;

چگونه ارزش طول عمر مشتری را افزایش دهیم؟

در دنیای رقابتی امروزی، شرکت‌ها به دنبال جلب و نگه‌داشتن مشتریان هستند. یکی از مفاهیم کلیدی در این زمینه، “ارزش طول عمر مشتری” یا به اختصار CLV است. ارزش طول عمر مشتری به میزان تخمین زده‌شده سود خالصی اشاره دارد که یک مشتری در طول دوره همکاری با یک شرکت به این شرکت می‌آورد. این مفهوم به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بهترین راه‌ها برای جذب، نگه‌داشتن و ارتقاء مشتریان خود را تعیین کنند. افزایش طول عمر مشتریان یک هدف مهم در دیجیتال مارکتینگ است.

در این مقاله قصد داریم مفهوم ارزش طول عمر مشتری و نحوه بهبود دادن آن را بررسی کنیم.

منظور از ارزش طول عمر مشتری چیست؟

ارزش طول عمر مشتری (Customer Lifetime Value یا CLV) یک مفهوم مهم در حوزه بازاریابی و مدیریت مشتری است که به اهمیت و ارزش اقتصادی مشتریان برای یک کسب و کار اشاره دارد. این شاخص به میزان پیش‌بینی شده‌ای از درآمد ناشی از یک مشتری در طول دوره زمانی که او با یک محصول یا خدمات شما در ارتباط است، اطلاق می‌شود.

به زبان ساده‌تر

ارزش طول عمر مشتری (CLV) تخمینی از کل درآمدی است که یک مشتری برای محصول یا خدمات شما در طول زمانی که با آنها در ارتباط است، ایجاد می‌کند. در واقع، این مفهوم نشان می‌دهد که می‌توانید با توجه به رفتار و خریدهای یک مشتری در طول زمان، مقدار تخمینی درآمد آینده از او را محاسبه کنید.

برای محاسبه ارزش طول عمر مشتری، عوامل زیادی از جمله میزان خریدهای مشتری در طول زمان، فرکانس خریدها، هزینه‌های حفظ مشتری، میزان تبلیغات مصرفی برای جلب و نگه‌داشت مشتری و … در نظر گرفته می‌شوند.

این مفهوم نشان می‌دهد که در مواجهه با مشتریان، هدف نهایی این است که به جای تمرکز بر تنها فروش یک باره، به سوی ایجاد ارتباطات بلندمدت و حفظ مشتریان برویم تا ارزش اقتصادی آنها در طول زمان افزایش یابد.

چرا ارزش طول مشتری مهم است؟

ارزش طول عمر مشتری به دلیل مزایای زیر اهمیت دارد:

پایداری درآمد: جلب مشتریان جدید و پرداختن به تبلیغات برای جلب آنها هزینه‌بر است. اما با حفظ و نگه‌داشت مشتریان فعلی، درآمد ثابت و پایداری تضمین می‌شود.

افزایش میانگین خرید مشتری: هرچه مشتریان بیشتر وقتی را با کسب و کار شما سپری کنند، میانگین تعداد خریدهایشان افزایش می‌یابد که این منجر به افزایش درآمد کلی می‌شود.

توصیه به دیگران: مشتریان راضی به احتمال زیاد دیگران را به شما معرفی می‌کنند که این توصیه‌ها باعث رشد ارتباطات شما و افزایش فرصت‌های جدید می‌شود.

کاهش هزینه‌های بازاریابی: حفظ مشتریان و جلب مشتریان تازه نیاز به هزینه‌های بازاریابی کمتر دارد زیرا مشتریان فعلی با تجربه‌ای از کیفیت محصول یا خدمات شما، احتمالاً به تجدید خرید می‌پردازند.

اندازه‌گیری عملکرد کسب و کار: ارزش طول عمر مشتری به شما کمک می‌کند تا بفهمید کدام مشتریان به شما سودآورترین هستند و کجا باید تلاش کنید تا بهترین بازده را برای سرمایه‌گذاری خود داشته باشید.

در کل، ارزش طول عمر مشتری مفهومی استراتژیک است که تاکید بر برقراری ارتباط‌های بلندمدت و افزایش ارزش اقتصادی مشتریان در طول زمان دارد.

ارزش طول عمر مشتری

چه عوامل ارزش عمر مشتری را تعیین می کند؟

ارزش عمر مشتری (Customer Lifetime Value یا CLV) میزان تخمینی از سودی است که یک مشتری در طول دوره زمانی همکاری با یک شرکت یا سازمان به شرکت می‌آورد. این مفهوم به ویژه برای شرکت‌ها و کسب‌وکارها مهم است تا بتوانند منابع و استراتژی‌های خود را بر اساس ارزش طول عمر مشتری تخصیص دهند. عواملی که ارزش عمر مشتری را تعیین می‌کنند، عبارت‌اند از:

تعداد و میزان خریدهای تکراری: مشتریانی که به طور مداوم خریداری می‌کنند و به مرور زمان خریدهای تکراری دارند، ارزش عمر بالاتری دارند.

میانگین مبلغ خرید: میزان مبلغی که هر مشتری در هر خرید پرداخت می‌کند نیز تأثیرگذار است. مشتریانی که در هر خرید مبالغ بیشتری را هزینه می‌کنند، ارزش عمر بالاتری دارند.

میانگین فاصله بین خریدها: زمانی که بین خریدهای متوالی هر مشتری می‌گذرد نیز نقش مهمی در تعیین ارزش عمر دارد. مشتریانی که با فاصله کمتری خرید می‌کنند، معمولاً ارزش عمر بیشتری دارند.

نرخ تبدیل (Conversion Rate): درصد مشتریانی که از مرحله مشاهده به مرحله خرید می‌روند نیز مهم است. افزایش نرخ تبدیل می‌تواند به افزایش ارزش عمر مشتریان منجر شود.

هزینه های جذب مشتری: هزینه‌هایی که برای جلب هر مشتری جدید صرف می‌شود نیز نقشی در تعیین میزان سودآوری مشتری دارد.

محاسبه ارزش طول عمر مشتری

چگونه از ارزش طول عمر مشتری استفاده بهینه کنیم؟

استفاده بهینه از ارزش طول عمر مشتری یک هدف مهم در استراتژی‌های بازاریابی و مدیریت مشتری است. این مفهوم به معنای بهره‌برداری از تمام پتانسیل مالی و ارتباطی که با مشتری در طول مدت زمانی که با او تعامل دارید، دارید. در ادامه، چندین راهکار برای بهینه‌سازی ارزش طول عمر مشتری آمده است:

تعامل مستمر و ارتباط با مشتری: ارتباط مداوم و مؤثر با مشتریان، احساس اهمیت و توجه به نیازها و مشکلات آنها را ارتقاء می‌بخشد. این ارتباطات می‌توانند از طریق ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، تماس تلفنی یا دیگر وسایل ارتباطی انجام شوند.

ارائه محتوا و خدمات ارزشمند: ارائه محتوا، مقالات، ویدئوها و محصولاتی که به مشتریان کمک می‌کند مشکلات خود را حل کنند یا نیازهایشان را برآورده کنند، باعث ایجاد ارتباط نزدیک‌تر و ماندگارتر با مشتریان می‌شود.

ایجاد فرصت‌های فروش: با ارائه محصولات و خدمات مرتبط یا پیشنهاد بهره‌برداری از نسخه‌های بهتر و یا اضافی، مشتریان را به خریدهای بیشتر ترغیب کنید.

ارائه پیشنهادات ویژه: با برگزاری مسابقات و تخفیف‌های ویژه برای مشتریان دائمی می‌توانید آن‌ها را تشویق به خریدهای مکرر کند.

خدمات پس از فروش : در صورت بروز مشکلات یا نارضایتی‌ها، سعی کنید به سرعت آنها را حل کنید. این اقدام نشان از اهمیت مشتریان برای شما دارد و اعتمادشان را به شما افزایش می‌دهد.

محتوای شخصی‌سازی شده: با تحلیل داده‌های مشتریان و تفهیم نیازها و ترجیحات آنها، محتواهای شخصی‌سازی شده برای مشتریان خود ایجاد کنید؛ برای این کار لازم است پرسونای مخاطب درست کنید.

مدیریت تجربه مشتری (CX): بهبود تجربه مشتری در تمام نقاط تعامل با شرکت (از مراحل قبل از خرید تا پس از خرید) می‌تواند به مشتریانی که تمایل دارند با شما همکاری کنند، تشویق کند.

نظرسنجی و بازخورد مشتریان: ارتقاء خدمات و محصولات بر اساس بازخورد و نظرات مشتریان می‌تواند روند پیشرفت شما را در جهت بهبود ارتباط با آنها را تسریع کند.

ارائه محتوای آموزشی: ارائه منابع و آموزش‌ها به مشتریان برای بهره‌برداری بهتر از محصولات و خدمات شما، نه تنها ارتباط را تقویت می‌کند، بلکه می‌تواند به افزایش استفاده بهینه از محصولات شما منجر شود.

پیگیری و بازبینی دوره‌ای: برنامه‌ریزی برای بررسی دوره‌ای وضعیت ارتباط و نیازهای مشتریان باعث می‌شود تا از تغییرات و تطورات نیازها آگاه شوید و اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید.

با کمک این راهکارها، می‌توانید ارزش طول عمر مشتریان را بهینه کنید و رابطه‌های پایدار و مفیدی با آنها برقرار کنید.

توجه کنید:‌ به کمک استراتژی قیف فروش می‌توانید طول عمر مشتری‌های خود را افزایش دهید.

شاخص CLV  ارزش طول عمر مشتری

فرمول محاسبه ارزش طول عمر مشتری 

ارزش طول عمر مشتری یا Customer Lifetime Value (CLV) یک مفهوم مهم در تجارت و بازاریابی است که نشان‌دهنده مقدار پیش‌بینی شده‌ای است که یک مشتری در طول مدت زمانی که با یک کسب و کار در ارتباط است، به آن کسب و کار خواهد داد. این ارزش بر اساس درآمدها، هزینه‌ها و مارجین‌های تولید در طول دوره زمانی مشتری تخمین زده می‌شود. تخمین این مقدار می‌تواند به کسب و کار کمک کند تا استراتژی‌های بهتری در زمینه جذب، نگه‌داری و ارتقاء مشتریان اتخاذ کند.

نحوه محاسبه ارزش طول مشتری برای هر کسب و کاری متفاوت است. در ادامه فرمول کلی برای محاسبه ارزش طول عمری را شرح خواهیم داد: 

فرمول محاسبه ارزش طول عمر مشتری به صورت کلی به صورت زیر است:

ارزش طول عمر مشتری=(میانگین درآمد هر مشتری در دوره)−(هزینه‌های مرتبط با تولید یا ارائه محصول)−(هزینه‌های عملیاتی)

  • “میانگین درآمد هر مشتری در دوره” نشانگر میانگین درآمدی است که هر مشتری به کسب و کار در طول یک دوره زمانی مشخص (مثلاً یک سال) می‌آورد.
  • “هزینه‌های مرتبط با تولید یا ارائه محصول” هزینه‌های مرتبط با تولید یا ارائه محصول یا خدمت به مشتری را نشان می‌دهد.
  • “هزینه‌های عملیاتی” هزینه‌های مربوط به عملیات روزمره کسب و کار مثل بازاریابی، پشتیبانی مشتری و سایر هزینه‌های مرتبط با عملکرد کسب و کار را مشخص می‌کند.

لطفاً توجه داشته باشید که این ترجمه فرمول ممکن است بسته به شرایط و نیازهای کسب و کار متفاوت باشد، اما مفهوم کلی را به شما ارائه می‌دهد.

حرف آخر

ارزش طول عمر مشتری یک معیار حیاتی برای شناخت و مدیریت ارتباط با مشتریان است. افزایش این ارزش منجر به افزایش درآمد، تقویت اعتماد مشتریان و بهبود تجربه آن‌ها می‌شود. شرکت‌ها با توجه به عوامل تأثیرگذار، می‌توانند استراتژی‌های خاصی را برای جذب و نگه‌داشتن مشتریان ایجاد کنند و این امر به دستیابی به موفقیت‌های بلندمدت کمک می‌کند.

توصیه می کنم برای آموزش نکات مهم و ترفندهای تبلیغات، برگزاری تبلیغات خلاقانه، رشد و توسعه کسب و کارتان و افزایش فروش و …. در کلاب آقای تبلیغات عضو شوید. برای کسب اطلاعات کامل جهت عضویت در کلاب آقای تبلیغات  پیج اینستاگرامی آقای تبلیغات را دنبال کنید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
[yasr_visitor_votes]
 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

 حدیث شجاع زاده
حدیث شجاع زاده

میلیون‌ها بار تلاش کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان همچنان ادامه داره...
نویسنده، سئوکار و طراح تصاویر تیم تحریریه شویراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *