چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام به شما چه کمکی می کند؟ اگر صاحب کسب و کار کوچک یا بزرگی هستید، باید استراتژی مناسبی به کار بگیرید تا بتوانید شاهد بازدهی عالی و خوبی برای رونق کسب و کارتان باشید. یکی از این استراترژی ها آنالیز پیج رقبا است.

حتما هم افراد زیادی را دیده اید که از فرصت های مختلف و ریز و درشت به خوبی به نعف کار و کسب خودشان استفاده کرده اند و توانسته اند کار و فعالیت خودشان را به درجه و رتبه خوبی برسانند؛ چرا نتوانید به تجارت خودتان رونق داده و بدرخشید؟!

با یکی دیگر از مقاله های آموزش اینستاگرام در خدمت شما عزیزان هستیم و قصد داریم در این مطلب شما را با یکی از بهترین روش ها که منجر به رشد تجارت تان از رقبا می شود آشنا کنیم؛ اگر می خواهید بیشتر در این مورد بدانید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

چرا باید پیج های رقبا در اینستاگرام را آنالیز کنیم؟

از آنجایی که اینستاگرام به یک فضای رقابتی در جذب فالور، افزایش بازدید، افزایش فروش محصولات و… تبدیل شده است، همه کاربرانی که در اینستاگرام فعالیت می کنند بخصوص کسانی که دارای پیج های تجاری و فروشگاهی هستند، سعی دارند برتر از رقبایشان باشند.

حتما این مورد را می دانید که متفاوت و جذاب بودن نسبت به رقبا در افزایش بازدید پیج تان و در نتیجه افزایش فالور تاثیر بسزایی دارد، از این رو لازم است پیج رقبایتان در اینستاگرام را آنالیز کنید و کاستی هایی که در ارائه محتوا بروز داده اند، شناسایی کنید.

با شناسایی کاستی ها و کم کاری های پیج رقبا شاه کلید برتری نسبت به آن ها در دستان شماست!

شما به خوبی می توانید با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام و پس از شناسایی کم کاری ها و کاستی هایی که وجود دارد، از نقطه ضعف آنها به عنوان نقطه قوت پیج خودتان استفاده کنید و برنده رقابت شوید!

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام 2021

چگونه از کیفیت صفحه اینستاگرام خود مطلع شویم؟

اینستاگرام یکی از پربازدیدترین شبکه های اجتماعی با جامعه آماری بسیار بالا است. امروزه به مکان مهمی برای کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است و افراد زیادی از طریق اینستاگرام پول زیادی به دست می آورند.

برخی با تأثیرگذاری بر دیگران با فروش لباس، کفش، کیف و هزاران سرویس مختلف از طریق اینستاگرام درآمد کسب می کنند. اکنون با توجه به جامعه آماری بالای اینستاگرام، برخی از افراد برای تبلیغ صفحه یا محصول خود باید به یکی از پربازدیدترین صفحات مراجعه کنند. نکته مهم این است که چگونه کیفیت این صفحه را بفهمیم تا کلاهمان را گم نکنیم!

در قسمت اول به سایت و نرم افزار نینجالیتیکس اشاره می کنیم.

نینجالیتیکس چیست؟

یکی از نرم افزارهای خوب و کاربردی برای آنالیز صفحه اینستاگرام است. پس از وارد کردن آیدی اینستاگرام مورد نظر خود به اطلاعات مهم صفحه دسترسی خواهید داشت.

همه می توانند با مراجعه به سایت نینجالیتیکس وضعیت سایر صفحات را تحلیل و ارزیابی کنند. همچنین به دلیل مشکلات و محدودیت های احتمالی آی پی ایران، اپلیکیشن این وب سایت هم اکنون در دسترس بوده و به طور کامل کار می کند.

 

برخی از مزایای نینجالیتیکس

ویژگی های پادکست تشخیص نرخ تعامل
ویژگی های پادکست لایک ها و نظرات را بررسی کنید
ویژگی های پادکست تعداد نظرات و لایک ها را مشاهده کنید
ویژگی های پادکست نرخ رشد کاربر
ویژگی های پادکست تشخیص ربات ها
ویژگی های پادکست هشتگ ها را بررسی کنید.

اهمیت آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

آنالیز و تجزیه و تحلیل پیج رقبا در اینستاگرام، جزو نکات مهم و ضروری است که در دنیای اینستاگرام نباید نادیده گرفته شود.

آنالیز پیج جزو مهم ترین تاکتیک هایی است که شما را از وضعیت پیج رقبا و کارهایی که انجام می دهند، آگاه می کند. همین آگاهی، نقطه قوت شما محسوب می شود؛ چرا که با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می توانید تهدیداتی که می تواند برای پیج تان به دنبال داشته باشد را شناسایی کنید.

در نتیجه این شناسایی می توانید راه حل و شیوه درستی را انتخاب کنید تا پیش روی پیج شما دچار اختلال نشود.

حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که در اینستاگرام با چند نوع رقیب رو به رو هستیم؟

عموما تمام پیج هایی که فعالیتی مرتبط با کار وکسب شما دارند و یا فعالیت ها و خدماتی که ارائه می دهند می تواند بر روی عملکرد پیج تان تاثیر گذار باشد، رقیب شما محسوب می شود. در ادامه سه نوع رقیب که در کار و کسب خودتان با آن ها رو به رو هستید؛ را معرفی می کنیم.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!رقبای مستقیم

رقیب های مستقیم به رقبایی گفته می شود که دقیقا همان محصولات و خدماتی که شما ارائه می دهید، آن ها هم ارائه می دهند.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!رقبای غیر مستقیم

رقیب های غیر مستقیم رقبایی هستند که محصولات و خدمات آن ها می تواند جایگزین محصولات و خدمات شما شود.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!تازه واردان

شما آگاهی لازم در مورد آینده ندارید و نمی دانید در آینده چه پیش خواهد آمد چرا که علم غیب ندارید همه چیز را پیش بینی کنید!

به همین دلیل با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام، آگاهی تان از کار و کسب هایی که در آینده ممکن است وارد بازار کار و کسب تان شود، افزایش یافته و باعث می شود رقابتی که الان با اکانت های دیگر دارید بهتر مدیریت کرده و آینده شغلی خودتان را بهتر از امروز تجزیه و تحلیل کنید.

مزایای آنالیز پیج اینستاگرامی رقبا

مزایای آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

روی خوشی ندارد پیج رقبا در اینستاگرام را آنالیز کنید اما از مزیت های که برای شما به دنبال دارد غافل شوید.

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت نتایجی خارق العاده و حیرت آور برای اکانت شما به دنبال دارد که در ادامه 6 مزیت آنالیز پیج رقبا را به شما معرفی می کنیم.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!شناخت مخاطب

آنالیز پیج رقبا باعث می شود مخاطبانتان را بهتر بشناسید. با شناخت مخاطب هدفتان می توانید به محتوایی که به آن علاقه دارند و جذابیت بیشتری برایشان دارد و باعث تعامل بیشتر می شود پی برده و محتوایی که مطابق با سلیقه آنهاست تولید و منتشر کنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!مخاطبان شما بیشتر وقت در اینستاگرام به چه کاری می پردازند

آیا مخاطبان شما به استوری ها بیشتر از پست ها اهمیت می دهند؟

آیا مخاطبان هدف شما بیشتر به دیدن فیلم علاقه دارند؟ وقتی شما به علاقه مخاطبانتان پی ببرید به راحتی می توانید روی همان موضوع تمرکز کرده و بر کیفیت محتواهایتان بیفزایید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!کشف فرصت های جدید

با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می توانید به نقطه ضعف آن پی ببرید. برای مثال ممکن رقیب شما با مخاطبانش تعامل نداشته باشد و به کامنت ها زیاد اهمیت ندهد از این رو شما می توانید با کار کردن روی این مورد بهتر از رقیبتان بدرخشید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!تولید محتوای بهتر

تولید محتوا مهم ترین عامل در جذب فالور است. از این رو وقتی شما اکانت رقبایتان را آنالیز کنید می توانید به سلیقه مخاطبانتان پی برده و با الهام گرفتن از رقیب هایتان محتوایی خلاقانه تر و جذاب تر تولید و منتشر کنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!محک برند خودتان در برابر رقبا

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام باعث می شود شما جایگاهتان نسبت به رقبا را دانسته و برای بهتر شدن جایگاه تلاش کنید. همچنین از نقطه ضعف و قوتتان نیز می توانید آگاه شوید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!امتحان ویژگی‌های متنوع اینستاگرام

بعد از آنالیز پیج رقبایتان می توانید به این مورد پی ببرید که آن ها از چه ویژگی ها، ابزارها و امکاناتی در اینستاگرام استفاده کرده اند که باعث پیشرفت آن ها شده است.

در نتیجه شما نیز می توانید خلاقانه از آن ها استفاده کرده و در همین راستا مواردی را نیز کشف کنید که می تواند بازدهی اکانت شما را افزایش دهد.

مراحل آنالیز پیج اینستاگرامی رقبا

مراحل آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

اینستاگرام نیز مانند سایر شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد فعالیت رقبایتان را تجزیه و تحلیل کنید. در ادامه مراحل آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را به شما معرفی می کنیم.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! شناسایی رقبا در شبکه های اجتماعی

با پیدایش شبکه های اجتماعی به راحتی می توانید رقبایتان را در هر کدام از این شبکه ها آنالیز کرده و به جزئیات فعالیت شرکت ها و تجارت ها دسترسی داشته باشید.

شما باید رقبای فعلی و بالقوه خودتان را در شبکه های اجتماعی مختلف پیدا کرده و نقاط ضعف و قوت آن ها را ارزیابی کنید. این آنالیز امکان شناسایی فرصت ها و تهدیدها را برای شما فراهم می کند تا بتوانید بهتر از  رقبای خود برای آینده تجارت تان برنامه ریزی کنید.

در این قسمت برخی از روش‌های شناسایی رقبا معرفی خواهیم کرد: 

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! در  گوگل جستجو کنید.

برخی از رقبای اینستاگرام شما ممکن است علاوه بر پیج اینستاگرامی، وب سایت یا وبلاگ تبلیغاتی نیز برای کسب و کارشان راه اندازی کرده باشند. شما می توانید با جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود در گوگل، وب سایت رقبای خود را نیز پیدا کنید.

برای اینکه وب سایت ما رتبه بهتری را در موتورهای جستجو گوگل کسب کنید، انتخاب کلید واژه بسیار مهم است؛ از طرفی انتخاب تخصصی تر این کلمات کلیدی فرآیند آنالیز رقبا در اینستاگرام را تسهیل می کند.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! از لیست فالووینگ مخاطبان خود استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم صفحه اینستاگرامی کاربران خود را آنالیز کنید! دریابید که آنها به دنبال چه هستند. چه صفحاتی را دنبال می کنند؟ شاید مخاطب های مشترکی با رقبایتان داشته باشید؛ از این رو با مراجعه به قسمت فالوورهای صفحه مخاطبین خود می توانید رقبایتان را با سرعت بیشتری آنالیز کنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! یک لیست از رقبایتان تهیه کنید.

قطعا با استفاده از دو استراتژی ذکر شده در بالا توانستید بسیاری از رقبای اینستاگرامی خود را شناسایی کنید. اما توجه کنید شما نمی توانید با تمامی آن ها به یک روش رقابت کنید؛ بنابراین بهتر است یک لیست نهایی شامل پنج یا شش رقیب را تهیه کرده و پیج رقبایتان در اینستاگرام بر اساس همین لیست آنالیز کنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! بررسی نوع و استراتژی محتوا در اینستاگرام

عموما محتواهایی در اینستاگرام بازدید جذب می کنند که جذاب و مفهومی باشند. به همین خاطر شما باید اکانت رقبایتان را از نظر نوع محتوا (عکس، ویدیو، متن کوتاه، لینک و…) بررسی کنید. باید بدانید در یک دوره زمانی مشخص مثلا یک هفته چند پست منتشر می کنند؟ در استوری هایشان از چه شیوه ای استفاده می کنند؟

آیا فقط از عکس، فیلم، متن و… به صورت جداگانه استفاده می کنند یا برای جذابیت از ترکیب این موارد استفاده می کنند؟ کدام از این موارد تاثیر متفاوتی در اینستاگرام و جذب مخاطب دارد.

2 تکنیک برای آنالیز محتوای رقبایتان عبارتند از:

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! استراتژی تولید محتوای رقبا را بررسی کنید. 

مهمترین بخش آنالیز رقبا در اینستاگرام، ارزیابی نوع و استراتژی تولید محتوای آن ها است. ببینید رقبایتان چه نوع محتواهایی تولید می کنند، هشتگ های استفاده شده در پست ها و استوری های آن ها را نیز بررسی کنید. همچنین تعداد کل پست های منتشر شده در یک بازه زمانی معین، هدف از تولید محتوا و اشتراگ گذاری آن ها، فرمت های بکارگرفته شده در تولید محتوا از موارد بسیار مهمی هستند که باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! هشتگ های رقبایتان را آنالیز کنید.

معمولاً همه ما به هنگام منتشر کردن پست و استوری، از تعدادی هشتگ برای بهتر و بیشتر دیده شدن محتوایمان استفاده می کنیم. برای عملکرد هشتگ های پرتکرار پیج رقبایتان را یادداشت کنید تا نحوه فعالیت آن ها را شناسایی کنید.

یکی از ترفندهای کارساز دیگر در ارزیابی هشتگ ها، جستجوی #اسم برند و مشاهده نتایج حاصله است. حال اگر مخاطبان زیادی از #اسم برند در پست های خود استفاده می کنند، می توان نتیجه گرفت که این شرکت در اینستاگرام به خوبی برندسازی کرده است.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! بررسی مخاطبان پیج رقبا

پس از شناسایی رقبا، بایستی اطلاعاتی که در مورد آن ها که به رشد کسب و کارتان کمک می کند را جمع آوری کنید. برای شناخت بیشتر رقبایتان و جذب مخاطب برای پیج خودتان باید مخاطبان اکانت رقیب را بررسی کنید. در آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می توانید به مواردی از این قبیل پی ببرید: مخاطبانشان به چه نوع سبکی از محتوا علاقه دارند؟ تعداد فالورهایشان در چه حالی است؟ باید تعداد فالورهای رقبایتان را زیر نظر بگیرید. در طول یک بازه زمانی مثلا یک ماه چند فالور به تعداد فالورهایشان اضافه می شود؟

دلیل جذب سریع فالور در چیست؟ می توان گفت تعداد زیاد فالورها در اینستاگرام به نوعی اعتماد سازی می کند؛ پس شما هم عجله کنید و دست به کار شوید. بدین منظور بهتر است فاکتورهای ذیل را در نظر بگیرید:

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! تعداد فالوورهای رقبایتان 

تعداد فالوورهای رقبایتان را یادداشت کنید و سپس بررسی کنید که هر هفته چند نفر به فالوورهای آن ها اضافه می شوند. در آخر، نحوه افزایش یا کاهش تعداد فالوورها را در یک نمودار ترسیم کنید تا به تفسیر داده های گردآوری شده کمک کنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! بازه زمانی انتشار محتوا 

دانستن بازه زمانی انتشار محتوا رقبایتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ بدین منظور لازم است به طور مداوم پیج اینستاگرامی رقبایتان را به طور مداوم چک کنید تا بدانید آن ها چه زمانی از روز پست می گذارند.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! میزان تعاملات محتواهای پیج رقبا

برای اطلاع از محبوبیت پست های رقبایتان، میزان تعاملات پست مربوطه یعنی تعداد لایک ها و کامنت ها را بررسی کنید؛ سپس این اطلاعات را یادداشت کنید تا با سلیقه و علایق مخاطبان مشترکی که دارید آشنا شوید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! استفاده از ابزار Swot

یکی از ابزارهایی که به آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می پردازد، ابزار سوات است. این ابزار برای شناسایی نقاط ضعف و قوت و فرصت ها و تهدیدهای کار و کسب طراحی شده است. شما چه صاحب یک کسب و کار بزرگی باشید و چه بتازگی تجارت خود را راه اندازی کرده باشید، باز هم برای رونق دادن کسب و کارتان بایستی یک استراتژی عالی داشته باشید. مهم نیست برنامه ریزی طولانی مدت دارید یا نه! حتی اگر برنامه ریزی کوتاه مدت داشته باشید نیز بهتر از نداشتن برنامه است. با برنامه ریزی درست می توانید از فرصت ها پیش آمده برای توسعه کسب و کارتان استفاده کنید.

این ابراز که عملکرد خوبی در آنالیز اکانت های اینستاگرامی دارد، توسط خیلی از شرکت ها و کار و کسب های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع سوات به شما کمک می کند با شناسایی نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدهای موجود، هوشمندانه گام بردارید.

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! بررسی میزان تعامل پیج با کاربران

توجه داشته باشید هر چقدر میزان تعامل با مخاطب بیشتر باشد، رضایت بیشتری نیز در پی داشته و باعث اعتماد سازی و جذب فالور می شود. از این رو اگر رقبای شما از این گزینه غافل شده اند، شما در دستور کار خودتان قرار دهید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! بررسی تغییرات در گذر زمان

تا اینجای مطالب به صورت کلی به آنالیز لحظه ای رقبا پرداختیم اما این کافی نیست. خیلی مهم است تمام فعالیت های رقبایتان از جمله نوع و استراتژی محتوا، تعامل و… را در دراز مدت بررسی کنید.

در این مرحله از آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام باید تمام تغییرات را یادداشت کرده و بخاطر بسپارید تا کشف کنید چه محتواهایی نتیجه مثبت داشته و یا چه عواملی باعث تعامل بیشتر مخاطبان شده است. همه این اطلاعات کمک می کند تا کوتاهی ها و اشتباهاتی که رقبایتان انجام داده اند شما تکرار نکنید.

روش های شناسایی پیج رقبا در اینستاگرام

با پیدایش شبکه های اجتماعی اطلاعات زیادی در مورد شرکت ها و تجارت ها به راحتی در دسترس است به همین علت شناسایی نقاط ضعف آن ها نیز چندان کار سختی نیست.

برای اینکه بتوانید رقبایتان را شناسایی کرده و بعد به آنالیز  اکانت شان بپردازید، می توانید از گوگل کمک بگیرید، از لیست فالوینگ ها استفاده کنید و هشتگ ها را ردیابی کنید و در نهایت با تهیه لیست نهایی از نام رقبایتان آنالیز نهایی را طبق لیست نوشته شده پیش ببرید.

نکات طلایی که باید هنگام آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام به آن ها توجه داشته باشید:

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! از رقبایتان ایده بگیرید اما کپی نکنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! در هنگام آنالیز از تعصبات و نژاد پرستی و مواردی از این قبیل دوری کنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! کارهای شگفت انگیز انجام دهید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! فرصت ها، تهدیدها و نقاط ضعف را شناسایی کنید.

چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟! صبر داشته باشید و امیدتان را از دست ندهید.

توصیه ما به شما

توجه به رقبا و آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام یکی از اصلی ترین اقدامات برای به دست آوردن برگ برنده در اینستاگرام است!

آنالیز پیج های رقبا برای شما که دارای کار و کسب بزرگ و کوچک هستید، همیشه و در همه حال اهمیت ویژه ای دارد؛ چرا که می دانید با یک سهل انگاری و کوتاهی سرنوشت اکانت تان دچار تحولات بزرگی می شود.

اگر می خواهید احتمال موفقیت خودتان را در اینستاگرام افزایش دهید، از آنالیز اکانت رقبا غافل نشوید. کارشناسان ما در تیم شویراد، به شما کمک می کنند به راحتی این کار را انجام دهید. کافیست تماس بگیرید!

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *