Logo
جستجو کردن
Logo

چگونه پیج اینستاگرام را آنالیز کنیم؟

آنالیز پیج اینستاگرام

امروزه بازاریابی دیجیتال به یکی از ابزارهای حیاتی برای رشد و موفقیت کسب‌و‌کارها تبدیل شده است. با پیشرفت‌های فناوری و افزایش استفاده از پلتفرم‌های آنلاین، شرکت‌ها اکنون قادرند تا با استفاده از داده‌های دیجیتال، به درک عمیق‌تری از نیازها و رفتار مشتریان خود دست یابند.

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی دیجیتال، امکان اندازه‌گیری دقیق فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی است. این قابلیت نه تنها به شما امکان می‌دهد تا با دقت بیشتری بر روی فعالیت‌های مؤثر تمرکز کنید، بلکه به شما کمک می‌کند تا از هدر رفتن بودجه کسب‌و‌کارتان جلوگیری نمایید.

در این میان، پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام، با ارائه ابزارهای تحلیلی پیشرفته، فرصت‌های بی‌نظیری برای بهینه‌سازی استراتژی‌های بازاریابی فراهم آورده‌اند. برای دستیابی به نتایج بهتر در اینستاگرام، آنالیز پیج اینستاگرام خودتان و همچنین رقبا را جدی بگیرید. این رویکرد، نه تنها به شما اجازه می‌دهد تا بازدهی تلاش‌های بازاریابی خود را افزایش دهید، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که با دقت بیشتری بر روی مخاطبان هدف خود تمرکز کنید و ارتباط مؤثرتری با آن‌ها برقرار سازید.

در این مقاله، دو ابزار کاربردی برای تحلیل و بررسی صفحات اینستاگرامی خود و دیگران را بررسی خواهیم کرد.

چرا آنالیز پیج اینستاگرام مهم است؟

آنالیز پیج اینستاگرام یعنی بررسی جنبه‌های مختلف آن برای به جمع‌آوری اطلاعات گوناگون است! اطلاعاتی به رشد و توسعه فعالیت سودآوری کسب‌و‌کار شما کمک می‌کند.

آنالیز پیج اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد که با دقت بیشتری به فعالیت‌های خود و رقبایتان نگاه کنید و استراتژی‌های مؤثرتری برای جذب و حفظ مخاطبان خود طراحی کنید. در ادامه، به بررسی دلایل اهمیت آنالیز پیج اینستاگرام و نحوه استفاده از قابلیت‌های اینستاگرام برای این منظور می‌پردازیم.

۱. شناخت بهتر مخاطبان

چه کسانی پیج شما را فالوو می‌کنند؟ با آنالیز پیج خود، می‌توانید درک بهتری از علایق، ترجیحات و ویژگی‌های جمعیت‌شناختی (سن، جنسیت و…) فالوورهایتان پیدا کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا محتوایی تولید کنید که با مخاطبانتان ارتباط بهتری برقرار کند.

۲. بهینه‌سازی محتوا

با تحلیل عملکرد پیج از نظر رشد، جذب مخاطب، دیده شدن و نحوه تعامل مخاطبان با پیج مثل لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری یا… می‌توانید تشخیص دهید کدام نوع محتوا بازخورد بهتری داشته و بر اساس آن، استراتژی محتوایی خود را تنظیم کنید. به زبان ساده‌تر نوع محتوا و روال انتشار محتوایتان را انتخاب کنید.

۳. شناسایی فرصت‌های جدید

با آنالیز پیج رقبا می‌توانید استراتژی‌های موفق آن‌ها را شناسایی کرده و در تولید محتوا از آن‌‌ها ایده بگیرید. همچنین، می‌توانید نقاط ضعف پیج خود را نسبت به رقبا تشخیص دهید و برای بهبود آن‌ها اقدام کنید.

این مقاله را حتما بخوانید
بهترین ترفندهای اینستاگرام مارکتینگ (افزایش فروش با 10 تکنیک)

با آنالیز دقیق، می‌توانید فرصت‌های جدیدی برای جذب مخاطب و افزایش تعامل پیدا کنید که قبلاً ممکن است نادیده گرفته شده باشند. البته توجه داشته باشید هیچ موقع از رقبایتان کپی نکنید! یا اگر کپی می‌کنید بسیار بسیار خلاقانه عمل کنید.

فرایند آنالیز و تحلیل را هم باید روی صفحۀ خودمان اجرا کنیم و هم روی صفحۀ رقبا؛ در ادامه فواید و دلیل انجام چنین کاری را بررسی می‌کنیم.

فواید آنالیز صفحۀ اینستاگرام خودتان

آنالیز صفحۀ اینستاگرام خودتان در روند شناخت بهتر فالوورها و مخاطبان کمک می‌کند. همانطور که گفتیم این شناخت شامل درک ویژگی‌های جمعیت‌شناختی، ترجیحات و سبک محتوایی محبوب آن‌ها می‌شود. با استفاده از این داده‌ها، می‌توانید محتوایی خلق کنید که نه تنها نظر مخاطبان را به خود جلب کند، بلکه در زمانی مناسب که آن‌ها برای مصرف آن آمادگی دارند، محتوا را منتشر کنید؛ یعنی در لحظاتی که مخاطبان در دسترس و آنلاین هستند.

علاوه بر این، با بررسی عملکرد صفحۀ خود، می‌توانید بفهمید کدام محتواها و استراتژی‌ها، اثرگذاری بیشتری دارند و کدام بخش‌ها نیاز به بهبود دارند. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی و اهداف واقع‌گرایانه‌ای برای آینده تعیین کنید.

فواید آنالیز صفحۀ اینستاگرام رقبا

دلایل و ضرورت آنالیز پیج رقبا عبارتند از:

۱. تحلیل رقابتی: کلیدی برای موفقیت در اینستاگرام

تحلیل رقابتی به شما این امکان را می‌دهد که:

 • شناخت بازار: با بررسی فالوورهای رقبا، می‌توانید ترکیب جمعیتی، علایق و رفتار آن‌ها را شناسایی کنید.
 • شناسایی فرصت‌های جدید: با دانستن اینکه چه نوع محتوایی توسط رقبا منتشر نشده، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که پاسخگوی نیازهای بی‌پاسخ باشد.
 • مقایسه عملکرد: با مقایسه نرخ تعامل و رشد فالوورهای خود با رقبا، می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.
 • یادگیری از موفقیت‌ها و شکست‌ها: مشاهده استراتژی‌های موفق و ناموفق رقبا به شما کمک می‌کند تا از تجربیات آن‌ها درس بگیرید و استراتژی خود را بهبود ببخشید.

در دنیای رقابتی امروز، داده‌های کافی برای شناخت فالوورهای رقبا، می‌تواند به شما یک مزیت رقابتی بزرگ بدهد. با تحلیل داده‌های موجود، شما نه تنها می‌توانید بازار هدف خود را بهتر درک کنید، بلکه فرصت‌های جدیدی برای جذب مشتریانی که قبلاً نادیده گرفته شده‌اند را نیز کشف خواهید کرد. یعنی مشتریان بالقوه‌ای را شناسایی کنید که احتمالاً تا قبل از آن، به جذب آن‌ها، حتی فکر هم نکرده بودید.

۲. بهبود استراتژی محتوایی با شناسایی گپ محتوایی

یکی از مزایای تحلیل رقابتی، شناسایی گپ‌های محتوایی است. این به شما اجازه می‌دهد که:

 • محتوای جذاب تولید کنید: با شناسایی محتواهایی که مخاطبان علاقه‌مند به آن هستند و رقبا آن را نادیده گرفته‌اند، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که واقعاً بازخورد مثبت دریافت کند.
 • برنامه‌ریزی استراتژیک داشته باشید: با تحلیل دقیق محتواهای موجود و نیازهای مخاطبان، می‌توانید یک برنامه محتوایی موثر و هدفمند تدوین کنید.

آنالیز صفحات رقبا به شما امکان می‌دهد تا شناخت کامل‌تری از بازار به دست آورید و مشتریان بالقوه‌ای را شناسایی کنید که پیش از این به آن‌ها توجه نکرده بودید. با مقایسه عملکرد خود با رقبا، می‌توانید از موفقیت‌های آن‌ها درس بگیرید و استراتژی خود را بهبود ببخشید.

این مقاله را حتما بخوانید
ایده کسب درآمد از اینستاگرام: 4 روش رایج

همچنین، با آگاهی از گپ محتوایی (Content Gap) یعنی محتواهایی که مخاطبان‌تان دوست دارند، ولی شما تا به حال تولید نکرده‌اید را شناسایی کرده و برای ساخت و انتشار آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

۳. اطمینان از اعتبار تبلیغات پیج‌های دیگر

قبل از سرمایه‌گذاری در تبلیغات پیج‌های دیگر، حیاتی است که:

 • تحلیل دقیق انجام دهید: از ابزارهای تحلیلی برای بررسی تعاملات و فعالیت‌های صفحه مورد نظر استفاده کنید تا از اصالت و کیفیت آن مطمئن شوید.
 • تعاملات واقعی را جستجو کنید: از تعاملات فیک یا خریداری شده دوری کنید و به دنبال صفحات با تعاملات واقعی و معتبر باشید.

اگر قصد دارید تبلیغات خود را به پیج دیگری بسپارید، حتماً آن را آنالیز کنید تا از ارزش واقعی تعامل‌های آن مطمئن شوید. با استفاده از ابزارهای مختلف و همچنین بهره‌گیری از آنالیز (اصطلاحاً) دستی، فالوورها و کامنت‌های پست را به خوبی بررسی کنید تا مطمئن شوید که تعامل‌های صفحۀ ناشر تبلیغات تقلبی یا فیک نیستند و پول خود را دور نمی‌ریزید!

اینسایت آنالیز پیج اینستاگرام

اینسایت اینستاگرام بهترین ابزار برای تجزیه‌وتحلیل پیج خودمان

اینستاگرام ابزار Insights را ارائه می‌دهد که اطلاعاتی در مورد فعالیت مخاطبان، تعامل با پست‌ها و رشد پیج را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ابزار اینسایت اینستاگرام، یکی از قابلیت‌های رایگان و کاربردی این پلتفرم است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با دقت بیشتری به تحلیل و بررسی فعالیت‌های صفحه خود بپردازند. این ابزار، اطلاعات مفید و جامعی دربارهٔ مخاطبان پیج و تعامل آن‌ها با محتوای منتشر شده ارائه می‌دهد.

نکات کلیدی استفاده از اینسایت اینستاگرام:

تحلیل صفحه شخصی: اینسایت اینستاگرام تنها برای بررسی پیج کاربری که به آن دسترسی دارید، طراحی شده است. این بدان معناست که شما نمی‌توانید از این ابزار برای تحلیل صفحات رقبا استفاده کنید. تنها در مواقعی که در حال اجرای تبلیغات هستید، می‌توانید از مدیران صفحات دیگر بخواهید تا داده‌های مربوط به عملکرد تبلیغاتی‌تان را (محتوای تبلیغاتی که منتشر کرده‌اند) در اختیارتان قرار دهند.

نوع حساب کاربری: برای دسترسی به اینسایت، لازم است که حساب کاربری خود را به نوع Business یا Creator تغییر دهید. حساب‌های بیزینس بیشتر برای برندها، فروشگاه‌های آنلاین و سازمان‌های بزرگ مناسب هستند، در حالی که حساب‌های Creator برای تولیدکنندگان محتوا، هنرمندان و اینفلوئنسرها طراحی شده‌اند.

این مقاله را حتما بخوانید
بلاگر اینستاگرام کیست؟ 9 نکته برای تبدیل شدن به بلاگر موفق

با استفاده از اینسایت، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی نظیر تعداد بازدیدها، میزان تعامل، دموگرافی مخاطبان و بهترین زمان‌ها برای انتشار محتوا دست یابند. این داده‌ها به بهینه‌سازی استراتژی‌های بازاریابی و افزایش تعامل کمک شایانی می‌کنند.

برخی قابلیت‌های اینسایت برای آنالیز پیج اینستاگرام

 • Stories Analytics: این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا تعامل مخاطبان با استوری‌هایتان را تحلیل کنید.
 • Post Performance: این ویژگی به شما کمک می‌کند تا عملکرد هر پست را بر اساس تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها بسنجید.
 • Follower Demographics: اینستاگرام اطلاعاتی در مورد جمعیت‌شناختی فالوورها مانند سن، جنسیت و مکان جغرافیایی را فراهم می‌کند.

با استفاده از این ابزارها و تحلیل‌های دقیق، می‌توانید استراتژی‌های موثرتری برای پیج اینستاگرام خود طراحی کنید و به اهداف تجاری خود دست یابید. همچنین، با شناسایی ویژگی‌های موفق و نقاط قوت و ضعف خود و رقبا، می‌توانید در جهت بهبود مستمر و افزایش تعامل و رشد پیج خود گام بردارید.

مقاله پیشنهادی: نحوه استفاده از قابلیت اینسایت اینستاگرام

آنالیز پیج اینستاگرام رقبا

ابزاری رایگان برای آنالیز پیج اینستاگرام دیگران

NotJustAnalytics، معروف به NJL، یک پلتفرم آنلاین ( تحت‌وب) است که در زمینه آنالیز پیج‌های اینستاگرامی فعالیت می‌کند و به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با استفاده از داده‌های دقیق، استراتژی‌های بازاریابی خود را بهینه‌سازی کنند. این سرویس به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تحلیلی در حوزه اینستاگرام شناخته شده است و توسط بسیاری از متخصصان دیجیتال مارکتینگ توصیه می‌شود.

NJL با ارائه تحلیل‌های پیشرفته و شناسایی هشتگ‌های کلیدی، به صاحبان برندها امکان می‌دهد تا مخاطبان هدف خود را به طور مؤثرتری جذب کنند و سطح تعامل با محتوای خود را افزایش دهند. این امر منجر به افزایش دیده شدن برند و رشد پایگاه مشتریان می‌شود.

برای دسترسی به این ابزار و شروع تحلیل‌های حرفه‌ای، کافی است به وب‌سایت رسمی www.notjustanalytics.com مراجعه کنید.

آنالیز پیج اینستاگرام چیست؟


ابزارهای آنالیز پیج اینستاگرام، نقشه راه موفقیت برند شماست!

اینستاگرام، به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌ها، فرصت‌های بی‌شماری برای رشد و توسعه کسب‌وکارها فراهم می‌آورد. اما، تنها داشتن یک پیج کاری کافی نیست؛ شما بتوانید محتوایی تولید کنید که هم به دست مصرف کننده برسد و هم نیاز او را رفع کند، در عین حال کیفیت مطلب و قیمت مقرون به صرفه‌‌ای نیز داشته باشد.

این مقاله را حتما بخوانید
رستریکت اینستاگرام چیست؟ 4 روش ساده کاربرد قابلیت Restrict Account

فراموش نکنید شما تنها کسب‌وکار ارائه دهنده خدمات و عرضه کالا به کاربران اینستاگرام نیستید و رقبای شما نیز در همان جایی که شما هستید، حضور دارند. برای دیده شدن در بین رقبایتان باید بدانید از استراتژی تبلیغاتی و بازاریابی آن‌ها نیز سر در بیاورید. اینجاست بحث آنالیز پیج اینستاگرام را باید جدی بگیرید!

Picture of حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 11 =

جستجو کردن