تبلیغات سگمنتیشن چگونه انجام می شود؟

تبلیغات سگمنتیشن چیست؟

دنیای تبلیغات به طور گسترده‌ای توسعه یافته است و هر روز با اصطلاحات جدیدی در این حوزه روبرو می‌شویم. آیا اصطلاح “تبلیغات سگمنتیشن” به گوش تان خورده است؟ اگر به تازگی با این اصطلاح آشنا شده‌اید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

موفقیت یک کمپین بازاریابی در جذب مشتریان جدید، به توانایی انتقال پیام تبلیغاتی به بازار هدف مورد نظر بستگی دارد. اگر بازار هدف خود را به طور گسترده تعریف کنید، تنها یک کسر کوچکی از افراد ممکن است به مشتریان شما تبدیل شوند؛ زیرا احتمالاً بسیاری از افرادی که پیام تبلیغاتی شما را دریافت می‌کنند، به محصولات و خدمات شما علاقه‌ای نداشته باشند.

اما اگر بازار هدف خود را به گروه‌های کوچکتری تقسیم کنید و پیام بازاریابی را برای هر گروه به طور جداگانه طراحی کنید، حتماً درصد بالایی از این گروه‌ها را به مشتریان بالقوه تبدیل خواهید کرد. به عبارت دیگر، با تقسیم بندی مخاطبان به گروه های کوچیکتر، تبلیغات خود را بهبود بخشیده و از هدر رفت مالی جلوگیری کنید.

تقسیم بندی بازار هدف و یا مخاطبان هدف به گروه‌های کوچکتر را سگمنت بندی مشتریان گویند. در این مقاله قصد داریم در مورد تبلیغات سگمنتیشن و اهمیت بخش بندی بازار صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تبلیغات محتوا محور محصول

تبلیغات سگمنتیشن چیست؟‌

تبلیغات سگمنتیشن، یک استراتژی تبلیغاتی است که در آن، بازار هدف را به بخش یا گروه‌های کوچکتر و قابل اندازه‌گیری‌تر تقسیم می کنند و سپس برای هر گروه پیام‌های تبلیغاتی مخصوص ارسال می‌نمایند. این بخش‌ها یا سگمنت‌ها بر اساس ویژگی‌های مشتریان مانند سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، سلیقه، رفتار خرید و علاقه‌ها تشکیل می‌شوند. در این روش تبلیغ‌دهندگان می توانند پیام‌های خود را به‌طور مستقیم و مؤثرتر به مخاطبان موردنظرشان ارائه دهند.

در تبلیغات سگمنتیشن، شرکت‌ها با تمرکز بر روی نیازها و تمایلات هر گروه از مخاطبان خود، پیام‌های تبلیغاتی را به‌طور خاص برای برقرای ارتباط با مخاطبان هر سگمنت طراحی می‌کنند. این روش می‌تواند باعث افزایش اثربخشی تبلیغات و کاهش هدررفت منابع مالی و زمانی شود.

تبلیغات سگمنتیشن نیازمند تحلیل دقیق داده‌ها و توانایی شناخت مشتریان است.

بطور کلی در این شیوه تبلیغاتی، می توانید ارتباط بهتری با مشتریان خود برقرار کنید و براساس نیازها و خواسته‌های آن‌ها، پیام‌های دقیق‌تری را به آن‌ها ارائه دهید.

چند نمونه تبلیغات سگمنتیشن

چند نمونه تبلیغات سگمنتیشن

در ادامه چند نمونه تبلیغات سگمنتیشن را برای شما آورده‌ام:

مثال اول

فرض کنید شما یک فروشگاه آنلاین لباس و مشتریان با سلیقه‌های مختلف دارید. برای آن دسته از مشتریان‌تان که علاقه‌مند به مد روز و ترند هستند، می‌توانید با تبلیغات سگمنتیشن محصولات جدید و استایل‌های روز را معرفی کنید.

مثال دوم

اگر در حوزه آموزش آنلاین فعالیت می‌کنید، می‌توانید مشتریان خود را بر اساس سطح تجربه‌ی آموزشی آن‌ها سگمنت‌بندی کنید. برای مثال، برای مبتدیان، تبلیغاتی راجع به دوره‌های پایه و مفاهیم اولیه را ارائه دهید، در حالی که برای حرفه‌ای‌‌ها، دوره‌ها و مطالب پیشرفته‌تر را معرفی کنید. این بخش بندی مخاطبان باعث می‌شود آن‌ها سریع‌تر به محتواهایی که برای آن‌ها مفید است دسترسی پیدا کنند.

مثال سوم

فرض کنید شما یک رستوران دارید، با توجه به ترجیحات مشتریان، می‌توانید تبلیغات خاصی برای هر سگمنت طراحی کنید. برای مثال، برای گروهی از مشتریان علاقه‌مند به غذاهای سالم و رژیمی، می‌توانید منوی مخصوص آن‌ها را معرفی کنید و در تبلیغات از کلماتی مثل “سبک زندگی سالم” و “غذاهای تازه و ارگانیک” استفاده کنید.

این نمونه‌ها تنها بخشی از ایده‌هایی هستند که می‌توانید در تبلیغات سگمنتیشن استفاده کنید. با توجه به حوزه فعالیت و مشتریان خود، می‌توانید استراتژی‌های مناسب را تعریف و اجرا کنید تا بهترین نتایج را برای تبلیغات خود بدست آورید.

بیشتر بخوانید: تفاوت کلیک و سشن در تبلیغات آنلاین

اهمیت سگمنت بندی مشتریان چیست؟

تبلیغات سگمنتیشن به تبلیغ‌دهندگان کمک می‌کند تا تبلیغات‌شان را بهترین شکل ممکن به مخاطبان خود ارائه دهند. برخی از مزایای تبلیغات سگمنتیشن عبارتند از:

مزایای تبلیغات سگمنتیشن

دسترسی به مخاطبان هدف

با تقسیم بازار به سگمنت‌های کوچکتر، تبلیغ‌دهندگان قادرند به‌طور دقیق‌تر به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند. در این حالت پیام‌های تبلیغاتی به‌طور مستقیم و مؤثرتر به مشتریان موردنظر ارسال می‌شود.

افزایش بازدهی تبلیغات

با تمرکز بر سگمنت‌های خاص، تبلیغات سگمنتیشن به تبلیغ‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از منابع و بودجه خود به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری کنند. در این روش، تبلیغات متناسب با نیازها و علاقه‌های هر سگمنت طراحی می‌شوند که باعث افزایش بازدهی و بهبود نتایج تبلیغات می‌گردد.

هدفمندسازی تبلیغات

با تقسیم بازار به گروه‌های کوچکتر، تبلیغات به طور خاص و دقیق‌تری طراحی می‌شود و به پیام تبلیغاتی به نیازهای هر گروه خاص اشاره می‌کند؛ در نتیجه تبلیغات مؤثرتر و بازده بیشتری خواهند داشت.

افزایش نرخ تبدیل

با شناخت دقیق نیازها و علایق هر گروه مشتریان، امکان ارائه پیام‌های مناسب و جذاب به آنها فراهم می‌شود؛ در نتیجه نرخ تبدیل مشتریان به خریداران واقعی نیز افزایش می‌یابد.

ارتباط بهتر با مشتریان

با تبلیغات سگمنتیشن، می‌توانید ارتباط نزدیک‌تری با مشتریان خود برقرار کنید. با شناسایی ویژگی‌ها و نیازهای هر سگمنت، تبلیغات می‌تواند به صورت شخصی‌تر و منطبق‌تر به نیازها و خواسته‌های مشتریان پاسخ دهد؛ این امر باعث ایجاد حس ارزشمندی در مشتریان و در نهایت افزایش رضایت آن‌ها می‌شود. با تبلیغات سگمنتیشن احتمال برقراری رابطه طولانی‌مدت با مشتری‌ها افزایش می‌یابد.

بهینه‌سازی استراتژی بازاریابی

در تبلیغات سگمنتیشن با تحلیل دقیق داده‌ها و شناخت مشتریان، می توانید استراتژی‌های بازاریابی بهینه‌تری را پیاده‌سازی کنید.

دقت و انطباق بیشتر

با تقسیم بازار به سگمنت‌های کوچکتر، می توانید تبلیغات‌تان را دقیق‌تر و هدفمندانه‌تر طراحی کنید؛ با شناخت نیازها، خواسته‌ها و ویژگی‌های هر سگمنت، پیام‌های خاص متناسب برای هر گروه را ارائه دهید. این اقدام باعث می‌شود تبلیغات شما بهتر درک شود و بیشترین تأثیر را بر روی مخاطبان موردنظرتان داشته باشد.

ایجاد رابطه مستدام با مشتریان

با ارائه تبلیغات هدفمند و مناسب به مشتریان، رابطه طولانی مدت با آنها برقرارکنید؛ کافیست مشتریان به شرکت و محصولات شما وفادار باشند.

کاهش هدررفت منابع

به جای تبلیغات گسترده و عمومی، می‌توانید تنها در سگمنت‌های موردنظرتان تبلیغ کنید؛ این امر باعث می‌شود تا هزینه‌های تبلیغاتی شما کاهش یابد و همچنین بازدهی و اثربخشی بیشتری از تبلیغات خود به دست آورید. به عبارت دیگر با استفاده از تبلیغات سگمنتیشن، هزینه‌های تبلیغاتی را می‌توان به صورت دقیق‌تر تخصیص داد و به هدفمندی بیشتری دست یافت.

رقابت پذیری بالا

با ارائه پیام‌ها و محصولاتی که به‌طور دقیق با نیازهای هر سگمنت سازگار است، مشتریان موردنظرتان را به سمت خود جذب کنید؛ در این حالت قدرت رقابتی شما افزایش می‌یابد. در واقع با طراحی استراتژی‌های متمایز برای هر سگمنت، امکان ایجاد ارزش افزوده و تمایز در بازار وجود دارد، که باعث جذب مشتریان بیشتر و تقویت موقعیت رقابتی می‌شود.

بیشتر بخوانید: نیچ مارکت (Niche Market) چیست؟

بخش بندی بازار

انواع بخش‌بندی بازار یا سگمنتیشن

تبلیغات سگمنتیشن بر اساس بخش‌بندی بازار یا سگمنتیشن، مشتریان را براساس ویژگی‌ها، نیازها، رفتارها و عوامل دیگر به گروه‌های کوچکتر تقسیم می‌کند. در زیر، چندین نوع رایج بخش‌بندی بازار را بررسی می‌کنیم:

بخش‌بندی دموگرافیک

در این نوع بخش‌بندی، مشتریان بر اساس مشخصات دموگرافیکی خود، مانند سن، جنسیت، تحصیلات، شغل و درآمد تقسیم می‌شوند. این نوع بخش‌بندی به شما کمک می‌کند تا به هر گروه مشتری پیام‌های مخصوص واقعی ارسال کنید.

بخش‌بندی رفتاری

در این نوع بخش‌بندی، مشتریان بر اساس سابقه خرید یا رفتار قبلی خود تقسیم می‌شوند. برخی از فاکتورهای رفتاری شامل فرکانس خرید، مقدار خرید، شیوه خرید، وفاداری به برند و نگرش به خرید می‌باشد.

بخش‌بندی جغرافیایی

در این نوع بخش‌بندی، مشتریان بر اساس موقعیت جغرافیایی خود، مانند کشور، استان، شهر، منطقه یا کدپستی تقسیم می‌شوند. این نوع بخش‌بندی به شما کمک می‌کند تا تبلیغات را به طور محلی سفارشی کنید و به نیازهای مکانی مشتریان پاسخ دهید.

بخش‌بندی روانشناختی

در این نوع بخش‌بندی، مشتریان بر اساس عوامل روانشناختی، مانند ارزش‌ها، عقیده‌ها، شخصیت و نیازهای روانی تقسیم می‌شوند.

بخش‌بندی بر اساس نیازها و مزایا

در این نوع بخش‌بندی، مشتریان بر اساس نیازها، مسائل و مزایای خاصی که از محصول یا خدمات شما انتظار دارند، تقسیم می‌شوند. به عبارت دیگر، مشتریان بر اساس چگونگی پاسخگویی به نیازهای خاص گروه‌بندی می‌شوند.

  کمپین تبلیغاتی چیست؟

شما می‌توانید بر اساس ماهیت کسب‌وکار و خصوصیات مشتریان خود، بخش‌بندی مناسبی را انتخاب کنید و استراتژی تبلیغات سگمنتیشن خود را بر اساس آن شکل دهید.

اهمیت سگمنت بندی مشتریان

حرف آخر

به طور کلی، تبلیغات سگمنتیشن به شما این امکان را می‌دهد که با مشتریان خود ارتباط بهتر و نزدیکتری برقرار کنید، پیام‌های دقیق‌تری ارائه دهید، بهره‌وری بیشتری از منابع و بودجه خود داشته باشید؛ که تمام این موارد به بهبود عملکرد تبلیغات و افزایش بازدهی آن کمک می‌کند.

اما فراموش نکنید استفاده از تبلیغات سگمنتیشن نیازمند دسترسی به داده‌های مشتریان و شناخت دقیق بازار هدف است؛ همچنین، برنامه‌ریزی و طراحی مناسب تبلیغات سگمنتیشن نیازمند دقت و تحلیل دقیق است. پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری تبلیغات پیج اینستاگرامی آقای تبلیغات را دنبال کنید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *