آیا برای فروش به تبلیغات نیاز داریم؟

تبلیغات نقش کلیدی در تمایز کسب و کارها از رقبایشان و افزایش فروش محصولات دارد.  با وجود تعداد زیادی از کسب و کارهایی که محصولات یا خدمات مشابهی را با کیفیت‌های نزدیک به یکدیگر عرضه می‌کنند، تنها برخی از آن‌ها موفق به کسب سهم بزرگی از بازار و دستیابی به فروش بالا می‌شوند.  

در این مقاله می‌خواهیم نقش تبلیغات در فروش را بررسی کنیم.

 تبلیغات، هنر ارتباط برقرار کردن با مخاطبان است، و اگر به درستی اجرا شود، می‌تواند به عنوان پلی بین نیازهای مشتریان و راه‌حل‌هایی که شما ارائه می‌دهید عمل کند. تبلیغات هدفمند می‌تواند آگاهی مردم از برند، ایجاد وفاداری به برند و دیدگاه مثبت مردم به محصولات و خدمات شما را افزایش دهد و در نتیجه، فروش محصولات را به طور قابل توجهی افزایش دهد. 

 بیایید نگاهی دقیق‌تر به این ابزار قدرتمند بیندازیم و ببینیم چگونه می‌تواند به افزایش فروش و رشد کسب‌وکار شما کمک کند.

اما قبل از هر چیزی به این دو سؤال پاسخ دهید: 

 1. چرا باید تبلیغ کنید؟ 
 2. هدف‌تان از تبلیغ کردن چیست؟ 

چرا باید تبلیغ کنید؟  ( اثر تبلیغات بر فروش چیست؟ )

فرض کنید شما صاحب یک کسب‌وکار هستید که محصولات یا خدمات باکیفیتی  را به بازار عرضه می‌کنید، ولی کسی در بازار برند شما را نمی‌شناسد. چگونه می‌توانید  بدون شناخته شدن، محصولات خود را در این بازار به فروش برسانید؟ اینجاست که می‌توان گفت تبلیغات یکی از بهترین روش‌های بازاریابی است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا در بازار رقابتی پیشی بگیرند و فروش خود را افزایش دهند.

امروزه تاثیر تبلیغات بر فروش بر کسی پوشیده نیست؛ حتی شرکت‌های بزرگ و برندهای مطرح نیز بیش از 50 درصد درآمد خود را صرف هزینه‌های تبلیغاتی می‌کند.

طبق آمار در سال 2020، مجموع هزینه تبلیغاتی شرکت‌ها و کسب و کارها در سراسر جهان از مرز 600 میلیارد دلار فراتر رفت. در این میان هزینه‌های تبلیغات دیجیتالی که به عنوان مؤثرترین روش‌های تبلیغاتی درسال‌های اخیر به شمار می‌‌آید به تنهایی بیش از 325 میلیارد دلار را به خود اختصاص داد.

 در چنین بازاری بدون تبلیغات، کسب و کارها نه تنها فرصت دیده شدن را از دست می‌دهند بلکه در مقابل رقبای خود نیز عقب می‌مانند. این امر نشان‌دهنده اهمیت تبلیغات در جذب مشتری و افزایش فروش است.

نقش تبلیغات در فروش

هدف شما از تبلیغات چیست؟ 

در پاسخ به سؤال بالا باید بگویم کسب‌وکارها به ۳ دلیل تبلیغ می‌کنند: 

اطلاع رسانی: با افزایش آگاهی از برند، معرفی محصولات ( و یا خدمات )، ایجاد آگاهی از مزیت‌های رقابتی، مشتریان بالقوه را به سمت خرید سوق دهند. 

ترغیب کردن: از طریق ارائه پیشنهادات ویژه یا تخفیفات در بازه‌های زمانی محدود در مشتری حس فوریت ایجاد کرده و او را ترغیب به خرید کنند. 

یادآوری کردن: برند در ذهن مشتری ماندگار شود؛ مشتریان هر موقع نیاز به خرید داشته باشند، برند یا محصول آن کسب‌وکار را به یاد آورند. در واقع تبلیغات وفاداری به برند را تقویت می‌کند. 

پس تبلیغات به ۳دلیل به افزایش فروش کمک می‌کند: 

 • مشتری را از وجود محصول آگاه می‌کند
 • به مشتری انگیزه خرید می‌دهد
 • محصول را در ذهن مشتری به‌یادماندنی می‌کند

برای اینکه کمپین تبلیغاتی شما بتواند فروش‌تان را زیاد کند، باید این 3 هدف تبلیغاتی را در نظر بگیرید. 

تبلیغات چگونه می‌تواند به افزایش فروش کمک کند؟ ( نقش تبلیغات در فروش ) 

این روزها، تبلیغات بیش از پیش به عنصری حیاتی در استراتژی‌های بازاریابی تبدیل شده‌اند. این ابزار قدرتمند، نه تنها نقش مهمی در ایجاد و حفظ ارتباط مؤثر با مشتریان دارد، بلکه به طور مستقیم بر میزان فروش محصولات نیز تأثیر می‌گذارد.  

تاثیر تبلیغات بر فروش از طریق ۵ روش زیر صورت می‌گیرد:

 • افزایش آگاهی از برند و اطلاعات محصولات
 • تأثیر مثبت تبلیغات بر رفتار خرید و افزایش فروش  
 • معرفی محصولات جدید از طریق تبلیغات
 • تبلیغ مزیت رقابتی محصول در بازار 
 • یادآوری محصولات ارزشمند به مشتریان با تبلیغات 

۱. افزایش آگاهی از برند و اطلاعات محصولات

مهم‌ترین نقش تبلیغات در فروش، افزایش آگاهی از برند و ایجاد یک تصویر مثبت از محصولات ( یا خدمات ) در ذهن مصرف‌کنندگان است. 

سعی کنید در تبلیغات، به مخاطبان‌تان درباره رفع نیازها و راه حل مشکلات‌شان بگوئید، در این صورت نه تنها می‌توانید محصول خود را به آن‌ها بفروشید، بلکه موفق خواهید شدآن‌ها را مشتریان وفادار و سفیران برند یا محصول خود تبدیل کنید. 

روش‌های متعددی برای اینکار وجود دارد که  تبلیغات گسترده در اینستاگرام یکی از بهترین آن‌ها است. 

استفاده از پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام که دارای جمعیت زیادی از کاربران با علایق متنوع هستند، می‌تواند فرصت‌های زیادی برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف فراهم کند. 

به یاد داشته باشید که محتوای تبلیغاتی باید جذاب، مرتبط و ارزشمند برای مخاطبان باشد تا بتواند توجه آن‌ها را جلب کرده و به اهداف تبلیغاتی شما منجر شود. همچنین، اندازه‌گیری و تحلیل بازخورد مخاطبان به تبلیغات می‌تواند اطلاعات مفیدی برای بهبود استراتژی‌های آتی شما فراهم کند.

مقاله پیشنهادی: برای نوشتن یک محتوای تبلیغاتی جذاب مقاله ” سناریونویسی در تبلیغات ” را مطالعه کنید.

برای افزایش اثر تبلیغات بر فروش، مخاطبان خود را به چند دسته تقسیم کنید و برای هر گروه یک پرسونای مشتری متمایز ایجاد نمایید. پس از آن، برای هر یک از این گروه‌ها به صورت اختصاصی تبلیغات خود را منتشر کنید. با این رویکرد که تبلیغات به شکل شخصی‌سازی شده برای مشتریان طراحی می‌شود، نه تنها آگاهی از برند یا معرفی محصولات (یا خدمات) افزایش می‌یابد، بلکه احساس وفاداری نیز در مشتریان تقویت می‌گردد.

ایجاد پرسونای مشتری به شما کمک کند تا پیام‌های تبلیغاتی خود را به گونه‌ای شخصی‌سازی کنید که با نیازها و علایق آن‌ها همخوانی داشته باشد. هدف‌گیری دقیق مخاطبان می‌تواند به ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مشتریان و تقویت وفاداری آن‌ها به برند شما منجر شود.

تبلیغات مؤثر، با ایجاد یک داستان جذاب و ارتباط عاطفی، می‌تواند ارزش‌های برند را به نمایش بگذارد و مشتریان را به اشتراک‌گذاری تجربیات خود با دیگران تشویق کند، که این خود یک فرم قدرتمند از بازاریابی دهان به دهان است.

تاثیر تبلیغات در فروش

۲. تأثیر مثبت تبلیغات بر رفتار خرید و افزایش فروش  

تبلیغات به عنوان ابزاری قدرتمند در بازاریابی،نقش کلیدی در شکل‌دهی رفتار  خرید مشتریان دارد و می‌تواند به طور مستقیم به افزایش فروش کمک کند. 

وقتی مشتری برند شما را می‌شناسد و از مزیت‌های منحصر به فرد محصول ( یا خدمات ) شما نسبت به رقبایتان آگاه است، حین خرید راحت‌تر می‌تواند برند شما را انتخاب کند. 

در نهایت، تبلیغات موثر می‌تواند رفتار خرید مشتریان را به گونه‌ای تغییر دهد که نه تنها به افزایش فروش کوتاه‌مدت کمک کند، بلکه پایه‌ای برای رشد و توسعه بلندمدت برند نیز فراهم آورد. این امر به ویژه در بازارهای رقابتی که مشتریان دارای گزینه‌های متعددی برای خرید هستند، اهمیت دارد. 

یادتان باشد که شما تنها گزینه برای خرید مشتری نیستید؛ با این حال، با استفاده از تبلیغات مؤثر می‌توانید از رقبا متمایز شده و در ذهن مشتریان جایگاهی ویژه ایجاد کنید.

نکته! 

رفتار خرید، فرآیندی است که طی آن مشتریان نیازهای خود را شناسایی کرده، گزینه‌های موجود را جستجو و ارزیابی می‌کنند، و در نهایت تصمیم به خرید یک محصول یا خدمات می‌گیرند. این فرآیند شامل مراحل شناسایی نیاز، جستجو برای اطلاعات، مقایسه گزینه‌ها، انتخاب، و خرید نهایی می‌باشد.

بطور کلی تبلیغات می‌تواند تصویری مثبت از برند ایجاد کند که اعتماد مشتریان را جلب کرده و آن‌ها را به خرید ترغیب می‌کند. در نهایت، تبلیغات مداوم و مثبت به ایجاد و حفظ وفاداری مشتری کمک کرده و منجر به خریدهای تکراری و افزایش فروش می‌شود، که پایه‌ای برای رشد و توسعه بلندمدت برند فراهم می‌آورد.

۳. معرفی محصولات جدید از طریق تبلیغات

وقتی یک محصول جدید به بازار عرضه می‌کنید، با تبلیغات آن را در بازار هدف کسب‌و‌کارتان ترویج می‌کنید. همین که مزایا و ویژگی‌های محصول جدید شما به گوش مردم برسد، آن‌ها شروع به تحقیق در مورد آن و کسب‌وکار شما می‌کنند. 

 اگر در تبلیغات خود به مشتریان بگویید که چگونه محصول جدیدتان می‌تواند زندگی آن‌ها را بهبود ببخشد و نیازهایشان را برآورده کند، به احتمال زیاد شما را به یکی از گزینه‌های اصلی خرید برای آن‌ها تبدیل کند.

یادتان باشد برجسته کردن ویژگی‌های منحصربه‌فرد و مزایای رقابتی محصول می‌تواند مشتریان را متقاعد کند که چرا باید محصول شما را به جای رقبا انتخاب کنند.

۴. تبلیغ مزیت رقابتی محصول در بازار 

تا اینجا گفتیم برای افزایش آگاهی از برند و ترویج محصولات خود باید تبلیغ کنید؛ اما آیا فقط شما در بازار تبلیغ می‌کنید؟ قطعاً نه! رقبای شما نیز دست روی دست نگذاشته‌اند؛ آن‌هم در همان بازار هدف شما تبلیغ می‌کنند. حال سٰؤال اینجاست که برای دیده شدن چه کاری باید انجام دهید؟ 

در دنیای رقابتی امروز، تبلیغات خلاقانه و مؤثر کلید اصلی جذب مشتری و افزایش فروش است. شرکت‌هایی مانند اپل، با استفاده از استراتژی‌های تبلیغاتی هوشمندانه و متمایز، توانسته‌اند برند خود را به عنوان نمادی از نوآوری و کیفیت مطرح کنند. این شرکت‌ها با ارائه دلایل متقاعد کننده برای برتری محصولات‌شان نسبت به رقبا، مشتریان را به خرید ترغیب می‌کنند.

 به عنوان مثال، اپل با تأکید بر طراحی منحصربه‌فرد و امنیت بالای محصولاتش، توانسته است بخش قابل توجهی از بازار جهانی تلفن‌های همراه را به خود اختصاص دهد. 

بنابراین، برای ترغیب مشتریان به خرید، شما می‌توانید از طریق تبلیغات مزیت رقابتی محصول‌تان را به گوش مردم برسانید. 

۵. یادآوری محصولات ارزشمند به مشتریان با تبلیغات 

ما برای یادآوری کردن یک سری از محصولات خوب و قدیمی به مشتریان‌مان بدون شک نیاز به تبلیغات داریم؛ به ویژه زمانی که صحبت از مشتریان سابق به میان می‌آید. یادآوری محصولات ارزشمند به این دسته از مشتریان می‌تواند تأثیر چشمگیری بر افزایش فروش داشته باشد. این امر به دلیل آن است که مشتریان سابق با محصولات شما آشنایی هستند و تجربه‌ استفاده آن را دارند.

طبق آمار، شانس فروش به این گروه بیش از 1.5 برابر بیشتر از مشتریان جدید است؛ بنابراین تبلیغات می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تقویت وفاداری مشتری و تشویق خرید مجدد عمل کند. نقش تبلیغات در فروش محصولات قدیمی را دست کم نگیرید! یادآوری محصولات به مشتریان سابق، نه تنها به حفظ رابطه با مشتریان کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به رشد پایدار فروش منجر شود.

چرا باید تبلیغ کنیم؟

بطور کلی نقش تبلیغات در فروش را می‌تواند در 4 مورد خلاصه کرد: 

 • نمایش مزیت‌ رقابتی محصول 
 • ایجاد تصویر مثبت از برند 
 • ایجاد و تقویت تقاضای محصول
 • ایجاد و حفظ وفاداری مشتری

حرف آخر 

بعد از مطالعه این مقاله، بدون شک نقش تبلیغات در فروش را نمی‌توانید نادیده بگیرید. مردم تا وقتی صدای شما را نشنوند، از شما خرید نخواهند کرد. تبلیغات صدای برند و محصولات شما است. 

برای آشنایی بیشتر با نکات و ترندهای تبلیغاتی بر روی پلتفرم تلگرام در کانال آقای تبلیغاتی عضو شوید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

4 پاسخ

 1. من عید تبلیغ رفتم فیدبک خوبی گرفتم الان لازمه تبلیغ برم یا منتظر بمونم برا تابستون؟

 2. چطور میتونم مخاطب هدفمو پیدا کنم؟من یه پیج زدم چند وقتیه ولی اصلا ویو نمیگیرم نمیدونم مشکل از تبلیغاته یا اینکه مخاطبمو درست تشخیص ندادم میشه شما راهنماییم کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *