چگونه آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را انجام دهیم؟!

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام 2021
زمان مطالعه: 9 دقیقه

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام به شما چه کمکی می کند؟ اگر صاحب کسب و کار کوچک یا بزرگی هستید، باید استراتژی مناسبی به کار بگیرید تا بتوانید شاهد بازدهی عالی و خوبی برای رونق کسب و کارتان باشید. یکی از این استراترژی ها آنالیز پیج رقبا است.

حتما هم افراد زیادی را دیده اید که از فرصت های مختلف و ریز و درشت به خوبی به نعف کار و کسب خودشان استفاده کرده اند و توانسته اند کار و فعالیت خودشان را به درجه و رتبه خوبی برسانند؛ چرا نتوانید به تجارت خودتان رونق داده و بدرخشید؟!

با یکی دیگر از مقاله های آموزش اینستاگرام در خدمت شما عزیزان هستیم و قصد داریم در این مطلب شما را با یکی از بهترین روش ها که منجر به رشد تجارت تان از رقبا می شود آشنا کنیم؛ اگر می خواهید بیشتر در این مورد بدانید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

چرا باید پیج های رقبا در اینستاگرام را آنالیز کنیم؟

از آنجایی که اینستاگرام به یک فضای رقابتی در جذب فالور، افزایش بازدید، افزایش فروش محصولات و… تبدیل شده است، همه کاربرانی که در اینستاگرام فعالیت می کنند بخصوص کسانی که دارای پیج های تجاری و فروشگاهی هستند، سعی دارند برتر از رقبایشان باشند.

حتما این مورد را می دانید که متفاوت و جذاب بودن نسبت به رقبا در افزایش بازدید پیج تان و در نتیجه افزایش فالور تاثیر بسزایی دارد، از این رو لازم است پیج رقبایتان در اینستاگرام را آنالیز کنید و کاستی هایی که در ارائه محتوا بروز داده اند، شناسایی کنید.

با شناسایی کاستی ها و کم کاری های پیج رقبا شاه کلید برتری نسبت به آن ها در دستان شماست!

شما به خوبی می توانید با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام و پس از شناسایی کم کاری ها و کاستی هایی که وجود دارد، از نقطه ضعف آنها به عنوان نقطه قوت پیج خودتان استفاده کنید و برنده رقابت شوید!

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

اهمیت آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

آنالیز و تجزیه و تحلیل پیج رقبا در اینستاگرام، جزو نکات مهم و ضروری است که در دنیای اینستاگرام نباید نادیده گرفته شود.

آنالیز پیج جزو مهم ترین تاکتیک هایی است که شما را از وضعیت پیج رقبا و کارهایی که انجام می دهند، آگاه می کند. همین آگاهی، نقطه قوت شما محسوب می شود؛ چرا که با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می توانید تهدیداتی که می تواند برای پیج تان به دنبال داشته باشد را شناسایی کنید.

در نتیجه این شناسایی می توانید راه حل و شیوه درستی را انتخاب کنید تا پیش روی پیج شما دچار اختلال نشود.

حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که در اینستاگرام با چند نوع رقیب رو به رو هستیم؟

عموما تمام پیج هایی که فعالیتی مرتبط با کار وکسب شما دارند و یا فعالیت ها و خدماتی که ارائه می دهند می تواند بر روی عملکرد پیج تان تاثیر گذار باشد، رقیب شما محسوب می شود. در ادامه سه نوع رقیب که در کار و کسب خودتان با آن ها رو به رو هستید؛ را معرفی می کنیم.

رقبای مستقیم

رقیب های مستقیم به رقبایی گفته می شود که دقیقا همان محصولات و خدماتی که شما ارائه می دهید، آن ها هم ارائه می دهند.

رقبای غیر مستقیم

رقیب های غیر مستقیم رقبایی هستند که محصولات و خدمات آن ها می تواند جایگزین محصولات و خدمات شما شود.

تازه واردان

شما آگاهی لازم در مورد آینده ندارید و نمی دانید در آینده چه پیش خواهد آمد چرا که علم غیب ندارید همه چیز را پیش بینی کنید!

به همین دلیل با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام، آگاهی تان از کار و کسب هایی که در آینده ممکن است وارد بازار کار و کسب تان شود، افزایش یافته و باعث می شود رقابتی که الان با اکانت های دیگر دارید بهتر مدیریت کرده و آینده شغلی خودتان را بهتر از امروز تجزیه و تحلیل کنید.

مزایای آنالیز پیج اینستاگرامی رقبا

مزایای آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

روی خوشی ندارد پیج رقبا در اینستاگرام را آنالیز کنید اما از مزیت های که برای شما به دنبال دارد غافل شوید.

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت نتایجی خارق العاده و حیرت آور برای اکانت شما به دنبال دارد که در ادامه 6 مزیت آنالیز پیج رقبا را به شما معرفی می کنیم.

شناخت مخاطب

آنالیز پیج رقبا باعث می شود مخاطبانتان را بهتر بشناسید. با شناخت مخاطب هدفتان می توانید به محتوایی که به آن علاقه دارند و جذابیت بیشتری برایشان دارد و باعث تعامل بیشتر می شود پی برده و محتوایی که مطابق با سلیقه آنهاست تولید و منتشر کنید.

مخاطبان شما بیشتر وقت در اینستاگرام به چه کاری می پردازند

آیا مخاطبان شما به استوری ها بیشتر از پست ها اهمیت می دهند؟

آیا مخاطبان هدف شما بیشتر به دیدن فیلم علاقه دارند؟ وقتی شما به علاقه مخاطبانتان پی ببرید به راحتی می توانید روی همان موضوع تمرکز کرده و بر کیفیت محتواهایتان بیفزایید.

کشف فرصت های جدید

با آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می توانید به نقطه ضعف آن پی ببرید. برای مثال ممکن رقیب شما با مخاطبانش تعامل نداشته باشد و به کامنت ها زیاد اهمیت ندهد از این رو شما می توانید با کار کردن روی این مورد بهتر از رقیبتان بدرخشید.

تولید محتوای بهتر

تولید محتوا مهم ترین عامل در جذب فالور است. از این رو وقتی شما اکانت رقبایتان را آنالیز کنید می توانید به سلیقه مخاطبانتان پی برده و با الهام گرفتن از رقیب هایتان محتوایی خلاقانه تر و جذاب تر تولید و منتشر کنید.

محک برند خودتان در برابر رقبا

آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام باعث می شود شما جایگاهتان نسبت به رقبا را دانسته و برای بهتر شدن جایگاه تلاش کنید. همچنین از نقطه ضعف و قوتتان نیز می توانید آگاه شوید.

امتحان ویژگی‌های متنوع اینستاگرام

بعد از آنالیز پیج رقبایتان می توانید به این مورد پی ببرید که آن ها از چه ویژگی ها، ابزارها و امکاناتی در اینستاگرام استفاده کرده اند که باعث پیشرفت آن ها شده است.

در نتیجه شما نیز می توانید خلاقانه از آن ها استفاده کرده و در همین راستا مواردی را نیز کشف کنید که می تواند بازدهی اکانت شما را افزایش دهد.

مراحل آنالیز پیج اینستاگرامی رقبا

مراحل آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام

اینستاگرام نیز مانند سایر شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد فعالیت رقبایتان را تجزیه و تحلیل کنید. در ادامه مراحل آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام را به شما معرفی می کنیم.

شناسایی رقبا در شبکه های اجتماعی

با پیدایش شبکه های اجتماعی به راحتی می توانید رقبایتان را در هر کدام از شبکه های اجتماعی آنالیز کرده و به جزئیات شرکت ها و تجارت ها دسترسی داشته باشید.

شما باید رقبای خودتان را در شبکه های اجتماعی مختلف پیدا کرده و فعالیت آن ها را بررسی کنید تا بتوانید بهتر از آن ها برای آینده تجارت خودتان برنامه ریزی کنید.

بررسی نوع و استراتژی محتوا در اینستاگرام

عموما محتواهایی در اینستاگرام بازدید جذب می کنند که جذاب و مفهومی باشند. به همین خاطر شما باید اکانت رقبایتان را از نظر نوع محتوا (عکس، ویدیو، متن کوتاه، لینک و…) بررسی کنید.

باید بدانید در یک دوره زمانی مشخص مثلا یک هفته چند پست منتشر می کنند؟ در استوری هایشان از چه شیوه ای استفاده می کنند؟

آیا فقط از عکس، فیلم، متن و… به صورت جداگانه استفاده می کنند یا برای جذابیت از ترکیب این موارد استفاده می کنند؟ کدام از این موارد تاثیر متفاوتی در اینستاگرام و جذب مخاطب دارد.

بررسی مخاطبان پیج رقبا

برای شناخت بیشتر رقبایتان و جذب مخاطب برای پیج خودتان باید مخاطبان اکانت رقیب را بررسی کنید. در آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می توانید به مواردی از این قبیل پی ببرید: مخاطبانشان به چه نوع سبکی از محتوا علاقه دارند؟ تعداد فالورهایشان در چه حالی است؟ باید تعداد فالورهای رقبایتان را زیر نظر بگیرید. در طول یک بازه زمانی مثلا یک ماه چند فالور به تعداد فالورهایشان اضافه می شود؟

دلیل جذب سریع فالور در چیست؟ می توان گفت تعداد زیاد فالورها در اینستاگرام به نوعی اعتماد سازی می کند؛ پس شما هم عجله کنید و دست به کار شوید.

استفاده از ابزار Swot

یکی از ابزارهایی که به آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام می پردازد، ابزار سوات است. این ابزار برای شناسایی نقاط ضعف و قوت و فرصت ها و تهدیدهای کار و کسب طراحی شده است.

این ابراز که عملکرد خوبی در آنالیز اکانت های اینستاگرامی دارد، توسط خیلی از شرکت ها و کار و کسب های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع سوات به شما کمک می کند با شناسایی نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدهای موجود، هوشمندانه گام بردارید.

آنالیز پیج

بررسی میزان تعامل پیج با کاربران

توجه داشته باشید هر چقدر میزان تعامل با مخاطب بیشتر باشد، رضایت بیشتری نیز در پی داشته و باعث اعتماد سازی و جذب فالور می شود. از این رو اگر رقبای شما از این گزینه غافل شده اند، شما در دستور کار خودتان قرار دهید.

بررسی تغییرات در گذر زمان

تا اینجای مطالب به صورت کلی به آنالیز لحظه ای رقبا پرداختیم اما این کافی نیست. خیلی مهم است تمام فعالیت های رقبایتان از جمله نوع و استراتژی محتوا، تعامل و… را در دراز مدت بررسی کنید.

در این مرحله از آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام باید تمام تغییرات را یادداشت کرده و بخاطر بسپارید تا کشف کنید چه محتواهایی نتیجه مثبت داشته و یا چه عواملی باعث تعامل بیشتر مخاطبان شده است. همه این اطلاعات کمک می کند تا کوتاهی ها و اشتباهاتی که رقبایتان انجام داده اند شما تکرار نکنید.

 

روش های شناسایی پیج رقبا در اینستاگرام

با پیدایش شبکه های اجتماعی اطلاعات زیادی در مورد شرکت ها و تجارت ها به راحتی در دسترس است به همین علت شناسایی نقاط ضعف آن ها نیز چندان کار سختی نیست.

برای اینکه بتوانید رقبایتان را شناسایی کرده و بعد به آنالیز  اکانت شان بپردازید، می توانید از گوگل کمک بگیرید، از لیست فالوینگ ها استفاده کنید و هشتگ ها را ردیابی کنید و در نهایت با تهیه لیست نهایی از نام رقبایتان آنالیز نهایی را طبق لیست نوشته شده پیش ببرید.

نکات طلایی که باید هنگام آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام به آن ها توجه داشته باشید

از رقبایتان ایده بگیرید اما کپی نکنید

در هنگام آنالیز از تعصبات و نژاد پرستی و مواردی از این قبیل دوری کنید

کارهای شگفت انگیز انجام دهید

فرصت ها، تهدیدها و نقاط ضعف را شناسایی کنید

صبر داشته باشید و امیدتان را از دست ندهید

توصیه ما به شما

توجه به رقبا و آنالیز پیج رقبا در اینستاگرام یکی از اصلی ترین اقدامات برای به دست آوردن برگ برنده در اینستاگرام است!

آنالیز پیج های رقبا برای شما که دارای کار و کسب بزرگ و کوچک هستید، همیشه و در همه حال اهمیت ویژه ای دارد؛ چرا که می دانید با یک سهل انگاری و کوتاهی سرنوشت اکانت تان دچار تحولات بزرگی می شود.

اگر می خواهید احتمال موفقیت خودتان را در اینستاگرام افزایش دهید، از آنالیز اکانت رقبا غافل نشوید. کارشناسان ما در تیم شویراد، به شما کمک می کنند به راحتی این کار را انجام دهید. کافیست تماس بگیرید!

 

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *