Logo
جستجو کردن
Logo

محتوای کاربران (UGC) و نقش آن در دنیای دیجیتال

محتوای تولید شده توسط کاربر

محتوای تولید شده توسط کاربر، که به عنوان محتوای کاربرساز نیز شناخته می‌شود، در رشد و توسعه کسب و کار شما نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند. این نوع محتوا به اندازه‌ای اهمیت دارد که حتی ممکن است تصمیم‌گیری‌های مهم و استراتژیک کسب و کار شما را تحت تأثیر قرار دهد.

محتوای تولید شده توسط کاربران را جدی بگیرید. این محتواها به هر شکلی که باشند، مزایای زیادی را برای کسب و کار شما به همراه دارد و نادیده گرفتن آن می‌تواند منجر به از دست دادن منافع  بسیاری باشد. 

در سری مقالات قبلی انواع محتواها را بررسی کردیم؛ از جمله:

در این مقاله، قصد داریم در مورد محتوای تولید شده توسط کاربران و اهمیت آن برای کسب و کار، به همراه روش‌های بازاریابی محتوای کاربرساز صحبت کنیم. 

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟

 UGC محتوای تولید شده توسط کاربر مخفف( User Generated Content) است. 

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) به هر نوع محتوایی اشاره دارد که که توسط کاربران خلق و در اینترنت منتشر می‌شود. 

عبارات کلیدی

 • این محتوا می‌تواند در قالب یکی از فرمت‌های محتوا مانند متن‌ها، تصاویر و ویدئوها و یا حتی کامنت زیر یک پست… باشد، که مشتریان شما آن را در پلتفرم‌های مختلف آنلاین مانند وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. 
 • این نوع محتوا توسط کاربرانی خلق می‌شود که مصرف کنندگان محصولات و یا خدمات شما  هستند. 
 • کاربران در انوع وب‌سایت‌ها مثل ویرگول و مدیوم و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک، یوتیوب و…  تجربیات شخصی، افکار، دانش،دیدگاه‌ها و اطلاعات مختلف درباره محصولات و یا خدمات شما را به اشتراک می‌گذارند. 
 • حتی پیام‌های رضایت بخشی که مشتری بعد از خرید یک محصول یا دریافت خدمات برای شما ارسال می‌کند نیز نوعی محتوای تولید شده توسط کاربران باشد.
 • سؤالاتی که کاربران می‌پرسند، پست‌هایی که کاربران براساس یک هشتگ یا مسابقه خاص می‌سازند نیز نوعی محتوای UGC تلقی می‌شوند. 
3 ویژگی محتوای تولید شده توسط کاربر

ویژگی‌های محتوای تولید شده توسط کاربر 

معیارهایی که برخی افراد برای ارزیابی محتوای کاربرساز در فضای آنلاین  در نظر می گیرند: 

در قالب و چارچوب حرفه‌ای تولید محتوا باشد 

یعنی محتوای تولید شده توسط کاربران باید استاندارد حرفه‌ای و کیفیتی تولید محتوا را رعایت کنید. به عنوان مثال استفاده از لحن و زبان مناسب، ساختار منطقی، تصاویر و گرافیک‌های مناسب و موارد مشابه. 

به صورت عمومی در فضای آنلاین منتشر شود

یعنی عموم به محتوای منتشر شده دسترسی داشته باشند؛ یعنی محتوای کاربرساز بایستی باید در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، وبسایت‌ها و یا هر پلتفرم‌ آنلاین به اشتراک گذاشته شود. 

کاربر به میل خودش برای تولید محتوا تلاش کند

این ویژگی یعنی اینکه کاربر به میل خودش و بخاطر رضایتی که از محصول و یا خدمت مربوطه دارد، اقدام به تولید محتوا کند. یعنی بایستی ذوق خود را در تولید محتوا به مخاطب منتقل کند. 

مزایای محتوای UGC

UGC چه مزایایی دارد؟

UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربران مزایای متعددی برای کسب و کارها را به همراه دارد. در ادامه به تفصیل به مزایای این نوع محتوا اشاره می‌شود:

برندسازی و افزایش آگاهی از برند

UGC می‌تواند به شما کمک کند تا برندتان بهتر به مخاطبان تان معرفی کنید و همچنین به سرنخ های بیشتری برسید. 

افزایش اعتبار شما به عنوان رهبر بازار

اگر مشتریان شما نظرات و تجربیات مثبتی از محصولات یا خدمات شما به اشتراک بگذارند، شما به عنوان یک رهبر در صنعت شناخته می‌شوید.

بهبود وضعیت متریک‌های پروفایل شما در شبکه‌های اجتماعی

UGC به افزایش نرخ تعامل پیج شما کمک می‌کند، در نتیجه تعداد فالوورهای پیج تان نیز بالا می‌رود؛ در نهایت مشتریان‌تان نیز بیشتر می‌شود.  

تولید لیدهای باکیفیت

UGC می‌تواند به عنوان یک منبع مهم برای تولید لیدهای با کیفیت برای کسب و کار شما عمل کند.

دریافت بک لینک و بهبود سئو

اگر محتوای UGC در وبلاگ‌ها به اشتراک گذاشته شود، برای سایت شما بک لینک محسوب می‌شود که می‌تواند به بهبود سئو و رتبه‌بندی سایت شما در موتورهای جستجو کمک کند.

افزایش تعداد مخاطبان و فالوئرها

کاربران اینستاگرام معمولاً محتواهای ugc را ویرال می‌کنند؛ اگر محتوای تولید شده جذاب باشد می‌تواند موجب افزایش تعداد فالوورها و مخاطبان پیج شما گردد. 

افزایش میزان مشارکت و تعامل 

UGC افراد را به شرکت در محتوای شما ترغیب می‌کند و فرصت تعامل بیشتر با فالوورهایتان را  ایجاد می‌کند.

اضافه کردن محصولات و خدمات جدید

 • درخواست‌های مشتریان برای عرضه محصولات و خدمات جدید را از طریق UGC می‌توان شناسایی کرد. 
 • نظرات و پیشنهادات کاربران ممکن است به شما ایده‌های جدید برای توسعه محصولات فراهم کنند.
 • مشاهده تجربیات مثبت کاربران با محصولات مشابه می‌تواند تصمیم‌گیری برای اضافه کردن محصولات مشابه را تسهیل کند.

حذف کالاهای بدون طرفدار

 • از طریق نظرات و بازخوردهای کاربران در مورد محصولات و خدمات، می‌توانید کالاهایی که نظرات منفی می‌خورند را شناسایی کنید.
 • اطلاعات ارائه شده توسط کاربران می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری برای اصلاح یا حتی حذف محصولات کمک کند.
 •  تجربیات کاربران در مورد محصولاتی که کارایی و مزیت کمی دارند، می‌تواند به شما در تمرکز بر روی تولید محصولات با سودآوری بالاتر کمک کند.

تولید محتوای منحصر به فرد

محتواهای UGC توسط افراد مختلفی ایجاد می‌شوند، به همین دلیل بیشتر آن‌ها منحصربفرد هستند. همچنین هر محتوایی خلاقیت و ایده خاص کاربر تولید کننده را دارد، از این رو می‌توان به جلب توجه تعداد بیشتری از مخاطبان شما کمک کند. 

امکان بهبود سفارشی‌سازی محصولات و خدمات

 نظرات کاربران می‌توانند به شما ایده‌های جدیدی برای سفارشی‌سازی محصولات و خدمات فراهم کنند.

تقویت روابط با مخاطبان

محتوای UGC نوعی تبلیغات دهان به دهان به شمار می‌آید، مخاطبان شما همیشه از این شکل تبلیغات استقبال می‌کنند. بنابراین محتوای UGC می‌تواند به ارتقاء روابط شما با مشتریان و مخاطبان کمک کند.

بهبود استراتژی و برنامه بازاریابی محتوایی

از آنجایی که محتوای UGC  براساس تجارب کاربران تولید می‌شود، بنابراین می‌تواند به درک بهتر نیازهای مشتریان کمک کند. 

صرفه‌جویی در هزینه‌ها و منابع مصرفی

تولید محتوا توسط کاربران معمولاً هزینه کمتری نسبت به تولید محتوای داخلی دارد. 

افزایش نرخ تبدیل 

محتوای UGC  همیشه پرمخاطب است؛ به همین به افزایش نرخ تعاملات و در نتیجه افزایش نرخ تبدیل مشتریان به خریداران کمک می‌کند.

 با توجه به موارد گفته شده محتوای تولید شده توسط کاربران می‌تواند نقش مهمی در ایجاد و بهبود تجربه مثبت کاربران داشته باشد. 

بازاریابی محتوایی از طریق UGC
محتوای کاربران (UGC) و نقش آن در دنیای دیجیتال

بازاریابی محتوایی از طریق UGC

محتوای (User-Generated Content)  یکی از مؤثرترین روش‌های تبلیغاتی و بازاریابی است؛ این نوع محتوا  به شما کمک می‌کند تا اعتبار خود را نزد مشتریان‌تان ارتقاء دهید، در نهایت توجه و اعتماد آن‌ها را جلب کنید.

این مقاله را حتما بخوانید
آگاهی از برند چیست؟ نقش آن در رشد کسب‌وکارها

همانطور که می‌دانید، بازاریابی محتوایی به معنای استفاده از محتواهای کاربردی و جذاب است تا به تحقق اهداف بازاریابی، تبلیغات و افزایش نرخ تبدیل کمک کند. در این راستا، محتوای تولید شده توسط کاربران (UGC) یک ابزار بسیار موثر است؛ این نوع محتوا باعث می‌شود که مخاطبان بیشتر درگیر شما شوند، خریداران بیشتری جذب کنید و مشتریان بالقوه نیز با خواندن نظرات خریداران قبلی به مشتریان شما تبدیل شوند.

با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد مصرف‌کنندگان پیش از خرید محصول، نقد و بررسی‌های دیگر کاربران را مطالعه می‌کنند، شما می‌توانید با استفاده از این روند اعتماد مخاطبان را به خود جلب کنید و ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید.

چند نمونه محتوای کاربرساز مفید

ویدیوهای تولید شده توسط کاربران (UGC) به شدت می‌توانند دید بسیار خوبی نسبت به برند، محصولات و خدمات شما را  ایجاد کنند و باعث افزایش آگاهی و اعتبار برندتان شوند. این ویدیوها بهترین نوع محتوایی شناخته می‌شوند که کمک می‌کند کاربران دیگر  با خیال راحت به مشتریان شما تبدیل شوند. این محتواهای کاربران به عنوان یک منبع قدرتمند برای تبلیغات و ترویج برندتان عمل می‌کنند.

گیمیفیکیشن یکی دیگر از بهترین راهکارهای ترغیب کاربران به ایجاد محتوا است که می‌تواند تأثیرات مثبت چشمگیری بر روی استراتژی بازاریابی محتوایی شما داشته باشد. در این رویکرد، شما جوایزی را برای کاربران در نظر می‌گیرید که در صورت انجام دادن یک سری کارهای مشخصی، به آن‌ها تعلق می‌گیرد. 

هدف اصلی از گیمیفیکیشن، درگیرن کردن کاربران برای مدت زمان طولانی است؛ بعبارتی افزایش مشارکت و تعامل کاربران با کسب و کار شما است. 

این رویکرد از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا با گذشت زمان می‌توانید فالوورها و مشتریان خود را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. این انگیزه‌دهی به کاربران می‌تواند آن‌ها را تشویق کند تا دوباره از شما خرید کنند و باعث افزایش درآمد و رشد پایدار کسب‌وکار شما شود.

یک مثال معروف 

کمپین “Share a Coke” کوکاکولا به عنوان یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی محتوایی مبتنی بر UGC مطرح است. این کمپین برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ برگزار شد و به موفقیت چشمگیری دست یافت. در این کمپین، کوکاکولا روی یک طرف برچسب نوشابه‌هایش نام برند خود را و در طرف دیگر یکی از ۲۵۰ نام پرطرفدار آمریکایی‌ها را چاپ کرد تا مخاطبان با پیدا کردن نام خود در بین نوشابه‌ها، تصویر نوشابه کوکاکولا را به اشتراک بگذارند.

این مقاله را حتما بخوانید
مفهوم بازاریابی بازگشتی چیست؟

این کمپین باعث ایجاد ارتباط شخصی بین مخاطبان و برند شد، در نتیجه تعامل بیشتری را فراهم کرد. مخاطبان احساس کردند که برند کوکاکولا به طور خاص به آن‌ها توجه می‌کند و این باعث افزایش مشارکت و تعهد آن‌ها به برند گردید. در واقع هدف این کمپین، ایجاد محتوای تولید شده توسط کاربران (UGC) بود. در پی این کمپین، مخاطبان زیادی با افتخار تصاویر نوشابه‌های خود را با نام‌شان  در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند. این UGC به عنوان یک ابزار باارزش برای بازاریابی و تبلیغات استفاده شد و به برند کوکاکولا در جلب توجه و افزایش مشتریان کمک کرد.

حرف آخر

محتوای کاربران (UGC) از جمله عناصر کلیدی در دنیای دیجیتال محسوب می‌شود که تاثیر بسزایی بر جوامع و کسب‌وکارها دارد. این محتواها اصالت داشته و به افراد کمک می‌کنند تا اطلاعات بیشتری درباره محصولات و خدمات دریافت کنند. بنابراین، شناخت و بهره‌برداری بهینه از این نوع محتوا برای شرکت‌ها و افراد اهمیت دارد و می‌تواند به توسعه مخاطبان هدف و رشد کسب‌وکارها کمک کند.

توصیه می‌کنم در پیج اینستاگرامی علی ساده‌بافی (آقای تبلیغ/ آقای تبلیغات)، بحث‌های جنجال برانگیز ایشان درباره انواع محتوا در سوشیال مدیا را دنبال کنید.

Picture of حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 13 =

جستجو کردن