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از محتواهای متنوع‌تر، تبلیغات جذاب‌تری را برای مخاطبان خود ارائه دهید.

امکان کنترل هزینه تبلیغات

در تبلیغات جیمیل، شما می‌توانید گزارش دقیقی از هزینه‌های تبلیغاتی خود دریافت کنید و بر اساس آن، بودجه‌ای را تعیین کنید. این امکان به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های تبلیغات را کنترل کنید و به صورت دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید.

حرف آخر

تبلیغات جیمیلی، همانند هر روش تبلیغاتی دیگر، مزایا و چالش‌های خود را دارد؛ برای کسب و کارها، این روش می‌تواند فرصتی برای ارتباط با جمعیت بزرگی از مشتریان هدف و افزایش شناخت برند باشد. اما باید به دقت به موضوع حفظ حریم خصوصی کاربران و نگرانی‌های مربوط به نمایش تبلیغات ناخواسته توجه کرد.

به علاوه، تبلیغات جیمیلی نمی‌تواند به تنهایی راهکار کاملی برای تبلیغات آنلاین باشد. برای بهره‌برداری بهینه از تبلیغات آنلاین، بهتر است روش‌های دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرند؛ مانند تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات در موتورهای جستجو، تبلیغات نمایشی و غیره. برای دستیابی به بهترین نتایج، استراتژی تبلیغاتی باید بهبود یافته و به محتوا و نیازهای خاص هر کسب و کار و هدف مشتریان متمرکز شود.

بنابراین، تبلیغات جیمیلی یکی از ابزارهای تبلیغات آنلاین است که می‌تواند در برخی مواقع موثر باشد، اما در نظر داشته باشید که استفاده از روش‌های متنوع تبلیغات آنلاین و بهبود استراتژی تبلیغاتی به عنوان یک دسته‌بندی جامع می‌تواند نتایج بهتری را به ارمغان بیاورد.

در آخر توصیه می کنم برای آموزش نکات مهم و ترفندهای تبلیغات، برگزاری تبلیغات خلاقانه، رشد و توسعه کسب و کارتان و افزایش فروش و …. در کلاب آقای تبلیغات عضو شوید. برای کسب اطلاعات کامل جهت عضویت در کلاب آقای تبلیغات  پیج اینستاگرامی آقای تبلیغات را دنبال کنید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟

0 رای، 0 از 5
حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده
نویسنده و سئوکارو طراحی تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *