تبلیغات رفتارمحور چیست؟ چگونه انجام می شود؟

تبلیغات رفتارمحور چیست؟‌

تبلیغات رفتارمحور همانطور که از نام آن مشخص است، بر روی رفتار مشتریان تمرکز دارد.   هدف از راه اندازی این شیوه از تبلیغات، ارائه محصولی است که به علایق کاربران و نیازهای آنها نزدیک باشد. ناشران و تبلیغ‌کنندگان سعی دارند، مخاطبان خود را بر اساس مشخصات جمعیتی، جغرافیایی و غیره به گروه‌های مختلف تقسیم کنند. آن‌ها با استناد بر این روش، می خواهند تبلیغات خود را به طور دقیق‌تر به نمایش بگذارند و جذابیت آن‌ها را برای مخاطبان‌شان افزایش دهند.

 برای آشنایی بیشتر با این روش تبلیغات، با ما همراه شوید.

مطالعه کنید: همه چیز درباره تبلیغات محتوا محور محصول

تبلیغات رفتار‌محور یعنی چه؟‌

تبلیغات رفتار‌محور (Behavioral Advertising)، شکلی از تبلیغات است که بر اساس رفتار کاربر در فضای وب، او را هدف قرار داده و تبلیغاتی مرتبط با علایق و فعالیت‌هایش را به او نمایش می‌دهد. در نتیجه، تبلیغات رفتارمحور با فعالیت‌های فرد در فضای وب، مطابقت دارد. 

در این نوع تبلیغات، داده‌هایی که از فعالیت‌های فرد در اینترنت جمع‌آوری می‌شود، به منظور بهینه‌سازی و هدفمندسازی تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد.  به زبان ساده تر روشی از تبلیغات آنلاین است که بر اساس رفتارها، تعاملات و عملکرد کاربران اینترنتی  شکل می گیرد. 

در تبلیغات رفتار محور، از تکنولوژی‌هایی مانند کوکی‌ها (cookies)، ردیابی‌کننده‌ها (trackers) و تکنیک‌های دیگر برای جمع‌آوری اطلاعات رفتاری فرد استفاده می‌شود. 

توجه کنید تبلیغات رفتار محور بر اساس الگوها و رفتارهای عمومی کاربران انجام می‌شود، نه بر اساس مشخصات شخصیتی یا اطلاعات حساس.

اطلاعاتی در مورد سایت‌هایی که کاربر بازدید کرده، محتواهایی که مشاهده کرده، محصولاتی که جستجو کرده، برخی از تراکنش‌های انجام شده و سایر فعالیت‌های آنلاین او است. با استفاده از این اطلاعات، تبلیغات مرتبط و متناسب با علایق و ترجیحات و نیازهای فرد به او نمایش داده می‌شود. یعنی با تحلیل رفتارهای آنلاین فرد، می‌توان تبلیغات را بر اساس نیازها، علاقه‌مندی‌ها و رفتارهای فعلی فرد سفارشی کرد. این رویکرد می‌تواند برای تبلیغ‌دهندگان مزایایی مانند افزایش میزان بازدید  و تعامل کاربر، بهبود تجربه کاربری و افزایش فروش را به همراه داشته باشد.

مزایای تبلیغات رفتارمحور

مزایای تبلیغات رفتار محور

تبلیغات رفتارمحور به عنوان یک روش هدفمند در تبلیغات آنلاین، برخی مزایا و فواید مهم را داراست:

هدفمندسازی

 تبلیغات رفتار محور امکان هدفمندسازی تبلیغات را فراهم می‌کند. با تحلیل رفتار کاربران و اطلاعاتی که درباره فعالیت‌ها و ترجیحات آن‌ها جمع‌آوری می‌شود، تبلیغات مرتبط و متناسب با نیازها و علاقه‌های آن‌ها نمایش داده می‌شود. در این شیوه تبلیغات، احتمال افزایش آمار بازدید، نرخ تعامل و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل بسیار بالا است. 

بهینه‌سازی هزینه‌ها

 با تبلیغات رفتار محور، امکان بهینه‌سازی هزینه‌های تبلیغات فراهم می‌شود؛ زیرا تبلیغات فقط به کاربرانی نمایش داده می‌شود که به طور واقعی علاقه‌مند به محصول یا خدمات مرتبط هستند. این باعث می‌شود که هزینه‌های بی‌فایده برای نمایش تبلیغات به کاربران غیر مناسب کاهش یابد.

افزایش نرخ تبدیل و فروش

 با تبلیغات رفتار محور، احتمال تبدیل شدن سرنخ‌ها به مشتریان بالقوه افزایش می‌یابد؛ زیرا تبلیغات مرتبط با نیازها و علاقه‌های آنها نمایش داده می‌شود و این باعث افزایش احتمال خرید و استفاده از محصول یا خدمات مرتبط می‌شود.

بهبود تجربه کاربری

با ارائه تبلیغات مرتبط و مناسب برای کاربران، تجربه کاربری بهبود می‌یابد. به جای تبلیغاتی که ممکن است برای کاربران نامربوط و آزاردهنده باشند، تبلیغات رفتارمحور به کاربران این امکان را می‌دهد تا تبلیغاتی که واقعاً به آن‌ها علاقه دارند را ببینند. همین امر منجر به افزایش رضایت کاربران و ایجاد تجربه مثبت به آن‌ها در فضای آنلاین می‌شود.

بهبود بازدهی تبلیغات

 با نمایش تبلیغات به کسانی که به آن علاقه‌مند هستند و می‌توانند با آن تعامل داشته باشند، بازدهی تبلیغات بهبود می‌یابد. این به معنای کاهش هدررفت هزینه‌ها برای کسب و کارها و افزایش ارزش بازگشت سرمایه (ROI) می‌باشد. 

پیش بینی رفتارهای آینده

 با تجزیه و تحلیل رفتارهای گذشته کاربران، می‌توان پیش‌بینی‌هایی درباره رفتارهای آینده آن‌ها داشت. سازمان‌ها در راه اندازی تبلیغات رفتار محور می‌توانند، استراتژی‌های خود را بر اساس تغییرات ایجاد شده در رفتار کاربران تنظیم کنند؛ در نتیجه نتایج بهتری نیز از اجرای تبلیغات به دست می‌آورند.

  در کارگاه 5 روز برج تبلیغات شویراد تکنیک بخرید‍!

 

چند نکته کلیدی

  • تبلیغات رفتار محور به شیوه‌ای اشاره دارد، که در آن تمرکز تبلیغات بر روی تغییر رفتار و عملکرد مشتریان است. این نوع تبلیغات، به جای تمرکز بر محصول یا خدمت خاصی، سعی دارد افراد را متقاعد به اقدام و انجام یک رفتار خاص کند. 
  • معمولاً در تبلیغات رفتار محور، هدف اصلی تبلیغات، تشویق مشتریان به انجام یک رفتار مورد نظر است. 
  • رفتارهایی مانند تشویق به خرید محصول، استفاده از خدمات یا انجام هر عمل دیگری می باشند.
  • کسب و کارها در تبلیغات رفتارمحور، از اصول روان‌شناسی و اجتماعی بهره می‌گیرند تا مشتریان را به انجام اقدامات مدنظرشان ترغیب کنند.
  • برخلاف تبلیغات محصول محور که، بر ارائه ویژگی‌ها و مزایای محصول تمرکز دارد، تبلیغات رفتار محور سعی دارد با ایجاد تحول در رفتار مشتریان، نیازها و مشکلات آن‌ها را حل کند. 

مثال برای تبلیغات رفتار محور

  • متقاعد کردن افراد به ترک سیگار
  • ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی 
  •  یا تشویق به انجام ورزش و سبک زندگی سالم 

مطالعه کنید: تبلیغات سگمنتیشن چگونه انجام می شود؟

تبلیغات رفتارمحور

فرایند راه اندازی تبلیغات رفتارمحور

تبلیغات رفتار محور به معنای استفاده از تکنیک‌ها و روش‌هایی در تبلیغات برای تحریک رفتار خریداران است. این نوع تبلیغات بر اساس اصول رفتارشناسی ساختار یافته است و به منظور تغییر رفتار مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر، فرایند گام به گام تبلیغات رفتار محور را توضیح می‌دهم:

تحلیل و بررسی مشتریان هدف

قبل از هر چیزی باید مشخص کنید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟ چه نوع رفتارهایی در زمینه مورد نظر دارند؟ این مرحله شامل جمع آوری و تحلیل داده‌ها، انجام تحقیقات بازار، مشاهده رفتارهای مشتریان و استفاده از ابزارهای تحلیل داده می‌شود.

تحلیل رفتار مشتریان

 برای تبلیغات رفتار محور، باید رفتار مشتریان را به دقت تحلیل کنید. بررسی کنید که مشتریان شما در چه زمانی، به چه عواملی و با چه میزان تاثیرگذاری واکنش نشان می‌دهند.

تعریف هدف تبلیغات

 در این مرحله، باید هدف مشخصی برای تبلیغات رفتارمحور تعیین کنید. ممکن است هدف شما جلب توجه مخاطبان، افزایش فروش و غیره باشد.

تعیین راهبردهای تبلیغاتی

 بر اساس تحلیل رفتار مشتریان و هدف تبلیغات، راهبردهای تبلیغاتی مورد نیاز را تعیین کنید. به طور مثال، اگر مشتریان شما به تخفیف‌ها حساس هستند، می‌توانید تخفیف‌های ویژه و محدود زمانی ارائه دهید. در واقع شما باید استراتژی‌های محرکه مناسبی را انتخاب کنید؛ به عنوان مثال  تخفیف‌ها، جوایز، تجربیات شخصی‌سازی شده و هر چیزی که می‌تواند مخاطبان را به اقدامی خاص ترغیب کند.

طراحی تبلیغات

در این مرحله باید محتوای تبلیغاتی را بسازید. از اطلاعاتی که از تحلیل رفتار مشتریان به دست آوردید، تبلیغاتی را طراحی کنید که بتواند به طور مؤثر رفتار مشتریان را تحریک کند. باید از تکنیک‌های رفتارشناسی مانند ترغیب به عمل، شواهد اجتماعی، اصالت و قدرت تصمیم‌گیری موثر استفاده کنید. 

انتخاب و تنظیم کانال‌های تبلیغات

 تبلیغات را به چه شکلی و در کدام کانال‌های تبلیغاتی می خواهید ارائه دهید؟ آیا هدف شما راه اندازی تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، تبلیغات آنلاین، تبلیغات موبایلی و یا تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی است.

اجرا و پیاده‌سازی تبلیغات

بعد از انتخاب کانال تبلیغاتی مورد نظر نوبت به اجرای آن می‌رسد؛ تبلیغات را به مخاطبان هدف ارسال می‌کنید. 

ارزیابی و بهینه‌سازی

 بعد از اجرای تبلیغات، شما باید عملکرد آن را ارزیابی و بهینه سازی کنید؛ این مرحله شامل تحلیل نتایج و آمار بازخورد مشتریان، مقایسه تبلیغات با عملکرد سایر کمپین‌های تبلیغاتی است. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا در تبلیغات بعدی خود بهبود‌های لازم را ایجاد کنید.

  قابلیت پروموت اینستاگرام چیست؟ + آموزش ارسال پروموشن

با این فرایند می‌توانید تبلیغات رفتارمحور را طراحی و پیاده‌سازی کنید و رفتار مشتریان خود را به سمت هدف مورد نظر سوق دهید. 

تبلیغات رفتارمحور

مطالعه کنید: تبلیغات (Advertising) چیست؟

چکیده

تبلیغات رفتارمحور در واقع رویکردی است که تمرکز اصلی آن بر رفتار مشتریان است و سعی می‌کند با بررسی و درک عمیق نیازها، خواسته‌ها و رفتارهای مشتریان، محصول یا خدمات خود را برای آن‌ها بهینه کند. این گونه تبلیغات با ارائه یک تجربه کاربری منحصر به فرد، ارتباط موثرتری با مشتریان برقرار می‌کند.

برای انجام چنین تبلیغاتی، ابتدا نیاز است که بازار و مشتریان هدف را به خوبی بشناسید؛ برای شناخت مشتریان هدف می توانید از تحقیقات بازار و مطالعات تجربی بهره ببرید.

پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری انواع تبلیغات پیج اینستاگرامی آقای تبلیغات را دنبال کنید.

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *